Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

reparat claxon

valer 2007
post 27 Dec 2007, 17:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 November 07




salut
A cazut si la mine claxonul....dupa ce s-a chinuit vreo trei luni cand mergea cand nu...nu a mai sunat deloc...si cam nasol pe vremea asta fara claxon si cu sarbatorile de iarna...ce aveam sa fac?
Am desfacut grila aia mica din stanga...i-am rupt o urechiusa...probabil altfel nu iese....dar am reusit sa ajung la claxon.
claxonul e prins pe o tablita cu o piulita si o saiba anti desfacere...iti trebuie o cheie de 10...sau tii tablita cu o mana si cu cealalta desfaci cloxonul...dar mai inainte desfaci mufa care alimenteaza...printr-o apasare pe o clama metalica si cand a ajuns asta la capatul cursei tragi de mufa si iese foarte usor..simplu nu?
Cu o surubelnita cap in cruce desfaci cele 4 oldusuruburi si cloxonul se desface fix in doua....acolo eu am gasit o mana buna de nisip(nu stiu de unde provine).....scoti mebrana ..cureti tot pe acolo.In carcasa opusa goarnei ai sa descoperi o platina ca la delco la batrana dacie.....ei eu am gasit si acel contact lipit...si l-am smilgheruit...dupa ce le-am departat o operatie putin mai grea ca nu e o platina care sa o poti desface...ci e nituita acolo.....ei si pe capat are un surub de reglaj al platinii acuns la exterior sub o placuta de pastic(forma de banana)....de acolo se regleaza si sunetul claxonului...mai infundat sau mai ascutit
Montezi totul la loc....si merge....pot sa spun chiar mai bine ca ala nou...cel putin eu l-am reglat sa se auda pe palcul meu....asta e ....succes.


Attached thumbnail(s)
IM000654.JPG ( Size: 287.14k ) Number of downloads: 6148
IM000649.JPG ( Size: 354.62k ) Number of downloads: 6621


--------------------
renault megane 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 27 Dec 2007, 17:56
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Boala lui e faptul că intră apă și noroi prin acea pâlnie... E bine să fie repoziționat mai sus. Nu are platină, ci electromagnet, iar membrana e prinsă în holzșuruburi.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 27 Dec 2007, 17:57
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




bravo tie, meseriasule!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valer 2007
post 27 Dec 2007, 18:22
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 November 07





electromagnetul e o alta piesa.....eu am scris ca s-a sudat paltina de pe electromagnet......


--------------------
renault megane 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 28 Dec 2007, 16:06
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Principiul de functionare al claxonului electromagnetic e simplu: cand este alimentata bobina care are in circuit doua contacte platinate, unul mobil si unul fix, normal inchise, aceasta atrage miezul de otel solidar cu membrana elastica, pana cand apasa parghia contactului mobil si intrerupe circuitul, moment cand miezul nu mai este atras si este adus in pozitia initiala de membrana elastica, eliberand totodata si contactul mobil, circuitul este din nou inchis si ciclul se reia. Aceaste miscari de dute-vino ale miezului, induc o vibratie in membrana elastica cu o anumita frecventa, in domeniul audio, in functie de cursa miezului, reglabila cu acel surub de reglaj, accesibil din exterior.
Scoaterea din functiune a claxonului are in principal (dar nu numai) doua cauze:
1 - apa/umezeala care patrunde in interior (insa nu prin goarna, oricum s-ar opri in membrana, iar claxonul in mod normal se monteaza cu palnia goarnei in jos, tocmai pentru a nu retine apa si nu toate modelele au goarna in fata membranei), pe la imbinarea dintre membrana si corpul care contine bobina. De o parte si de alta a membranei exista de regula doua garnituri din carton, unul din rolurile acestora fiind de etansare, insa acestea se uda, se umfla, mentin umiditatea, se usuca si in final apa patrunde in interior si oxideaza contactele, sau miezul care rugineste si se blocheaza in bobina. O solutie pentru a impiedica sau intarzia aceasta, ar fi etansarea cu un material rezistent la umezeala, sau imbibarea garniturilor de carton cu ulei.
2 - actionarea continua indelungata (de ordinul minutelor). Se stie ca claxonul electromagnetic e un consumator puternic (probabil unii dintre voi ati observat ca daca bateria e descarcata, claxonul scoate un sunet slab sau doar niste pacaneli), bobina consuma un curent destul de mare, se incinge, suportul de plastic pe care sunt infasurate spirele se poate topi si blocheaza contactele sau miezul mobil. Deci e de evitat claxonarea exagerata in mod continuu, acest dispozitiv nefiind conceput pentru asta. Despre aceasta (observatie din experienta proprie) am mai scris intr-un alt topic, insa un anonim nu a fost de acord si mi-a dat minus. Daca cineva nu este de acord cu ce am scris, il rog sa posteze, eventual cu argumente.
Parerea mea personala insa, este inlocuirea claxonului de exemplu cu o pereche (inalte + joase) de Cielo, marca Bosch (nu fac reclama), cu modificarea aferenta a mufei de alimentare, care suna mai puternic si mai frumos decat cel original Renault.
Scuze pentru postul lung si poate plictisitor, dar am considerat utile pentru unii aceste informatii, avand in vedere titlul topicului (de altfel mai exista cel putin un topic pe tema claxonului prea slab sau care nu mai functioneaza)... smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 31 Dec 2007, 00:29
Post #6


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Subscriu la cele povestite de 19vik, cel putin in ceea ce priveste claxoanele de Cielo (Bosch-uri intr-adevar). Suna fain, fiabile (am avut ani de zile un Cielo echipat cu astfel de avertizoare sonore si n-am avut probleme cu goarnele!), ieftine... Trebe modificate firele de alimentare (concepute legaturi in paralel pentru ambele, legate pe firele care intra in mufa originala a Renaultului...) si gata. wink.gif
Sunet de goarna / trompeta, nici suparator, dar nici de ignorat ... Absolut OK dupa parerea mea...


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 14 Feb 2008, 13:34
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Stie careva unde e localizat claxonul pe Megane I Grandtour ? a decedat de vre-o 2 saptamani si trebuie sa-l schimb, incerc sa adun cateva informatii pina reusesc sa-mi fac suficient timp.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 14 Feb 2008, 16:19
Post #8


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Daca nu e montat in fata radiatorului, precis e sub unul din faruri.
Cel mai eficient mod de a-l localiza (din proprie experienta) e sa stai in fata masinii si sa ai pe cineva care sa claxoneze...

off-topic: Precis e in spatele lacasului proiectorului din dreapta, cumva sub far, ''ascuns'' de spoiler si scut... wink.gif


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuscus
post 14 Feb 2008, 18:38
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 10 April 07




cum poti sa recomanzi cuiva sa stea in fata masini si sa pui pe cineva sa claxoneze pt a localiza claxonul daca claxonul este defect radmasa.gif radmasa.gif

apropo claxonul este sub spoilerul stanga fata si se ajunge la el daca se indeparteaza plasticul care protejeaza aripa de sub masina


--------------------
Renault Megane 1 1,9 dCi 75 kW 102 cp 2001, Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 14 Feb 2008, 21:11
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Sa fie aici? Claxon_M1.jpg ( Size: 23.73k ) Number of downloads: 6749


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 14 Feb 2008, 23:39
Post #11


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Vezi ca l-ai gasit, domnu' radunre?... tongue.gif

Si in alta ordine de idei, nu e neaparata nevoie sa se si auda ceva, chiar daca persoana din interior claxoneaza (adica apasa pe comanda avertizorului sonor)...

Si, n-a fost in dreapta cum am licitat, ci in stanga...Mea culpa!
Dar, tot ''ascuns'' de spoiler si scut... tongue.gif


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 18 Feb 2008, 09:36
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Multumesc tuturor, l-am gasit dupa schita de la "19vik", trebuie demontat scutul partial din fata rotii stanga (in raport cu pozitia de conducere), se desfac 3 suruburi cu cap torx (nu stiu marimea ca nu scrie pe miner) si dupa care e nevoie de o tubulara de 13 cu prelungitor de aprox. 20-25cm pt. a demonta suportul, atentie la mufa, are un blocaj din sirma care trebuie apasat inspe mufa dupa care tras de ea. Claxonul meu era asa de ruginit ca abea am desfacut piulita de 10 cu care e montat pe suport, am incercat sa il demontez pt. curatare dar nici unul din cele 4 suruburi nu s-au lasat... am mers la un magazin de piese auto si mi-au oferit: claxon LOGAN cu mufa originala - 60 lei pe comanda sau unu' facut pe vapor smile.gif cu 12 lei dar fara mufa, aspectul e identic, mai putin conectarea care la mine e cu mufa spaciala si acela are 2 papuci "tipic dacia" dar studiind-ul mai bine am observat ca daca-mi pun mintea pot transfera mufa de la mine pe acela fiindca intrarile celor 2 papuci se potriveau perfect cu amprenta de intrare a mufei de pe cel vechi, in consecinta pe cel vechi l-am desfacut cu un ciocan mai mare tongue.gif si pe cel nou cu o surubelnita, am gaurit niturile care fixau mufa si papucii cu un burghiu de 8, am luat 2 suruburi mai lungi de 4+saiba groover si piulita, am montat mufa mea pe cel nou, putin spray de contact pe la piulitele pe interior, am uleiat hartia care e pe post de garnitura intre "membrana de otel" si carcasa de plastic al celui nou si l-am montat. Instalarea pe masina se face in ordine inversa demontarii tongue.gif , nu mi-a venit sa cred nici mie dar cel mai mult timp mi-a luat sa demontex claxonul vechi blink.gif cel putin 10 minute ca sa-l sparg si in acelasi timp sa nu distrug mufa, era dintr-un plastic care nu crapa nicicum... dar am reusit. Sper sa ma tina o vreme. Succes tuturor care se apuca de asa ceva.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 10 Mar 2008, 12:32
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Salut

Poate sa-mi spuna si mie cineva codul claxonului de pe megane I, la reprezentanta costa 200 lei, parca e cam mult totusi. Sau daca a pus cineva alt claxon fara a modifica instalatia (taiat mufa si pus alti papuci)?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 10 Mar 2008, 19:08
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Cod claxon Megane 1: 7701205707


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 11 Mar 2008, 08:30
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Cind m-au vazut cu claxonul stricat in mina la magazin m-au intrebat "pt. Logan ?" deci sunt aproape sigur ca cel de pe logan are acelasi conector, pret 60 lei.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 11 Mar 2008, 08:40
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




@19vik Multumesc mult pentru cod.
@radunre Din pacate am intrebat la magazin (nu eu sora mea) si a zis ca nu se potriveste cel de Logan.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 12 Mar 2008, 11:26
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Am luat un claxon de Logan (m-am inteles cu cel de la magazin in cazul in care nu se potriveste sa il aduc inapoi) si surpriza s-a potrivit, m-am cam chinuit sa il prin in locasul lui deoarece fiind doua si locul cam stramt dar in final am reusit. Costul a fost de 55 RON foarte rezonabil fata de cel de Megane care este de 200 - 250 RON.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 16 Mar 2008, 00:28
Post #18


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Al meu (claxonul...) "se tanguie". Eu o sa fac ca si radunre.Mai putin etapa 053.gif . S-a inventat flexu' 04.gif . Nu ma scot banii afara din casa.
@doctor Claxon (fost 19vik )
...de la Dodone, , numai respect.

This post has been edited by Dodone: 16 Mar 2008, 00:39


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuq
post 12 Jun 2009, 21:36
Post #19


112...ce urgenta aveti???


Group: Members
Posts: 139
Joined: 6 January 07
From: bucuresti, sector 4 berceni




biggrin.gif s-a rezolvat si la mine problema claxonului...bineinteles ca inauntrul lui am gasit ceva nisip si foarte multa rugina.....dupa o curatare atenta si o reglare la mare naughty1.gif "arta" am reusit sa aduc la viata goarna cu belea coolspeak.gif


--------------------
renault megane sedan 2005 1.5 Dci 60 kw (82cp)
" Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul " (Mircea Badea)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
icey_xx
post 2 Aug 2009, 13:40
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 26 July 09
From: Timisoara




Si la mine la masina se auzea infundat claxonul in majoritatea timpului, si uneori bine. Astazi l-am reparat. Pentru a avea acces la el trebuie sa scoateti masca aceea neagra dintre sigla renault si far. Cel mai bine ar fi sa scoateti cea din dreapta masinii, in stanga siglei cum esti cu fata la masina. Pentru asta eu am inceput sa o scot din partea de jos, dinspre far. Are niste urechiuse prinse in spatele altor urechiuse din spoiler(incercuite cu rosu in poza atasata). Cum incepeti dinspre far cand dati de urechiuse, impingeti cu o surubelnita in jos urechiusa din spoiler, celelalte urechiuse din masca (cea neagra) nu trebuie trase. Dupa ce impingeti cele 2 urechiuse din poza partea de jos e scoasa. Cea de sus va veni foarte usor, atentie doar la siguranta capotei pentru ca iese pe acolo sa nu se rupa. Acum se va vedea claxonul in spatele siglei.

Sper ca am fost de ajutor si ca nu am repetat ce a zis altcineva, sau macar am adus niste detalii noi si sper ca nu am incalcat nici o regula a forumului fiind primul post , recunosc ca inca nu am ajuns sa citesc regulamentul.



Am uitat sa spun, modelul masinii este Megane 2 sedan, an 2004(megane 2.1) si ca "reparatia" a constat in strangerea surubului de reglaj.

This post has been edited by icey_xx: 2 Aug 2009, 13:49

Attached thumbnail(s)
Andrei_239_.jpg ( Size: 251.19k ) Number of downloads: 6135
Andrei_240_.jpg ( Size: 278.25k ) Number of downloads: 5734


--------------------
Renault Megane 2004 Megane Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr_viorel
post 2 Aug 2009, 14:20
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 558
Joined: 11 January 08
From: Craiova, Dolj




Extrem de utile indicatiile. Chiar ma intrebam cum se poate ajunge la claxon, fara demontarea barei fata.


--------------------
RENAULT Megane 2.1 dec. 2005-confort expression, 1,5dci, 101HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slim6630
post 23 Oct 2009, 12:29
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 28 September 09
From: Bucuresti




Pe al meu l-am desfacut astazi shi avea numai nisip in el in plus are shi membrana rupta intr-un colt shi se aude in 2 tonuri , zici ca macane o gasca biggrin.gif ash vrea sa imi montez asha ceva pe mashina este legal tongue.gif , merci !!!


--------------------
Renault Megane II 2003/1.9 dci - B 24 FHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian 24
post 27 Oct 2009, 19:31
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 16 September 07
From: oradea




si io vreau din ala......


--------------------
Peugeot 407 SW 2006 2.0 HDI 136 cp - BH-47-PJO
Ce nu te omoara te face mai puternic...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 27 Oct 2009, 20:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Din pacate nu intotdeauna se rezolva problema claxonului prin demontarea lui de pe masina si curatarea acestuia.

Eu mi l-am dat jos si am constatat ca plasticul este crapat in vreo 3 parti chiar la imbinari. Cand claxonez presiunea creste in aceste 3 pcte crapate si sunetul in final este unul de ... hmm.. gatuit rau de tot. E ca si cum ai umfla un balon si dupa aceea ai da drumul aerului cate putin.. putin .. pana scoate acel zgomot ciudat.

Nu am gasit urma de apa, nisip sau praf in el... doar ca a cedat acel plastic (in pctele cu rosu de pe desen).

claxon.JPG ( Size: 23.92k ) Number of downloads: 1578



O sa ma duc sa-mi iau unul de logan, mai ales ca am citit mai sus ca se si potriveste. smile.gif


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 1 Nov 2009, 23:48
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Gata, am si eu claxon normal pe masina.

Dupa indelungi cautari prin mai multe magazine de piese auto, am ajuns tot la reprezentanta Renault. Cum week asta am fost in Braila, am ajuns sa-mi cumpar claxon de megane II de la Apan Braila la pretul de 156 RON (tva inclus).

Nu am vrut sa-mi iau claxon original dar tot ce am gasit pe la magazinele de piese auto implica o modificare de conectare. Desi am gasit claxoane bi-tonale chiar si la 20 ron (Type R radmasa.gif ) am zis ca nu merita sa-mi schimb claxonul o data pe an.

Asadar, dupa multe opriri pe la magazinele de piese auto, am zis sa incerc in final la reprezentanta.. Initial am cerut de logan, gandindu-ma ca poate se potriveste. A venit tipul de la magazin din showroom cu un claxon de logan bi-tonal. Adica doua claxoane, unul High' si unul 'Low', pachetul lor fiind la pretul de 180 ron (parca), nici nu m-a mai intersat sistemul de conectare atata vreme cat cel de megane II era la pretul de 156 ron.

Cred ca e primul caz in care o piesa de megane e mai ieftina decat una de logan biggrin.gif

In fine, am cumparat claxonul si mi l-am montat singurel pe masina. Fac mentiunea ca vanzatorul m-a sfatuit pentru a beneficia de garantia de 12 luni, sa montez claxonul intr-un service reno autorizat, in caz contrar, eu nu am garantie pe piesa. Montarea claxonului in service reno (in acest caz APAN) dura vreo 30 min adica 40 ron. Mie nu mi-a luat mai mult de 10 min.. iar cu 40 ron... am gasit eu ce sa fac wink.gif

Pentru montarea/demontarea claxonului e nevoie de o cheia de 13 si o surubelnita normala (nu cruce). Surubelnita se utilizeaza in vederea scoaterii grilelor (da, eu le-am scos pe amandoua).


Eticheta
DSCF6912.jpg ( Size: 148.91k ) Number of downloads: 1014


Claxonul nou

DSCF6913.jpg ( Size: 120.88k ) Number of downloads: 1045


Claxonul vechi

DSCF6915.jpg ( Size: 134.81k ) Number of downloads: 1292


Mufa conectare

DSCF6916.jpg ( Size: 80.74k ) Number of downloads: 1246


Altelele:
DSCF6917.jpg ( Size: 134.09k ) Number of downloads: 1055
DSCF6918.jpg ( Size: 98.42k ) Number of downloads: 997
DSCF6919.jpg ( Size: 107.42k ) Number of downloads: 1015
DSCF6920.jpg ( Size: 108.79k ) Number of downloads: 1004



Si claxonul defect cu crapaturile ce au dus la schimbarea lui:

DSCF6925.jpg ( Size: 102.18k ) Number of downloads: 1037
DSCF6928.jpg ( Size: 92.86k ) Number of downloads: 917
DSCF6927.jpg ( Size: 89.2k ) Number of downloads: 849


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 2 Nov 2009, 07:48
Post #26


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Si esti multumit de cum suna asta? Pentru ca tare mi se pare ca asta e acelasi tip de claxon cu care vine face-liftul din fabrica si tot ce pot sa spun despre el este death.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 2 Nov 2009, 08:16
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Hack niciodata nu am avut un claxon pe masina care sa sune atat de tare. Cel putin acum, e super OK. Repet, nici vechiul claxon inainte sa se strice nu suna asa de tare.

Intradevar, o observatie este ca cel vechi e tip goarna, in schimb asta nou, e mai plat asa biggrin.gif

Un alt plus claxonului, este ca, tot ansamblul e numai din fier/tabla, nu are nimic din plastic, ceea ce ma duce cu gandul ca poate e mai fiabil.

Oricum, e clar ca acum ma fac mai repede auzit yupy.gif


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 2 Nov 2009, 08:19
Post #28


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




La mine tot asa arata claxonul(am crezut ca e vreo limitare constructiva) dar mi-e rusine sa il folosesc, mai bine scot capul pe geam si spun ce am de spus icon_mrgreen.gif .

This post has been edited by Hack: 2 Nov 2009, 08:20


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 2 Nov 2009, 09:29
Post #29


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Din pacate claxonu' ala este doar ''high'' atat... intradevar suna tare dar penibil din punctul meu de vedere. Poate unele dintre ele (si aici ma refer strict la acest model de claxon) suna putin mai bine, dar majoritatea suna de laugh.gif . Referitor la claxonul bitonal de pe Logan: si eu am asa ceva pus pe masina de aprox. 2 ani si este super ok. A sa nu uit... mufa de conectare este fix la fel cu cea de la Megane.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 2 Nov 2009, 09:56
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(solidconvert @ 2 Nov 2009, 09:29)
[...] suna tare dar penibil din punctul meu de vedere [...]
*



Penibil era vechiul meu claxon. Se cacau pietonii de ras cand incepeam sa claxonez. Imi era tare rusine blush.gif ... unii credeau ca glumesc cu ei, ca am claxon "special".

Oricum ce am sa regret la tonalitatea vechiului claxon e ca ... nu era pe placul cateilor... fugeau de mancau pamantul. Imi pare rau ca nu am inregistrat sunetul inainte sa-mi schimb claxonul cu asta nou.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:35
Dacia