Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

53 Pages « < 8 9 10 11 12 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

R-LINK2, setari aplicatii

speedman
post 27 Jun 2017, 08:11
Post #271


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




e ok si o masina d aia, dar nu la cat costa...pt familii numeroase (minim 3 copii) plus portbagaj plin mai mereu ca sa nu scuture...design ul megane ului este la ani lumina, de raport calitate pret nu mai vorbim...husa simply clever (never) pt bidonul de ulei are ? smile.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 27 Jun 2017, 09:19
Post #272


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Ce subtila a fost ultima intrebare radmasa.gif


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 27 Jun 2017, 09:45
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE
husa simply clever (never) pt bidonul de ulei are ?


Stiam eu ca deschid cutia Pandorei, dar vad ca lumea se plagea ca aplicatii nu exista, ca nu se comunica nr de km, ca r-link e useless si alte "rahaturi" d-astea. Daca vine unu si zice de alta marca sariti ca arsi cu intrebari de clasa a 4-a...
Eu am comentat strict la afirmatia asta:

QUOTE
Marca germana de care smile.gif? sper ca vb. de Porsche...E Klasse...etc smile.gif care au alt pret. Ca la germanele uzuale sunt multe de discutat.


Sa depasim momentul idolatrizarii marcii masinii proprii, aruncand cu subtilitati (noroi) in altele. Toti suntem adulti cred si oameni care pot sa cearna niste informatii.

Si, doar ca sa inchei, unele lucruri (gen preturile masinilor/pachetelor de optionale, altele decat la Reno) nu sunt asa cum par.


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 27 Jun 2017, 10:18
Post #274


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




ma scuzi, nu era o rautate...am citit pe wv forum ca se gaseau la dealerii marcii acele huse...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 27 Jun 2017, 10:56
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




da eu nu inteleg de ce trebuie unu, care nu are treaba cu masina respectiva, sa se bage ca musca in lapte sa nu spun altfel si sa vina sa faca comparatii cu ..... a da, masina lui care are si drege si e cea mai buna si frumoasa si devreme in garaj si altele......

a da si chestia cu gps-us intr-o parcare. cum faci stai si calculezi din ochisori pozitia? mai sunt eu mai invechit dar


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 27 Jun 2017, 11:46
Post #276


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




Eu personal nu idolatrizez nici o marca...doar eu am scris ca Rlink nu prea e de folos asa ca...Personal cu acea masina "nemteasca" m-ai prins pe subiect ca am vrut sa o cumpar smile.gif.Maine daca ar fi sa imi iau masina poate as lua altceva...cine stie..am mai spus si ma repet...nu sunt fan o marca anume.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 27 Jun 2017, 21:57
Post #277


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




@tatimeu: ai cumva megane 4? ca nu vad la semnatura. Daca da, greseala mea, retrag in avans ce voi zice in continuare: vad ca nici tu n-ai M4, deci inoti in acelasi lapte ca mine, conform comparatiei tale.
In plus, am dat eu batul? am raspuns strict la obiect la postarea unui coleg legata de calitatea marcilor si functiile prezente pe acestea. Si am dat un exemplu pe care-l cunosc, nu vorbind in dodii.
Sau nu mi-e permis decat sa ridic in slavi Reno? Parca as fi pe topicele de smarfoane de pe softpedia... unu' sa indrazneasca sa zica altceva si gata, se deschid portile iadului... chill.
N-am facut misto de nimic/nimeni deci chill.

This post has been edited by SwatKat: 27 Jun 2017, 21:57


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 28 Jun 2017, 16:02
Post #278


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




salutare. Pareti in tema - ma ajutati si pe mine?

Eu nu am niciun acces la app store - si nu stiu cum sa ma loghez la internet...trebuie un laptop conectat undeva la masina? sau sa merg la renault la reprezentanta sa ma ajute ei?

Merci anticipat!


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Venboteam
post 28 Jun 2017, 16:15
Post #279


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 May 17
From: Piatra Neamt




Ti-ai creat cont MyRenault, pe renault.ro?
S-ar putea sa te ajute asta:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=307850&st=217#


--------------------
Renault Megane Estate 4 dCi 130CP 2017 Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 28 Jun 2017, 17:06
Post #280


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




[quote=zdrunovai,28 Jun 2017, 16:02]
salutare. Pareti in tema - ma ajutati si pe mine?
Eu nu am niciun acces la app store - si nu stiu cum sa ma loghez la internet...trebuie un laptop conectat undeva la masina? sau sa merg la renault la reprezentanta sa ma ajute ei?

Citeste postarile anterioare si ai sa gasesti raspunsurile!....inainte de toate trebuie sa-ti cumperi un Stick si apoi sa-ti creezi un cont My Renault!...toti pasii ii vei gasi in postarile de care aminteam!...ai chiar o postare foarte relevanta descrisa de user-ul Dri(daca nu ma inseala memoria!)!!!...Succes!

This post has been edited by adrianovici_2006: 28 Jun 2017, 17:06


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dri
post 28 Jun 2017, 17:51
Post #281


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 11 December 16
From: Bucuresti




Bad post.

This post has been edited by Dri: 28 Jun 2017, 17:53


--------------------
VW Golf 6 1.2 TSI 2012, anterior Renault Megane GT 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 29 Jun 2017, 08:48
Post #282


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(SwatKat @ 27 Jun 2017, 22:57)
@tatimeu: ai cumva megane 4? ca nu vad la semnatura. Daca da, greseala mea, retrag in avans ce voi zice in continuare: vad ca nici tu n-ai M4, deci inoti in acelasi lapte ca mine, conform comparatiei tale.
In plus, am dat eu batul? am raspuns strict la obiect la postarea unui coleg legata de calitatea marcilor si functiile prezente pe acestea. Si am dat un exemplu pe care-l cunosc, nu vorbind in dodii.
Sau nu mi-e permis decat sa ridic in slavi Reno? Parca as fi pe topicele de smarfoane de pe softpedia... unu' sa indrazneasca sa zica altceva si gata, se deschid portile iadului... chill.
N-am facut misto de nimic/nimeni deci chill.
*



in primul rand eu nu am facut o comparatie intre masini . Nu cred ca e cazul sa vin aici si sa spun despre "masina pe care o cunosc". Nu are nici un rost caci nu e topic de versus sau sfaturi cumparare.
ceea ce am scri eu e un fapt evident daca tot te referi la lapte.
Dupa cum ai citit cel putin pe acest topic nu ridica nimeni in slavi Reno!

si ca sa fim total off bucurata de optionalele "tale" gen plasa, carlig de prindere etc. la fel cum inca ma bucur eu de masina mea


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 29 Jun 2017, 16:28
Post #283


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




Haideti sa fim constructivi si sa nu ne atacam reciproc!....CASTIGAM CEVA?


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Negrut2011
post 29 Jun 2017, 19:22
Post #284


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 4 May 17




Respectați părerile și opiniile fiecărui dintre colegi! Papucul ei de treabă ... hai să nu ne comportăm că niște ființe venite din mezozoic!


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RM4SI
post 29 Jun 2017, 21:17
Post #285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 13 March 17




Imposibil ! Sunt cativa ,,ingineri" care cunosc absolut totul. Si cativa,, angajati" care sunt maxim de acord fara sa solicite o logica.

This post has been edited by RM4SI: 29 Jun 2017, 21:19


--------------------
Fiat/Renault Sedici4X4135cpMegane2M4SIntensRougeIntense1.5110cp 2008/2005/2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Negrut2011
post 30 Jun 2017, 08:57
Post #286


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 4 May 17




Trist ... mad.gif


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 30 Jun 2017, 13:07
Post #287


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Cu asta inchei:
Da, nu e topic de versus, departe de mine gandul de a face comparatii. Se vorbea despre R-link 2 si, asa cum am mai precizat pe forum, am cochetat cu achizitia lui M4 - era cea mai simpla solutie pentru mine, dealerul imi cumpara si masina veche de 10 ani si ma scutea astfel de o mare bataie de cap. Au fost insa multe chestii care din pacare m-au indepartat - iar R0link a fost unul din ele. De aia am si comentat.
Nu cred ca sunt singurul care s-a plans de functionalitatile limitate ale acestuia si repet, comentariul meu a fost strict ca raspuns la o alta postare referitoare la optionale care s-ar regasi doar la "modele scumpe". Si am vrut sa arat ca nu e chiar asa.

Iar ca raspuns,am primit niste intrebari la misto (asa le-am perceput si asa se percep la o citire a posarii respective, vad ca userul a zis dupa ca nu - in fine).

Sunt useri mult mai suparati pe Reno si mult mai incisivi in exprimare, sunt multe chestii pe care le injur in gand si la "marca noua", altele pe care le-am "injuat" pe parcursul anilor si la M2 - ca poate fiecare din noi.

NU-mi place sa creez polemici, ca pe forumul asta activez de cand am avut SLZ, am acceptat mereu criticile, atat cele constructive, la obiect, cat si cele subiective, deci nu e cazul sa fi incercat eu ceva. N-am nimic de demonstrat legat de Reno, de Vag, de nimeni. Si nici nu spun ca masina mea e "the greatest", stiu ca nu - e ce mi-am permis dpdv al bugetului si cu ce sunt (mai) multumit dpdv spatiu si confort.

Ina da, mi-e un pic ciuda ca n-am gasit in RO o motorizare pe plac la M4 (benzinar decent +AT). Si poate mi-e ciuda de fapt ca inca Reno considera pita din RO ca una inferioara - si asta inca de cand am luat M2-ul, ca n-am putut sa pun pe el ESP, parbriz atermic, keyless, poate GPS, optiuni pe care as fi dat banii de atunci.

Insa, gata, am terminat, suntem toti colegi (cred) indiferent de masina/le avuta/e.


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 30 Jun 2017, 14:34
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




adevarul e ca suntem o piata inferioara.
suntem o piata inferioara (pentru reno) pentru ca, cu multi ani inainte rombul a avut probleme (de fiabilitate, etc) astfel incat piata noastra s-a impartit intre nemtoaice sh care (bune fiind) au indus o tendinta care inca si acum se mentine cu preponderenta. Asta cred ca e poate cel mai simplu motiv (printre altele) care fac ca ceilalti nu considera romania o piata de cacao.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
menix
post 9 Aug 2017, 23:40
Post #289


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 July 07
From: Timisoara




A reusit cineva sa testeze SmartPhone replication? Dar nu cu Android Auto sau Apple Car. Am citit undeva pe forum ca SmartPhone Replication se comporta la fel ca pe un tv cu smart mirror. Iti apare telefonul pe tableta. Poate cineva sa confirme. Multumesc.


--------------------
RENAULT Megane Sedan 2017 - XX-08-LXE
Renault Megane Sedan
1.5DCi EDC
Varianta Intense.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 10 Aug 2017, 22:40
Post #290


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 8 February 10




E si asta un punct de vedere... Sa nu iti iei M4 pentru ca nu iti place R2link?!


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 19 Aug 2017, 07:59
Post #291


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




QUOTE(menix @ 9 Aug 2017, 23:40)
A reusit cineva sa testeze SmartPhone replication? Dar nu cu Android Auto sau Apple Car. Am citit undeva pe forum ca SmartPhone Replication se comporta la fel ca pe un tv cu smart mirror. Iti apare telefonul pe tableta. Poate cineva sa confirme. Multumesc.
*



Smartphone replication este Android Auto sau Apple CarPlay. De acolo intri in una din astea 2.

Poate te referi la mirrorlink. Ala e o versiune limitata a Android Auto sau CarPlay. Mult mai limitata. Nu suporta ce zici tu, are cateva aplicatii obosite si cam atat. Inainte sa iasa google si marul cu versiunile lor, parea ca ala e viitorul dar au cam renuntat la development.

Ca sa faci screen mirroring ai nevoie de conexiune pe o intrare video. La tv se face transferul de imagine prin DNLA - adica wireless-ul tau din casa. Nu are wireless R-Link2. Nici nu sunt sigur ca ar avea R-Link2 o asemenea intrare video in spate, dar daca ar avea si s-ar putea activa, teoretic s-ar putea face. Telefoanele mai noi suporta HDMI pe portul de date (Mobile High definition Link - MHL, sau chiar HDMI cu niste adaptoare). Daca ar avea Rlink-2 suport pentru intrare de date digitala, atunci un singur cablu ar putea rezolva problema.

Pe scurt, eu cred ca nu va exista o varianta sa facem screen mirroring prea curand.

This post has been edited by vladof: 19 Aug 2017, 08:01


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
menix
post 21 Aug 2017, 08:31
Post #292


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 July 07
From: Timisoara




Salut @vladof. Merci mult. Dupa ce mi-a sosit masina am inteles exact ce e SmartPhone Replication.


--------------------
RENAULT Megane Sedan 2017 - XX-08-LXE
Renault Megane Sedan
1.5DCi EDC
Varianta Intense.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
old_jhon
post 22 Aug 2017, 10:10
Post #293


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 19 February 15
From: Bucuresti




Ce-a mai mare magarie facuta de Renault, scoti o masina in 2016 si in 2017 pui Android Auto si Car Play pe acelasi sistem R Link 2. Puteau sa ii spuna R Link 3 si stateam linistit, da ba mi-am luat teapa aia e.

Ma gandesc sa o vand si sa imi iau alta marca. Vrea cineva un Megane 4 1.6 dCi smile.gif) ? 22k km

This post has been edited by old_jhon: 22 Aug 2017, 10:10


--------------------
Renault Megane 2016/Intens/1.6 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 22 Aug 2017, 13:37
Post #294


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Am butonat RLink-ul si nu am gasit nici o aplicatie...Am intrat acum in contul de myrenault si aici imi zice ca ca au fost achizitionate in data de 10.08.2017(cu o zi inainte de livrarea masinii).Presupun ca cei de la Meridian le-au instalat...dar nu gasesc unde sunt.


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 24 Aug 2017, 13:52
Post #295


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE(bogdabogda @ 10 Aug 2017, 22:40)
E si asta un punct de vedere... Sa nu iti iei M4 pentru ca nu iti place R2link?!
*



N-a fost principalul motiv, am explicat cred clar:

QUOTE
n-am gasit in RO o motorizare pe plac la M4 (benzinar decent +AT)


Me out din conversatie, nu vreau sa "bag bete prin gard" sub nicio forma...



--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 24 Aug 2017, 19:46
Post #296


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




cum e a ta swat kat? multumit? cum stai cu consumul?
p.s. ma uit si pe dincolo...dar n am gasit postarile referitoare la consum....bafta si multi km fara probleme!


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 24 Aug 2017, 22:27
Post #297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




e topic si acolo, aici n-as vrea sa spun decat ca dupa ce m-am obisnuit 11 ani cu 1.5 dci de 100 cai, orice benzinar as fi ales in gama de peste 130-150 cai tot la fel as zice: "pfai, cata consumul" smile.gif
Luati-o totusi ca o gluma, in mare, dar realitatea cam asta e.
Pe de alta parte, sunetul unui benzinar e "putin altfel", adica nu e mai deloc la mers linistit si suna bine in sarcina. smile.gif

Si, ca sa nu se zica ca sunt fan alte marci, cel mai mult regret intarirea progresiva a Meganului, pe care mi se pare ca nu o mai regasesc pe noua masina. Ori mi se parea mai natural cum se simtea la Megane. Pe de alta parte, la vremea aia mi se parea oricum foarte tare la Megane, taica-miu avea si are inca o Laguna 2 din 2003-2004 si aia nu avea nimic, trageai de volan la fel de simplu indiferent de viteza..

Dar, sa fiu totusi cat de cat on-topic, mi-a placut cum a decurs procesul de upgrade a hartilor: descarcat de pe net cu seria sasiu, copiat pe un card, scos cardul vechi, bagat cardul nou et voila! (si mai e un update prin noiembrie)

O sa incerc sa fac un updte la jurmaul Meganului, merita masina aia sa ii zic intreaga poveste. Oricum a ajuns pe maini bune, e bine ingrijita in continuare!


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
old_jhon
post 25 Aug 2017, 11:46
Post #298


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 19 February 15
From: Bucuresti




M-am decis sa incep o campanie agresiva de stresare a lui Renault. In fiecare saptamana o sa trimit cate un mail la VC despre Android Auto si Car Play. Cand vin si pentru cei care au avut incredere in Renault si au cumparat o masina chiar dupa lansare.


--------------------
Renault Megane 2016/Intens/1.6 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 25 Aug 2017, 12:34
Post #299


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




QUOTE(old_jhon @ 25 Aug 2017, 11:46)
M-am decis sa incep o campanie agresiva de stresare a lui Renault. In fiecare saptamana o sa trimit cate un mail la VC despre Android Auto si Car Play. Cand vin si pentru cei care au avut incredere in Renault si au cumparat o masina chiar dupa lansare.
*



Eu sprijin initiativa ta. Am primit masina pe la sfarsitul lui Martie si nu am Android Auto si nici nu pare ca voi avea pe viitor. smile.gif


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asutavi
post 26 Aug 2017, 11:15
Post #300


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 August 17




Salutare tuturor, e primul post pe forum smile.gif

Vreau sa achizitionez un M4 estate in viitorul apropiat, inca nu m-am hotarat la echipare...bla, bla.

O intrebare in legatura cu sistemul r-link, de 7 sau 8 inci: Cum il vedeti voi posesorii peste 5-7-10 ani?

Eu, daca il vad ca pe o tableta, ma gandesc ca nu prea ar fi asa "fiabil" pe termen lung. Vor aparea buguri, versiuni finale ale versiunilor (nu vor mai fi updaturi). Asa il vad eu acum cand nu stiu foarte multe despre el, si ma gandesc daca sa il pun pe masina sau nu, avand in vedere ca masina doresc sa o pastrez peste 7-8 ani.

Multumesc!



--------------------
Hyundai Accent 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
53 Pages « < 8 9 10 11 12 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:21
Dacia