Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Placute, discuri frana, ABS,, cum si daca se influenteaza reciproc

tatae_8700
post 27 Feb 2012, 23:12
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 13 October 09
From: Constanta




salut.am masina din semnatura si ma intreb daca se potrivesc discurile de la megane 2 2005 hatchback 1.5 dci.am gasit noi noute la un prieten care nu le mai monteaza pentru ca a vandut masina.daca stie cineva...
am scris aici ca nu am gasit in alta parte

This post has been edited by tatae_8700: 27 Feb 2012, 23:13


--------------------
renault megane 2006
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2006 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 1 Oct 2012, 20:59
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Mai oameni buni dar o descriere cu poze ca vreau sa schimb eu acasa discurile pe spate.

Ca sa dorm eu linistit le iau cu rulment cu tot nu ma incurc cu carpeli.

Vreau doar un topic de inlocuire sa stiu cum se demonteaza etrierul cu suport cu tot, pe spate, cum sa scot discul si cam cat se strang suruburile la montare disc.Exista un cuplu de strangere ?

Sa nu ma trimiteti la cautare ca nu gasesc nimic CONCRET.


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 1 Oct 2012, 22:36
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Atasez 2 documente pentru operatiunea de inlocuire disc spate. Practic pasii sunt :

- desfacere suruburi etrier
- desfacere suruburi suport etrier
- inlaturare placute, suport si etrier pentru a avea acces mai usor la disc.
- inlaturare capac protectie praf (cel din mijlocul discului)
- desfacere piulita disc/rulment ( piulita de 30)
- axul pe care vine discul nu trebuie sa fie gresat, doar protejat de mizerie pe durata inlocuirii
- montarea discului nou in ordine inversa.
- cuplul de strangere pentru piulita discului (de 30) este in functie de producatorul discului (normal intre 175 - 185 Nm recomandat de Renault, ex. ATE 220 Nm). Cuplul de strangere e destul de mare si este nevoi de piulita noua (livrata cu discul).
- cuplu suruburi suport etrier - 105 Nm
- cuplu suruburi etrier - 36 Nm
ATENTIE : la remontare, pentru a impinge pistonul etrierului in interior este nevoie de o scula speciala care rasuceste si impinge in acelasi moment. Nu merge doar daca impingi.

De observat pe documente :

PDF : pag.56 - 60
DOC : pag. 14 - 27
1 daNm = 10 Nm.

Bafta.

Attached File(s)
Attached File  Cum_se_schimba_placutele_de_frana_1.doc ( 3.29mb ) Number of downloads: 226
Attached File  MR364MEGANE3.pdf ( 2.83mb ) Number of downloads: 303


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shoria2003
post 4 Oct 2012, 02:31
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 October 12
From: Bucuresti




Salutare!

Referitor la :
QUOTE(gTz @ 11 Jan 2010, 01:48)
fiecare punte e independenta.....mi se pare ca si fiecare roata e independenta.....oricum iarna daca ai cauciucuri neadecvate pe spate....la o frana mai brusca...fata are aderenta mai buna si abs'ul intra mai greu....iar spatele are o aderenta mai proasta si abs'ul intra mai des....si tot iti fuge spatele intr'o parte
*



In urma experimentarii si loviri de diverse situatii, caci daca ai Renault, in fiecare zi inveti ceva nou si inedit, m-am specializat (de nevoie si pentru ca am auzit la variante..) un pic la cum e cu frana de megane (cel putin asa e la al meu, care l-am cunoscut mai bine decat o cunosc pe mama).

O sa fie cu poveste , ca altfel n-am cum sa explic de ce am ajuns sa stiu despre frana de renault chestii care chiar nu ma interesau!

Asa ca daca se poate si aveti rabdare, "ascultati" povestea. Poate o sa va si amuze...

De inceput :

Intr-adevar puntile sunt independente la fel cum si fiecare roata este independenta, DAR abs-ul puntii spate este legat de puntea fata. Adica daca senzorii puntii fata sesizeaza lipsa aderentei, e posibil ca la puntea fata sa nu intervina abs si sa intervina la puntea spate. asta in functie de gradul de incarcare al masinii. Daca fuge de spate inseamna o problema (profil uzat diferit la anvelope, echilibrare proasta, greutate diferita anvelope/jenti/plumbi de echilibrare). La fel se poate intampla si din cauza placutelor "de origine". Chiar daca masina nu are ESP, in mod normal, nu prea are cum sa fuga de spate, asta din cauza EBD care face cam acelasi lucru dar mai tarziu.

Inainte de megane am avut solenza. Prea puternic motorul pentru sistemul de franare. La fel, pareri care mai de care mai diverse si mai stupide. Dupa ceva mai multe accidente, borduri, pomi (cand era ud pe jos) am decis ca nu mai merge asa si schimb discuri/etrieri/placute/tamburi ce mai..tot! Din lipsa de bani n-am schimbat decat placute. M-am saturat de "origine" si am trecut pe Textar. Imbunatatire. Am zis ca merg mai departe cu schimbatu'. Iar fara bani, mi-am luat anvelope noi. Surprise, sa moara Titi, aveam frana...nu mai eram ca-n Flintstones!

Si am ajuns la Megane, despre care printre alte "laude" auzisem ca are niste frane de-ti ingheata ideiile! ASA E! Cand e masina noua si inca n-ai schimbat nici o placuta, nimic. Conduc mai sportiv (im place sa cred ca am cel putin aston martin), asta fiind si motivul problemelor de franare cu Solenza, chestie care am preluat-o si la Megane!

Prin urmare, la prima revizie, dupa 1 an, am schimbat placutele fata. Cu "origine". Dupa 1000 km, intra ABS de zici ca mergeam pe gheata. Ma duc la service (nu dam nume, ca nu e frumos sa injuram reprezentanta!) si primesc raspuns ca "sa se aseze pe disc domne'!" "Mergeti cam sportiv pentru ce poate masina!" "E totusi 1.6, nu vreun 2.0 turbo!"......Strang din dinti si plec. Dupa ceva timp ABS intra doar la gropi la semafoare (dar e normal cand franezi prin gropi), pe ud (anvelope Continental PremiumContact 2, profil special anti acvaplanare) si la frane mai bruste. Dupa alt ceva timp si 2 bari fata + borduri + jante strambe (ca mai bine bordura decat oameni sau masini nevinovate) am decis sa fac ceva! Am cautat pe forumuri, am intrebat, am discutat, m-am interesat....n-am inteles mare lucru! Am avut rabdare si m-am dus in targ la vitan si am stat de vorba, pe rand, cu toti care vindeau piese de renault! Si am aflat ca fiecare serie de Megane 2 (cel putin) a avut alta producator de sistem de franare (ATE, TRW, FERODO, BOSCH, ETC.). A mea are ATE fata / TRW spate. Placute fara senzori de uzura, senzor ABS fata undeva pe planetara/cutie de viteze/ceva (nu la fuzeta sau pe langa), iar spate pe punte (din nou, nu acolo unde are restu' lumii). Prin urmare am inlocuit placutele de frana cu unele aceeasi marca ca sistemu'. Nu-mi aduceam aminte de care au fost cele de fabrica, dar cel care mi le-a vandut, in urma VIN si ce coduri a mai gasit pe masina, mi-a zis ca a venit din fabrica cu ATE fata, TRW spate. Asa am luat si eu in urma "sfatului popular" si viata mea s-a schimbat. Aveam frana ca atunci cand am cumparat-o! Fara ABS intrat aiurea, fara probleme!

Prin urmare....concluzie :
- tot ce am luat "de origine" a fost prost si mi-a facut masina varza (noroc cu casco si multa rabdare);
- piese mai ieftine daca stii sa cauti (placute ATE : 130 lei / TRW : 110 lei fata de 250 fata / 350 spate la service);
- sunt doar cateva marci care sunt compatibile intre ele, adica sistemu' de pe masina cu discurile sau placutele (n-am retinut care cu care erau, dar sunt si vanzatori care stiu si recomanda ce trebuie);
- in urma unei geometrii facute ca la carte (la niste meseriasi in adevaratul sens al cuvantului) am constatat ca unghiul de cadere influenteaza franarea si uzura (anvelopa + restu'). La geometria facuta la service, mi-au pus volanul mai spre dreapta (explicatie : "e de la caseta sau de bieleta de directie dreapta, are un mic joc. ar trebui s-o schimbati si se rezolva si volanul.").
- de evitat intoarceri cu frana de mana sau trasu' mansei pana in plafon! in afara de cablu (care nu e o avere) riscati decalibrarea "mult prea complexului" EBD, si franarea de urgenta (a avut un mecanic rabdare sa-mi descrie ca la cls. a 5-a ce si cum face);
- exista vulcanizari cu meseriasi care cantaresc anvelopele sa fie echilibru intre ele si jantele la fel (la jante de tabla am inteles ca nu se aplica);
- presiunea cu azot...de cele mai multe ori e teapa curata. doar cateva vulcanizari din bucuresti au aparate de extras azot din atmosfera. Iar la service au prostul obicei sa faca ei presiunea. Aer normal cu azot rezulta aer...bani dati degeaba!

Cam astea ar fi...daca mai imi aduc aminte altele....

Da' am scris ceva...ce de amintiri "placute" cu service-uri si asigurari mi-a trezit asta...

Sper sa fie de folos cuiva si multumesc pentru rabdare!

P.S. : acum am 67.000 km si discuri fata cred ca 20 mm iar spate...acolo a fost cu scantei..mai am 4, ceva pe o parte si 5 pe cealalta...buza discului...zici ca nici n-a avut vreodata...

Paradoxal, franeaza de n-are treaba (conform testului de frana pe stand)... Desigur, sunt inconstient sa merg asa, dar de masina "nu sunt bani" niciodata.

In urma constatarii, de catre mecanicul de la reprezentata, a cotelor discurilor s-a intocmit un proces-verbal prin care (tineti-va de ceva!) : avand in vedere uzura mare a discurilor de frana, renault nu poate fi tinuta vinovata in eventualitatea unui accident (conform inginer bagator de seama, am pierdut vreo 2-3 stele de siguranta). Bineinteles, daca schimb discurile reintru in gratiile renault.
Pana la mine n-am mai auzit de ceva asemanator. Imi pare rau ca nu l-am pastrat ca sa-l postez, dar intre timp au trecut vreo 3 ani.

This post has been edited by shoria2003: 4 Oct 2012, 02:41


--------------------
Renault Megane 2 2007 / Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beberazvan_n
post 4 Oct 2012, 08:37
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 30 June 09
From: Bucuresti ; Branesti Ilfov




Salut, dupa ce am schimbat si eu discurile si rulmentii pe toate 4 roti au aparut problemele. In sensul ca, dupa ce merg cativa km cu o viteza constanta 70-80km/h, mi se aprind martorii frana de mana si stop si nu mai intra ABS. Doar daca depasesc viteza aceasta, in rest este ok tot.
Aveti idee daca e de la rulmenti?


--------------------
Renault Megane 2, 1.5 dci... 2003 - IF-03-VZL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexutup
post 22 Dec 2014, 00:16
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 March 05




Salut,

user-ul Shoria explica in postul 34 daca tragi frana de mana "pana la tavan" risti sa dereglezi EBD_ul.
Am o problema similara, ABS-ul intra relativ usor, parca mergi pe zapada...
Am discuti noi, placute noi, anvelope noi si nu sunto SH sau alte junk-uri. Sunt Ferodo, Continental5, etc.
Aveti vreo idee? puteti sa-mi dati un sfat?

Multumesc,


--------------------
Renault Megane 2 1.5 DCI - B22si ceva
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heyneken
post 22 Dec 2014, 10:55
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 11 December 12




Salutare,am si eu o intrebare la voi si o curiozitate a mea sau a cui vrea : A SIMTIT CINEVA ABS-UL PE SPATE TINAND CONT CA FRANAREA ESTE DE DOAR 30%?????? Innainte de megane 2.0 a fost megane 1 care mai era si scenic si rx4 4x4. Megane 2 a cam mostenit din platforma tehnica a celor doua la capitolul punte spate si abs spate. Eu am intrebat la un service si mi-au spus ca este degeaba acel senzor pe spate,doar ca sa ia niste bani in plus,si sunt aceleasi discuri ca la rx4.


--------------------
renault megane 2004 bicorp - b984urs
megane 2004 bicorp 1,6 16 v 83 kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shoggy
post 20 Aug 2017, 08:50
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 14 March 10




Salutare, colegi,lamuriti-ma si pe mine intr-o problema de a ABS-ului. Cand cobor o alee putin abrupta si pietruita ca cea pe care locuiesc, imi intra ABS ul de gata gata sa plec cu gardurile vecinilor dupa mine. Pana acum nu se intampla fenomenul. Se manifesta de la o vreme . Nu am martor aprins totul este ok. Mentionez ca am schimbat amortizoarele pe fata,discurile si placutele tot pe fata, si bucsele basculelor fata. Dar facea si inainte asa. Lamuriti ma, ca n as vrea sa repar garduri biggrin.gif


--------------------
renault megane sedane 2007 1.6
Renault Megane Sedane 2.2 Facelift ,1.6 16V, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Aug 2017, 09:10
Post #39


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Anvelope vechi, uzate, etc ?!?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shoggy
post 20 Aug 2017, 09:23
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 14 March 10




Multumesc cj98czh. Nu am luat in calcul si asta. Anvelopele pe spate sunt cam "gingii". O sa incerc sa le schimb


--------------------
renault megane sedane 2007 1.6
Renault Megane Sedane 2.2 Facelift ,1.6 16V, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 20 Aug 2017, 09:25
Post #41


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




La ce ora? Poate e umezeala pe pietrele alea.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shoggy
post 20 Aug 2017, 11:45
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 14 March 10




La toate orele posibile, mars. Am mai coborat pe pante cu inclinatie minora tot pietruite si incepe sa huruie si apesi pedala de ti sare genunchiul in gura. Ma frustreaza faptul ca pana acum nu facea. Ar trebui de mentionat ca taica-miu a sarit cu masina asta intr un sant desi nu a indoit decat un prag si o janta cu 90 km/h. Din cauza asta am schimbat amortizoare ,flanse, discuri si bucsaraia pe fata,troncanea pe acele pietre si intra si bestia de ABS. smile.gif


--------------------
renault megane sedane 2007 1.6
Renault Megane Sedane 2.2 Facelift ,1.6 16V, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 20 Aug 2017, 12:04
Post #43


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




QUOTE(shoggy @ 20 Aug 2017, 08:50)
Salutare, colegi,lamuriti-ma si pe mine intr-o problema de a ABS-ului. Cand cobor o alee putin abrupta si pietruita ca cea pe care locuiesc, imi intra ABS ul de gata gata sa plec cu gardurile vecinilor dupa mine.

salut, ai cumva anvelope Continental Eco Contact 3? Daca da, acolo e problema. Din cauza lor ti se intampla

Apropo ce placute de frana ti-ai pus, ce marca?


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shoggy
post 20 Aug 2017, 13:03
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 14 March 10




Ma tare indoiesc sa fie problema de la o anumita marca de anvelope sau de la placute. Pe spate sunt uzate gumele,e drept dar placutele sunt noi (pe fata). nu le retin numele. Oare sa trebuiasca sa schimb discurile pe spate? sunt cam subtirele


--------------------
renault megane sedane 2007 1.6
Renault Megane Sedane 2.2 Facelift ,1.6 16V, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 06:07
Dacia