Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Volan spre stanga, Pe drum drept volan inclinat

ccezar2004
post 4 Jan 2007, 13:18
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




la faza cu tremuratul am si eu o problema... la franari de la viteze mari (peste 100km/h) la viteze mici vibreaza TARE volanul.... dar daca merg cu 140-160 nu are nimic e ok.... ma gandeam ca e din cauza drumului dar nu stiu sigur.... ceva idei?


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razu
post 4 Jan 2007, 15:57
Post #32


Eu scriu doar cand beau bere


Group: Members
Posts: 209
Joined: 15 March 06
From: Bucuresti




OFF: @ccezar2004: la tine vibreaza volanul din cauza deformarii unia sau mai multor discuri de frana.
ON: Xorox a explicat super fenomenul!

This post has been edited by razu: 4 Jan 2007, 16:01


--------------------
Renault Megane 2004 hatch - DB 05 LSJ
Hatch 1.6/16v /gri boreal/clima/greieri/iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 4 Jan 2007, 19:28
Post #33


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@ccezar2004: Vibratii puternice pe franare la Megane de 2006? Nu-i in regula, ai disc/discurile fata ovalizate. Fuguta la service, constatare si dupa caz schimbarea lor pe garantie. Au mai fost cazuri de acest gen.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 4 Jan 2007, 19:55
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




azi am fost la un atelier sa im verifice rotile... rezultatul: perfecte... nu a umblat deloc la ele... ramanea posibilitatea sistemului de franare.... in schimb dupa ce m-am convins ca nu sunt rotile... am plecat la testare cu ea pe un drum ok.... pe E60... dus pana la 140 si franat tare pana pe la 80-90... stupoare nimic!!!!... ma bucur enorm... am repetat testul pe mai multe portiuni si rezultatul e acelasi...
concluzia?.... prea multe portiuni din drumurile noastre bune NU sunt bune de fapt! sad.gif ... oricum o sa o tin sub o supraveghere atenta ceva timp....


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariob
post 7 Feb 2007, 10:25
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 10 January 07




QUOTE
Si mie imi sta volanul in stanga, dar foarte putin. Asta nu ar fi o problema, daca nu ar si trage stanga. Am observat asta dupa ce am refacut presiunea in pneuri asa cum scrie in cartea tehnica. Ciudat e ca trage doar pe drum cu multe denivelari, sau pe drumuri de genul pietrei cubice. Pe drum cu asfaltul ca-n palma nu trage, dar se simte totusi clar ca in momentul in care vreau sa misc volanul putin spre stanga, forta de opunere e mult mai mica decat spre dreapta. Sa merg sa-mi verific geometria? (presiunea in pneuri e verificata si rasverificata)


Exact la fel se manifesta si la mine. Dar am observat asta cand am mers prima data singur (fara cineva in stanga).Crezi ca asta ar putea fi cauza?


--------------------
renault megane 2006 , 1,5 dci 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
conucristi
post 7 Feb 2007, 10:38
Post #36


Un membru oarecare ...


Group: Members
Posts: 106
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




Ai volanul pe dreapta sau conduci de pe locul pasagerului? tongue.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan 2006 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariob
post 7 Feb 2007, 14:46
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 10 January 07




corect.
asa se intampla cand gandesti prea mult!!!!


--------------------
renault megane 2006 , 1,5 dci 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariob
post 7 Feb 2007, 14:47
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 10 January 07




era vorba de partea dreapta


--------------------
renault megane 2006 , 1,5 dci 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiel
post 7 Feb 2007, 19:29
Post #39


Arkan


Group: Members
Posts: 47
Joined: 12 November 06




Aceeasi problema am avut-o si eu. Dupa ce am luat masina si am parcurs primii 500 km am obs. ca volanul e cu 2-3 grade stramb. Problema cica s-a rezolavat pe garantie.(un nou bracaj). Cand am plecat de la service mi s-a propus sa fac o proba, pe care am refuzat-o. Am avut incredere in ei dar m-au dezamagit .............tot stramb e. Astept revizia de 10 000km ca sa o rezolv.


--------------------
Renault Megane 2.2 airbag lateral spate, climatronic 2006 lux privilege - XX 2X TXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adymateo
post 7 Apr 2007, 14:14
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 27 July 06
From: Homeland Security




aceeasi problema am avut..si se pare ca inca mai am si eu!am vazut ca volanul era un pic deviat inspre stanga, am mers la service, mi-au refacut geometria, mi-au dat chiar si foaia aia cu rezultatele de pe calculator, dupa ce am pus masina pe standu ala in care se face directia, concluzia, tot asa mi se pare ca sta, nu trage stanga dreapta, doar am senzatia ca sta un pic catre stanga!mi-au zis CA am atins usor janta si ca mi-o rezolva ei, da nici ca am observat sa imi fi indreptat ei janta!explicatia:poa sa fie janta ovalizata, volanu tot tre sa stea drept! naiba sa ii ia, o las asa, sa se rupa, ca m-au stresat, doar ma suna toata ziua sa imi fac garantie extinsa, da volanu sa mi-l puna drept nu sunt in stare!


--------------------
Renault Talisman 2016 TCE 200 Intens, 4Control, BOSE
2016 TCe 200 Intens, 4Control, BOSE, Pack asist, Pack securitate, Pack Easy Parking
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 7 Apr 2007, 19:20
Post #41


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




E clara treaba la facelift: " Asa face toate". Eu am observat asta pe la 4000 km. M-a deranjat vreo 40 de km. Pe urma am uitat de el si nu prea am mai observat. Poate pentru ca imi convine, la drum lung tin doar mana stanga pe volan, si aia sprijinta de genunchi.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roller
post 4 May 2007, 14:01
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 17 October 06




Nu e numa' la 2.2... eu am unu' din 2003 tot comunist, adica cu volanul usor spre stanga. Desi urmeaza sa merg in service, n-am nici o intentie sa dau banii pe manopera la asa ceva (daca tragea masina, da, dar doar pentru ca e volanul cas?)


--------------------
Renault Megane 2003, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 9 May 2007, 12:54
Post #43


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Si la mine tot asa sta, am observat-o cand aveam vreo 300km, dar de atunci nu am mai bagat-o in seama. Partea nasoala ca acum dupa ce am citit topicu asta cand ma urc la volan probabil o sa ma obsedeze 022.gif chestia asta.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniels.1977
post 9 May 2007, 13:28
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 28 March 07




Si eu am avut problema asta de noua. Volanul era inclinat (5-10 grade) si tragea relativ tare spre stinga. Dupa ce au refacut geometria nu mai am probleme. La inceput nu mi-am dat seama ca trage (eram prea stresat ca era masina noua tongue.gif). Acum ma intreb de ce la o masina noua era problema aia? Si cam ce fel de teste fac la o masina inainte sa plece din fabrica (partea asta chiar ca as fi curios sa aflu).


--------------------
Renault Megane 1.4 Manager 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovis
post 18 Jun 2007, 11:40
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




In legatura cu pozitia volanului spre stanga, in cazul meu s-a dovedit a fi o mica iluzie optica din cauza liniei bordului care nu este dreapta.


--------------------
Renault Megane II.2 Estate Expression 2006 - 1600cc 110 CP, 15500km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
j.d
post 18 Jun 2007, 13:16
Post #46


...internationally known


Group: Members
Posts: 2.002
Joined: 11 April 06
From: Bucuresti




Si la mine am observat ca ar sta putin mai spre stanga...insa la cat de sensibila e directia la Megane, de trebuie ajustata mereu in functie de inclinatia drumului...nu prea am cand sa observ...rolleyes.gif


--------------------
powered by TFSI
Ex-owner 2007 Megane Sedan...un pic mai altfel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan273
post 20 Jun 2007, 23:45
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 22 April 07
From: Bucuresti




Hehe.. chiar vroiam sa deschid un topic - bine ca am dat search tongue.gif !

Am si eu un Megane 2.2 cu 12.000 km la bord care trage spre stanga. Ceea ce mi se pare ciudat este ca nu face acest lucru tot timpul ph34r.gif (cateodata trage spre stanga si opune rezistenta spre dreapta si cateodata nu).

Am facut presiunea la roti, iar jentile sunt in regula (aliaj).

P.S. Am condus si alte masini pana acum si stiu ce inseamna sa te "fure" drumul, dar aici parca este prea accentuata forta de opunere cand virez dreapta - cand se intampla sa traga spre stanga, senzatia este ca si cum as avea directia stramba. Probabil o fi din cauza directiei asistate electric, pentru ca.. in mod ciudat, incepe sa traga spre stanga doar la viteze peste 65 - 70km/h si repet, nu intotdeauna ! Ar putea exista posbilitatea ca tocmai motorasul care intareste directia sa opuna o forta de rezistenta inegala intre stanga si dreapta ?

This post has been edited by razvan273: 21 Jun 2007, 00:01


--------------------
Renault Megane II.2 Expression 1.6 16V 2006 - B-65-FVI
Climatronic, Xenon, scaune incalzite, vopsea metalizata, jante aliaj 16", Subwoofer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maximus20
post 22 Jun 2007, 19:25
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 7 August 06




Am aceeasi problema volanul usor inclinat spre stanga si trage destul de puternic stanga mai ales la denivelari. Mentionez ca problema nu s-a rezolvat nici dupa ce i-am facut geometria odata cu schimbarea bieletelor de directie si a capetelor de bara. Rotile verificate, sunt OK. Cred ca trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca este doar un alt "bug" tipic renault.


--------------------
Renault Megane II Bicorp 2003 1.5dci80CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catsclaw
post 17 Nov 2008, 23:23
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 13 May 07




Trebuie sa va spun rezolvarea pentru acest "bug" sau nu stiu cum sa-l denumesc (las la aprecierea voastra) care m-a costat un car de stres si nervi. Tipic service renault 251.gif
Insiruire evenimente:
- pe la 17000 km, fara sa iau vreo groapa mare, fara sa am alte probleme de suspensie (bielete, jocuri in caseta, coloana volan etc etc), masina incepe sa traga dreapta, iar ca sa tin directia drept inainte trebuie sa mentin volanul inclinat spre stanga destul(cam 10 grade).
- merg in service sa fac geometria la roti. Rezultat: directie f. putin dereglata aprox 10' pe o parte, in afara intervalului normal. Insist sa-mi regleze cu mare atentie volanul, ca sa fie drept. La sfarsit i se face proba, mi se spune ca merge impecabil. Cand plec constat ca directia trage acum in sens opus, iar volanul este inclinat tot in sens opus, ceva mai putin insa. Mentionez ca primisem rezultatul geometriei computerizate tiparit din standul de reglaj, cu valori de reglaj perfecte inclusiv OK-ul consemnat. Ma resemnez si incep sa cred daca nu cumva mi se pare.
-ajung acasa, citesc acest topic si le dau dreptate predecesorilor, ca e un "bug" tipic si hotarasc sa il las asa.
-merg asa vreo 2000 km si iau decizia sa merg din nou sa incerc sa rezolv problema, deoarece masina tragea spre stanga, iar tensionarea volanului spre dreapta era enervanta, eu fiind stangaci.
-fac geometria la acelasi service si baiatul de acolo imi spune ca au avut aparatul decalibrat si tocmai l-au reparat. Va inchipuiti ca prima data aparatul era dereglat si geometria nu a fost facuta corect 022.gif 022.gif In fine, sper ca de data asta va fi bine si cand a pozitionat drept volanul, l-am verificat chiar eu.
-se face proba de drum de catre controlor, evident ca "merge perfect directia, domnule". Plec cu masina, dezastru!!! Directia tragea rau exact in partea opusa, volanul stramb tot in partea opusa fata de inainte. Ma enervez, ma intorc la service si le spun asta si toti se uita ca la un nebun. Seful atelierului mecanic, pe care il cunosc, merge cu mine in proba si bineinteles imi da dreptate.

Final: il pune pe un mecanic, "cel mai bun in probleme din astea" sa regleze volanul. Acesta fara a mai urca pe stand masina, bracheaza pe rand ambele roti si regleaza "din ochi" cu o cheie prin spatele rotilor, probabil din bielete. Plec, jurandu-ma ca nu mai calc prin service-urile renault niciodata si hotarat sa las asa masina definitiv. Constat ca volanul este pozitionat perfect, nu mai este tensionat in nici o parte si directia nu mai trage in nici o parte.
Scuze prieteni pentru postul acesta lung si literar, dar este o patanie pentru mine si am tinut sa v-o impartasesc. Sper sa fie un raspuns pentru cei interesati


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristache03
post 18 Nov 2008, 00:14
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 May 08




constat ca problema e comuna......acelasi lucru se intampla si la masina mea (Megane 2 - 2004)...dar nu v-atzi gandit la aliniamentul drumului....????
Mergetzi pe o pista...fie ea de autovehicule....fie ea de avioane...???
Ce constatatzi????.....raspunsul il las pe voi sa-l aflatzi???
In Romania nu sunt drumuri ca in Vest....retzinetzi acest aspect....consider ca acest topic este inutil ca si multe altele....
Masina perfecta inca nu s-a inventat....Acelasi lucru il pot spune si in cazul BMW-uluii sau Mercedes-ului care sunt net superioare Renault-ului...
Mult succes si multa bafta...!!!


--------------------
Renault Megane 2004 Sedan - b 50 mpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 18 Nov 2008, 00:52
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




Dar chiar asa rau va streseaza ca e volanul putin inclinat? Acest efect apare la toate masinile datorita drumurilor.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo_97
post 18 Nov 2008, 10:50
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 January 08




Am facut in vara un drum prin europa de vreo 7000km, si volanul statea perfect.

In weekend am facut un drum de vreo 500 km pe soselele patriei si am observat si eu aceasta mica inclinatie a volanului.

Am incercat sa merg cat mai mult pe sensul opus si culmea...volanul era inclinat in partea opusa.

Concluzia mea: E de la drum.... dry.gif


--------------------
Renault Megane Estate 2.2 09.2007 Privilege 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 18 Nov 2008, 20:13
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




atunci sa inteleg ca daca inclinatia coincide cu a drumului inseamna ca e ceva pe la directie... ?

Ca la mine de vreo 300 km am remarcat ca e usor inclinat spre dreapta (cateva grade). Culmea ca de vreo 10 mii km nu am mai luat nici o groapa serioasa. si cand las volanul liber masina merge drept, nu trage insa volanul nu e perfect orizontal. O verificare a directie? O reglare geometrie? In rest de mers merge la fel ca inainte, daca nu as vedea cum sta volanul nu as considera o problema (de altfel nu o consider pana la proba contrarie).

L.E. Paranoia?!! biggrin.gif ...mai mult ma tem sa nu se uzeze neuniform cauciucurile.

This post has been edited by ghertzoi: 18 Nov 2008, 20:14


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 18 Nov 2008, 20:22
Post #54


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Am avut si eu acea usoara inclinare spre stanga a volanului, si la revizia de un an mi-a trecut prin cap sa le spun sa se uite si la asta. Mi-au reglat geometria la roti si inclinarea a disparut. Se prea poate ca unghiurile masinilor noi sa fie reglate pentru drumuri cu "camber", sau cum se numeste inclinarea aceea dinspre axul drumului spre acostament.

This post has been edited by xcss: 18 Nov 2008, 20:22


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 18 Nov 2008, 21:03
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




ti-au reglat geometria fara sa platesti, sau au inclus costul respectiv in revizie ? Ca am inteles ca geometria nu e considerata pe garantie.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 18 Nov 2008, 21:07
Post #56


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Nu am platit-o. Probabil ca a fost considerata ca remedierea unui defect pe garantie.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristixxxlog
post 23 May 2009, 09:17
Post #57


..


Group: Members
Posts: 440
Joined: 4 August 08
From: BUCURESTI




am si eu volanul inclinat spre dreapta. nu mi s-a parut ca ar trage in vreo parte daca las volanul liber, insa daca mege sa spunem drept, volanul e inclinat spre dreapta. la ultima vizita in service mi s-a spus "mic joc la caseta de directie" ...de aici sa fie? cum se remediaza acest joc, se schimba caseta cu totul sau se regleaza ceva? nu de alta dar am avut un mic incident (nu accident tongue.gif) si politistul a trecut in autorizatie "verificare directie"...am sanse oare ca acest joc sa-l repar pe casco???


--------------------
Nissan Murano Z51 - 2.5 dci 2011 - B-XXX-LGF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sam_mntn
post 18 Feb 2018, 14:55
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 17 February 10




Salutare! Ieri am schimbat basculele, si preventiv am zis sa fac geometria. Am stat langa mecanic, am vazut tot procesul, care a fost facut corect (volan blocat in pozitie dreapta). A ajustat bieletele sa le aduca pe verde in grafic. Pe drum masina nu tragea, mergea perfect dar volanul statea cateva grade spre stanga. Mecanicul a incercat sa ma convinga ca am joc in caseta si ca de asta imi sta volanul stramb. Caseta a fost schimbata in service Renault, cu piesa de orgine. L-am rugat sa o puna din nou pe stand, a repetat tot procesul, am asezat impreuna volanul drept, si surpriza, valorile aratau corect. Am iesit iar cu masina pe drum, dar inclinatia spre stanga m-a deranjat, nu ajungeam corect la comenzile de volan biggrin.gif . L-am rugat sa refaca geometria cu volanul usor in directia opusa, spre dreapta, iar acum am din nou volanul drept, rotile paralele, si masina nu trage in nicio directie. Singura varianta la care ma gandesc e ca atunci cand s-a montat caseta de directie, nu a fost centrata perfect, astfel incat atunci cand volanul e drept, defapt exista o abatere, pe care acum am rezolvat-o din bielete.

This post has been edited by sam_mntn: 18 Feb 2018, 15:00


--------------------
Renault Megane GT Megane IV GT 1.6 TCe 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 19 Feb 2018, 15:17
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Regula ar fi ca, daca pe stand volanul e drept si rotile sunt drepte (adica geometria ok), asa ar trebui sa fie si pe drum.

Am patit si eu mai demult, cu Logan-ul, chestia asta, volan asezat drept, facut geometria, valori ok si... pe drum, volanul sa stea inclinat (masina mergand drept). Respectiv (dupa alta incercare) volan drept, dar masina sa traga intr-o parte.

Cauza a fost stand-ul de geometrie care, se pare, era decalibrat (mecanicul habar nu avea de asta). Am rezolvat in alt service, la alt stand.

De unde stiu... dupa vreo 2 ani am schimbat niste repere care necesitau refacerea geometriei, am revenit in service-ul initial si acesta avea acum un alt stand pentru directie, acelasi mecanic, reglajul a fost facut cu succes.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 10:57
Dacia