Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme ABS ESP?

reaven2005
post 20 Jul 2015, 13:41
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 February 15




Salutare.

Am o laguna 2 din 2001 1.6 16v si timp de 1 an am avut probleme cu abs-esp. Pana la urma am schimbat modulul de abs-esp din dezmembrari. Are acelasi cod de piesa doar ca este luat de pe o laguna 2 din 2003. Dupa ce am schimbat tot abs-ul s-a stins dar mi-a ramas martorul de esp aprins.

Am fost cu ea pe tester si mi-a dat ca un anumit senzor din cotiera citeste pozitia sasiului la 34 de grade plus.
Dupa lungi discutii cu diferiti ingineri de la dacia-renault s-a ajuns la umaotarea ipoteza: este posbil ca modulul de abs-esp sa nu poata citi 2 senzori(din contiera) pentru ca pana in 2002 toate lagunele veneau echipate cu 2 senzori in cotiera pt esp din 2002 incolo au venit cu 1 singur senzor de esp.

Intrebarea mea: este plauzibil sa fie asa specific ca am acelasi cod de piesa de modul doar ca este luat de pe o masina mai noua aceasi motorizare etc

Sau ceva idei cum pot sa aflu daca este snezorul defect sau modulul nu e compatibil cu senzorii de esp al masinii!!

Va multumesc! sleep.gif


--------------------
Renault Laguna 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cimpan Cristian
post 20 Feb 2017, 18:33
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 February 17
From: dej




Salut
Am o rugaminte,ma puteti ajuta??
In momentul in care calc frana se aprind in bord martorul de la esp,abs si asr si persista.Ce trebuie sa fac ?? mentionez ca am Renault megane 2 an 2005 diesel

Attached thumbnail(s)
IMG_20170218_WA0002.jpg ( Size: 187.86k ) Number of downloads: 156


--------------------
Renault 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:03
Dacia