Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rezervor lichid parbriz spart

apolloxy
post 12 Jul 2006, 13:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 August 05




The story: Dupa revizia de 30000km chiar cum ies din service dau lichid+spalare parbriz si nimic. Tocmai facusem un plin cateva zile in urma si mi s-a parut bizar ca am ramas fara lichid. Ma uit in fisa tehnica de revizie si era bifat la verificare nivel lichid parbriz. In fine, mai adaug lichid in rezervor (de data asta mai atent la ce se intampla sub masina) si vad cum incepe sa curga. Trebuie sa admit ca nu ma asteptam ca la o masina relativ noua sa patesc asa ceva. Ma intorc la service pt. verificare. Concluzia mecanicului: rezervor spart pur-si-simplu fara ca masina sa fi fost lovita si drept consolare mai adauga ca nu sunt singurul posesor de Reno care a mai patzit-o. Solutia problemei sugerata de acelasi personaj: peste 200 RON + manopera pt. schimbarea recipientului.

The curiosity killed the cat: Am facut Search dar nu am gasit nici un topic salvator. Mai sunt si altii patiti sau sunt singurul care a dat cu basca uda de asphalt ca mi-am luat Reno?

The question: Chiar nu exista o solutie rezonabila pentru un amarat de bidon de plastic?

The workaround: Castigatorului o bere rece la alegere.


--------------------
Megane 2.2 sedan privilege, 1.5 dci, 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2006, 14:14
Post #2


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Recomand o rasina epoxidica aplicata pe crapatura cu pricina.

Rezervorul cu lichid de parbriz se demonteaza extrem de usor de pe masina. Si te scoti cu pretul unui tub de poxipol (cat mai costa .. 7 lei ?)

Oricum, reno iar isi da in cap cu firma ... 2 mil un bidon de plastic ?


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 12 Jul 2006, 14:23
Post #3


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




nu cumva celalalt posesor eram eu? si masina (Megane 2) avea rezervorul spart de noua. s-a schimbat in garantie.
rezervorul e scump ca vine cu tot cu pompa, din cate stiu eu.

oricum cea mai buna soltuie e a lui liviu, totul e ca rezervorul sa nu fie din PP sau PE ca iti trebuie alt "lipici" de la loctite de ex.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 12 Jul 2006, 14:47
Post #4


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




apolloxy, ai xenon pe masina?
Ar fi interesant de stiut unde a crapat, o poza ar fi buna (cand ajungi sa-l demontezi, nu acuma).

Cam ciudat cum nu s-a observat la revizie ca rezervorul curge. Chiar daca ar fi facut completarea cu lichid ca ultima operatiune si tot ar fi vazut balta de lichid dupa ce mutau masina. Ti-au luat bani si pe lichid?

Rezervorul nu e de polietilena? Din poza asa pare. Eu n-am avut unul in mana sa vad din ce e facut. Daca e din polietilena nu merge lipit cu nimic, nici macar cu "lipiciuri" speciale. Adica merge dar n-o sa tina mult timp. Ar merge sudat la cald, tot cu polietilena, cu adaus generos si ceva ranforsari pentru ca banuiesc ca s-a fisurat intr-o zona de rezistenta mecanica.
Experientele mele cu lipit rezervoare pt. apa (apa de la robinet) cu poxipol au esuat lamentabil. Dupa 24 de ore poxipolul, in contact cu apa, s-a transformat in "gumilastic", nemaivorbind ca nu se mai tinea lipit nici de el insusi.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TinCup
post 12 Jul 2006, 14:48
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Mie mi se pare putin ciudat ca un rezervor de lichid spalare parbriz sa se sparga de unul singur. Mi se pare mult mai probabil ca a fost spart in timpul reviziei.
Din experienta mea, mecanicii bifeaza fisa tehnica fara sa se deranjeze sa verifice nimic de pe lista aia. Am plecat eu din service dupa o revizie cu presiune 2.8 in roti, si bineinteles ca 'verificat presiune pneuri' era bifat (umflasem rotile iarna si bineinteles ca cum au dat caldurile presiunea a luat-o razna).


--------------------
Renault Megane II bicorp, 2004
Megane II Bicorp Confort Dynamique 1,5 dCi 80 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apolloxy
post 12 Jul 2006, 14:54
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 August 05




Multzam pentru feedback.

Vis-a-vis de se demonteaza extrem de usor de pe masina, acelasi mecanic spunea ca pentru a schimba rezervorul trebuie sa dea jos bara din fata, iar pentru a observa crapatura cu pricina a trebuit sa urce masina pe elevator si sa foloseasca o lampa si o tija cu oglinda (cam cum ati vazut ca fac vamesii pentru controlul vehiculelor). Hmm, poate nu e chiar o treaba de amator... parerea mea wacko.gif. O sa incerc totusi sa urc masina pe o rampa sa vad daca pot sa detectez singur zona avariata.

Va tin la curent cu solutia.

This post has been edited by cipman: 12 Jul 2006, 17:20


--------------------
Megane 2.2 sedan privilege, 1.5 dci, 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apolloxy
post 12 Jul 2006, 15:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 August 05




Nu am Xenon. Rezervorul are cam 5 litri.
Zona avariata trebuie sa fie undeva in partea de jos, pentru ca apuc sa dau doar 2 ture si e gata. Asa ca ar trebui sa vad relativ rapid problema.
O sa fac o fotografie si o postez asap.
(Multzam pt. foto, se vede ca bara din fata era demontata, sper sa nu fie cazul sa execut aceeasi manevra)


--------------------
Megane 2.2 sedan privilege, 1.5 dci, 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2006, 15:02
Post #8


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Cipman, oare cu un silicon poliuretanic nu ar merge etansata o crapatura intr-un vas din polietilena ?

Apolloxy, poate nici nu trebuie sa dai jos vasul. Nu stiu la tine cum e dar la mine mi s-a parut ca se poate scoate relativ usor. Ce-i drept, am studiat problema pe la roata dreapta fata in timp de lucrau baietii in service.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 12 Jul 2006, 16:18
Post #9


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Mda, ciudat. In topicul rezervor apa stergatoare se ajunsese la concluzia ca ar fi trebuit sa ai rezervor de 3 litri daca n-ai xenon. Ma rog, n-are importanta. Daca ai reusit sa bagi 5 litri in el inseamna ca 5 are. Deci e mai greu (cand e plin) decat unul de 3. Ca atare, sanse mai mari sa se crape, mai ales in jurul sistemului de prindere.
Nu cred ca ai cum sa scapi si sa nu dai bara jos. Singura varianta ar fi sa dai jos aparatoarea de noroi dar nu cred ca iese rezervorul de tot. Poti insa sa nu desfaci bara complet, poate ramane agatata in partea cealalta (in zona far+aripa stanga fata).
Am mai gasit o poza, ca sa-ti faci o idee. Cred ca in poza asta e rezervorul de 5 litri.

Siliconul ar putea rezista la apa dar nu lipeste polietilena. In principiu, nici un adeziv/silicon care se livreaza in ambalaj de polietilena sau asemenea nu e bun, mai ales daca e monocomponent.

Eu nu m-as complica sa-l repar. Cred ca mi-as lua modelul de 3 litri (mie mi se pare suficient). Chiar daca as reusi ceva pe moment, la iarna o sa-si dea din nou duhul, polietilena nu se impaca cu frigul, devine casanta.
Ca sa nu mai zic ce "bine" ii face o inghetare a lichidului din el, fie si superficiala. Asa ca nu uitati sa treceti la lichid de iarna din timp. Eu mi-am luat grija asta de pe cap fiindca folosesc lichid de iarna si pe timp de vara (plus ca mi se pare ca are un succes mai mare la curatat muste de pe parbriz).



--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apolloxy
post 12 Jul 2006, 16:46
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 August 05




Trebuie sa admit ca din ce se vede in poza, solutia cea mai sanatoasa ar fi sa montez un rezervor de 3 litri in loc de cel de 5 litri (volum mai mic, deci mai putin expus riscului de a ceda sub propria-i sarcina). Ma rog, ar mai fi o solutie, dar nu vreau sa-mi schimb masina inca.

O bere la domnu' ? wink.gif ... sau mai asteptam?


--------------------
Megane 2.2 sedan privilege, 1.5 dci, 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 12 Jul 2006, 17:19
Post #11


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Mai asteptam... Mai avem si alti crescatori de iepuri pe forum si nu se stie de la cine mai "sare" unul. Macar un porumbel, ceva.

Am insa o rugaminte: nu mai cita mesajele, in special daca raspunzi imediat dedesubt. Vezi si regulamentul. Pentru a posta un raspuns foloseste unul din butoanele de dedesubt, FASTREPLY sau ADDREPLY si nu " REPLY de sub mesaje. In felul asta nu vei mai fi nevoit sa stergi mesajele citate (fara voie).


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovis
post 13 Jul 2006, 07:39
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




Metoda urmatoare e probata de mine pe rezervoare de 200-300ml si ar trebui sa mearga si in cazul asta.

1) Scoti rezervorul afara, il umpli cu apa si vezi pe unde curge. Daca e crapat pe undeva pe la punctele de rezistenta, atunci nu cred ca se mai poate face nimic. Daca insa are doar o intepatura sau o crapatura de maxim 1-2 cm, atunci merge.
2) Usuci foarte foarte bine vasul
3) Cauti o bucata de plastic de genul aleia din care e facuta tastatura sau chiar ceva mai moale (eventual iei una din tastele pe care nu le folosesti prea des laugh.gif ). Ideea e sa fie un plastic de tarie medie spre moale la fel cum e rezervorul.
4) Cu un pistol de lipit, topesti cate putin din plasticul ala si il lipesti pe crapatura combinandu-l usor cu plasticul bidonului. Atentie! Trebuie avuta MARE GRIJA ca altfel faci bidonul sita!


--------------------
Renault Megane II.2 Estate Expression 2006 - 1600cc 110 CP, 15500km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcsiki
post 13 Jul 2006, 16:10
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 15 February 05
From: Brasov




Mai poti sa incerci sa lipesti cu pistol cu tuburi de plastic, am lipit un corp de acumulator la un prieten si inca o mai foloseste dupa cca. 1 an ( daca a trecut iarna ).........Daca este mare gaura trebuie sa-i petec.
Bafta

This post has been edited by dcsiki: 13 Jul 2006, 16:11


--------------------
VW Bora 2002 Break
older : Renault Megane 1 Classic 1,9 dTi ,Renault Megane 1 break 1,6/16v , Renault Estate 1.5 dCi 80cp
serv new : Ford Focus 1.6 tdci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emill
post 23 Jul 2006, 21:11
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 April 06




ciudat. si eu am patit ceva similar. dupa revizia de 2 ani efectuata acum cateva zile, am observat ca am rezervorul de apa spart. sigur eu nu l-am lovit; nici nu stiu cum as fi putut ... sa fie o concidenta ciudata sau din manevrele mecanicilor sa-l fi lovit in momentul in care au dat / montat scutul? aveti idee pe la ce magazine si la ce pret gasesc un astfel de rezervor (exceptie reno)?


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RamsesII
post 24 Jul 2006, 23:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 23 September 05




La mine nu rezervorul e spart, ci furtunul. E spart chiar la buza, asa a fost de cand am luat masina, dar fiind sus nu imi fac probleme smile.gif


--------------------
Renault Megane / Skoda Octavia II
Estate 1.5 Dci 80CP / 1.9 TDI 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emill
post 25 Jul 2006, 18:11
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 April 06




Cat de complicat este de dat bara din fata jos pentru a putea sa ma uit la rezervorul de lichid? Am dat jos aparatoarea de la roata din partea dreapta, am scos pompa de apa am lasat garnitura de cauciuc si am pus un dop de cauciuc. Tot curgea si parea ca se prelinge pe langa garnitura sau f aproape de ea. Din pozitia in care eram nu am putut sa vad bine. Ramane doar sa o rezolv cu bara din fata. Sau cunoasteti vreu meserias care poate sa-mi faca operatiunea asta? Sun de 2 zile la Serus pentru o programare ... Multam.


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 26 Jul 2006, 07:21
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Eu in fiecare zi las o balta de lichid de spalare parbriz pe jos.La cum vad ca zice emill ca se schimba sa stea sanatos acolo ca nu misc nimic la el.Sa sau bara jos pentru rezervorul ala.Mai da-l dracu.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca si matei
post 26 Jul 2006, 08:57
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 18 July 05




QUOTE(apolloxy @ 12 Jul 2006, 14:59)
The story: Dupa revizia de 30000km chiar cum ies din service dau lichid+spalare parbriz si nimic. Tocmai facusem un plin cateva zile in urma si mi s-a parut bizar ca am ramas fara lichid. Ma uit in fisa tehnica de revizie si era bifat la verificare nivel lichid parbriz. In fine, mai adaug lichid in rezervor (de data asta mai atent la ce se intampla sub masina) si vad cum incepe sa curga. Trebuie sa admit ca nu ma asteptam ca la o masina relativ noua sa patesc asa ceva. Ma intorc la service pt. verificare. Concluzia mecanicului: rezervor spart pur-si-simplu fara ca masina sa fi fost lovita si drept consolare mai adauga ca nu sunt singurul posesor de Reno care a mai patzit-o. Solutia problemei sugerata de acelasi personaj: peste 200 RON + manopera pt. schimbarea recipientului.

The curiosity killed the cat: Am facut Search dar nu am gasit nici un topic salvator. Mai sunt si altii patiti sau sunt singurul care a dat cu basca uda de asphalt ca mi-am luat Reno?

The question: Chiar nu exista o solutie rezonabila pentru un amarat de bidon de plastic?

The workaround: Castigatorului o bere rece la alegere.
*




--------------------
renault megane clasic 2002 - 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca si matei
post 26 Jul 2006, 09:05
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 18 July 05




si eu am remarcat la un moment dat ca se scurgea lichidul pentru parbriz din rezervor lui dupa balta de sub masina.

in parcare, un prieten a demontat aparatoarea rotii (cum nu au daciile pe interior) si a observat ca de fapt iesise furtunul din rezervor.

cred ca asa este de obicei la toata lumea dar in service te pune sa-l cumperi de nou si sa platesti si o manopera usturatoare ... auzi tu, 200 lei manopera ..ca doar n-o sa recunoasca faptul ca doar a reintrodus furtunul in rezervor, ca nu se scot la manopera

niste nemernici


--------------------
renault megane clasic 2002 - 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 26 Jul 2006, 12:20
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Poate asta o fi si la mine? ph34r.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 1 Aug 2006, 07:58
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Fratilor, sariti cu tutorialul:Cum se scoate vasul de lichid de spalat parbrizul.
Ca deja ce pun in el aia curge pe jos.Si nu vreau sa fac vanzare la Renault, sa ma usuce bulangii aia.
Ceva cu poze, ca-s cam greu de cap! ph34r.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emill
post 1 Aug 2006, 17:35
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 April 06




eu am fost la un service de cartier si au reusit sa dea jos rezervorul fara sa demonteze bara din fata. au dat roata fata dreapta jos si au demontat aparatoarea de cauciuc de pe aripa. cu ceva chin au scos rezervorul apoi.


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 1 Aug 2006, 17:59
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Acum nu vreau sa fiu rau dar acest rezervor se afla exact langa filtrul de motorina pe care baietii il scot destul de greu uneori fortand in piesele de pe langa el inclusiv acest rezervor.. Asa ca cel mai probabil ti l-a spart ala la service si nici macar nu a zis ca doar i-a cazut tot lichidul pe maini.
Bafta


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciupi21
post 21 Jun 2008, 20:46
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 June 08




Salut! am o mica problema. Pierd apa pe la vasul petru spalat parbiz si trebuie schimbata garnitura de la motoras. am sunat un mecanic de la Renault si a zis ca nu a schimbat niciodata asa ceva. In fine... m-am apucat sa schimb singur si am dat roata jos si protectia de plastic si nu pot scoate vasul. Ma poate ajuta cineva care a intampinat problema asta. Multumesc biggrin.gif


--------------------
Renault Megane II 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 21 Jun 2008, 20:56
Post #25


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




Nu m-am lovit de problema asta dar de ce nu poti scoate butoiul?


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Io_mi_s
post 21 Jun 2008, 21:12
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 989
Joined: 25 August 06
From: Galati




Mi-e teama ca va trebui sa dai jos bara... Cel putin asa recomanda Dialogys-u'.


--------------------
Renault Megane 2.2 2006/Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladd1923
post 22 Jun 2008, 07:35
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 22 November 07
From: Bucuresti




ciupi pentru a putea scoate bidonasul desfa mai bine bara, nu este chiar atat de greu pe cat pare sa o desfaci sunt practic 6 suruburi, 4 sus (cum deschizi capota) si primele 2 din de la roata, nu trebuie desfacuta de tot bara, desfaci aceste suruburi si o tragi usor prin ridicare intai pt ca sunt si cleme sus la capota. dupa o lasi jos.

"(din pacate nu am poze cu intreaga operatiune... dar eu am desfacuto de vreo 3 ori pana acum)

cat despre garnitura la bidonas... nu fi asa sigur ca doar asta trebuie, al meu era crapat exact in dreptul garniturii si a trebuit sa schimb bidonasul (un plastic nenorocit de acest gen costa 140 ron la renault)


--------------------
VW Passat 2005 TipTronik, 1.9tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgelapusneanu
post 24 Jun 2008, 11:55
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 24 August 06




Poti scoate rezervorul fara sa dai bara jos. Cu multa atentie trebuie sa impingi de rezervor inspre fata masinii si nu invers, apasand cu o surubelnita in partea de sus pentru ca are o denivelare pentru agatare.


--------------------
Renault Megane II 2002 Expresion 1.5 DCI 82 CP - GL 08 DGG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danieldudu
post 25 Jun 2008, 16:06
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 14 March 08
From: Bucuresti




La fel am patit si eu. Prima data am crezut la fel, ca este garnitura si m-am chinuit cam trei zile sa scot vasul fara sa dau bara jos. Nu am putut si mi-a fost frica sa nu rup vreo clema de la bara. Asa ca m-am dus la service. Vasul era crapat chiar langa garnitura
vas nou - 220
manopera - 50

bafta


--------------------
renault megane sedan 2004 / 1.9 privilege - DB 06 YOS
voodoo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr_viorel
post 30 Jun 2008, 07:40
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 558
Joined: 11 January 08
From: Craiova, Dolj




Exact la fel. Crapat langa garnitura de cauciuc. Se scoate bara-cum a zis vladd.


--------------------
RENAULT Megane 2.1 dec. 2005-confort expression, 1,5dci, 101HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:12
Dacia