Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

MEGAN-E 4, Ar fi o optiune?

RveMO
post 6 Jun 2017, 16:54
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Daca ala in emirate varsa in piata nu stiu cati barili, poate sa il coste oricat pe norvegian sau pe altul care exploateaza pe mare, pretul il face ala care vinde cel mai ieftin.
Cei mai multi care exploateaza in Europa au disponibilizat masiv oameni sau au oprit investitiile in prospectare.
Sunt anumite "coincidente", cand e petrolul jos se varsa mult sange. Asta tine de anumite politici, pentru ca tine de bani.
In fine, v-am zis ca nu are rost ca o dam in politica si nu despre asta e vorba aici.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RM4SI
post 6 Jun 2017, 21:22
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 13 March 17




QUOTE(Dri @ 4 Jun 2017, 17:12)
Eu cred ca peste ceva ani, atunci cand peste 90% din masini vor fi electrice, incarcarea nu va mai fi gratuita la punctele publice. Deocamdata este, pentru ca cererea este mica. Dar investitia in dotarea fiecarui loc de parcare al unui supermarket cu o statie de incarcare (plus infrastructura aferenta) nu este deloc neglijabila.

Cred ca vom ajunge ca si azi, sa analizam unde este cea mai ieftina reincarcare.
*


Cativa ani si 90%. Asta da optimism dus la extrem. N-ai sa vezi !


--------------------
Fiat/Renault Sedici4X4135cpMegane2M4SIntensRougeIntense1.5110cp 2008/2005/2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rty745
post 17 Sep 2017, 14:18
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




Principalul motiv pentru care a scazut pretul petrolui este revoltia petrolului de sist din SUA. Costul de extactie din sisturile bituminoase era in jur de 80- 100 usd/baril la inceput. Cum pretul petrolului a fost multa vreme peste 100 usd/baril, Arabia Saudita (care are un cost de productie de 20 usd/baril) s-a gandit sa creasca productia si sa scada pretul sub 100 de dolari. Ideea era s-i falimenteze spectaculos pe producatorii americani, dupa care sa creasca la loc pretul petrolui eliminand un concurent potential periculos.

Un plan bun ...dar care nu a mers , pt ca americanii, au reusit sa scada costurile spre 30-40 usd/baril.

Au ramas profitabili si au crescut productia. Ca urmare ptretul petrolului a ramas scazut , iar acum Sauditii, cara au probleme financiare foarte mari, incearca sa scada productia, pentru a creste pretul. Problema lor e ca o crestre a pretului pe termen mediu va incuraja atat o crestere a productiei de pertol din surse ma scumpe (sisturi bituminoase, platforme marine) car si o crestere a productiei de energie verde, care incepe sa devina tot mai ieftina.

Attached thumbnail(s)
IMG_0240.JPG ( Size: 196.25k ) Number of downloads: 152


--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 11:52
Dacia