Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Calibrare senzor unghi directie, Steering Angle Sensor Calibration

Laurg
post 26 Jan 2007, 13:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 2 October 06
From: Bucuresti




La masinuta din semnatura, cumparata sh din .de, am urmatorul fenomen:
Directia are un joc stanga-dreapta dar numai cand se vireaza masina la viteza mica - in oras, in linie dreapta nu are joc si directia functioneaza normal (la vit.mare).
La inceput am crezut ca am probleme cu rotile. Le-m schimbat intre ele, etc., manifestarea era aceeasi.
Am facut un test-diagnoza cu un sistem Delphi si in modulul ABS / sterring ... surpriza, parametrul Steering Angle indica asa:
- cu volanul centrat, 360
- cu volanul complet stanga, 0
- cu volanul complet dreapta, 720
Nu sunt sigur de valori, dar ideea principala este ca parametrul/senzorul de unghi directie este decalibrat! Valoarea 0 (zero) trebuie sa fie pt. volan centrat.

Exista sigur o procedura de calibrare a acestui senzor, eu o am dar pentru alt tip de masina. Nici persoana care a facut diagnoza nu are aceasta procedura pt. Renault (Clio). A intrebat la Serus dar ...

Intrebarea/rugamintea mea este daca cineva cunoaste aceasta procedura sau poate sa-mi dea o sugestie/hint unde as putea-o gasi. Am cautat pe net, deocamdata fara succes. Mai sap.

Multumesc in avans!

This post has been edited by Laurg: 26 Jan 2007, 13:54


--------------------
Renault Megane 2 2008, 96kw, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 26 Jan 2007, 13:57
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Despre "aia" ce zici tu nu stiu, dar: "Directia are un joc stanga-dreapta dar numai cand se vireaza masina la viteza mica " ... adica daca virezi puternic de pe loc sa zicem si mergi incet volanul are un "joc" stanga dreapta ? daca da trebuie facuta geometria rotilor si gata problema. Si la mine a face la fel, dar dupa geometrie nu mai face nici macar juma de milimetru. Bafta


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurg
post 26 Jan 2007, 14:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 2 October 06
From: Bucuresti




Nu am verificat geometria, cei drept, deoarece masina merge snur in linie dreapta: nu trage in nici un fel, nu trepideaza.
Am sa-i fac si o verificare a geometriei (multumesc Andrei), dar doresc sa rezolv si aceasta problema: calibrarea senzorului unghiului de directie.

Mai incerc o descriere a fenomenul: atunci cand parchez sau virez la viteze mici, revenirea volanului spre centru se face cu un joc inapoi, sau poticnire, ca si cum asistarea directiei este nehotarata.


--------------------
Renault Megane 2 2008, 96kw, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 26 Jan 2007, 14:52
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Trebuie sa complet putin si gata. In cazul expus de mine mai sus, masina nu tragea nici dreapta nici stanga la drum si nici nu vibra volanul la anumite viteze, doar ce am scris mai sus. Bafta si sa ne spui si noua cum si ce se face.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurg
post 29 Jan 2007, 10:32
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 2 October 06
From: Bucuresti




Din pacate nu am primit nici un sfat pt. problema mea, asa ca incerc sa reformulez:

Ce programe de test-diagnoza se folosesc pt. Clio II?

Multumesc.


--------------------
Renault Megane 2 2008, 96kw, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prometeu_2000
post 17 Jan 2018, 17:04
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 29 October 09




Salutare de la mare. Sper ca topicul mai este de actualitate. Am aceiași problema la laguna . La tester ( tot delphi) îmi da la erori "senzor unghi volan". Mecanicul a încercat sa recalibreze senzorul ( motorul oprit, contactul pus, virat maxim stanga, apoi virat maxim dreapta apoi adus volanul pe centru-conform instrucțiunilor date de programul de diagnoza) nici înainte, nici după, nu s-a schimbat valoare de -1 cu volan pe centru sau -2 cu volanul întors stânga sau dreapta. Concluzia, trebuie schimbat senzorul de unghi. ... Și când te gândești ca eu m-am dus doar pentru un serv și esp aprins în bord.... radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 2002 / Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:29
Dacia