Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

apa sub mocheta

georgeraneti
post 5 Jan 2018, 15:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 31 October 17




salut tuturor

va solicit sfatul intrucat am auzit tot felul de solutii fanteziste

dupa o ploaie zdravana am constatta ca la picioarele pasagerului fata atunci cand a urcat in masina a aparut in jurul pantofilor apa (nu aveam covorasul, apa a aparut din mocheta)

am apasat cu mana mocheta si iese apa

am crezut ca nu a fost geamul bine inchis, dar la orice ploaie apare mai multa apa

intre timp am incercat sa mai scot apa cu carpe cu o seringa mai mare - banuiesc ca sub mocheta este un fel de burete care la apasare scoate apa

am incercat sa caut cauza - pare ca apa vine pe peretele vertical (dinspre motor) din partea de sus dinspre grila/capota

este drept ca parbrizul are o fisura in partea de jos, dar aceasata este de ani de zile:este si o lovitura rotunda cred ca de piatra chiar pe marginea parbrizului

eu fac legatura cu aceasata infiltratie ca a aparut de cand am curatat chederele si garniturile de cauciuc de la usi si parbriz de praf si frunze acumulate in timp

stiu ar trebui inlocuit parbriz si garnituri in primul rand dar pretul e de 1400 lei,( suma e mare pentru mine la ora actuala), dar inainte de asta as dori sa vad daca nu este alta cauza - mi s-a spus de un orificiu de preaplin????

a mai patit cineva? dupa inlaturarea cauzei cum scot apa si usuc?

cu multumiri


--------------------
renault clio 2002, symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 5 Jan 2018, 19:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




S-a mai discutat. Vezi ca e topic dedicat. Problema vine de la orificiul de scurgere din mijloc, acesta fiind infundat. Orice condens/apa care se strange se va scurge in interior prin zona aerotermei. Ai nevoie de o zi calduroasa sau un loc cald pentru a usca buretele.
Operatiunea se face in 1-2 ore, in functie de tipul de scaune. Eu am facut curatarea asta in vara si mi-a luat o zi, cu tot cu uscat si surubarit.


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 17:28
Dacia