Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

106 Pages « < 38 39 40 41 42 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane IV - pareri utilizatori, ...sau de pe scaunul din dreapta

aba81
post 16 Jul 2017, 19:17
Post #1171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




de cand am masina(cam 4 luni) am mers o singura data noaptea. Foarte bine se vede cu farurile led. Nu am avut xenon pana acum dar e o placere sa mergi noaptea acum. Si sistemul care schimba fazele e fain...te scapa de o munca in plus. Are o sensibilitate destul de mare si cand intri in localitati detecteaza iluminatul stradal si schimba pe faza scurta (chiar si in localitatile mici unde sunt lumini mai chioare si ai dori sa pastrezi faza lunga cu toate ca legea nu permite).


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 Jul 2017, 19:37
Post #1172


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ramaneti la subiect fara atac la persoana sau alte deviatii.....va rog!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 16 Jul 2017, 22:08
Post #1173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 8 February 10




Faruri LED un upgrade senzational


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 17 Jul 2017, 07:15
Post #1174


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Eu am mers noaptea cu amândouă. Farurile pe halogen mi se par acum niște lumânări și nu-mi place că nu sunt uniforme. Nu prea am prins noi să mergem noaptea că s-a lungit ziua. Vine echinocțiul în curând și iar mă prinde noaptea pe drum.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 17 Jul 2017, 10:29
Post #1175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Eu sunt omul noptilor, in general la drum lung merg mai tot timpul noaptea, si unul din motivele pentru care am luat GT a fost ca vine cu farurile astea geniale. La mine au fost cam jos din fabrica, dar le-am ridicat eu putin (nu cat sa bata in ochii celorlalti, evident).

Imi place inclusiv ca are o tenta violet/albastra pe margini, si se potriveste cu culoarea masinii.

Voi ati observat ca farurile se dau in jos cand mergi in spatele masinilor, ca sa nu-l orbeasca pe cel din fata?

Am testat de multe ori, si tot ridicam din faruri crezand ca de fapt nu sunt suficient de sus. De la o distanta relativ considerabila (cat reglezi farurile) pana la aproximativ 10 metri de masina din fata, mereu vor bate undeva pe bara celui din fata. Poate mi se pare mie, desi a observat si prietena mea. Le-am reglat inclusiv ridicol de sus (cat sa nu mai vad linia pe asfalt) si cand aveam masina in fata tot se duceau sub bara. Bineinteles ca nu le-am lasat ridicol de sus, ci decent, sa bata undeva la aproximativ 30 de metri.

This post has been edited by vladof: 17 Jul 2017, 10:29


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freya2012
post 17 Jul 2017, 10:40
Post #1176


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 3 July 15




Da, asa este. Si eu sunt super incantat de cum bat farurile. Probabil si din cauza vechiului Megane care de multe ori nu prea realizam daca am sau nu farurile aprinse, exceptand momentele de bezna completa.
SI eu am observat ca farurile bat mereu in bara celui din fata, dar nu m-am gandit ca se regleaza automat de fiecare data... o sa testez sa vad.


--------------------
Renault Megane IV Estate GT Line 1.5dci AT 2017
Megane II Estate 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 17 Jul 2017, 13:22
Post #1177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




eu nu am observat inca daca ele coboara....astept sezonul de iarna cand voi prinde perioade intunecate zilnic smile.gif. intradevar parca bat mai jos dar e ok...nu ma deranjeaza. tenta violet albastra e ciudata...bate din vopseaua masinii smile.gif)


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ravenom
post 18 Jul 2017, 21:31
Post #1178


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 6 May 08




Duminică am fost nevoit să-i testez frânele lui Jérôme, Sedanul din semnătură. Eram pe A2, aveam cam 140 km/h pe o porțiune nu prea aglomerată, când mașinile din fața mea au frânat brusc. Aveam câteva zeci de metri distanță, dar poate că frâna lor m-a prins exact în momentul când mă uitam în retrovizoare. Cu fracțiunea de secundă pierdută, am reacționat cam târziu, așa că am fost nevoit să frânez la podea, cu scârțâit de roți. M-am oprit la câțiva metri de mașina din față.
Ideea e că Sedanul s-a comportat admirabil și a stat țeapăn pe traiectorie, dincolo de faptul că s-a oprit la timp. Cu Clio-ul pe care l-am avut înainte sigur nu mă opream și ieșea nasol.


--------------------
Renault Megane Sedan 2017, 1.6 SCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 27 Jul 2017, 11:04
Post #1179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Salut!
O intrebare: la varianta Intens cind esti in marșarier oglinzile exterioare coboara ( cum este la Laguna)?
Multumesc!


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 27 Jul 2017, 11:18
Post #1180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Din pacate nu. Insa sunt suficient de inalte astfel incat sa le poti regla destul de jos si doar sa ridici putin capul ca sa vezi roata.


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 27 Jul 2017, 12:16
Post #1181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Și așa e bine. Mă gândeam că au această opțiune...


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LAURR
post 28 Jul 2017, 14:21
Post #1182


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 19 June 12
From: Cluj




QUOTE(Ravenom @ 18 Jul 2017, 22:31)
Duminică am fost nevoit să-i testez frânele lui Jérôme, Sedanul din semnătură. Eram pe A2, aveam cam 140 km/h pe o porțiune nu prea aglomerată, când mașinile din fața mea au frânat brusc. Aveam câteva zeci de metri distanță, dar poate că frâna lor m-a prins exact în momentul când mă uitam în retrovizoare. Cu fracțiunea de secundă pierdută, am reacționat cam târziu, așa că am fost nevoit să frânez la podea, cu scârțâit de roți. M-am oprit la câțiva metri de mașina din față.
Ideea e că Sedanul s-a comportat admirabil și a stat țeapăn pe traiectorie, dincolo de faptul că s-a oprit la timp. Cu Clio-ul pe care l-am avut înainte sigur nu mă opream și ieșea nasol.
*


La 140 km/h, distanta de oprire din momentul in care consideri ca este necesara franarea de urgenta si pana la oprirea la 0 km/h este de peste 150m. Daca aveai cateva zeci de metri probabil ca nu mai puteai sa activezi aici.

This post has been edited by LAURR: 28 Jul 2017, 14:24


--------------------
RENAULT MEGANE2/MEGANE4SEDAN INTENSE-ROUGE/KADJAR INTENS 2005/2017/2017
Sa te feresti de inginerii care au intrat la facultate cu media de la bac.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ravenom
post 28 Jul 2017, 15:41
Post #1183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 6 May 08




Mașina din față era în frânare, nu oprită.


--------------------
Renault Megane Sedan 2017, 1.6 SCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 2 Aug 2017, 19:54
Post #1184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




La 140km/h masina parcurge intr-o secunda aproape 40m. Cf. regulei de 2sec., la aceasta viteza trebuie pastrata o dist. fata de cel din fata de minim 80m.

This post has been edited by m3st_tce: 2 Aug 2017, 19:56


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 14 Aug 2017, 15:50
Post #1185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Salut!
Azi am achitat masina si urmeaza sa o ridic joi. Va intreb: cand ridic masina, ea are numere rosii. Asigurarea RCA cade in grija mea si trebuie sa o fac pina joi, sau are RCA valabil cit au valabilitate numerele rosii?
Cartea masinii cind mi-o da dealerul?
Multumesc!


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
softyty2016
post 14 Aug 2017, 16:04
Post #1186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 July 16




@gerula2006 Trebuie sa-ti faci tu RCA. Nu platesti taxa de drum cat ai numere rosii smile.gif
Cartea o primesti cam in 2-4 saptamani. Dar poti sa stai linistit, autorizatia e valabila 90 de zile.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2017
Renault Megane IV - Intens 110 CP EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 14 Aug 2017, 17:58
Post #1187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Mulțumesc! Deci pot să merg cu nr roșii 3 luni?


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 14 Aug 2017, 18:24
Post #1188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Dupa ce o inmatriculezi trebuie sa actualizezi datele din rca cu noul numar de inmatriculare si seria civ. Pentru inceput va fi o serie fictiva ca sa poata sa o emita.

@softy esti sigur ca autorizatia provizorie de circulatie este valabila 90 zile? La mine a fost 30.


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 14 Aug 2017, 18:35
Post #1189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




E 90 de zile acum pentru toate masinile noi. Ca sa ai timp sa o inmatriculezi. La programari online este coada si de 1 luna jumatate, in special in Bucuresti.

Sigur trebuie sa actualizam asigurarea? Eu nu i-am facut nimic. Sa ma caute dupa seria masinii daca ma opreste militia. Nu am trecute numar inmatriculare si nici numar CIV pe ea.

Daca verific dupa caroserie ma gaseste asigurat. Dealerul mi-a dat gratuit RCA pe 6 luni si mi-a zis ca nu trebuie sa-i mai fac nimic. Nu spun ca are dreptate, dezbat. biggrin.gif

This post has been edited by vladof: 14 Aug 2017, 18:35


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 14 Aug 2017, 19:27
Post #1190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Poate îmi da și mie gratuit 6 luni.... Să întreb. Dacă nu sa fac cind fac și casco


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 14 Aug 2017, 19:49
Post #1191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Nu e obligatoriu sa actualizezi. Ai punctat bine ca te cauta dupa seria de sasiu tongue.gif Eu am actualizat pentru ca sunt foarte tipicar si nu am vrut sa risc sa dau peste vreun garcea idiot cu care sa parlamentez.


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 15 Aug 2017, 00:02
Post #1192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




QUOTE(gerula2006 @ 14 Aug 2017, 19:27)
Poate îmi da și mie gratuit 6 luni.... Să întreb. Dacă nu sa fac cind fac și casco
*



Pluseaza acolo sa-ti dea beneficii, in modul politicos. Eu am scos bare plafon, presuri de cauciuc, presul ala misto reversibil din portbagaj si asigurarea pe 6 luni.

Ce-i drept, asigurarea mi-a dat-o RCI leasing, eu am prins oferta cu DAE 0% pentru 25% avans. Renault nu mi-a explicat clar ca e optional casco, si mi-am dat seama doar cand am semnat contractul. A fost presiune mare sa-l semnez atunci, si uite asa am ramas incaltat cu casco lor. 4700 RON/an fata de 1800 in regim propriu (ce-i drept, cu fransiza).

Deocamdata sunt ok, insa pe viitor cred ca voi incerca sa-l scot de pe contract. Am intrebat preliminar si m-au hotit ca cica ei au platit casco integral pe 5 ani. Bullshit maxim. Si chiar de ar fi platit, isi recupereaza banii daca termina polita. Numai sa-si doreasca cineva in mod deosebit asta, insa RCI sunt ca statul roman biggrin.gif . I-am sunat eu sa le spun ca trebuie sa le dau niste bani, ce fac, cum fac, daca au vre-o pretentie in mod deosebit, etc. Contractul e cadru, atat de vag incat parca si daca vrei sa cumperi albine prin ei e tot ala.

In fine, so far so good.


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 15 Aug 2017, 08:45
Post #1193


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




QUOTE(gerula2006 @ 14 Aug 2017, 16:50)
Salut!
Azi am achitat masina si urmeaza sa o ridic joi. Va intreb: cand ridic masina, ea are numere rosii. Asigurarea RCA cade in grija mea si trebuie sa o fac pina joi, sau are RCA valabil cit au valabilitate numerele rosii?
Cartea masinii cind mi-o da dealerul?
Multumesc!
*




Iti recomand sa verifici cu atentie masina inainte de a pleca cu ea din curtea dealerului... vezi cazul colegului machinist. Nu semna procesul verbal de predare primire a masinii pana nu esti 100% sigur ca masina e ok. Verifica si carnetul de garantie sa fie completat corect inclusiv pagina cu pregatirea de livrare.


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 15 Aug 2017, 15:11
Post #1194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




QUOTE(Gill_ro @ 15 Aug 2017, 08:45)
Iti recomand sa verifici cu atentie masina inainte de a pleca cu ea din curtea dealerului... vezi cazul colegului machinist. Nu semna procesul verbal de predare primire a masinii pana nu esti 100% sigur ca masina e ok. Verifica si carnetul de garantie sa fie completat corect inclusiv pagina cu pregatirea de livrare.
*


Mersi de sfat! La ce sa ma uit atent la pagina cu livrarea? O să mergem mai mulți să fiu sigur.
Vladof eu dau banii jos și nu prea mai au ce sa ia de la mine... La tine numai din primul an de casco au scos mult peste bonusuri. Eu am avut bonus covorașe și 220 euro suplimentar.


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dri
post 16 Aug 2017, 16:49
Post #1195


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 11 December 16
From: Bucuresti




Verifica urmatoarele:
- vopseaua, sa nu aiiba zgarieturi sau zone in care este sarita
- pragurile si barele de protectie pe dedesubt (cat poti vedea sub ele) sa nu fie zgariate
- acoperisul masinii, sa nu aiba indoituri fine (semn ca l-a batut grindina)
- calitatea alinierii imbinarilor elementelor de caroserie - usi, capota, portbagaj, aripi, bare.
- calitatea imbinarii chederelor
- sa aiba aceeasi serie pe toate geamurile, si sa nu fie zgariate, ciobite
- bordul si capitonajele usilor, scaunelor si al stalpilor interiori sa nu aiba zgarieturi sau alte imperfectiuni si sa se imbine corect protectiile stalpilor interiori
- tapiteria scaunelor sa nu fie agatata, patata, zgariata, sau sa aiba ate desfacute la imbinari
- functionarea tuturor luminilor (faruri, stopuri, stopuri ceata, proiectoare ceata, semnalizare, marsarier, becuri numar spate), si a celor din interior. Becurile arse nu se schimba pe garantie.


--------------------
VW Golf 6 1.2 TSI 2012, anterior Renault Megane GT 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 16 Aug 2017, 17:12
Post #1196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




- ce ai sub capota (urme ulei, nivel lichide)
- situatie amortizoare (incl. protectii)
- o privie sub masina nu strica
- anvelope (stare, DOT, presiune - e arhicunoscut ca le lasa la presiunea de "stationare", peste 3 bar)
- functionare AC, verificare functii
Ridicatul masinii trebuie sa fie o placere pentru tine, nu pentru dealer (scapa in 10minl de client). De altfel, el are obligatia sa-ti arate toata masina si toate functiile acesteia.


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 16 Aug 2017, 17:14
Post #1197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Mulțumesc frumos! O sa fiu atent


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 16 Aug 2017, 20:53
Post #1198


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




Salut, ieri am avut ocazia sa merg cu meganelul pe Transfagarasan, am urcat pe Pitesti Vidraru si am cobor pe Sibiu.. Valea Oltului(plecat din Slatina). Per total 400km alimentat cu ~43litri de benzina. Masina s-a comportat bine pe viraje pe transfagarasan, urcat numai cu a doua/ a treia, cand am ajuns sus la Balea aveam consumul 7.8(masina era full-5 oameni) Iar pana am ajuns acasa consumul s-a stabilizat la 6.0 a fost 5.9 pe o anumita perioada dar am intrat cu ea in curte cu un consum de 6.0l/100km. Ceea ce mi se pare ok pentru masina full si motorul de 1.2Tce, care apropo trage excelent, destul de elastic(oricum nu a stat sub 2000-2300rpm, de fapt niciodata nu il tin). Ca intamplari...am avut parte de un accident mortal, pana sa urc pe transfagarasn prin apropiere de Vidraru, mi-a sarit un iepure in fata( destul de mare) l-am lovit cu bara in colt stanga (fix unde e buza aceea mai ascutita) si calcat cu ambele roti. Bara nu a avut nimic doar grilajul acela negru(acele bari de plastic dintre proiectoare, ce se afla sub portiunea cu siglaa sarit din doua cleme, dar l-am strans in mana si am bagat clemele la loc, nu a ramas nimic pe bara) Aveam cam 60-70 la ora, nu am calcat nici frana foarte tare pentru ca aveam masina in spate, am tras putin dreapta. Cam asta ar fi.. per total multumit de masina si motor(si rezistenta la iepuri:)). Aprox 10600km fara nicio problema(doar uleiul putin cam negru, cam prea negru:)) Dar am mai vazut ca sunt colegi la care este la fel. Oricum e normal sa fie asa fiind ultrasintetic plus ca el raceste si turbina care fiind incinsa il mai innegreste.

This post has been edited by Poty: 16 Aug 2017, 20:57

Attached thumbnail(s)
31d66a58_ed3d_4309_84ba_210caae62aef.jpg ( Size: 20.86k ) Number of downloads: 301


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 17 Aug 2017, 07:10
Post #1199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




De curand am gasit o intrebuintare interesanta a capacului de plastic ce inlocuieste eventualele butoane ce ar fi trebuit sa existe in zona 28 (vezi poze). Nu stiu daca acele fante chiar sunt destinate pentru monede, dar se potrivesc la fix. Eu tin cel putin o moneda acolo pentru carucioarele de supermarket biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
20170816_171800.jpg ( Size: 2.76mb ) Number of downloads: 312
20170816_171808.jpg ( Size: 2.93mb ) Number of downloads: 306
Untitled.jpg ( Size: 16.95k ) Number of downloads: 287
Untitled1.jpg ( Size: 22.16k ) Number of downloads: 279


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaimgm
post 17 Aug 2017, 07:19
Post #1200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 9 March 08
From: Arges




Colegii, cam cat dureaza aprobarea unui credit la RCI?


--------------------
Renault Megane 4 Estate GTline 2017 - 1,5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
106 Pages « < 38 39 40 41 42 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:37
Dacia