Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau Scenic, da' sa fie RX4

bubu782001
post 1 Mar 2011, 01:52
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Salutare. Mi sa pus pata. Vreau sa trec la fratele mai mare a lu' ala micu din semnatura.

Deci vreau sa fie asa: Scenic 1 Phase 2, RX4, acuma ls motor...nu stiu 1.9dCi, 2.0 benzina...

Sincer benzina are avantajele ei, dieselul la fel. Cu privire la fiabilitatea motoarelor sunt interesat, respectiv consum.

Am citit un topic legat de consum si valorile s-ar situa similar atat la benzina cat si la diesel (la diesel parca cu 2 - 3 litrii mai putin la 100% de km).

Acuma, ce sa zic, ca orice cumparator, vreau sa aiba cat mai multe pe ea, cum ar fi: ABS, ESP, controlul tractiunii, airbag-uri cat mai multe, servodirectie, oglinzi incalzite cu reglaj electric, computer de bord, clima automata, etc si nu tin neaparat sa am piele. Pe scurt cat mai multe jucarele si gadgeturi mai mult sau mai putin folositoare - nu ma deranjeaza sa le am...
Am inteles ca navigatia (Carminat bas de gamme) de pe Scenic 1 nu prea este folositoare in Romania si este cam sumara.
Asta se va putea rezolva cu un CARPC cu un lcd de 7 inch etc etc...
(io sunt ca ala: nici caruta nu am si ma gandesc deja cum inmatriculez remorca radmasa.gif om nebun icon_mrgreen.gif )

Acuma nu stiu daca masina o sa aiba acel zvac cum avea fratiorul mic (deh 1.2 16v) radmasa.gif , dar tare mi-ar placea, adica sa nu ii duc dorul (in consecinta ce motorizare ar fi mai potrivita pentru asta ?).
Familie mare sincer nu am - doar fosta prietena... (aaa ...adica actuala sotie blink.gif ). Acuma ce sa zic...din cate vad, in principiu e masina de familist, insa banuiesc ca versiunea RX4 poate face si ceva trasee montane (zic eu - sau macar sper...) in care chiar sa te simti bine si sa fie o experienta de offroad de neuitat. Evident nu cum probabil ar face-o un Land Rover dar si pretul face diferenta...

Ma puteti ajuta cu sfaturi, idei, informatii cu privire la masinutele asta? Ce anume sa caut? De ce sa ma feresc? La ce sa ma astept? Care sunt bubele ? Cat costa acele bube... Se gasesc si remedii pentru "bube" mai ieftine ? radmasa.gif - pe de o parte stiu ce inseamna masina Renault rolleyes.gif

(Dammit! si am zis ca a 2-a NU O SA MAI FIE RENAULT! radmasa.gif ...dar cred ca nu am sa ma tin de cuvant... si SCENIC o sa scrie pe mine)

Eventual, la momentul oportun iau o lada de bere, o naveta de vin, si unul sau doi norocosi castigatori (care sunteti dispusi binenteles) va rapiti din timpul vostru pretios pentru a merge cu mine sa vedem ce si cum... (chiar 3 dar deja se cere o a2-a lada cu bere... poate si doua Jack Daniel's).
Macar sa nu iau teapa asa de mare... singur radmasa.gif

Multumesc mult baieti, toata stima.

This post has been edited by bubu782001: 1 Mar 2011, 01:59


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 1 Mar 2011, 06:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Omule...te dezamagesc si sincer imi pare rau.
Nu te gandi la RX4...are bube multe...mai ales benzinarul+consumul de combustibil.
Intereseaza-te bine inainte de a face pasul.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 1 Mar 2011, 07:50
Post #3


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Argumenteaza.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Mar 2011, 08:45
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Inafara de cardanul spate pacatos eu nu mai stiu alte bube .... dar poate ne lumineaza jas2 ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 1 Mar 2011, 08:46
Post #5


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Eu mai stiam si de basculele alea nefericite, care se inlocuiesc ca reper intreg.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 1 Mar 2011, 11:03
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Pai chiar asta doresc fratilor. Adica pot spune ca pot trai cu ideea unor elemente de uzora normale...(chiar si daca sunt mai scumpute, este un 4x4 si e altceva...DAR sa nu exageram totusi) insa macar sa stiu despre ce este vorba, de ce anume sa ma feresc, jas2 chiar te-as ruga sa-mi explici mai multe, mai in detaliu. Deci pe bune fratilor,chiar vreau sa-mi iau acest tip de masina (pur si simplu ma vrajit...), insa nici sa imi blestem zilele nu as vrea.
Este drept toate masinile au bolile lor si mai tin multe si de cum au fost intretinute. Sunt totusi chestii care reprezinta un "standard" la anumite serii sau anumite modele. Tocmai din acest motiv vreau sa ma documentez cat se poate de bine in acest sens.

La benzina este drept, sunt perfect de acord cu un consum mai ridicat (probabil GPL ar fi solutia), cu toate ca nu prea sunt de acord pe un 4x4 sa pun un GPL. Dar cum politica banului ne dicteaza viata...

Pe de alta parte am inteles ca modelul cu diesel 1.9dCi foloseste sistemul Diesel Bosch, mult mai fiabil ca sistemul Delphi.

Apropo, din cate am inteles pe RX4 doar aceste doua tipuri de motoare sunt.

Din cate am inteles pe versiunea benzinara este implementat motorul 2.0 16v F4R (1998cc, 138cp /193Nm) iar pe diesel este motorul 1.9 F9Q (1870cc, 101cp, 203Nm). Ma refer la Scenic Facelift -deci cel dupa 2000.

Din cate observ diferente mari la cuplu nu prea sunt, probabil versiunea pe benzina este ceva mai sprintena - din cauza celor aproape 40 de caluti in plus (40% nu este chiar de neglijat).

Mai multe nu stiu (deocamdata).
Ma intereseaza chestii chiar nestiute de mine cum ar fi exemplul dat de cj98czh - referire la acel cardan, si multe altele....

jas2 chiar te rog sa-mi spui (daca se poate) cam printre principalele bube ale acestei masini, ma intereseaza sa-mi fac o parere per ansamblu. Dotarile le voi descoperi pe parcursul discutiilor.

Apropo am inteles ca acel 4x4 nu este permanent cum sustin multi (am vazut pe multe anunturi/forumuri aceasta idee). Se pare ca are un sistem de vascocuplaj (parca la panda 4x4 am mai vazut asta). Ma refer la "a viscous, multi-disc central differential" - wikipedia sa traiasca... icon_mrgreen.gif

Toata stima, si va multumesc mult pentru interesul acordat.

This post has been edited by bubu782001: 1 Mar 2011, 13:39


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Mar 2011, 12:55
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




1.9 dCi .. este exact motorul care il am pe Megane ... ce sa zic ... un motor fiabil si nepretentios ... stiu cativa care au depasit cu el 250.000 km ... fara probleme ... eu nu am decat 150.000 ....

Avantajul ar fi zic eu consumul mai mic ... atat urban cat si inafara ... in detrimentul benzinarului ... 2.0 aspirat nu este chiar un motor cu consum mic nici pe autoturisme ... gen laguna, megane ... daramite pe dihania aia ... eu unul as merge pe diesel ... dar cel mai mult conteaza avand in vedere ca vb. de un second ... intretinerea masinii de proprietarul dinainte ... respectarea intervalului de service, istoric, estetica si functionare a masinii ... eu asta as cauta prima data si dupa aceea as avea pretentii la motor ...


daca gasesti unul cu cardanul schimbat deja (ma refer la cel la care sa poti schimba doar rulmentii care fac probleme) este mai bine pt. ca atunci orice problema ai acolo o rezolvi cu preturi modice ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 1 Mar 2011, 13:43
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Exista diferente de cardan la RX4? Adica la unele se pot schimba rulmentii si altele nu ?

Ce referinte ar avea aceste modele? Dupa ce sa ma uit ?

O sa radeti dar probabil chestia se va materializa prin luna Mai - Iunie, cam asa... (acuma conteaza si ce gasesc...) momentan nici bani nu am indeajuns. Dar ma interesez deocamdata...


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Mar 2011, 13:47
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Problema la cardan la RX$ este ca in varianta originala nu se pot schimba rulmentii la cardan decat cu tot cu el ... asa ca ... s-a gasit o solutie ...


Din cate stiu exista o firma la Brasov ... Rune parca se numeste (nu stiu daca este reprezentanta sau firma locala) care au un cardan.. la care se pot schimba rulmentii ... costa parca 2000 ron ... initial .. pe urma rulmentii costa pana in 100 ron/buc.

Cauta pe sectiune discutii despre asta si te lamuresti ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 1 Mar 2011, 14:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Adica sa inteleg ca este un cardan aftermarket ce utilizeaza un sistem mai domestic, adaptat la posibilitatile noastre financiare (vorbesc aici la la romani per ansamblu). Buna idee.

Chiar este o idee foarte ok, mai ales ca rulmenti, URB, SKF, KOYO samd...se gasesc si sunt relativ accesibili.

Bun - lamurit cu problema cardanului.

R19/16v imi spunea ca basculele si bucsile ar fi cam nasoale si ca ar avea ceva probleme la astea. Sunt scumpe? Aftermarket se gasesc? Solutii rezonabile pentru ele?

Apropo, la motor cred ca un diesel m-ar incalzi foarte bine, mai ales ca din ce am mai citit pe net sunt "de cursa lunga" si sunt foarte fiabile si au un consum rezonabil (cam cat un logan 1.4 pe benzina icon_mrgreen.gif ). Presupun ca se poate si "intinde" un pic motorul ala sa se adauge mai multi caluti (cam ca la orice diesel - nu stiu daca este si necesar acuma...).

Pe urma cu upgrade-urile ma descurc eu...un tempomat (ca e pacat fara), un carputer cu ecran touch de 7" samd...o camera de marshalier (ca dupa ce pleci de pe o masinuta de 3.2 m pe una de aproape 5m...este o "mica" diferenta la cum faci parcarile... blink.gif )
Toate astea se vor face in timp, dupa achizitia principala (bugetul momentan limitat, nepermitandu-mi sa-mi cumpar una cu astea direct din fabrica).

This post has been edited by bubu782001: 1 Mar 2011, 14:23


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 1 Mar 2011, 17:56
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI






--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian burlacu
post 1 Mar 2011, 18:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 21 February 05
From: Constanta




Cardanul NU este o problemă specifică RX4-ului. Mai devreme sau mai târziu rulmenții trebuie schimbați la orice mașină de acest tip. Vezi pe forum discuțiile despre cardan, despre ce se înlocuiește, cât costă și unde se schimbă. Personal sunt mulțumit de serviciile Rune (www.unicardan.ro) dar am văzut că și la reprezentanța Renault din Constanța au scăzut mult prețurile pentru un cardan nou. Dacă îmi cereau acești bani prin 2006 nu mergeam până în București la Rune, dar așa...

Basculele sunt o falsă problemă, nu pică ușor (am schimbat-o pe cea din dreapta pe la 170.000 km, cam 800 lei cu pivot cu tot). Am văzut pe forum și alte variante mai ieftine, chiar și fără înlocuirea pivotului dar nu recomand. În schimb, capetele de bară mi se par mai firave, însă nu sunt scumpe.

Nu recomand motorul diesel. Am făcut drive-test cu amândouă și am ales benzina, chiar dacă mașina a costat mai mult . Motorul merge impecabil, nu consumă ulei, nu cere piese, iar în privința consumului... fiecare cu stilul său de mers. Am o medie de 11-11,5 l/100 km.

Sistemul 4x4 este eficient, în off-road ușor se descurcă excelent, iarna dacă ai cauciucuri adecvate nu ai nicio problemă.

Calitatea fabricației, și confortul sunt peste ce oferea Renault în acei ani. Are în standard multe accesorii pentru care și astăzi se plătesc bani grei.

Are însă și un mare minus: cutia de viteze. La mine a cedat trepta a V-a. Am schimbat-o la 158.000 km, m-a costat 13.000 lei cu ambreiaj cu tot. Din experiență cutia nu se repară, se poate merge în schimb în patru trepte. Dacă nu ar fi cedat cutia, la fiabilitate i-aș fi dat nota 10.

Sfaturi despre achiziție nu pot să dau, pe de o parte eu nu aș accepta să o vând la prețul la care este asigurată de CASCO, dar m-aș gândi de două ori dacă se merită un SH de 8-11 ani, indiferent de marcă.






--------------------
Scenic RX4 Privilege 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 1 Mar 2011, 19:18
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Pai la ce vreau eu...cam minim 8 ani ar fi (cea mai "tanara")...pana in 2003 au fost facute phase 2 (daca nu ma insel...).

Deci per ansamblu sa inteleg ca ar fi o masina normala dpdvd al costurilor de intretinere, care nu ar ridica pre multe pretentii sau necesitati speciale.

Asta impreuna cu un motor diesel (care am inteles ca este foarte fiabil) nu fac decat sa imi intareasca convingerea sa ma orientez catre ceva de acest gen.

Sunt curios daca la 1.9dCi merge activat tempomatul doar din cate un +12v pe un pin al ECU-ului respectiv cateva rezistente pentru butoanele R O + si -

Sa inteleg ca are probleme cu cutia de viteze? Ciprian (ca tot esti Constantean ca si mine...) e un caz izolat problema cu viteza a V-a? sau crapa cam la toate la un timp de..."din proprie initiativa" ?

This post has been edited by bubu782001: 1 Mar 2011, 19:21


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 1 Mar 2011, 19:20
Post #14


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Din cunostintele mele pe gama Megane 1 nu a fost pus de fabrica cruise control.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 1 Mar 2011, 19:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Asa este, ai dreptate in privinta tempomatului, insa este de studiat acel ECU de pe motorizarea 1.9...

Inca ceva v-as ruga...
Lamuriti-ma si pe mine care e treaba (diferenta) intra 1.9 dTi si 1.9 dCi.

Amuzant este ca intra cam cu un litru de ulei in plus fata de motorul de pe Twingozaur - 1.2 16v (ala cere 4 litrii de ulei iar motorul 1.9 diesel de pe Scenic intra 4,8 litrii radmasa.gif )

Pe de alta parte daca tot ma orientez catre diesel...spre ce anume motorizare m-ati indruma? Care este mai buna, care este mai fiabila?

PS daca doriti manualul de utilizare il am, si as putea sa il postez.

This post has been edited by bubu782001: 1 Mar 2011, 19:34


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 1 Mar 2011, 19:33
Post #16


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




dTi e diesel clasic, supraalimentat
dCi e diesel cu injectie common rail, supraalimentat

Pe RX4 nu vei gasi decat dCi.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 1 Mar 2011, 19:40
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Aham..deci fix 2 variante.

Ori 1.9 dCi (dieselarul de 102cp) ori 2.0 16v (benzinarul de 138cp).

Ma bucura acest fapt ca nu stau sa-mi bat capul prea mult tongue.gif

In orice caz am sa ma documentez cu privire la tempomat si daca se doreste am sa incerc sa postez solutii - respectiv informatii.

Buun. Nici nu stiu...sa-mi vand Twingoletele si sa mai pun ceva bani si sa iau un RX4? Sa tin Twingoletele (ca masinuta de oras) si sa strang (ceva mai multi bani) si sa iau RX4 - sa ma procopsesc cu 2 masini...
Hmmm grea decizie... icon_mrgreen.gif

Un bun prieten al meu imi spunea: " Sa nu pui suflet in fiare. Nu merita..."

Apropo, cam ce dotari "standard" sunt pe scenic (mai ales pe RX4) ?

Nu ma refer la carcasa, volan si motor (astea banuiesc ca le au toate). Nu de alta insa nu doresc sa aud argumente de la vanzator cum ca: "are aia si aia...si ca nu mai gasesti la altele...".

This post has been edited by bubu782001: 1 Mar 2011, 19:44


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian burlacu
post 2 Mar 2011, 14:48
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 21 February 05
From: Constanta




Nu este însă o regulă să cedeze cutia, probabil majoritatea nu au probleme de acest gen. Un proprietar de RX4 din Australia a ajuns la 384.000 km fără probleme (discutam cu el prin 2009 despre cardan), iar alții nu au schimbat mai nimic la mașină.

Sunt însă destule cu probleme la cutie, motiv pentru care am spus că acesta este marele minus al mașinii. Am citit despre probleme de acest tip pe forumurile din Franța, Germania, Africa de Sud, Australia sau Noua Zeelandă. Probabil este subdimensionată sau la limită față de nevoile mașinii. Partea bună este aceea că în 90% din cazuri cedează/sare din treapta a V-a, mașina putând fi utilizată în continuare în patru trepte.

Un alt dezavantaj ar fi "exclusivitatea" modelului, seria mică în care a fost construit. Câțiva ani buni în Constanța nu au fost decât trei exemplare. Multe piese nu vin decât pe original, de multe ori din Franța.

Poți să alegi bine și să faci o afacere cumpărând o mașină bună cu multe dotări și o valoare intrinsecă mai mare decât prețul pieței, la care să nu se strice nimic sau să ai ghinion să pice componente scumpe și atunci...

Ideal ar fi să achiziționezi o mașină ale cărei costuri fixe (asigurări, revizii, consumabile, combustibil) să nu îți afecteze bugetul lunar și să dispui de o anumită independență financiară pentru a putea suporta eventualele costuri neprevăzute. Orice altă mașină este o investiție proastă.

PS. Dacă te hotărăști să achiziționezi un RX4 ai putea să treci pe la reprezentanță sau să intri pe oscaro.com ori alte site-uri similare să vezi cât costă anumite piese.

PS 2. Despre dotări și nu numai s-a discutat mult pe acest forum.

This post has been edited by ciprian burlacu: 2 Mar 2011, 15:28


--------------------
Scenic RX4 Privilege 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 3 Mar 2011, 01:25
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




La preturi o sa ma orientez foarte mult catre aftermarket - de ce? Pentru ca foarte multe au preturi rezonabile iar pretul unei singure piese este in general de 3 4 ori mai mic decat pretul piesei originale de la Renault. Nu uita ca am un Renault si stiu ce inseana preturi si intretinere - si nu este chiar ieftin (in multe situatii, mai ales daca masina are dotari mai speciale).

De exemplu un cheder de trapa (am trapa de sticla cu actionare electrica la masina) ma costat peste 300 lei - pe original si este un simplu cheder asemanator celui de la "streasina" de la portiera - bucata aia de cheder ce face ca apa sa nu intre pe sus.. Insa asta a fost, am platit acuma este perfect si nici capul nu ma doare.

Pe de alta parte nu ma deranjeaza faptul ca mai pica cate o piesa, ca mai schimb la un timp de cate ceva - sunt constient din start ca masina nu este noua si se mai intampla si astel de cazuri. Logic ca, cel mai ok ar fi sa nu pice nimic, eventual sa o stric eu din plictiseala... dar cum nu traim intr-o lume ideala... biggrin.gif

Ce vreau eu sa stiu este legat de frecventa cu care pica anumite repere respectiv daca exista repetabilitate la aceste probleme. Cum a fost cazul la 1.5 dCi la care le crapa pompa si se infundau injectoarele (pilitura aia..) sau cazul bobinelor de aprindere Sagem (de pe 1.4 16v parca si 1.6 16v). Deci o boala curata la aceasta serie de masini niste probleme de care doar daca esti foarte norocos sau daca nu folosesti masina, scapi...

O sa razi insa in mare parte (cam la orice masina) motorul ma intereseaza cat este de fiabil, rezistent - atat timp cat nu merge este jale, ori am inteles ca acest 1.9 dCi este foarte bun si nu are probleme - mai ales cu injectia asta Bosch care este foarte strong.

Apropo o alta intrebare. Daca se buseste acel cardan - boala la RX4, se poate merge cu el defect (in regim de 2 x 4) ? Ma refer la faptul ca ma poate tine sa ma mai invart cu ea cat sa-mi fac treaba respectiv pana inlocuiesc piesa busita ?

Deja sunt FOARTE convins sa-mi iau un RX4, eu am avut masina mica pana acuma - Twingo, inclusiv in momentul de fata). Vreau ceva mai mare - asa mi sa pus mie pata. Apropo RX4 am inteles ca este putin mai scurt decat un Logan - deci cu locurile de parcare e rezonabil. Initial ma gandeam la dimensiuni mari gen HUMMER radmasa.gif (si eu sunt dus... icon_mrgreen.gif ). Se pare insa ca este rezonabila ca dimensiuni iar consumul la varianta diesel este unul chiar ok (raportat la gabaritul masinii).

La nivel de exclusivitate am inteles ca nu sunt diferente de repere fata de Scenicul normal - cu exceptia cutiei, diferentialului, cardan si ceva pe la suspensie.

Motorizarea F9Q este pe foarte multe modele (este drept sunt multe diferente si aici - turbine cu geometrie variabila, intercooler etc) diferentierea o face sufixul ce apare dupa F9Q (ex F9Q 740 motorizarea diesel oficiala pe Scenic RX4). Insa sunt multe piese comune.

This post has been edited by bubu782001: 3 Mar 2011, 01:49


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 3 Mar 2011, 07:50
Post #20


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da, poti merge fara arborele cardanic.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Mar 2011, 09:34
Post #21


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




1.9 dCi de pe RX4 nu a avut decat turbina cu geometrie fixa.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 3 Mar 2011, 10:29
Post #22


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da, foarte simplu si robust motorul ala. Mi-a placut de el.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 3 Mar 2011, 11:07
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Buna ziua.
Fratilor aseara la 4 m-am culcat (4 dimineata... tongue.gif ) . Am stat si am citit niste documentatii si nu prea am simtit cum zboara timpul...
In consecinta 35 minute intarziat la servici si sunt inca zombie icon_mrgreen.gif

In legatura cu motorizarea, am auzit de turbina cu geometrie fixa (tot de pe forum si parca tot de la tine cj98czh).

Apropo intre motorizarea F9Q 740 / 77kw (de pe RX4) si F9Q 754 / 82kw (de pe Laguna 2) sunt diferente majore ? Adica presupun ca sunt si Lagune (Laguna 2) cu turbina cu geometrie fixa.

Intr-adevar am auzit (citit) ca se pare ca au cutiile de viteza cam subdimensionate pentru cuplu motorului...(cel putin cutiile in 5 trepte).


This post has been edited by bubu782001: 3 Mar 2011, 11:17


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catnico
post 7 Mar 2011, 20:28
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 14 April 07
From: bucuresti colentina




om bun....
pe forum la acest subcapitol ai toate raspunsurile , inclusiv faptul ca la bascula se poate inlocui doar pivotul(gen Olcit si care costa 100 ron -treaba facuta pe masina mea)
ca se poate merge fara cardan..topic inceput chiar de mine.
despre cardan gasesti toate experientele posibile si imposibile tot pe forum;despre celalalt mare defect al ei (ruperea cremalierei motorasului de blocare a usitei busonului de umplere) cit si despre faptul ca OBLIGATORIU cind ai cardanul montat trebuie sa ai toate 4 anvelopele IDENTICE(marca ,model,dimensiune si grad de uzura apropiat-altfel viscocuplajul iti va face probleme)ca la amortizoarele de spate se uzeaza bucsa din dreptul rotii;ca din cauza rotii montate pe usa spate mai trancane sau spargi covata ce o acopera,ca mai iti intra apa in masina in partea dreapta din cauza infundarii conductei de scurgere si daca nu esti atent te lasa si aeroterma
restul consumabilelor se incadreaza in zona normala de preturi
dar in momentul cind te urci la volan ai o vizibilitate deosebita.


--------------------
renault Rx4 benzina 2001 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 8 Mar 2011, 01:52
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




De chestia cu toate 4 anvelope identice am auzit si eu de la o persoana cu care discutasem sa o cumpar, dar nu a fost sa fie...

catnico - sa inteleg ca cele enuumerate sunt patanii in care ai fost (cu sau fara voia ta...) implicat ? icon_mrgreen.gif

Totusi in ciuda ghinioanelor, per ansamblu nu par chestiuni foarte grave...
In sensul ca daca ai bun simt si iti bati capul putin si mai ai grija de ea, multe din problemute se pot chiar evita.

Am copiat informatiile legate de pivoti...(ambele modele producatori aftermarket + codul pivotului OEM de la Renault). Lasa ca e bine sa fie...

Uff dammit, daca avea acuma ceva banuti, maine o luam..
Dar dupa cum toata lumea m-a sfatuit: "nu te grabi..."
... am sa urmez sfatul si am sa stau linistit pana la momentul oportun.

Multumesc, multumesc mult pt info...

This post has been edited by bubu782001: 8 Mar 2011, 01:53


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccris
post 10 Mar 2011, 11:43
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Salutare,

De vreo 2 ani merg cu RX4 pe benzina, are in general ceva mai multe probleme decat avea Twingo sau asa mi se pare mie pentru ca piesele care pica pot fi inlocuite de obicei doar cu piese originale si facute doar pt RX4.
La a mea a fost inlocuita cutia la 27.000 km, la 100.000 s-a dus simeringul de la cautatorul de viteze (problema generala la Renault-urile mai vechi, inclusiv Twingo) si ca sa schimbi simeringul trebuie demontata toata cutia, care se da jos dupa ce dai jos motorul sau cadranul, la fel si pt ambreiaj. Pinionul de la viteza a 5-a e cel mai sus si probabil se duce pentru ca scade nivelul de ulei. Poate pierde ulei foarte rapid pe la simering sau pe la o garnitura de la planetara (stanga parca). Se pot strica multe, incepand cu butonul de la portbagaj, macaraua geamurilor, motorasul + clapeta de la rezervor, comanda de clima si terminand cu cardanul.

Ca si consum, prin Bucuresti 11-13,5%, pare ceva mai greoaie la demaraj dar are cam acelasi timp de la 0 la 100, te simti mai bine pentru ca esti vazut in trafic si ii vezi mai bine pe ceilalti, in curbe am o strangere de inima...imi dispare zambetul pe care-l am cand ma plimb cu Twinguletul. De la 120-130 km/h motorul devine zgomotos si pare fortat. In rest, mai mult spatiu, mai mult confort dar si mai mult ulei, mai multa benzina.

This post has been edited by ccris: 10 Mar 2011, 11:46


--------------------
RENAULT TWINGO 1.2 16V 2001 / Scenic RX4 2.0 16V 2002 __
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 15 Mar 2011, 16:21
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




biggrin.gif Ma bucur sa vad un compatriot. M
-am cam gandit sa nu vand Twingoletele. Este BUN, este o masian FOARTE BUNA (cel putin a mea) si singurele probleme pe care le-am avut au fost cele provicate de mine - apropo ca am rupt un clips de plastic care actiona incuietoarea de la portiera dreapta si mai nou nu pot descuia usa din dreapta cu cheia - oricum nu am descuiat-o vreodata (doar din telecomanda).

In schimb am sa pun deoparte si am sa-mi iau si un RX4 - diesel.

In oras, drumuri scurte "de piata" Twingo este the best - nu pot sa iti spun cat ma strecor prin trafic si ce slalomuri fac cu el.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 17 Mar 2011, 20:28
Post #28


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




eu am avut RX4 diesel timp de aproape 3 ani...
sora-mea conduce un RX4 benzinar de 4 ani...
deci stiu cam tot despre ele....
intradevar anumite piese sunt doar pe original, si trebuiesc comandate din franta => scumpe si dureaza destul de mult pana vin.
-cardanul, cum au spus antevorbitorii de aici, este o falsa problema....
la RUNE se schimba cardanul original cu cardan RUNE, costa 2300 lei, si apoi, cand va fi cazul , se vor schimba doar rulmentii (circa 100 lei)
-foarte dotat, pozitie buna de condus, manevrabil
-benzinarul are consum mediu de 11% (adica 9% afara si 13% in oras), dar sora-mea l-a pus pe gpl si a rezolvat astfel oarecum problema de consum.
-dieselul consuma mediu cam 6% afar si 8...9% oras (oras gen Brasov)
-dieselul e fiabil, eu am facut peste 70 000 km in aproape 3 ani, fara probleme la motor.
(ca o curiozitate, masina mea a avut cardanul schimbat la 100 000 km, si pana am vandut-o eu, pe la 198 000 km, cardanul nu a facut probleme).
-in schimb am avut probleme cu acele bascule (1100 lei/bucata) ...pe vremea cand le-am schimbat, nu stiam de varianta cu schimbarea pivotului....
-contrar opiniilor de aici, in offroad nu prea face fata..deci daca vrei masina de offroad, renunta la RX4....
daca mai vrei sa stii chestii concrete, spuse din propria mea experienta....intreaba-ma...

bafta!



--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 17 Mar 2011, 20:46
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Adica nu merge sa fac traseu montan? Este facuta DOAR pentru sosea?


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 17 Mar 2011, 21:13
Post #30


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




depinde ce intelegi prin traseu montan....
da un exemplu de traseu montan...
ptr. mine, fiind de la munte, traseu montan e cel pe care mergi pedestru, si urmaresti marcaje....
deci unde ai vrea sa ajungi cu RX4 -ul?




--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:44
Dacia