Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tutorial remediere vajait, fosnit acelerare, In special pentru 1.2 tce si 1.3 tce

Horatiu Mihai
post 31 May 2020, 16:03
Post #271


Membru autentic


Group: Members
Posts: 132
Joined: 31 March 12




@Gionitornado: N-ai ce sa pierzi. Vei plati, pentru inceput, cam 2900 de lei taxa de timbru judiciar. Este decizia ta. Eu nu stau cu jaful asta de masina si nici cu comportamentul ilegal al Renault, de la incalcarile clauzelor contractuale, la legi.

Vajaitul si fosnetele sunt probleme care in timp pot sa degenereze in ceva mai rau. Iar de suieratul ala din zona turbosuflantei nu mai spun. Cloncanitul peste denivelari etc. Joc in pedale, directie stramba din fabrica.

This post has been edited by Horatiu Mihai: 31 May 2020, 16:05


--------------------
Renault Megane 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ondin
post 2 Jun 2020, 09:48
Post #272


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 2 May 09




QUOTE(Horatiu Mihai @ 31 May 2020, 16:03)
@Gionitornado: N-ai ce sa pierzi. Vei plati, pentru inceput, cam 2900 de lei taxa de timbru judiciar. Este decizia ta. Eu nu stau cu jaful asta de masina si nici cu comportamentul ilegal al Renault, de la incalcarile clauzelor contractuale, la legi.

Vajaitul si fosnetele sunt probleme care in timp pot sa degenereze in ceva mai rau. Iar de suieratul ala din zona turbosuflantei nu mai spun. Cloncanitul peste denivelari etc. Joc in pedale, directie stramba din fabrica.
*



taxe de timbru pentru ce? ei operatori economici tu consumator ! gratis.

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 80 din 26 iunie 2013
privind taxele judiciare de timbru

Articolul 29
(1) Sunt scutite de la plata taxei judiciare de timbru acțiunile și cererile, inclusiv cele pentru exercitarea căilor de atac, ordinare și extraordinare, referitoare la :

f) protecția drepturilor consumatorilor, atunci când persoanele fizice și asociațiile pentru protecția consumatorilor au calitatea de reclamant împotriva operatorilor economici care au prejudiciat drepturile și interesele legitime ale consumatorilor;


2 Jun 2020, 10:19:


caz concret gasit online

Recent, un cetățean s-a adresat la Agenția pentru Protecția Consumatorilor cu scopul de a-și apăra drepturile sale în calitate de consumator pe motiv că un agent economic i-a confecționat geamuri și uși de calitate proastă. Conform petiției depuse de consumator, acesta a depistat o serie de deficiențe la ușile și ferestrele confecționate de agentul economic, ulterior, s-a adresat de mai multe ori cu plîngeri privind calitatea produsului aflat în garanție, însă antreprenorul vizat nu a reacționat la adresările consumatorului și nu a soluționat revendicările înainatate de către acesta. În rezultatul controlului efectuat la agentului economic, Agenția a constatat încălcarea de către agentul economic a modului de soluționare a reclamației consumatorului prevăzut de art.18 al Legii privind protecția consumatorilor.

Consumatorul a înaintat o acțiune în instanța de judecată împotriva agentului economic, cu atragerea în proces a Agenției ca autoritate publică pentru oferirea concluziilor și materialelor de constatare.

În rezultatul examinării tuturor materialelor cauzei respective, inclusiv a argumentelor invocate de A.P.C. referitor la încălcarea drepturilor consumatorului de către agentul economic, instanța de judecată a dispus încasarea în contul consumatorului de la agentul economic, atît a costului produsului necorespunzător achitat conform contractului, cît și a penalităților de întîrziere în soluționarea reclamației sale, în mărime totală de circa 15 000 de Euro. Totodată, instanța de judecată a recunoscut dreptul consumatorului la repararea prejudiciului moral, dispunînd compensarea acestuia în echivalent bănesc. Hotărîrea instanței judecătorești este cu drept de atac și poate fi contestată de către agentul economic.

This post has been edited by ondin: 2 Jun 2020, 10:19


--------------------
renault megane IV 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horatiu Mihai
post 2 Jun 2020, 17:15
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 132
Joined: 31 March 12




Nu ai cum sa compari niste geamuri si niste usi cu o masina de 20 000 de euro.



This post has been edited by Horatiu Mihai: 2 Jun 2020, 20:18


--------------------
Renault Megane 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ondin
post 4 Jun 2020, 09:17
Post #274


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 2 May 09




QUOTE(Horatiu Mihai @ 2 Jun 2020, 17:15)
Nu ai cum sa compari niste geamuri si niste usi cu o masina de 20 000 de euro.
*



nu sunt tot produse? nu avem vanzator si cumparator? nu avem garantie? normal ca pretul este diferit, dar in rest e aceeasi Marie.. cazul a fost unul intamplator ca exemplu, dar situatia este aceeasi.


--------------------
renault megane IV 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl.samfira
post 22 Jul 2020, 10:14
Post #275


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 August 11




Salut,

Astazi am fost cu masina la AMAT Pitesti pentru 2 zgomote.
Conducta + plafoniera (este a 3-a oara cu plafoniera)

Agrafele (cele 3) au fost schimbate fara nici o discutie. Zgomotul este cunoscut, mi s-a spus ca a venit din central solutia.
Pe factura este un cod de agrafa 313244.

Mult succes celor ce au aceasta problema. Revin intr-o saptamana cu feedback daca s-a rezolvat sau nu aceasta problema.

This post has been edited by dl.samfira: 22 Jul 2020, 10:27


--------------------
Renault Megane IV Intens 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1018
post 22 Jul 2020, 13:36
Post #276


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 4 December 18




Salut,

3 intrebari:

1)Ti-au dat factura? Mie nu imi dau niciodata nimic cand merg cu masina in reprezentanta, daca interventia a fost acoperita de garantie. Imi tot spun ca nu au ce factura sa imi dea, ceea ce mereu mi s-a parut suspect. Am doar o fisa de intrare in service unde semnalez problemele.

2) Cand zici plafoniera te referi la consola de senzori de pe parbriz (cea cu camera + senzori lumina / ploaie) de care este fixata oglinda retrovizoare? Mie mi-au fixat-o o data pentru ca scartaia, insa acum la viteze de peste 100 km/h virbeaza (fara zgomot) de nu pot sa vad nimic in oglinda. Tremura imaginea ca naiba.

3) Clemele isi fac treaba? Mai caraie ambreiajul dupa ce le-au inlocuit? Zgomotul de fosnait frunza / zornait metalic se mai aude la sofer cu clemele noi? De 3 ori i-am batut la cap cu ele si mi-au spus ca solutia cu cleme e o carpeala. Astepta un nou design de cilindru receptor (sau alta piesa, nu stiu, nu mi-e clar ce anume) care vad ca nu mai apare. Din ce spui, probabil au lasat-o balta si au facut din cleme solutia finala.

This post has been edited by alex1018: 22 Jul 2020, 13:39


--------------------
Renault Megane IV 2018 Sedan Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 22 Jul 2020, 23:25
Post #277


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Eu am fost de 20 de ori în reprezentanță și nu mi-au dat nici o hârtie nimic!
De cleme pot spune că nu mai face ca înainte, sa atenuat zgomotul, nu a dispărut, schimbate în septembrie 2019.
Zgomotul la plafonieră a fost rezolvat au băgat burete, ceva, trosniturile pe spate au rămas!

This post has been edited by Gionitornado: 22 Jul 2020, 23:27


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl.samfira
post 7 Aug 2020, 09:53
Post #278


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 August 11




QUOTE(alex1018 @ 22 Jul 2020, 13:36)
Salut,

3 intrebari:

1)Ti-au dat factura? Mie nu imi dau niciodata nimic cand merg cu masina in reprezentanta, daca interventia a fost acoperita de garantie. Imi tot spun ca nu au ce factura sa imi dea, ceea ce mereu mi s-a parut suspect. Am doar o fisa de intrare in service unde semnalez problemele.

2) Cand zici plafoniera te referi la consola de senzori de pe parbriz (cea cu camera + senzori lumina / ploaie) de care este fixata oglinda retrovizoare? Mie mi-au fixat-o o data pentru ca scartaia, insa acum la viteze de peste 100 km/h virbeaza (fara zgomot) de nu pot sa vad nimic in oglinda. Tremura imaginea ca naiba.

3) Clemele isi fac treaba? Mai caraie ambreiajul dupa ce le-au inlocuit? Zgomotul de fosnait frunza / zornait metalic se mai aude la sofer cu clemele noi? De 3 ori i-am batut la cap cu ele si mi-au spus ca solutia cu cleme e o carpeala. Astepta un nou design de cilindru receptor (sau alta piesa, nu stiu, nu mi-e clar ce anume) care vad ca nu mai apare. Din ce spui, probabil au lasat-o balta si au facut din cleme solutia finala.
*



Salut,

1.Este o nota de lucrari, nu factura.
2. Da, problema nu este nici pe departe rezolvata, o sa mai citesc pe aici ce au facut si alti posesori, la ei nu cred ca ma mai duc pentru ca deja m-as duce a 4-a oara
3. Dpmdv isi fac treaba in proportie de 80%. Daca te concentrezi sa il auzi, il vei auzi pentru ca il ai intiparit in cap. Daca reusesti sa te deconectezi de acolo, clemele isi fac treaba. Eu nu l-am mai auzit, dar acuma sunt concetrat pe cel de consola cu senzori.

Ii sfatuiesc pe cei care au problema cu fosnitul sa schimbe aceste cleme pentru ca este o diferenta sesizabila (parerea mea).


--------------------
Renault Megane IV Intens 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 7 Aug 2020, 13:37
Post #279


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Eu nu mai aud vibratia de la conducta...am vreo 50000 km si de ceva timp nu o mai aud. E drept ca la mine nici nu era f pronuntata si o auzeam doar cu muzica in surdina...ori am devenit imun ori s-a asezat singura si nu mai face.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdanis
post 18 Sep 2020, 11:02
Post #280


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 August 19




QUOTE(papa_mulo @ 7 Aug 2020, 13:37)
Eu nu mai aud vibratia de la conducta...am vreo 50000 km si de ceva timp nu o mai aud. E drept ca la mine nici nu era f pronuntata si o auzeam doar cu muzica in surdina...ori am devenit imun ori s-a asezat singura si nu mai face.
*


Face si la diesel sau doar la benzina ?


--------------------
Renault Clio 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivualex
post 18 Sep 2020, 12:27
Post #281


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 18 April 15




face si la diesel, dar fiind motorul mai zgomotos se aude doar daca ai muzica oprita, ventilatia data la minim si esti super atent la zgomotul respectiv.


--------------------
Renault Megane Intens Hatchback, 1.5dci 110cp, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdanis
post 18 Sep 2020, 18:23
Post #282


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 August 19




QUOTE(chivualex @ 18 Sep 2020, 12:27)
face si la diesel, dar fiind motorul mai zgomotos se aude doar daca ai muzica oprita, ventilatia data la minim si esti super atent la zgomotul respectiv.
*


Deci sunt foarte multe masini afectate... nu ar trebui schimbata conducta de ambreiaj ?


--------------------
Renault Clio 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burt
post 24 Oct 2020, 14:52
Post #283


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 10 July 19




Nimic nou?


--------------------
Renault Megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1018
post 26 Oct 2020, 11:52
Post #284


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 4 December 18




Sunt 2 aspecte aici, din cate am inteles: cilindrul receptor (pentru caraiala ambreiajului) si schimbarea clemelor (pentru fosnet).

Din cate inteleg, sansele sa fie un rezultat ok dupa schimbarea cilindrului sunt minime. Prin urmare am ales sa nu il schimb (inca). Legat de cleme, iar vad pareri impartite si rezultate diferite. Nici pe astea nu le-am schimbat momentan.

This post has been edited by alex1018: 26 Oct 2020, 11:57


--------------------
Renault Megane IV 2018 Sedan Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdanis
post 28 Oct 2020, 11:59
Post #285


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 August 19




QUOTE(alex1018 @ 26 Oct 2020, 11:52)
Sunt 2 aspecte aici, din cate am inteles: cilindrul receptor (pentru caraiala ambreiajului) si schimbarea clemelor (pentru fosnet).

Din cate inteleg, sansele sa fie un rezultat ok dupa schimbarea cilindrului sunt minime. Prin urmare am ales sa nu il schimb (inca). Legat de cleme, iar vad pareri impartite si rezultate diferite. Nici pe astea nu le-am schimbat momentan.
*


Am schimbat clemele fara niciun rezultat. Probabil singura rezolvare este o "solutie de avarie": sa izolezi conducta aia de ambreiaj sa nu mai vibreze; eu nu am facut asta pana acum, dar poate fi rezolvarea neoficiala a problemei.

This post has been edited by Bogdanis: 28 Oct 2020, 12:02


--------------------
Renault Clio 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 4 Dec 2020, 06:40
Post #286


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




"Zumzaitul" la accelerare l-am avut si eu, am demontat un pic pe acolo, am ajuns doar la 2 cleme, cele dinspre cutie, am scos conducta din clema, am pus pe ea banda dublu adeziva si am montat-o la loc, fara sa ma ating de clema.
Pana acum se pare ca zgomotul acela enervant la fiecare accelerare a disparut.
La cum se auzea, puteam sa jur ca este din portiera soferului.


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 28 Feb 2021, 09:16
Post #287


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Zgomotul a reaparut ... mai caut solutii sad.gif


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 9 Aug 2021, 06:17
Post #288


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Am schimbat 2 din cele 3 cleme, si tot face, am pus si banda si tot face. Am sa mai demontez odata pentru a ajunge la a 3-a clema ( dinspre parbriz ) si sa vad ce mai pot face pe acolo.


This post has been edited by Dreamer: 9 Aug 2021, 06:18


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguspan
post 9 Aug 2021, 10:01
Post #289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 7 November 13




la voi cand se aude, la o anumite turatie sau tot timpul ? Si eu am un suierat pe la 2000 de ture asa.


--------------------
Dacia, Renault logan, Megane 1.2 TCE Intens 2018, Laureate plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 10 Aug 2021, 05:26
Post #290


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




De la app 1700 rpm pana la 2200 rpm la mers normal si cand sunt cu pedala la fund incepe de pe la 3500 in sus pana la 4500 rpm, pe langa intervalul mentionat.


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguspan
post 10 Aug 2021, 06:55
Post #291


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 7 November 13




interesant, la mine la turatii mari nu face, la 200 de ture se aude ca un mieunat


--------------------
Dacia, Renault logan, Megane 1.2 TCE Intens 2018, Laureate plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 10 Aug 2021, 08:09
Post #292


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Sunetul este ca un bondar intr-un borcan, cu cat creste turatia, creste volumul si frecventa. Fenomenul este extrem de enervant.
In intervalul de peste 3500 rpm, este deja un sunet inalt, trece spre bazaiala de tantar la ureche .. ca si comparatie smile.gif
Si inca un aspect foarte important: nu face decat cu motorul cald. Cand pleci de pe loc, in primi km, pana se incalzeste motorul, este liniste, cum s-a incalzit ... incepe concertul.


This post has been edited by Dreamer: 10 Aug 2021, 08:16


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 29 Aug 2021, 06:45
Post #293


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Am inlocuit si a 3-a agrafa, aia dinspre peretele de foc, am izolat conducta in prinderi cu banda dublu adeziva, tot asa face ... sad.gif
Aveti alte idei va rog? Deja ma dispera zumzaiala asta ....


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 31 Aug 2021, 06:49
Post #294


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Cred ca am gasit de la ce este ... scutul termic de la partea de jos a peretelui de foc spre catalizator ... i-am schimbat putin pozitia si nu mai face asa urat. O sa o ridic in zilele urmatoare pe elevator si o sa vad exact de unde vine.


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyos
post 5 Oct 2021, 09:09
Post #295


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 30 June 09
From: focsani /vrancea




Poate fi și acel tampon de motor numit și hidroelastic poziționat dreapta sus 😬


--------------------
scenic 2 renault 2005 dynamique 1.5 dci - VN 10 XTX
danios
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 7 Oct 2021, 05:23
Post #296


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Nope .. nu am gasit .. tot face gun3.gif

O vand .. si nu glumesc!


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyos
post 7 Oct 2021, 08:52
Post #297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 30 June 09
From: focsani /vrancea




Da, intradevar un zgomot jenant rău 😢nu am megan 4 ci un scenic4 motor 1.6 130..... Un inginer de la o reprezentanta Renault mia spus că, este posibil să fie și de la acel tampon motor 😬. Unde Dracu îl găsesc? Inginerul mia zis ca, ar costa în jur de 1000 lei... Vroiam doar sa mă conving sau poate găsesc și ceva mai ieftin măcar sa încerc și varianta asta.


--------------------
scenic 2 renault 2005 dynamique 1.5 dci - VN 10 XTX
danios
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 8 Oct 2021, 16:57
Post #298


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(Dreamer @ 7 Oct 2021, 05:23)
O vand .. si nu glumesc!
*


Asa am facut si eu dar, din pacate, nu inainte de a schimba tampoan de motor si amortizoare pentru a scapa de zgomote si troncaneli.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 12 Oct 2021, 12:01
Post #299


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Pacat... sa ajungi sa vinzi o masina pt un rahat de zgomot... bah dar nu sunt in stare sa remedieze niste cleme amarate?


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguspan
post 12 Oct 2021, 15:30
Post #300


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 7 November 13




pentru zgomotul ala merita sa o vinzi sa iei un vw , macar la alea bagi ulei cu cisterna smile.gif))))))


--------------------
Dacia, Renault logan, Megane 1.2 TCE Intens 2018, Laureate plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 8 9 10 11 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:06
Dacia