Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Talisman 1.6 TCe 200 EDC7, drive test, probleme etc.

ncristi
post 22 Nov 2019, 09:09
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Ma rog poate spun o prostie pentru ca nu sunt expert in asa ceva...dar cum poate un ulei sa-si pastreze proprietatile "pe viata"?....asta doar daca "pe viata" se inteleg 2-300000km si max 5 ani si si asa mi se pare foarte foarte mult


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 22 Nov 2019, 15:29
Post #152


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Cine se asteapta de la o cutie de viteze automata sa fie la fel de fiabila ca una manuala nu poate decat sa fie dezamagit. Este firesc sa fie asa fara sa fie nevoie sa discutam despre teoria fiabilitatii si probabilitati.
Lifetime, pentru OEM, inseamna de cele mai multe ori un interval de timp de 10-20 de ani caruia ii corespunde un anumit numar de ore de functionare si un interval de kilometri de 200000-300000. In interiorul acestor intervale se jongleaza in functie de importanta piesei sau sistemului si de politica interna a OEM-ului. Sunt putine repere cu rol functional important pentru care producatorul automobilului sa nu aiba asemenea cerinte.

7DCT300 este o cutie de viteze cu un sistem de control daca nu inovator macar inedit. Foloseste 5 motoare BLDC pentru 3 activitati diferite: 2x controlul direct al furcilor pentru schimbarea treptelor de viteza, 2x pentru controlul indirect (hidraulic) al ambreiajelor si 1x pentru asigurarea debitului si presiuni de ulei necesare racirii cutiei. Getrag a dezvoltat arhitectura asta pentru a fi mai ieftina, mai usoara, mai putin pretentioasa la fabricare, la fel de fiabila si cu performate apropiate solutilor conventionale de DCT cu actionare hidraulica. Unele i-au iesit iar altele nu. De ce ? Sunt multe motive. Astea sunt doar unele si poate nici nu cele mai importante: Sistem de control dezvoltat de la zero, client recunoscut in industrie ca vrea mult pentru putin (mai mult decat altii pentru mai putin decat altii), client cu experienta putina in dezvoltare SW aplicativ si calibrare pentru CV automate.

Afirmatiile generale de genul CV automate asiatice mai bune decat cele europene sau Getrag nu stie sa faca cutii de viteze DCT sau Step AT mai bune decat DCT nu au nicio valoare pentru simplul fapt ca problemele de genul celor avute de Renault cu 7DCT300 sunt mult prea complexe pentru a fi reduse la doar atat.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 22 Nov 2019, 17:39
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




1.Nu am spus ca getrag nu stie sa faca cutii

2. Am spus ca aisin (nu asiaticele si aici ma refera hyundai-kia) sunt mai fiabile (poate nu atat de performate dar fiabile) ca o simpla observatie propie tot analizand diverse marci in ani de zile. De fapt ca linie ele respecta o filozofie simpla japoneza - simplu, eficient si sa tina...chiar daca nici aici nu te poti pronunta 100%.

3. O cutie gen 7DCT300 nu este gandita sa fie pusa pe o singura masina. Nici o firma normala la cap nu investeste ore de cercetare, linii de productie sa faca o cutie pentru o masina care se vinde in cateva mii de exemplare cum este talisamnul

Ca idee daca mi-as lua acum o masina cu cutie automata , sincer, cel putin in timp, asa avea ceva emotii ....asta ca sa sintetizez.... iar mitul ca sunt total lipsite de probleme este departe de a fii adevarat.

Iar cel mai negru cosmar in cazul acestor cutii il reprezinta costurile de reparatie postgarantie.

This post has been edited by ncristi: 22 Nov 2019, 17:43


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 22 Nov 2019, 17:52
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




mitul japonez loveste din nou.

ps aisin face cutie pt FWD transversal, a trecut si biemve la ea si se vede ca e mai lenta decat aia pt rwd.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 16 Jan 2020, 16:18
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Revin cu noutati, se schimba cutia de viteze pe garantie. Dar nu cu ajutorul celor de la AutoCobalcescu unde am fost initial ci cu ajutorul celor de la Serus, super profesionisti. Sa va zic de ce.
La Auto Cobalcescu cand m-am dus sa verifice din nou cutia, pur si simplu m-au evitat o zi intreaga, nu I-am inteles de ce? Eram pe 23 oct cand schimbam motorasele de la masaj si vorbisem cu ei daca mai trebuie sa fac alta programare si au zis ok pe 23. Atunci, dupa ce am stat 6 ore de pomana am plecat frumusesel si am dat tel la Serus.
M-am programat pe 11 dec si am fost placut surprins ca deja ma incadrau intr-un Actis din cele doua existente pt problema mea. M-a intrebat ce am facut la Autocobalcescu, vazuse ca a am fost. L-am zis ca mi-a facut un update le cutie dar tot la fel face. Omul zice ca din ce se vede cu clip-ul, nu a facut nimic, mi-a aratat ca este un update de cutie si injectie pt vin-ul meu, asta pentru o problema de tremurat la plecarea de pe loc, daca facea ceva nu-I mai aparea lui de facut nimic. Deci, nu v-a facut nimic, asa a zis omul. Si era Cotech!!! Chiar nu inteleg.
Mi-a pus sa ascult un fisier audio cu problema zis de mine si le-am zis ca asa pare sa faca si a mea. Din acel moment mi s-a deschis DOSAR. Am mers cu masina, I-a arata cum face si conform procedurii de Actis au inceput inregistrarile cu CLIP-ul sau cum s-o numi laptopul lor. Dupa fiecare inregistrare, grafice, etc, se trimitea un email la Renault sa spuna ce mai facem conform ACTIS. Ultima cerinta a fost inregistrarea audio si video, care fiind facuta de mine, pare ca omul de la Renault nu a auzit bine, si a propus sa facem alta inregistrare. Il inteleg, deoarece in traficul din oras nu se aude clar. Cum nu puteam sa mai vin pana la sfarsitul anului, am revenit ieri. La fel, aceleasi proceduri si dupa o inregistrare mult mai buna audio video, azi am primit mesajul ca se inlocuieste cutia pe garantie.
In afara de zgomotul facut de cutie intre 1700 si 2300 de rotatii s-a mai detectat zgomote si la schimbare, care nu trebuie sa existe. In ultimele zile se aude din ce in ce mai bine.
Ne-am uitat si in uleiul din cutie, parea ok. Ce sa zic, Serus stie sa-si vanda Marfa. Din grafice, am vazut ca presiunea din pompele de schimbare a ambreiajelor, pare sa fluctueze destul de mult cand sunt cuplate. Cred ca aici e problema, parerea mea.

https://vimeo.com/385255766


Si inca ceva tare, tare rau de tot. Dupa ce mi-au facut pe 11 dec update-ul de injectie si cutie, am alta masina. Daca inainte era un Talisman de 200Cp, acum e un BMW de 3 litri si 316 Cp. Inca nu m-am obisnuit cu plecarea de pe loc, scartie rau. Sper sa ramana asa si dupa schimbarea cutiei. In modul confort, daca dau talpa, se duce pana in 6000 de ture. Inainte schimba pe la 4000-4500, chiar si cu talpa. Fac altfel acum depasirile in modul confort. Sau inainte aveam o masina de 100Cp. As zice ca trece pe modul sport la talpa.

This post has been edited by Cristilica: 16 Jan 2020, 16:45


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 28 Jan 2020, 09:21
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




M-am uitat pe forumurile de hyundai-kia care folosesc tot cutii cu ambreiaj uscat - dezastru si nu spun asta ca sa arat ca si capra altuia este moarta ci din mirare ca o asemenea tehnologie deficitara este lasata fara nici un fel de jena la vanzare.

Dupa garantie costrurile de reparatii sunt enorme.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 28 Jan 2020, 13:58
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




La Talismanul in cauza amberiajele-s cufundate in baie de ulei.
Renault nu foloseste momentan niciun DCT cu ambreiaj uscat.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Jan 2020, 14:34
Post #158


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




renault are 20 de ani de folist amreiaje usacte la cutii robotizate. Nu erau straluite dar faceau treaba ieftin.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 6 Feb 2020, 15:14
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Am vazut ca imi vine cutia din Korea, m-am uitat pe transportul din reteaua Renault, si ajunge luni in service. Cica asteapta facturarea, nu stiu la ce se refera. Din ce am vazut eu in service, cutiile vin de la Magna PT S.p.a, care e prin Italia, asa cred. In atasamente sunt cutiile de talisman (e cea care se vede mai prost) si de megane GT vazute de mine in service. Au fost vreo 3.
Asta vara, am intrebat pe cineva de la Renault Romania care se ocupa de rapoarte cu defecte, daca stie despre astfel de probleme la cutiile de talisman si mi-a zis ca nu are OTS, adica el vede doar daca s-a depasit un anumit prag de defecte. Intrebat acum, zice ca e OTS pt cutiile de Talisman. Cica e OTS si pe Rlink, asta stiam

Attached thumbnail(s)
TalismanCutie.jpg ( Size: 1.36mb ) Number of downloads: 1246
meganeGTCutie.jpg ( Size: 1.57mb ) Number of downloads: 1253


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 6 Feb 2020, 15:47
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Ok si ots ul este valabil doar pt talisman 1.6 tce? Sau si pt megane gt? Ai idee? Mersi


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 6 Feb 2020, 15:53
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Uitasem sa zic de cum s-a rezolvat problema cu masajul in scaune, care trosnea usor cand era activat masajul. S-au schimbat pe garantie chiar si la pasager, e 2400 lei bucata, made in Maroc. Se rupe bucata de plastic care sta pe laterala scaunului, e un plastic negru si altul e alb de foarte proasta calitate. Aveti atasat pozele. Problema e ca deja a aparut iar un mic trosnet care face in acelasi loc. Belea. Cine face o matrita!!!!

6 Feb 2020, 16:54:
stai sa intreb, sper sa nu se supere.

This post has been edited by Cristilica: 6 Feb 2020, 15:54

Attached thumbnail(s)
20191126_103835.jpg ( Size: 1.33mb ) Number of downloads: 1304
20191126_103832.jpg ( Size: 1.41mb ) Number of downloads: 1279
20191126_103826.jpg ( Size: 2.38mb ) Number of downloads: 1242
20191126_100730.jpg ( Size: 3mb ) Number of downloads: 168


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 6 Feb 2020, 19:19
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Nu se supara...ai reusit sa intrebi?


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 6 Feb 2020, 19:52
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Nu, era intr-un meeting. Vad maine.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 10 Feb 2020, 09:26
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




A sosit cutia, maine se monteaza, iar poimane update-ul de cutie si injectie plus testare in trafic. Magna PT s.p.a e de fapt fosta divizie de la Getrag!!!
Legat de aceasta cutie, am gasit in ultimele luni, multe problemute care sunt notate de mine. Vedem cum functioneaza aceasta noua cutie si voi reveni cu un tutorial scris despre defecte mici care nu trebuie sa existe la aceasta cutie. Asta pt ca acel sunet detectat de mine (vezi mai sus) nu apare tot timpul, trebuiesc indeplinite anumite conditii, e greu detectabil.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Francais
post 10 Feb 2020, 15:06
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 23 May 17




Felicitari pentru perseverenta, cred ca in curand o sa fie ca noua masina. La ce Serus sunt cei specializati pe EDC7?
A mea imi lasa uneori impresia ca tremura la plecarea de pe loc daca nu accelerez deloc. As vrea sa fiu sigur ca e totul ok, nu sa mi se spuna ca "asa face toate"
Mersi!


--------------------
Renault Megane II 1.6 16v, 2004 Dynamique Talisman 1.6 TCE, 2018 Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 10 Feb 2020, 22:00
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Legat de tremura la plecarea de pe loc există un update de cutie si injecție pt anumite talismane. Eu nu am simtit nimic. Cum am zis, când am ajuns la Serus de pe Timișoara, acest lucru a fost făcut automat, după care am iesit la plimbare cu ei sa le arat zgomotul făcut de cutie, care era deja si la ei intr-un fisier audio de pe laptopul lor, deci este o problema oarecum cunoscută. Interesant e cum mi sa schimbat masina, am avion!!!! Du-te si vezi ce zice.
Vedem peste 2-3 zile cum va fi cu noua cutie.

This post has been edited by Cristilica: 10 Feb 2020, 22:03


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RenaultR27
post 11 Feb 2020, 08:18
Post #167


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 February 09
From: Timisoara




Cand ridici masina, ai putea te rog frumos sa intrebi, legat de tremuratul la plecarea de pe loc, daca exista si pentru GT ceva update-uri? Daca nu accelerez, la plecare de pe loc, tremura si se simte cum ambreiajul patineaza excesiv. Nu se intampla de fiecare data.

Multumesc.

This post has been edited by RenaultR27: 11 Feb 2020, 08:19


--------------------
Ex Dacia Logan 1.6 8v Ambition 2005
Renault Megane 4 GT 1.6 TCe 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 11 Feb 2020, 20:13
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Ok, intreb, poate maine, dar cel mai bine te duci direct la service sa vezi live. Au zis ca nu cheama mașinile, adica talismanele, dar daca ajumgi in service iti face automat updeturile daca e cazul.
Azi au terminat tot, demontat si momtat cutia dar am plecat când se pregăteau de rescris softul.
M-am intalnit in acelaș service si cu Dantes, venise pt o geometri, i-a făcut si lui updateul de injecție si cutie, el chiar știa că are astfel de probleme cu tremuratul. Sunt curios ce zice acum după acest update, e avion talibanu lui, sau era si inainte.

O mica rectificare, ziceam acum o lună că văzusem in service o cutie de megane GT. Cutia defectă provenea de la un GT neinmatriculat folosit pentru pilotaj defensiv, iar Renault a făcut-o cadou, pt reclama.
Ps. Inca o persoană a schimbat service-ul AC, deci nu-s "nebun".



This post has been edited by Cristilica: 11 Feb 2020, 20:35


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 11 Feb 2020, 21:15
Post #169


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Am scris pe jurnal...dar...in urma update-ului nu s-a schimbat "nervul" masinii sau ca ar fi concorde acum. Nu...daaaaar.... comportamentul cutie / motor s-a schimbat in bine.
Adica inainte aveam plecarea de pe loc cam zmucita, oricat de incet apasam pedala, acum e super lina, indiferent cat de incet sau tare o apas. Pur si simplu fuge fara nici o zmucitura.
A 2a chestie, acum schimba si mai lin...ca la faiton smile.gif
A 3a, aveam un tremurat ciudat cand acceleram de la 20-30 la 150 si motorul nu era chiar cald. Acum...perfect.
Se simte mai naturala...

Si da...astia au stiut sa imi faca geometria! Nu mai calc ever la autocobalcescu!
S-au kkt pe mine, ma kk pe ei!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 12 Feb 2020, 19:53
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Nu vreau sa fiu carnat, insa pana acum spuneai ca e perfecta...schimba, fuge, rupe...acu aflam ca facea figuri, tremura...etc. pai se poate domnu? tongue.gif
P.s. imi poti spune, te rog, intre un phaeton second 2014 si un talisman 2016, ce ai recomanda? Mersi smile.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Feb 2020, 08:13
Post #171


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Deci sa fiu mai explicit.
UNEORI la plecarea de pe loc, DOAR cand e rece, plecam cam in forta de pe loc. NU tremura, dar nu puteam sa plec lin. Dupa ce se incalzea, toate astea dispareau.
Schimbarea treptelor, in confort, DOAR la rece, se simteau uneori. In sport, indiferent ca era rece sau calda, mergea blana. La cald, totul stas.
La tremuriciul in accelerare, pot fi asa de multi factori ca nu stiu...oricum, oricine ar fi condus-o sa replice nu ar fi reusit ptr ca e destul de fin si doar eu il simteam....DOAR cand era rece!
TOATE asa zisele probleme erau la RECE. Dupa, stas.
Orice masina la rece se comporta aiurea. De ce sa zic ca e naspa masina daca la cald intotdeauna merge perfect?
Cu noul upgrade, si la rece e ok. Asta am vrut sa evidentiez mai mult.

Referitor la recomandare, depinde ce vrei si daca esti genul care se uita sau nu la consum/impozite. Putem discuta...
Mie imi plac ambele.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobyBoy
post 13 Feb 2020, 14:57
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 7 January 18




QUOTE(Cristilica @ 6 Feb 2020, 15:53)
Uitasem sa zic de cum s-a rezolvat problema cu masajul in scaune, care trosnea usor cand era activat masajul. S-au schimbat pe garantie chiar si la pasager, e 2400 lei bucata, made in Maroc.  Se rupe bucata de plastic care sta pe laterala scaunului, e un plastic negru si altul e alb de foarte proasta calitate. Aveti atasat pozele. Problema e ca deja a aparut iar un mic trosnet care face in acelasi loc. Belea. Cine face o matrita!!!!

<span class='edit'>6 Feb 2020, 16:54:</span>
stai sa intreb, sper sa nu se supere.
*



In Maroc este facut cablajul, Yazaki este o firma japoneza care face cablaje auto pentru aproape toti producatorii de automobile.


--------------------
Renault Talsiman Intense, 1.6 TCE 200 EDC Noir Etoile, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 13 Feb 2020, 16:38
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Deja s-a dat comanda pt un alt system de masaj, tot pe garantie. Iar facture e 4000 lei, nu cat vazusem pe autokarma.
Am luat azi masina cu noua cutie. M-am plimbat putin asa ca astept o ieseala pe autostrada sa vad cum se descurca!!!!.
Prima constatare e ca nu mai smuceste. Plecare e lina, si la blana pe modul confort fuge in 6000 ture pana schimba, de accea am zis ca-i avion. De aici vine senzatia ca fuge mai tare.
Legat de acest motor la talisman, cand masina ajunge in service, se face automat acest update de cutie si injectie.



--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Feb 2020, 21:47
Post #174


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




..in service adevarat...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 3 Mar 2020, 12:13
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Dupa aproximativ 1000km cutia merge brici, sa vedem cum sta treaba dupa 20-25.000km!!! Softul de injectie si cutie este cel bun, adica ca cel facut de mine si la cutia veche pe 11 decembrie si care facut sa-mi schimb parerea despre acest motor.
Avion, nu Concord!!!
Ce inca ma deranjeaza si credeam ca este de la cutie, se simte cum retrogradeaza cutia de la 4-3-2-1.
La Dantes nu am observant acest fenomen.
Mai face si cand esti pe loc si schimbi din R-N-D si invers. Am observat ca face pe loc sau in mers sub 15 km/h cand treci din D in M. In plus, se observa un tremurat mai sesizabil la relantiu si ceva accentuat cand se opreste motorul
Eu banuiesc ca am ceva probleme cu tampoanele la motor. Vedem joi, cand ma duc sa schimb din nou masajul de la sofer.

Tot joi, sper sa fac si update-ul de Rlink, de la vers 3. la ver. 7., asta deoarece saptamana trecuta vocea clientului mi-a raspuns, dupa doua luni, ca pot sa ma duc la service sa fac acest update (nu a spus la ce versiune, sper 7), dupa care o sa primesc automat pe Rlink Toolbox si update-ul de harti.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 4 Jun 2020, 10:34
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Uitandu-ma pe pozele facute cand am schimbat cutia am vazut ceva foarte interesant. Calculatorul cutiei de viteze defecte este produsa in anul 2009 iar cea noua in noiembrie 2019. Masina e produsa in august 2017, de unde au mai gasit astia o cutie asa veche!!! La cum functiona cutia defecata banuiesc probleme electronice datorate unor componete pasive, vreun condesator umflat, sau mai multe. Acelas lucru am patit si cu calculatorul de injectie de la megane care o lua razna din cauza unor condesatoare umflate, avea 12 ani.
Nu avea ce cauta un calcutaor asa vechi pe o masina noua.
Atasat sunt poze cu cele doua calculatoare.
4000km cu noua cutie si e ok.
Intre timp am schimbat ambele bielete antirului pe garantie.


Attached thumbnail(s)
EDC_01.jpg ( Size: 3.21mb ) Number of downloads: 206
EDC02.jpg ( Size: 3.1mb ) Number of downloads: 180


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emilgreus
post 4 Jun 2020, 12:18
Post #177


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 25 August 08
From: Ploiesti




Stai linistit - nu era din 2009. Cea veche este din 09 iunie 2017.

Cea noua este din 19 noiembrie 2019.


--------------------
RENAULT GRAND SCENIC, 1.5 dCi, 110CP, MT6 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 4 Jun 2020, 16:44
Post #178


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




E an-lună-zi, nu zi-lună-an.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Myorlawr
post 10 Dec 2020, 22:50
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 10 December 20




Salutare. Am citit topicul si inca nu am inteleg cum sta treaba. Am inteles de la un cunoscut ca de pe la jumatatea anului 2017 s-a rezolvat problema cutiilor automate de pe motoarele 1.6 TCe. Pana la urma asa este sau problema persista chiar si la cele fabricate in 2018? Ma intereseaza un Renault Talisman Initiale Paris 1.6 TCe dar nu vreau sa devin client fidel la service pentru o masina cu o vechime de doar 3 ani...


--------------------
Dacia Logan 0.9 TCe 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 11 Dec 2020, 14:26
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Pretul de vanzare reflecta si riscul unor inevitabile reparatii, care variaza intre 2000-4000 de euro pentru DCT, in functie de ce se inlocuieste. Ti se pare mult, ia cutie manuala, gasesti 1.6 dci 130 cai, acolo ai volanta plus ambreiaj, iesi la juma de pret la o inlocuire.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:27
Dacia