Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

48 Pages « < 17 18 19 20 21 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

gibonu
post 7 Nov 2019, 17:59
Post #541


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ YRX
Ti-am dat un exemplu concret, cu un vagon care se poate amenaja cu locuri pentru biciclete. Problema pe care o discutam nu este unicitatea vagonului, ci folosirea eficienta a spatiului.
Despre nasii care ocupa 8 locuri vad ca nu spui nimic.

Repet, sa ranforsezi un perete si sa pui un carlig nu este inginerie spatiala.
Probabil ca in bunul stil romanesc si aici se merge pe principiul “adeverinta la adeveverinta din care sa rezulte ca s-a eliberat adeverinta”.
Adica este nevoie de o tona de proiecte, aprobari si adeverinte, etc ca doar sunt multi care trebuie sa-si justifice existenta si salariul incasat de la stat. Plus ca acele proiecte sunt facute, evident la suprapret, de vreo firma de casa a vreunui mahar de la nu stiu care autoritate. Iar suruburile si carligul, achizitionate la un pret de vreo 100 ori mai mare comparativ cu pretul pietei, ca doar suntem in RO si orice este posibil pe bani publici.

Ai adus in discutie automotoarele Siemens Desiro (Sageata albastra). Chiar ma bucur ca ai facut asta, pentru ca este un caz tipic de idiotentie romaneasca.
Concret, luna trecuta cand l-am vazut pe ultimul (pe la Lehliu) inca avea pe lateral pictograma cu bicicleta, pentru ca asa au venit din fabrica. Insa, in buna traditie romanesca, nu se mai poate transporta bicicleta in el.
Inutil sa spun ca am mers de multe ori cu bicicleta in acele automotoare.

Apoi vorbesti despre operatorii privati. Iar ma bucur. Pentru ca la toti operatorii private (cu exceptia Astra) transportul bicicletei este permis. Si la preturi mult mai mici comparativ cu CFR Calatori.
Poti intra pe site-urile lor sa verifici informatia.
Asa ca, in cazul materialului rulant folosit de operatorii privati (excetia Astra) nu mai este nevoie sa “le bage pe la Alstom sau altii in RK-uri si retrofituri”.

Cat despre “diferenta intre bou-vagon si vagon cu compartimente”, posibil sa fie de confort. Adica o chestie subiectiva, care tine de fiecare. Spre exemplu, eu prefer un vagon salon, pentru simplul motiv ca in imediata apropiere am maxim 3 persoane (asta daca prind locuri fata in fata) comparativ cu 5 sau 7 persoane cate ar fi intr-un vagon compartimentat.
Am mers 3 ore (Bucuresti – Craiova si retur) de doua ori anul trecut si n-am avut nicio problema de confort.
Insa, repet, asta este strict o problema subiectiva.

Vad ca dai exemplul DB. Te rog, ne poti explica din ce motiv numarul de compartimente din ICE este minim? Ca si ICE-ul este tren de lung parcurs. Cel prezentat de mine recent mergea de la Hamburg la Munchen.
Idem in Franta, TGV-ul merge pe distante foarte mari, cum ar fi Strasbourg – Montpellier si tot cu vagoane salon este. Ca sa nu mai spus ca exista si TGV etajat.

Interesant punct de vedere “DB, idolii tai”. Da, le apreciez eficienta, precum si faptul ca sunt condusi de niste oameni responsabili si vizioanari. Idem si pentru SNCF. Ca sa nu ma vorbesc despre olandezii de la NL, cei care (mama lor de capitalisti nenorociti) isi alimenteaza toate trenurile (electrice) doar cu energie provenita de la centralele eoliene.
Ar trebui sa ii admir pe romanii care incet dar sigur distrug tot ce insemana transport pe calea ferata in RO?
LE Sau pe romanii care in 14 ani nu au fost in starea sa construiasca un amarat de pod peste Arges astfel incat sa poate ajunge trenul la Giurgiu direct din Bucuresti Progresu?
Podul ala tot inginerie spatiala este?

Cat despre biciclistii din Gara de Nord din Bucuresti, ti-am spus: mergi sambata sau duminca, in intervalul orar 06:00 – 09:00, in perioada aprilie – octombrie. Daca mergi acum la ora 12:00, in timpul saptamanii, normal ca nu vezi niciunul.

Referior la curatenie, trenul pleaca curat de la capat de linie. Sau io cel putin n-am vazut vreun tren care sa plece murdar de la capat de linie. Nu inteleg de ce nu vrei sa accepti ca problema este la calatorii nesimtiti, nu la CFR. Sau vrei sa fie nasul dotat cu matura, sa faca si curat intre doua verificari de bilete?

Imi permit sa iti indic si reversul la ceea ce spui tu referitor la curatenia din tren.

Toaleta din vagonul de clasa a II-a al trenul IR 1631 [Bucuresti Nord - Brasov] din 09.02.2019. Chiuveta era functionala, se observa ca exita hartie igienica si sapun solid.

01.jpg ( Size: 83.43k ) Number of downloads: 391


In plus, exista si hartie de sters pe maini.

02.jpg ( Size: 46.19k ) Number of downloads: 388


Pozele sunt facute la aproape doua ore de la plecare din Bucuresti, inainte de a cobori la Azuga.

Asadar, atunci cand nivelul de civilizatie al calatorilor este altul, mai apar si lucruri bune.

In final, vad ca ramai surd la argumentele expuse referitor la numarul de morti de pe sosele si obezitate (din RO). As putea extinde argumentatia si la stres si poluare, insa am vaga senzatia ca as vorbit degeaba.

<span class='edit'>7 Nov 2019, 20:03:</span>
@Laurentziu83
Da, exact ca in poza postat de tine arata traficul rutier iarna spre Valea Prahovei. Din motivul asta am spus ca trenul (sub 2 ore pana la Predeal) este net superior oricarui vehicul rutier.

In masura in care te ajuta informatia, exista un tren Bucuresti - Galati operat de TFC Calatori:
https://www.transferoviarcalatori.ro/mersul...ord-galati.html

Nu am mers cu TFC Calatori, din pacate nu pot oferi niciun detaliu.

This post has been edited by gibonu: 7 Nov 2019, 18:07


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Nov 2019, 21:00
Post #542


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am mers de 2 ori cu TFC-ul. E ok pentru banii dati, nu e lux dar nici CFR-ul nu e, iarna avea caldura suficienta, insa orele nu ma ajuta, termin dupa 4 vinerea.
La intoarcerea in Bucuresti e si mai nasol, n-am de gand sa plec duminica dimineata la 7 inapoi la Bucuresti in loc sa mai stau cu ai mei parinti pana dupa-amiaza. Sa plec lunea, nici atat, ca ajunge la pranz si trebuie sa-mi iau o jumatate de zi libera.
Altfel, daca ai bicla de carat, e foarte ok, chiar am fost cu bicla cu trenul asta.

CFR-ul in schimb are ore foarte bune pe BucN-Gl in ambele sensuri, vinerea ultimul pleaca la 18:17 catre Galati, duminica de la Gl ultimul pleaca la 17:30. Trenurile care mergeau prin Urziceni opreau si la aeroport, practic nici nu mai aveai treaba cu Bucurestiul cand plecai din tara.

QUOTE(dizzy @ 7 Nov 2019, 15:51)
De la caz la caz. Daca ar merge 5-ul ca un tramvai, nu ca tramvaiul fantoma, aproape ca m-ar tenta .
*


5-ul nu mai merge de 2 ani, locul lui a fost luat de autobuzul 605, care sta si el in coloana pe Barbu Vacarescu, in loc sa fi mers pe linia proprie; singurul lucru bun la 605 e ca merge pana la Mall Baneasa, ceva mai mult fata de tramvai.
Tramvaiul 5, cand circula, venea la 20 de minute odata; decat sa il astepti, mai degraba o luai pe jos pana la Stefan cel Mare, ca faceai mai putin.

This post has been edited by Laurentziu83: 7 Nov 2019, 23:10


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Nov 2019, 23:42
Post #543


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(YRX @ 7 Nov 2019, 10:57)
Dar automotoarele Siemens?



QUOTE(gibonu @ 7 Nov 2019, 19:59)
@ YRX
Ai adus in discutie automotoarele Siemens Desiro (Sageata albastra). Chiar ma bucur ca ai facut asta, pentru ca este un caz tipic de idiotentie romaneasca.
Concret, luna trecuta cand l-am vazut pe ultimul (pe la Lehliu) inca avea pe lateral pictograma cu bicicleta, pentru ca asa au venit din fabrica. Insa, in buna traditie romanesca, nu se mai poate transporta bicicleta in el.
Inutil sa spun ca am mers de multe ori cu bicicleta in acele automotoare.


In continuarea discutie de mai sus, ca sa nu creada cineva ca vorbesc din carti.
Asadar, se observa clar in pozele de mai jos ca automotoarele Siemens Desiro [Sageata Albastra] sunt dotate din fabrica cu locuri pentru biciclete.

01.jpg ( Size: 273.63k ) Number of downloads: 355
02.jpg ( Size: 328.89k ) Number of downloads: 346
03.jpg ( Size: 429.14k ) Number of downloads: 345


Pozele de mai sus sunt facute pe 09.11.2019 in fara Targoviste.

Comparativ, exemple cu locuri pentru biciclete din alte automotoare din Europa civilizata.

Germania, iunie 2018.

04.jpg ( Size: 405.98k ) Number of downloads: 34


Franta, iunie 2017.

05.jpg ( Size: 370.67k ) Number of downloads: 35


Astfel, inca odata au comis-o romanii, in sensul ca ceea ce in Europa civilizata se poate, in RO este imposibil.

In alta ordinde de idei, perdeau despre care vorbeam, prin care 8 locuri din tren sunt blocate pentru cei doi nasi.

06.jpg ( Size: 197.34k ) Number of downloads: 36


Poza de mai sus este facuta pe 09.11.2019 in trenul RE 5010.

Ca sa nu fiu inteles gresit, nu am nicio problema cu nasii, chiar mi se par niste oameni foarte de treaba.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 11 Nov 2019, 08:56
Post #544


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 7 Nov 2019, 18:59)

Ti-am dat un exemplu concret, cu un vagon care se poate amenaja cu locuri pentru biciclete. Problema pe care o discutam nu este unicitatea vagonului, ci folosirea eficienta a spatiului.
Despre nasii care ocupa 8 locuri vad ca nu spui nimic.

Ai dat un exemplu particular, de un vagon rar, si generalizezi la intreg parcul - CFR sa faca... Exact ce spuneam ca faci ca tehnica de manipulare.


Repet, sa ranforsezi un perete si sa pui un carlig nu este inginerie spatiala.
Probabil ca in bunul stil romanesc si aici se merge pe principiul “adeverinta la adeveverinta din care sa rezulte ca s-a eliberat adeverinta”.
Adica este nevoie de o tona de proiecte, aprobari si adeverinte, etc ca doar sunt multi care trebuie sa-si justifice existenta si salariul incasat de la stat. Plus ca acele proiecte sunt facute, evident la suprapret, de vreo firma de casa a vreunui mahar de la nu stiu care autoritate. Iar suruburile si carligul, achizitionate la un pret de vreo 100 ori mai mare comparativ cu pretul pietei, ca doar suntem in RO si orice este posibil pe bani publici.

Deci nu avem habar de ce implica asta.

Ai adus in discutie automotoarele Siemens Desiro (Sageata albastra). Chiar ma bucur ca ai facut asta, pentru ca este un caz tipic de idiotentie romaneasca.
Concret, luna trecuta cand l-am vazut pe ultimul (pe la Lehliu) inca avea pe lateral pictograma cu bicicleta, pentru ca asa au venit din fabrica. Insa, in buna traditie romanesca, nu se mai poate transporta bicicleta in el.
Inutil sa spun ca am mers de multe ori cu bicicleta in acele automotoare.

Aici nu inteleg, ai voie, nu ai voie, e biletul scump....

Te rog, ne poti explica din ce motiv numarul de compartimente din ICE este minim? Ca si ICE-ul este tren de lung parcurs. Cel prezentat de mine recent mergea de la Hamburg la Munchen.

Pentru ca e tren de parcurs lung, dar multi calatori merg pe bucati de traseu. Ma gandesc ca daca necesita mai multe compartimente puneau. Deci este o decizie manageriala fundamentata pe datele concrete de trafic.


Sau pe romanii care in 14 ani nu au fost in starea sa construiasca un amarat de pod peste Arges astfel incat sa poate ajunge trenul la Giurgiu direct din Bucuresti Progresu?
Podul ala tot inginerie spatiala este?

Pai alege, ai niste bani si poti sa faci ceva:
- podul ala
- niscaiva locomotive, vagoane noi sau reparate
- niste sine noi
- carlige de biciclete in vagoane


Cat despre biciclistii din Gara de Nord din Bucuresti, ti-am spus: mergi sambata sau duminca, in intervalul orar 06:00 – 09:00, in perioada aprilie – octombrie. Daca mergi acum la ora 12:00, in timpul saptamanii, normal ca nu vezi niciunul.

Bun, deci este o nevoie de transport redusa si sezoniera, in rest mergem cu vagoanele cu locuri de biciclete goale si oameni in picioare, nu?

Referior la curatenie, trenul pleaca curat de la capat de linie. Sau io cel putin n-am vazut vreun tren care sa plece murdar de la capat de linie. Nu inteleg de ce nu vrei sa accepti ca problema este la calatorii nesimtiti, nu la CFR. Sau vrei sa fie nasul dotat cu matura, sa faca si curat intre doua verificari de bilete?

Poate nu ma crezi dar cand am mers cu Ice de la Hannovra era in tren o femeie cu un copil mic. Copilul a scapat un biscuit pe jos. Nasul a venit cu o matura si un faras. Tot nasul a venit cu un carucior cu mancare si bauturi, gen Wizzair. Cred ca erau cate unul pe vagon.


In final, vad ca ramai surd la argumentele expuse referitor la numarul de morti de pe sosele si obezitate (din RO). As putea extinde argumentatia si la stres si poluare, insa am vaga senzatia ca as vorbit degeaba.

Nu are nici o legatura cu rastelurile de biciclete din trenuri. Trebuie sa nu facem offtopic, totusi, ca nu se mai intelege nimic. Daca vrei fa un topic despre asa ceva si continuam acolo.


Astfel, inca odata au comis-o romanii, in sensul ca ceea ce in Europa civilizata se poate, in RO este imposibil.

Deci in automotoare ai rastel sau parchezi in dreptul scaunelor alea? La CFR o fi nevoie si de ele

In alta ordinde de idei, perdeau despre care vorbeam, prin care 8 locuri din tren sunt blocate pentru cei doi nasi.

Ai un fetis cu nasii. Poate aveau un motiv intemeiat, nu ma pot pronunta. Personalul CFR si familia merge gratis cu trenul. O metoda des folosita este rezervarea unui compartiment intreg pe legitimatiile membrilor familiei. Deci cand mai vezi 1, 2 oameni intr-un compartiment sa le faci poza, ala este un abuz, dar permis de lege din pacate.





--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 11 Nov 2019, 12:49
Post #545


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Păi dacă e permis de lege nu mai e abuz.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Nov 2019, 13:55
Post #546


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@YRX
Reeferitor la sustinerea ta de mai jos:
"Ai un fetis cu nasii. Poate aveau un motiv intemeiat, nu ma pot pronunta. Personalul CFR si familia merge gratis cu trenul. O metoda des folosita este rezervarea unui compartiment intreg pe legitimatiile membrilor familiei."

nasii si familiile lor nu mai merg gratis cu trenul.

Act normativ nu stiu sa-ti indic, insa informatia asta am obtinut-o de la un nas luna trecuta, in trenul RE Cernavoda Pod - Bucuresti Obor.

Omu' s-a exprimat "io care stau cu geanta de gat de 30 de ani platesc bilet iar altii merg gratis".
"Altii" cred ca se intelege cine sunt, nu mai reiau discutia, nu mai vreau inchiderea topicului.

Am vrut sa-i spui omului ca i s-a marit salariul, insa n-am vrut sa-l supar, eram cu bicicleta in tren, etc.

In alta ordine de idei, interesanta logica ta: ti se pare normal sa existe 8 locuri ocupate tot timpul, insa ti se pare total anormal sa existe niste locuri pentru biciclete.

Revin mai tarziu cu o reactie la postarea ta anteriora.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 11 Nov 2019, 14:05
Post #547


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Mie unul mi se pare normal ca unii care au de muncit 8 ore sua mai mult pe zi in tren sa aiba un spatiu de odihna.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Nov 2019, 14:12
Post #548


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Corect, trebuie sa existe un loc de odihna pentru nasi.

Insa ei sunt maxim doi (am vazut, mai rar, si trenuri cu un singur nas). Insa ramane intrebarea: de ce doi insi trebuie sa ocupe 8 locuri?

Ca fapt divers, in vagoanele salon sau in Sageata albastra n-am vazut perdele trase prin vagon. In Sageata, am vazut tot timpul un singur nas, iar pentru odihna folosea celalat post de conducere, cel din spatele trenului (in functie de directia de mers a acestuia).


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 11 Nov 2019, 14:39
Post #549


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Nu mai am informatii recente, eu stiam ca personalul CFR si familia mergeau gratis. Stiam de faza cu blocatul compartimentului de la unul, avea 2 copii, nevasta si parintii erau pensionari ceferisti. Cand pleca cu trenul cu nevasta la bai lua 6 bilete si mergea la confort sporit.
Daca nu mai e asa e bine, e normal.

Pe cursele lungi controlorii aveau un compartiment al lor in tren. Intr-adevar nu poti sa mergi pana la Cluj de ex si sa stai in picioare atata timp, sunt si ei oameni.

Nu te mai deranja atat pe tema asta, cred ca sunt rezonabil cand sustin ca pana la locuri de biciclete caile ferate mai au multe alte lucruri de facut. Tu esti interesat direct, si vrei fix ce te intereseaza pe tine, poate aia de merg 2 zile cu trenul ar vrea niste vagoane de dormit mai bune, tineretul ar vrea wifi bun in trenuri, mamele cu copii ar vrea masute de infasat si compartimente de alaptat, persoanele invalide rampe de urcat in tren.
Mecanicii de locomotiva si-ar dori o automatizare mai buna, sau macar AC in locomotive. Si tot asa.
Totul tine de alegeri, faci o chestie in detrimentul altora. Un bun manager face ce este mai bine pentru mai multa lume, la CFR nu prea a fost cazul in ultimii 30 de ani, au luat barci gonflabile, au facut hoteluri si alte porcarii de genul.

Caile ferate in vremea comunismului erau un fel de stat in stat, aveau spitale, cantine, scoli, licee cazari proprii pentru personal in toata tara, uzine mari de mentenanta material rulant si cateva zeci de mii de salariati. De atunci au mers doar in jos, ca a fost vaca de muls a tuturor potentatilor tranzitiei.
Sistemul de organizare comunist nu era specific comunismului, este valabil si pentru francezi, italieni, nemti.
Problema cailor ferate din Romania este una imensa, sta de multi ani sa explodeze, a fost bagata sub pres de toate guvernele, de frica. Nu are rost sa spun ce ar insemna o oprire a activitatii cailor ferate. S-ar putea sa fi prea tarziu, pentru orice manager stralucit sa mai poata sa faca ceva, ca si pentru Tarom de exemplu.

Dar ma rog, cum spuneam, exista oameni mult mai priceputi. Promit ca nu mai postez despre locuri de biciclete.

Ca sa fim totusi in titlul topicului, un filmulet misto, am vazut documentarul acum cativa ani



This post has been edited by YRX: 11 Nov 2019, 14:41


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 11 Nov 2019, 16:51
Post #550


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 11 Nov 2019, 14:12)
@einstein1984
Corect, trebuie sa existe un loc de odihna pentru nasi.

Insa ei sunt maxim doi (am vazut, mai rar, si trenuri cu un singur nas). Insa ramane intrebarea: de ce doi insi trebuie sa ocupe 8 locuri?

Ca fapt divers, in vagoanele salon sau in Sageata albastra n-am vazut perdele trase prin vagon. In Sageata, am vazut tot timpul un singur nas, iar pentru odihna folosea celalat post de conducere, cel din spatele trenului (in functie de directia de mers a acestuia).
*



Si inca nu-ti dai seama, nu? Cum, ar fi sa se odihneasca un controlor pe un scaun oarecare dintr-un vagon oarecare, intre toti cei cu care lucreaza? Tu chiar nu-ti dai seama ca e vorba de un spatiu separat de cel pentru calatori, si nu de 8 locuri ocupate?
Alternativ, daca ocupau un compartiment de cls. I era mai bine, ca ocupau doar 6 locuri?
De insotitorul vagonului de dormit nu te iei? Aia-s unu' pe vagon, si ocupa si ei locul in care calatorii puteau sa-si tina bicicletele.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Nov 2019, 23:57
Post #551


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@YRX
Nu vreau fix ce ma intereseaza pe mine, ci vreau ceva care este absolut normal in Europa civilizata. N-am cerut sa cante unul la saxofon in fiecare vagon pentru ca asa m-am gandit io ar fi calatoria mai placuta.
Am aratat deja cum acolo exista posibilitatea de tranport a bicicletei in tren, de la automotor la tren de mare viteza.
Si mai simplu: daca acolo se poate in RO de ce este imposibil? Pe bani, bineinteles.

In plus, pe acest topic discutam si despre beneficiile pe care le aduce trenul in viata societatii, nu ne limitiam strict la noutatile aparute in domeniu. Iar probleme precum obezitatea infantila, numar de morti pe sosele, poluare, stres, etc pot fi rezolvate de tren. Gandeste-te doar ca tari precum Franta si Germania, desi sunt mari producatori de autovehicule, investesc masiv in calea ferata si material rulant.

Foarte tare filmul postat. Mersi.

Se intampla cumva sa stii documentarul cu niste englezi care au mers in estul Turciei ca sa ia o locomotiva cu abur [atasata la alte trenuri] si sa o duca la Izmir pentru imbarcare pe vapor si transfer pentru refacere in Anglia?

@tatabobu
Foarte tare asta "... e vorba de un spatiu separat de cel pentru calatori, si nu de 8 locuri ocupate?" La fel cum "nu ploua, cade apa din cer".
Presupun ca este imposibil sa existe doua locuri rezervate pentru nasi si marcate corespunzator. Ar fi prea simplu.

Pentru ca te vad om serios, iti voi face o confidenta: data viitoare ma voi lua cel care conduce locomotiva. Ti-ai pus problema de cate biciclete s-ar putea transporta in locomotiva? Dar sa nu mai spui la nimeni, ramane intre noi. Ma bazez pe discretia ta.

-----------------------------------------------------------------

Sambata, 09.11.2019

Trenul Regio 15163, Bucuresti Nord [07:56] - Targoviste [09:47] operat de catre TFC Calatori.

01.jpg ( Size: 375.8k ) Number of downloads: 47


Locul pentru biciclete.

02.jpg ( Size: 417.71k ) Number of downloads: 49
03.jpg ( Size: 351.86k ) Number of downloads: 43


Biletul pentru bicicleta a costa 7 Lei [pret unic la TFC Calatori].

04.jpg ( Size: 254.1k ) Number of downloads: 46


Comparativ, la CFR Calatori biletul pentru bicicleta ar fi costat 30 de Lei, adica de 4,28 ori mai mult comparativ cu TFC Calatori.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 13 Nov 2019, 11:09
Post #552


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 12 Nov 2019, 23:57)

@tatabobu
Foarte tare asta "... e vorba de un spatiu separat de cel pentru calatori, si nu de 8 locuri ocupate?" La fel cum "nu ploua, cade apa din cer".
Presupun ca este imposibil sa existe doua locuri rezervate pentru nasi si marcate corespunzator. Ar fi prea simplu.
*



Tentativa nereusita de sarcasm. Daca chiar vrei s-o dam in diverse, o dam: diferenta intre un compartiment rezervat si doua locuri marcate e data de marcaj. Daca e pur si simplu "vopsea" e ca si cum n-ar fi, nevoia e de spatiu separat, nu de loc rezervat. Daca cele doua locuri nu sunt doar vopsite, ci separate complet, se impune reomologarea fiecarei serii de vagoane.
Nu pot crede ca intelectul nu-ti permite sa vezi diferenta, banuiesc doar ca alegi sa n-o vezi ca sa-ti iasa argumentatia. Care, apropo, poate fi demontata printr-un exemplu: cand apa aia care cade din cer e in forma solida, nu ploua.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Nov 2019, 11:50
Post #553


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




oare pe afara nu se pot pune biclcietele? 2 carlige pe exterior si aia e


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 Nov 2019, 18:00
Post #554


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@tatabobu
Daca te face sa te simti mai bine, este OK, este ce vrei tu, inclusiv "tentativa nereusita de sarcasm". Nicio problema.

Revenind, ma gandeam la o solutie mai simpla, cum ar fi doua locuri din tren de alta culoare, pe care sa scrie "rezervat pentru personalul CFR Calatori". Si care bineinteles, nu sunt in schema de vanzare a biletelor online sau la casa de bilete.
Recunosc, nu sunt atat de profund incat sa ma gandesc la "reomologarea fiecarei serii de vagoane"

Nu ne-ai spus cum ramane cu vagoanele salon (licenta germana din cate stiu) si Sagetile albastre. Ca in aceste cazuri, nemtii aia idioti n-au dotat vagoanele din fabrica cu loc de prins perdeaua.

---------------------

In alta ordinde de idei:

"German railway company Deutsche Bahn (DB) will invest €1bn in purchasing 30 high-speed trains to expand its long-distance fleet.
The new trains will mainly serve the Cologne-Rhine-Main and Munich-Berlin high-speed lines. They will add around 11,400 seats to the service from December 2022 and each train will also be equipped with eight bicycle spaces.
"
Sursa si mai multe detalii: https://www.railway-technology.com/news/deu...h-speed-trains/



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 Nov 2019, 11:52
Post #555


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(einstein1984 @ 13 Nov 2019, 12:50)
oare pe afara nu se pot pune biclcietele? 2 carlige pe exterior si aia e
*


Nu intra in tunel, nu mai zic de liniile electrificate.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Nov 2019, 12:26
Post #556


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai nu sus, mai jos.... Si totusi intre latimea vagonului si gabaritul d etrecere o fi ceva spatiu... Sau cos din ala in fata locomotivei ca la autobuze.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 14 Nov 2019, 12:49
Post #557


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 13 Nov 2019, 18:00)

Nu ne-ai spus cum ramane cu vagoanele salon (licenta germana din cate stiu) si Sagetile albastre. Ca in aceste cazuri, nemtii aia idioti n-au dotat vagoanele din fabrica cu loc de prins perdeaua.

*



Facem diferenta intre curse scurte (pana in doua ore, in care nu e nevoie de loc de odihna) si prostia facuta de CFR, care a bagat la un moment dat sageata albastra si pe Bucuresti - Satu Mare? Poate nu stiai, ala e traseu de 16 ore.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 14 Nov 2019, 13:12
Post #558


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Loc de bicicleta sa aiba si noi sa fim sanatosi... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Nov 2019, 17:24
Post #559


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 13 Nov 2019, 13:50)
oare pe afara nu se pot pune biclcietele? 2 carlige pe exterior si aia e


Nu, pentru ca nu ar mai putea arunca calatorii tevi din tren in timpul mersului.
Detalii (postul nr. 191):
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4876067

QUOTE(tatabobu @ 14 Nov 2019, 14:49)
Facem diferenta intre curse scurte (pana in doua ore, in care nu e nevoie de loc de odihna) si prostia facuta de CFR, care a bagat la un moment dat sageata albastra si pe Bucuresti - Satu Mare? Poate nu stiai, ala e traseu de 16 ore.


Pana la Satu Mare se schimba nasii pe parcurs. Cred ca se schimba si locomotiva, daca pe traseul Bucuresti - Satu Mare exista si bucati ne-electrificate (n-am verificat traseul).

Revenind la nasi, cateva exemple concrete:
August 2015, bucata Gherla - Miecurea Ciuc, cu trenul Budapesta - Brasov. Doamna nasa (singura) mi-a spus ca a preluat trenul de la Cluj si mergea pana la Brasov.

Septembrie 2019, trenul RE Constanta - Bucuresti Obor. Nasii s-au schimbat la Fetesti.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 14 Nov 2019, 17:59
Post #560


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Aha, din doua experiente la interval de 4 ani una de alta tragem concluzia ca sigur se schimba controlorii pe parcurs pana la Satu Mare.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Nov 2019, 18:11
Post #561


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@tatabobu
Daca se schimba nasi intre Constanta si Bucuresti (4,29 ore de mers, tren RE) de ce nu s-ar schimba si intre Bucuresti si Satu Mare (16 ore de mers)?
Plus ca nasii sunt angajati, nu sclavi.
Ca sa nu mai vorbim ca peste 8 ore munca / zi ar trebui ca angajatorul sa plateasca ore suplimenare.

In alta ordinde de idei, cred ca si cel care conduce locomotiva are un anumit numar de ore pe zi in care poata sa faca asta. Oarecum similar cu soferii de TIR, care nu pot conduce non-stop si obligatoriu fac pauze de odihna.

This post has been edited by gibonu: 14 Nov 2019, 18:12


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 20 Nov 2019, 18:15
Post #562


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Nasii se schimba la 4,29 ore pentru ca anterior au mai facut si alte trenuri.
Au "dormitor " la cap d sectie, etc. Este un turnus dupa care lucreaza.
La fel si mecanicii, au un turnus cu ore stabilite.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Nov 2019, 19:18
Post #563


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Asta teoretic.
Ca daca te uiti pe rapoartele AGIFER vezi mecanici in serviciu de peste 30 de ore cu mai multe pauze de cate 1-3 ore la care nu prea e clar unde au facut respectivele ore de odihna.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Nov 2019, 22:39
Post #564


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@bgdrenault
OK. Stii sa existe nasi care merg non stop 16 ore cu trenul Bucuresti - Satu Mare?
Adica sa fie aceiasi pereche de nasi intre Bucuresti si Satu Mare?

@Laurentziu83
Acei "mecanici in serviciu de peste 30 de ore cu mai multe pauze de cate 1-3 ore" sunt la trenurile de calatori sau la cele de marfa.
Te intreb pentru ca mi-a spus un nas ca uneori trenul de marfa intre Bucuresti si Constanta parcurge distanta si in 2 [doua] zile din cauza diverselor restrictii care exista.
Contextul discutie era despre locomotive, cele de la CFR Calatori fiind "alergate" comparativ cu cele de la transportul [de stat si privat] de marfa.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 22 Nov 2019, 18:24
Post #565


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




La marfa am vazut cele mai multe incidente

https://www.agifer.ro/images/rap-finale-ro/...Deda_090818.pdf


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Dec 2019, 09:53
Post #566


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Din pacate, asa cum ma asteptam, au facut romanii treaba buna:

"CNSC infirmă desemnarea ofertei de rame electrice a Astra – CRRC drept câștigătoare.
Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a dat dreptate companiilor Alstom și Siemens privind oferta depusă de Astra Vagoane – CRRC la licitație de rame electrice a ARF. Autoritatea este obligată să reanalizeze oferta CRRC Astra în cel puțin trei puncte
."
Sursa si mai multe detalii: https://clubferoviar.ro/breaking-cnsc-infir...t-castigatoare/


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 3 Dec 2019, 10:01
Post #567


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Pai tu credeai ca pierde Alstom ceva? Deja este un monopol la nivel european, in ultimii ani a cumparat si distrus o gramada de firme din domeniu, si-a impus interesele la nivel legislativ si de reglementare si a acaparat mai tot in domeniu.
In curand va fi singur, daca nu se iau masuri antitrust.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Dec 2019, 23:57
Post #568


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@YRX
Interesant ceea ce spui referitor la Alstom.

Insa nu inteleg cu ramane cu Siemens, Stadler, Bombardier, Skoda, CAF, Hitachi, etc. Din cate stiu, acesti producatori inca nu au fost cumparati si distrusi de catre Alstom.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 4 Dec 2019, 09:59
Post #569


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Nu e vorba numai de productia de material rulant, Alstom cumpara si inchide toate firmele de proiectare instalatii de semnalizare pe care poate pune mana.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Dec 2019, 13:19
Post #570


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@tatabobu
Asa este in capitalism, de multe ori cel mare il inghite pe cel mic. Plus ca de multe ori exista posibilitatea ca cel mic tocmai asta sa urmareasca, adica sa inceapa o anumita activitate, sa o dezvolte pentru ca in final sa vanda respectiva activitate unuia mai mare, bineinteles pentru un anumit profit.

Insa subiectul discutie nu este strategia Alstom pe plan mondial, ci incapacitatea romanilor de a organiza o licitatie.
Cand ai 3 concurenti iar reclamatiile celor 2 perdanti sunt (aproape) in totalitate acceptate, atunci ai o problema mare.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
48 Pages « < 17 18 19 20 21 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:40
Dacia