Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pierderea / furtul actelor in strainatate, Cateva vorbe

gibonu
post 20 Mar 2018, 00:46
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Hai noroc la toata lumea.

N-am pierdut si nu mi s-a furat nimic, insa am fost zilele trecute implicat direct direct in procesul ulterior pierderii / furtului actelor in strainatate.

Nu stiu sigur daca a fost furt sau pierdere insa acum chiar nu mai conteaza.

Locul si data: Franta, Lyon, sambata 17.03.2018, ora 13:00.

Prima actiune: sunat la banca emitenta a cardurilor pentru blocarea acestora.
Ideal ar fi ca numarul de urgenta pentru carduri sa fie salvat in telefon, ceea ce nu a fost cazul la mine pentru ca nu era cardul mele.
Astfel, se trece peste cautat numarul de urgenta pe site-ul bancii sau peste situatii mai putin placute precum bateria telefonului consumata, lipsa semnal, acces la Internet dificil, etc.

Ca fapt divers, din momentul in care am constatat lipsa cardului si pana cand am luat legatura cu banca emitenta au trecut maxim 10 minute, interval in care din card s-au extras 45 de euro. Ulterior, dupa blocare, cel de la banca mi-a spus ca in sistem s-au mai inregistrat incercari [esuate] de extras bani de pe card.

A doua actiune este obtinerea unui document numit "Titlu de calatorie" care este emis de catre consulatul Romaniei din tara respectiva. Acest document este o foaie A4, printata pe o hartie securizata, cu poza titularului [facuta la consulat] si alte date ale titularului precum data nasterii, inaltime, culoarea ochilor sau adresa domiciliului. Interesant mi s-a parut ca CNP-ul nu este trecut.
Titlu de calatorie este valabil 30 de zile de la data emiterii si permite o singura intrare in Romania.

Pentru identificarea celui mai apropiat consulat.
Site-ul Ministerului Afacerilor Externe, sectiunea "Misiuni diplomatice": http://www.mae.ro/

01.jpg ( Size: 239.09k ) Number of downloads: 376


Se selecteaza tara: http://www.mae.ro/romanian-missions

02.jpg ( Size: 201.33k ) Number of downloads: 379


Aici apare lista consulatelor Romaniei din tara repectiva: http://www.mae.ro/romanian-missions#813

03.jpg ( Size: 208.69k ) Number of downloads: 371


Fiecare consulat are o pagina de Internet proprie, cu link direct spre coordonatele de contact: http://www.mae.ro/romanian-missions/3266#813

04.jpg ( Size: 173.15k ) Number of downloads: 362


Coordonatele de contact, unde cel mai important este numarul de urgenta, scris cu rosu: http://lyon.mae.ro/contact

05.jpg ( Size: 201.78k ) Number of downloads: 371


Cifra zero din paranteza se foloseste doar atunci cand numarul este apeleat de pe un telefon frantzuzesc, bineinteles fara prefixul 0033.
Recunosc ca nu am stiut asta, nu am putut lua legatura cu consulatul, am sunat un prieten din Paris, a rezolvat el problema si mi-a trimis numarul corect.

La acest numar de urgenta raspunde tot timpul cineva, indiferent de ziua sau ora apelului. Este un numar de telefon mobil care se afla in permanent in posesia unui angajat al consulatului, indiferent daca acesta este la consulat sau acasa.
Ideal ar fi ca inainte de plecarea din RO sa fie salvate in telefon numarul / numerele de telefon ale celui / celor mai apropiate consulate, in functie de traseul propus.

Am luat legatura telefonic cu consulatul si am fost rugat sa trimit prin e-mail biletul de avion si [daca era posibil] o copie a cartii de identitate a celui care solicita Titlul de calatorie.
Odata ajunsi la consulat toata treaba a durat maxim 10 minute: se completeaza o declaratie din care rezulta pierderea actului de identitate, se face poza, print, stampla, timbu sec si semnatura angajatului de la consulat.
Cel care solicita titlul de calatorie semneaza electronic, pe un mic ecran de la ghiseu.
Eliberarea titlului de calatorie este gratuita.

Nu in ultimul rand, doamna de la consulatul RO din Lyon a fost foarte operativa si serviabila. Mentionez ca dansa a trebuit sa vina de acasa intr-o zi nelucratoare.

In alta ordine de idei, stiu ca ceea ce am scris mai sus poate parea pueril atunci cand este citit din fotoliu de acasa, insa situatia reala cand constati ca ai ramas in curu' gol este cu totul alta si sper sa nu treaca nimeni prin asta.

Inutil sa mai mentionez faptul ca in lipsa unui act de identitate nu se pot face formalitatile de imbarcare de la aeroport si nici nu se poate trece de controlul politiei de frontiera.
La iesirea din Franta nu a fost nicio problema iar la sosirea in RO, Politia de frontiera de la aeroport [Henri Coanda] a mai facut niste verificari care au durat maxim 2 minute.

Mentionez ca cele de mai sus se aplica in statele membre UE. Intr-o tara care nu este in UE, cum ar fi Turcia, cred ca este nevoie si de implicarea autoritatilor locale, pentru ca in tara se intra doar cu pasaportul pe care se aplica stampile la intrarea si iesirea din tara.

In cazul in care exista completari sau sugestii, acestea sunt binevenite.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Mar 2018, 14:24
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ai avut noroc ca ai fost intr-un oras unde era consulat ... ca daca nu ... tren/drum pana la localitatea cu consulat/ambasada ...

Cum s-a putut scoate bani ? aveai PIN-ul in acelasi loc cu cradul ? ca altfel ... nu prea vad cum ...

This post has been edited by cj98czh: 20 Mar 2018, 14:25


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Mar 2018, 14:28
Post #3


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




contactless probabil. La ei poti retrage bani de la casa la careffour.
Multumec de info, o sa caut si eu numerele d etelefon ale consulateor si adresa la viitoarele calatorii, nu am pasaport si daca pierd CI... fix ca tine fac.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Mar 2018, 14:29
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




20 euro sau 100 ron .... el zicea de 45 euro ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 20 Mar 2018, 14:40
Post #5


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 20 Mar 2018, 00:46)
Hai noroc la toata lumea.

N-am pierdut si nu mi s-a furat nimic, insa am fost zilele trecute implicat direct direct in procesul ulterior pierderii / furtului actelor in strainatate.


*



blink.gif

Pai ai pierdut sau nu ai pierdut?

Adica de ce ai mai fost implicat daca nu ai pierdut nimic?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Mar 2018, 14:44
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




limita de contactless poate fi setata... o fi luat tiganu ceva online atunci


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 20 Mar 2018, 14:55
Post #7


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(UXE @ 20 Mar 2018, 14:40)
Adica de ce ai mai fost implicat daca nu ai pierdut nimic?
*


O fi fost un prieten.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Mar 2018, 15:11
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@cj98czh
Corect, am avut noroc ca la Lyon are RO consulat.
Altfel, pe langa tren si drum se mai adaugau si costurile suplimentare ale schimbarii biletului de avion, probabilitatea sa nu existe locuri libere in avion, etc

PIN-urile erau scrise pe card, cu markerul permanent. Asta mi se pare cea mai buna solutie ca sa nu-l uiti.

Evident, mai sus era o gluma.
Cardul nu era contactless, insa am vazut ca in Franta exista locuri unde poti plati fara sa ti se ceara PIN.
De exemplu, 72 de euro la o carciuma. A venit chelnerul cu POS-ul mobil, bagat - scos cardul si semant pe chitanta.


@einstein1984
N-ai pentru ce. Insa sper ca de informatiile de aici sa nu se foloseasca nimeni, adica sa nu fie nimeni pus in situatia pierderii / furtului actelor / cardurilor.


@UXE
N-am fost singur la Lyon. Nu puteam lasa persona pagubita sa se descurce singura si eu sa ma duc sa ma plimb.
Multumit de raspuns?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Mar 2018, 17:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu imi tin un al doilea card separat de cel principal, precum si pasaportul separat de CI, in bagaj si nu in portofel. De asemenea, mai am salvate pe ambele conturi de mail copii dupa CI, pasaport, permis, certificat de inmatriculare, etc, pe care sa le descarc si sa le tiparesc in caz de ceva. Nu au ele valoare, dar sunt mai convingatoare decat nici un act.
In cazul in care mi se fura un card, dar mai am telefonul la dispozitie, intru in aplicatia online si mut fondurile de pe acel card in alt cont, practic il golesc.
Ma rog, nu mi s-a intamplat pana acum, obisnuit din Ro sa stau cu mana pe telefon si portofel, dar cu astea sunt pregatit in caz de ceva.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Mar 2018, 23:51
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Sa inteleg ca iei si pasaportul si buletinul cu tine cand pleci din RO?

In alta ordine de idei, de vreo 6 ani folosesc un buzunar d-asta mic, similar cu cel din poza de mai jos.

10.jpg ( Size: 309.96k ) Number of downloads: 69


Am model mai vechi, putin mai mic.

Mi se pare cel mai sigur, pentru ca purtat pe sub tricou imi pare cam greu de furat.
Este adevarat ca in zilele calduroase de vara este putin mai dificil, in sensul ca zona de contact cu pieptul transpira mai mult, insa nimic de speriat.

Am mai vazut unele buzunare similare care se punea un zona gleznei [bineinteles pentru zona / anotimp mai rece] cand pantalonii lungi sunt obligatorii.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Mar 2018, 10:06
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Da, le iau pe amandoua. Pe aeroport la Luton au porti automate, am scapat de o coada enorma datorita pasaportului biometric.
In anumite situatii insa, prefer sa ma legitimez cu CI-ul, sa nu vada aia pe unde am mai fost si sa ma ia la intrebari.

Portofelul il tin intr-un buzunar din fata la pantaloni, nu in spate, niciodata in rucsac.

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Mar 2018, 10:07


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Mar 2018, 11:21
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Ai grija cu buzunarul din fata al pantalonilor.
In cazul meu de la Lyon, daca a fost furt, portofelul era in buzunarul dreapta fata al pantalonilor iar peste buzunar era o geaca care il acoperea in totalitate.

In plus, vara, in pantaloni scurti si tricou nu stiu cat de sigur mai este acel buzunar. Din motivul asta am optat pentru buzunarul ala care se agata la gat (poza de mai sus).

Hotii astia sunt foarte versati.
Am auzit de curand un caz in RER la Paris unde pagubitul avea o borseta la brau, in fata. Cu toate astea, hotii au reusit sa-i mute borseta la spate si sa-l arda de 1500 de euro.
Bineinteles ca omu' n-a simtit nimic, si-a dat seama ca a fost ars cand si-a gasit borseta in alta pozitie.

In plus, pentru femei, mare atentie la genti.
Aici opereaza doi insi pe scuter. Unul conduce scuterul iar altul pur si simplu smulge geanta de pe umar.
Stiu ca majoritatea femeilor nu pot umbla fara o geanta in care tin toate cenzuraturile, insa macar geanta asta sa fie mai solida, sa aibe o curea mai lata si neaprat pus in diagonala (banduliera).
Mai exista optiunea unui rucsac mic, insa purtat in fata, peste piept (daca dotarea frontala permite asta).

This post has been edited by gibonu: 21 Mar 2018, 11:25


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Mar 2018, 11:42
Post #13


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Mah .. si aia este o meserie care cere talent ... cu multi ani in urma (ca nu mai stiu niic de el de multa vreme) aveam unul pe la bloc de iti lua ceasul de pe mana si nu simteai nimic ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Mar 2018, 12:32
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Pai d-aia zic grija mare la portofel, pentru ca oamenii sunt profesionisti.
Plus ca profita de faptul ca oamenii sunt in vacanta, cu mintea-n concediu si mai putin vigilenti.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 21 Mar 2018, 15:52
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Vara trecuta am trecut si eu prin starea asta, de a pierde acte. Si nu e placut deloc.

Dupa Dubrovnik, ma grabeam un pic sa ajung in Sofia in aceeasi zi, iar la granita pentru intrare in Bosnia am verificat sa am pasaport si CI (eram 2) si le-am pus pe scaunul din dreapta cu restul documentelor masinii. Talonul fiind in folie a alunecat intre sezut si spatar si mi-am dat seama cand am oprit la un supermarket (dupa vreo 10-15 km parca sunt pana la Trebinje, putini km insa nu e campie, deci era ceva timp). Am zis ca aia de la granita au uitat sa mi-l dea, sau o fi cazut aluia din mana, o gramada de scenarii, injuraturi etc. M-am intors si cu vreo 3 minute inainte sa ajung la vama, a trebuit sa pun o frana brusca si aparut si talonul

D-atunci, talonul nu mai sta-n folie.

In rest, cu banii, ci/pasaport si telefon (n-am iphone, deci risc scazut de furt)am un sistem destul de vigilent - in ingramadeala stau cu mainile-n buzunar si cand merg in mijloace de transport in comun rar vorbesc la telefon si sunt atent la ce misca pe langa mine si in niciun caz nu ma uit pe telefon sau orice sa-mi distraga atentia. Si am borseta, insa foarte rar cu peste 100 lei cash. Peste granita, nu merg cu borseta, nici cu portofel, cateva bancnote si un card cu putini bani (momentan folosesc sistemul de cont economii- transfer cand am nevoie, dar imi voi face si al 2 lea card pt urgente) pentru a reduce riscul de paguba mare.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 May 2018, 22:32
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(gibonu @ 20 Mar 2018, 02:46)
Prima actiune: sunat la banca emitenta a cardurilor pentru blocarea acestora.


Cam in aceiasi perioada cu evenimentul meu neplacut de la Lyon, un cunoscut a fost ars la Paris, in RER-ul dintre aeroportul Charles de Gaulle si zona centrala a orasului. L-au usurat baietzii veseli de 1500 de euro cash si de carduri.

Norocul [daca se poate numi asa] omului a fost ca buletinul il avea in buzunarul de la camasa, ramas acolo de la controlul de la frontiera.

Revenind la carduri, unul era de debit si altul de credit. Omu' a sunat imediat la banca si a solicitat, clar, cu subiect si predicat, anularea tuturor cardurilor emise pe numele sau.

Pana aici, nimic deosebit, doar ca odata intros in RO, a constata ca cardul de credit nu era blocat, rezultatul fiind o gaura de inca 1800 lei.

De vreo doua luni omul este in dialog cu banca, cere inregistrarea convorbirii de la call-center pe care nu o primeste, plus ca banca il abureste cu ceva de genul ''s-a inteles ca doriti doar anularea cardului de debit nu si a celui de credit".

Asadar, in cazul nedorit in care trebuie sa luati legatura cu banca emitenta pentru blocarea cardurilor, grija mare ca cel de la call center sa intelega ce trebuie.
Plus sunat ulterior pentru confirmarea blocarii tuturor cardurilor.

This post has been edited by gibonu: 30 May 2018, 22:33


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 May 2018, 06:33
Post #17


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




la ING le blochez din homebank....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 31 May 2018, 08:37
Post #18


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




A fi jefuit e doar o chestiune de timp...pana la urma tot o patesti.
Asa ca, din obiceiurile si pataniile mele:
- sa ai niste bani pititi undeva sigur, 1-2 bancnote de 500 EURO si in caz de ceva ai o rezerva. Acum, cu scoaterea bancnotei de 500, va trebui sa regandesc asta. O poti oricand schimba la o banca pt ca comerciantii vor fi foarte reticenti.
- Sa ai un al doilea document de calatorie: eu am intotdeauna si pasaportul cu mine in strainatate, in alt loc fata de CI
- Un al doilea card de la alta banca, preferabil alt sistem gen unul VISA, unul Mastercard; poate nu merge azi BCR, maine BRD, intelegeti voi.
- Un al doilea telefon- de-ala de 50 lei, incarcat, cu cartela prepaid, nr de telefon necesare salvate in el;

Reguli de comportament:
- Daca sunt cu masina:Cand ajung la destinatie, inainte de a ajunge la hotel, fac plinul la masina; macar am combustibil sa ma intorc; apoi platesc hotelul , macar am unde sa stau si micul dejun ;
- Daca ies din camera sa vizitez, imi iau acolo cat banuim sa cheltuim in ziua aia + CI +telefon +cardul de uz normal si la distractie. Astea incap toate intr-un singur buzunar, trebuie sa-l pazesc numai pe el;
- Daca tot raman fara bani, macar sa nu-mi foot vacanta

This post has been edited by dizzy: 31 May 2018, 08:38


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 May 2018, 08:57
Post #19


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(dizzy @ 31 May 2018, 09:37)
- sa ai niste bani pititi undeva sigur, 1-2 bancnote de 500 EURO si in caz de ceva
*



Mori de foame cu bancnotele alea in mana ca nu ti le ia nimeni ... fug ca dracu de tamaie ... un al doilea card de back-up tinut in alta parte este cea mai buna solutie ..

This post has been edited by cj98czh: 31 May 2018, 08:57


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 31 May 2018, 08:58
Post #20


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




In magazine fug astia si de bancnota de 100 euro, dar la banca ti-o primeste.
Cam de la 50 EURO in sus se uita astia urat.

This post has been edited by dizzy: 31 May 2018, 08:58


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 May 2018, 09:01
Post #21


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Cu bancnota de 50 euro am patit-o in Auchan FR ... a fost chemat la casa seful de tura sa o verifice .. smile.gif cu 500 esti trimis la plimbare direct ... am vazut in mai multe magazine anunt unde scria ca nu primesc bancnote peste 50 euro ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 May 2018, 09:54
Post #22


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




si sub 12 euro nu te lasa s platesti cu cardul, daca vrei o apa...


This post has been edited by einstein1984: 31 May 2018, 09:56


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 May 2018, 09:56
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu stiu ... eu am platit si 1 euro cu cardul ... si nu o data ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 31 May 2018, 10:18
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Stimabilele de la casieriile bancilor nu prea stiu care sta treaba cu 500 de EUR in afara, de fapt si cu 200 si 100. E paradoxal, dar n-avem ce face.

Desi i-am zis sotiei cand a scos niste bani din cont eur sa ii dea in bancnote mici (adica de maxim 50, 1-2 bancnote, restul de 20 si 10) si aia de la banca (si una cunoscuta, cu trafic mare de clienti, prin centru) cica nu e problema cu bancnotele mari in afara, si ii da de 100. Ori eu cred ca aia n-a iesit mai departe de Mogosoaia, ori era mai simplu de numarat in bancnote de 100. Cred ca in Romania sunt mai multe bancnote de 500 EUR in circulatie decat intr-o tara vestica.

Si am mai observat o chestie, nu inteleg de ce lumea, indiferent ca vorbim de bancomat in afara sau la noi, scoate sume gen 100, 2-500 lei/eur si nu 90, 190, 490 etc. Erau inainte (nu stiu daca si acum) bancmotate de la ProCredit Bank unde aveai 3 optiuni de bancnote, mici, medii si mari si la cele mici dadea si de 5 lei. Ori asa, sigur se vor scoate si bancnote mici, iar acum cu ofertele cu 0% comision retragere, poti scoate cate 10 EUR de cate ori vrei (probabil la unii e si o limita de tranzactii), numai sa n-ai coada-n spate.

Faza cu sub 12 EUR sa nu platesti cu cardul, e vorba de Italia?


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 31 May 2018, 12:57
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Confirm si eu faptul bancnota de 500 de euro este apoape total inutila.

August 2008 (am scris bine anul), in Franta, la Lille, am intrat intr-o agentie Societe General ca sa schimb o bancnota de 500 de euro.
Gagica de la ghiseu mi-a spus cu zambetul pe buze ceva de genul "trebuie sa faci o cerere si sa te intorci peste 2 zile ca sa iti putem schimba bancnota".
Initial am crezut ca n-am inteles bine cu franceza mea de balta, insa aceiasi gagica mi-a spus ca n-au cash in agentie si ca pot aduce doar in baza unei cereri.

Pana la urma am schimbat bancnota la un Credit Agricole, insa acolo omu' mi-a aratat sertatul gol si mi-a spus ca i-am luat toti banii.

Plus ca poti ajunge vineri seara undeva si sa prinzi luni zi nelucratoate (am patit-o in 2016 la Berlin, cand luni era liber din cauza de a doua zi de Rusalii catolice si protestante).

Adica de vineri seara si pana marti dimineata bancile sunt inchise, asa ca oha schimbat bancnota de 500 Euro.

Referitor la plata cu cardul, tin minte ca anul trecut la Paris, in magazinele mici de cartier, plata minima cu cardul era de 5 euro.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 May 2018, 13:06
Post #26


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




inclusiv la carrefour express aveau suma minima la plata cu cardul, 5-10 euro. La suveniruri la chinezi erau 25 de euro.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 31 May 2018, 13:24
Post #27


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cu 500 n-am avut experiente dar am avut cu 100 la un hotel in Paris.

Aveam de plata 240 euro, scot cardul....la care face aia o fata si-mi explica ca .....nu se poate, din ce am inteles nu le mergea in ziua aia POS-ul sau ceva....ca de avut, aveau.

Scot din portofel 2x100 + una de 50. Aia ....ca 100 nu luam. Ii arat zamind cardul.....si-i explic ca nu e vina mea ca nu le merge cardul si ca aia e, sa ia cele 200 + cea de 50.

A incercat sa ma trimita la un bancomat, dar i-am explicat ca asta nu se va intampla....am doua metode de plata perfect valabile.....atunci, pe loc. Intr-un tarziu mi-a luat cash-ul bombanind.

Referitor la plata cu card afara, la suma minima....n-am sesizat sa fie probleme nici in FR si nici in IT.
1 euro n-am platit....dar sub 10 cu siguranta da. Si n-au fost probleme.

Singura problema cu cardul in UE am avut-o in Austria, la un hotel nu mi-a acceptat plata cu card Visa Electron de BCR.
Am rezolvat-o cu alt card, tot de debit, insa embosat. De ING. Pe ala l-a vrut.

This post has been edited by vallixx: 31 May 2018, 13:27


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 May 2018, 13:29
Post #28


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu am zis ca e regula, dar s eintampla des


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 31 May 2018, 13:30
Post #29


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Dar care e faza cu bancnotele mari? De ce se feresc de ele? Se falsifica des si le e frica sa nu-si ia tepe la sume mari sau de ce?

Ca la noi pot plati si cu 100 RON la fel de usor ca si cu aia de 200 RON. Si la fel si aia de 500 RON.

This post has been edited by vallixx: 31 May 2018, 13:32


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 31 May 2018, 13:37
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Da, bancnotele euro se pot falsifica foarte usor si in general orice bancnota de hartie se falsifica usor.
Sunt putine tari in lume care au bancnote de plastic, printre care ne numaram si noi,iar materialul nu e un plastic oarecare si se simte la mana alt material decat cel original.

PE langa falsificare mai e si valoarea bancnotei foarte mare ce se foloseste pentru plati activitati ilegale, droguri si poti trece granita cu ei indesandu-i undeva bine (unii si-i baga si n cur) ca sa nu-i declare.

D-aia americanii au renuntat la bancnotele mari, initial 10000 si 5000 usd si apoi si la 1000 si 500. Era interesant inainte sa ai 1 mil usd in portofel.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:53
Dacia