Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum se poate adauga un turometru la Symbol Auth ?

cconiac
post 15 May 2006, 12:24
Post #1


Membru drept


Group: Members
Posts: 66
Joined: 28 April 05
From: Iasi




Salutari comunitatii reNO!

Sunt multumitul posesorul al unui Clio Symbol Authentique (Chel, no servo, no turometru).
Si-a adaugat cineva un turometru la varianta asta? Ma interesa unde se conecteaza exact indicatorul? La alternator, la U.C. ?

Cu stima,
Catalin C.


--------------------
KIA Cee'd 1.4 2008 / Clio II Symbol 1.4 2005 . - .
Better late than sorry.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reptyla
post 20 Jul 2006, 21:40
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 23 February 04
From: Bucuresti




M-ar interesa si pe mine acelasi lucru.. poate pune cineva un post cu vreun service unde se poate cumpara/monta turometru.


--------------------
Renault Clio 3 2009
1.6 16V / 45.000km (01/04/2013)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cconiac
post 21 Jul 2006, 10:31
Post #3


Membru drept


Group: Members
Posts: 66
Joined: 28 April 05
From: Iasi




Pana acum nu a postat nimeni. Se pare ca nu suntem destui entuziasti. Din ce am aflat pana acum sunt mai multe optiuni.

Prima consta in preluarea valorii turatiei de la calculatorul de injectie. Ceasul de bord nefiind prezent, iesirea pentru el este libera pe undeva.

Ca sursa de semnal se mai poate folosi alternatorul iar in cazul disperat... un dispozitiv legat la o fisa de aprindere, care sa preia prin inductie frecventa curentului de aprindere.


--------------------
KIA Cee'd 1.4 2008 / Clio II Symbol 1.4 2005 . - .
Better late than sorry.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdy00007
post 23 Jul 2006, 07:21
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 24 January 05
From: pitesti




cel mai elegant e sa inlocuiesti tabloul de bord cu unul cu turometru si semnalul se trage de la uch>numai bine!


--------------------
renault clio symbol 1.5dci 2002, computer bord, cruise control - ag-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristirenault
post 23 Jul 2006, 08:16
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 321
Joined: 22 July 06
From: pingo-pongo




ori va cumparati un turometru aditional cum sunt cele pentru tuning si semnalul il gasiti voi pe undeva prin masina smile.gif) il trage un electrician de Renault smile.gif


--------------------
Renault Megane Coupe 1998 2.0 16v - RO 007 EUM
sa stie toata lumea,am40%warn si tind spre nu stiu cate catralioane la%.Am reusit sa imi cresc cota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reptyla
post 24 Jul 2006, 13:44
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 23 February 04
From: Bucuresti




O firma de tuning unde gasesc turometru ?? smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 2009
1.6 16V / 45.000km (01/04/2013)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeX
post 25 Jul 2006, 14:34
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 21 July 05




Lucrarea este peste medie de dificila, nu-i la indemana; e usor de spus "semnalul pentru turometru e pe-acolo"... In plus, la o adica, ce service de Renault ar monta un turometru astfel incat sa nu se piarda garantia?
Si nu in ultimul rand, nu vreau sa stiu cat ar costa asemenea distractie rolleyes.gif


--------------------
Nissan Juke 2016 - Tekna 1.6 DIG-T 190CP CVT Xtronic-M7 4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 6 Aug 2006, 09:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu are rost sa va comandati un turometru de pe la vreo firma de tuning, deoarece ar arata foarte nasol, fix ca nuca-n perete.
Normal trebuie sa existe si cablajul pentru turometru in bord, asadar nu lipseste decat componenta in sine.
Spun ca trebuie sa existe cablajul in bord deoarece nu este decat un singur fir in plus necesar pentru turometru, restul fiind firele de alimentare. Ma indoiesc ca s-au zgarcit si la un nenorocit de fir.

Problema ramane sa gasiti turometrul. Aveti grija ca difera turometrele la design intre versiunile 2003 si 2005-2006, dar cred ca se potrivesc daca nu va intereseaza asta.

This post has been edited by Laurentziu83: 6 Aug 2006, 09:29


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
forbs
post 4 Sep 2006, 09:52
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 1 September 06




M-ar interesa si pe mine chestia asta, am mai postat intr-un al thread ca habar n-am la ce turatii schimb eu vitezele.
Tot citind p-aici am vazut ca unii si-au schimbat bordul de Solenza cu unul de Logan si culmea, cica le merge si calculatorul de bord excl.gif . Sa-i credem si sa spunem ca sarma ar exista p-acolo pe undeva, dar parca n-as da cateva sute de RONI pentru artificiul asta. O solutie simpla caut si eu, un turometru mititel pe care sa-l pun nu stiu unde prin bord si pe care sa-l leg la ??? M-am gandit si eu: la alternator? la o fisa de bujie? Tot p-aici am aflat de captorul de fulie, sa fie asta solutia cea mai viabila? Probabil ca da!
Sincer, cea mai buna solutie pentru mine ar fi o bara cu LED-uri pe care o poti integra armonios in bord si pe care sa-ti poti marca singur elementele pe care le urmaresti in functie de stilul de condus.
Avem vreun electronist printre noi care sa ne ajute cu o schema de frecventzmentru si un afisaj cum l-am descris mai devreme?
10X


--------------------
Renault Clio 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:12
Dacia