Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[INFO] Motor 1.5 DCI 106cai si cutia de 6+1 viteze, Informatii legate de motorizarile Diesel

bejandn
post 2 Oct 2015, 15:11
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 April 09
From: Sfantu Gheorghe




QUOTE(luci_olandezu @ 2 Oct 2015, 15:04)
salut !                                                                                                                                                      Am si eu o problema la un renault megane sedane 1.5 106 cai ,am schimbat kitul ambreiaj rulmentul de presiune si volanta .Dupa ce le-am schimbat am sesizat ca am aceiasi problema ca prima oara treapta 1,2,3 se tureaza dar nu trage in perametri normali. a mai patit cineva asa ceva si stie cauza ?
*


Dar patineaza discul?Se tureaza motorul singur iar viteza ramane constanta?Cel mai usor se vede in treptele superioare daca e de la ambreiaj.Da mai multe detalii....


--------------------
Renault Megane break 1.5dci 106cp 2005 - CV69XAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luci_olandezu
post 2 Oct 2015, 19:30
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 October 15




am senzatia ca patineaza dar nu prea miroase a disc incins .problema e ca pentru aceasta problema m-am dus in service si nu am rezolvat nimik,mi se pare pedaua la ambreiaj mai moale avand in vedere ca ea era tare inainte . a patit cineva ceva de genul sa te dai la ea sa se tureze dar s nu traga cum tragea ?meganul avand 210.000 km la bord


2 Oct 2015, 19:35:
nu se tureaza singur cand accelerezi el nu are demaraj turatia se duce pana la 3- 4000 si degeaba ,masina ,tin sa mentionez ca motorul inainte te lipea putin in scaun cand te dadeai la ea acum se tureaza si pleaca foarte greu ca si cum nu ar trage

2 Oct 2015, 19:40:
am fost inapoi la service azi si mi-au spus ca e posibil sa fie pompa ambreiaj defecta si mi-au zis sa mai merg vreo 500 de km cu ea sa se mai aseze .are idee cineva cum se verifica pompa daca este defecta sau daca e i presiune blocata sau ceva de genul?


2 Oct 2015, 19:44:
tin sa mentionez ca piesele sunt volanta luk,disc,placa si rulment valeo are vreo problema daca nu e toate de la aceiasi firma?

This post has been edited by luci_olandezu: 2 Oct 2015, 19:44


--------------------
renault megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 2 Oct 2015, 19:54
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 492
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




Ti-or fi schimbat aia prin service ceva pe la motor.


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bejandn
post 2 Oct 2015, 20:04
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 April 09
From: Sfantu Gheorghe




QUOTE(luci_olandezu @ 2 Oct 2015, 19:30)
am senzatia ca patineaza dar nu prea miroase a disc incins .problema e ca pentru aceasta problema m-am dus in service si nu am rezolvat nimik,mi se pare pedaua la ambreiaj mai moale avand in vedere ca ea era tare inainte . a patit cineva ceva de genul sa te dai la ea sa se tureze dar s nu traga cum tragea ?meganul avand 210.000 km la bord
<span class='edit'>2 Oct 2015, 19:35:</span>
nu se tureaza singur cand accelerezi el nu are demaraj turatia se duce pana la 3- 4000 si degeaba  ,masina ,tin sa mentionez ca motorul inainte te lipea putin in scaun cand te dadeai la ea acum se tureaza si pleaca foarte greu ca si cum nu ar trage

<span class='edit'>2 Oct 2015, 19:40:</span>
am fost inapoi la service azi si mi-au spus ca e posibil sa fie pompa ambreiaj defecta si mi-au zis sa mai merg vreo 500 de km cu ea sa se mai aseze .are  idee cineva cum se verifica pompa daca este  defecta sau daca e i presiune blocata sau ceva de genul?
<span class='edit'>2 Oct 2015, 19:44:</span>
tin sa mentionez ca piesele sunt volanta luk,disc,placa si rulment valeo are vreo problema daca nu e toate de la aceiasi firma?
*

Mai omule,motorul se tureaza pana la 3-4000rot iar viteza ramane constanta?Explica pe romaneste ca sa stim la ce sa ne gandim.Ai scris un roman aici si nu ai explicat nimic!La mine volanta,placa,discul si volanta sunt Luk iar rulmentul Valeo si merge ambreiajul perfect!La inceput pedala este mai moale din cauza ca mai exista aer pe circuit iar pedala prinde jos de tot dar dupa cateva zile se mai intareste si prinde putin mai sus.Cel putin asa a fost la mine.


2 Oct 2015, 20:13:
QUOTE(bejandn @ 2 Oct 2015, 20:04)
Mai omule,motorul se tureaza pana la 3-4000rot iar viteza ramane constanta?Explica pe romaneste ca sa stim la ce sa ne gandim.Ai scris un roman aici si nu ai explicat nimic!La mine volanta,placa,discul si volanta sunt Luk iar rulmentul Valeo si merge ambreiajul perfect!La inceput pedala este mai moale din cauza ca mai exista aer pe circuit iar pedala prinde jos de tot dar dupa cateva zile se mai intareste si prinde putin mai sus.Cel putin asa a fost la mine.
*


Demarajul poate fi afectat de nefunctionarea electrovalvei de pilotaj(chestia care se afla in dreapta cum te uiti la motor in care intra 2 furtunase si o fisa electrica),daca a ramas blocata nu mai trage motorul,de la EGR sau filtru de aer infundate dar in acest caz scoate si fum sau in cel mai rau caz si cel mai grav de la turbina.Mai poate sa fie probleme si pe evacuare,daca s-a mers mult subturat si s-a infundat catalizatorul....e greu de diagnosticat asa dupa povestite.

This post has been edited by bejandn: 2 Oct 2015, 20:13


--------------------
Renault Megane break 1.5dci 106cp 2005 - CV69XAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bejandn
post 12 Oct 2015, 16:56
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 April 09
From: Sfantu Gheorghe




Din pacate aici toata lumea cere ajutor dar nimeni nu posteaza si rezolvarea problemei!Asa este romanul...cand se vede cu sacii in caruta!


--------------------
Renault Megane break 1.5dci 106cp 2005 - CV69XAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bejandn
post 29 Nov 2015, 16:15
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 April 09
From: Sfantu Gheorghe




Va salut din nou!Pentru toti care mi-au dat lectii si m-au blamat....va pun un link din Franta(puteti folosi google translate) ca sa vedeti multitudinea de probleme aparute la motoarele de 105(106)cp din cauza cuzinetilor de biela care fac praf linia de arbore si aduc o cheltuiala de 1000 de euro proprietarilor.Pe acest site se recomanda cu caldura inlocuirea cuzinetilor la 100000km!!! http://www.forum-auto.com/marques/renault/sujet51459-70.htm

This post has been edited by bejandn: 29 Nov 2015, 16:16


--------------------
Renault Megane break 1.5dci 106cp 2005 - CV69XAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calinnov
post 30 Nov 2015, 15:26
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 629
Joined: 28 December 06
From: Alba Iulia




QUOTE(bejandn @ 29 Nov 2015, 16:15)
Va salut din nou!Pentru toti care mi-au dat lectii si m-au blamat....va pun un link din Franta(puteti folosi google translate) ca sa vedeti multitudinea de probleme aparute la motoarele de 105(106)cp din cauza cuzinetilor de biela care fac praf linia de arbore si aduc o cheltuiala de 1000 de euro proprietarilor.Pe acest site se recomanda cu caldura inlocuirea cuzinetilor la 100000km!!!    http://www.forum-auto.com/marques/renault/sujet51459-70.htm
*


Salut,
Eu am gripat un motor la 102 kkm. L-am inlocuit cu unul sh, (care avea 60 kkm), iar acum am cu el 110 kkm, deci in total 170 kkm si inca functioneaza foarte bine.
Dupa ce am citit acest topic, inclin sa cred ca a fost de la cuzineti, deoarece ulei era in limite, (doar ce il schimbasem), iar temperatura apei a fost normala, deci ...
NB


--------------------
ex. Renault Sedan 2.2, 1.6 16V, 82kw 2006 Exp.
ex. Renault Sedan 2.2, 1.5 dci, 78kw, 2007 Exp
Renault Estade 2.2, 1.9 dci, 96kw, 2007 Priv
ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V 2003 55kw Exp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVVDD
post 5 Feb 2016, 17:19
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 8 October 11
From: Baia Mare




Azi 05.02.2016 am schimbat(preventiv cu cuzineți kobelschmit) si eu cuzineți la 157.000 km reali. Aceștia sunt cuzineți de bielă, motor de 106Cp(78kw), an fabricație 2008, cumpărată mașina în 2013 de mine la 106.000 de km, pană la 106.000 km a folosit 10w 40 elf, de când este la mine numai 5w 40 elf. Am folosit-o moderat nu i-am dat în gură numai în lime normale. Nu pot pune pozele că îmi dă eroare server. Cuzineți originali sunt cei de sus mai mari cu 1-1,5mm decât cei de jos. Am să mai încerc să pun poze mai târziu.Arată bine cuzineți care i-am dat jos.

This post has been edited by MMVVDD: 5 Feb 2016, 17:23


--------------------
Renault Megane 2 Hachback 1,5dCi 78Kw 11.2008 - MM-09-CUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bejandn
post 5 Feb 2016, 22:05
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 April 09
From: Sfantu Gheorghe




Nu am inteles...semicuzinetul dinspre piston trebuie sa fie exact la fel cu cel dinspre baia de ulei!!...Cum sa fie mai grosi cei originali???

This post has been edited by bejandn: 5 Feb 2016, 22:07


--------------------
Renault Megane break 1.5dci 106cp 2005 - CV69XAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVVDD
post 6 Feb 2016, 06:11
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 8 October 11
From: Baia Mare




Asa bine. Dacă așa i-am găsit acolo, mecanicul a zis că sunt originali. A mai desfăcut până acum încă vreo 10 meganuri aduse din Franța cu aceeași problemă, cuzineți de la piston. Văd că nu pot pune pozele cu cuzinetii nici de pe windows si nici android. Repet cuzinetul de sus este MAI LAT CU 1 - 1,5 mm decât cel de jos NU mai gros. Scuze că nu am specificat mai bine. Am scris de pe telefon, si ma chinui-am sa pun pozele dar imi da eroare 500.

This post has been edited by MMVVDD: 6 Feb 2016, 06:14


--------------------
Renault Megane 2 Hachback 1,5dCi 78Kw 11.2008 - MM-09-CUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bejandn
post 6 Feb 2016, 09:14
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 April 09
From: Sfantu Gheorghe




QUOTE(MMVVDD @ 6 Feb 2016, 06:11)
Asa bine. Dacă așa i-am găsit acolo, mecanicul a zis că sunt originali. A mai desfăcut până acum încă vreo 10 meganuri aduse din Franța cu aceeași problemă, cuzineți de la piston. Văd că nu pot pune pozele cu cuzinetii nici de pe windows si nici android. Repet cuzinetul de sus este MAI LAT CU 1 - 1,5 mm decât cel de jos NU mai gros. Scuze că nu am specificat mai bine. Am scris de pe telefon, si ma chinui-am sa pun pozele dar imi da eroare 500.
*


Totusi,te-as ruga sa incerci sa pui pozele.As fi curios...sa fi modificat ei ceva la ultimele modele?Fiind mai lat cel dinspre piston inseamna ca biela si vibrochenul difera???Eventual daca te rog incearca sa pui pozele pe adresa mea de mail bejandn@yahoo.com ca sunt foarte curios.Daca este cum spui tu atunci Renault si-a dat seama ca este un viciu de fabricatie si au modificat in mare secret ansamblul biela-cuzinet-vibrochen!Cei pe care i-ai pus(Kolbenschmit) erau la fel sau egali?

This post has been edited by bejandn: 6 Feb 2016, 09:18


--------------------
Renault Megane break 1.5dci 106cp 2005 - CV69XAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVVDD 2
post 6 Feb 2016, 09:43
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 February 16




cei originali era mai lat cel de sus decât cel de jos, kobelschmit era la fel toți cuzineți ca cel original din partea de sus( de la piston). Bejadn ți-am trimis mail cu pozele de la cuzineți vechi. Mecanicul a zis că vibrochenul este la fel la toate modelele, ca și cel de Logan de 65cp, acuma eu nu am stat să îl măsor(manetoanele) că nu am avut timp și mi-a trebuit mașina. Am mai văzut o chestie interesantă, la turbo sub el era curs ulei din partea cu admisia la motor, acolo unde intră furtunul cu aer de la admisie, mecanicul a zis că va trebui să îl schimb sau recondiționez în curând, cam ,,curândul” ăsta ce înseamnă. și dacă se poate schimba numai semeringul din turbo sau trebuie recondiționat tot.

This post has been edited by MMVVDD 2: 6 Feb 2016, 09:52


--------------------
Renault Megane 2.2 5 uși Hachback - MM09CUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bejandn
post 6 Feb 2016, 18:18
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 April 09
From: Sfantu Gheorghe




QUOTE(MMVVDD 2 @ 6 Feb 2016, 09:43)
cei originali era mai lat cel de sus decât cel de jos, kobelschmit era la fel toți cuzineți ca cel original din partea de sus( de la piston). Bejadn ți-am trimis mail cu pozele de la cuzineți vechi. Mecanicul a zis că vibrochenul este la fel la toate modelele, ca și cel de Logan de 65cp, acuma eu nu am stat să îl măsor(manetoanele) că nu am avut timp și mi-a trebuit mașina. Am mai văzut o chestie interesantă, la turbo sub el era curs ulei din partea cu admisia la motor, acolo unde intră furtunul cu aer de la admisie, mecanicul a zis că va trebui să îl schimb sau recondiționez în curând, cam ,,curândul” ăsta ce înseamnă. și dacă se poate schimba numai semeringul din turbo sau trebuie recondiționat tot.
*


Cred ca pozele sunt prea mari de aceea nu se ataseaza.Cred ca la 90 la suta din masini in locul acela se umezeste cu ulei.Atata timp cat nu fluiera turbo,nu scoate masina fum alb si nu papa uleiul mai merge mult si bine.Asa aveam si eu la loganul 1.5dci deja la 20000km si cand am vandut masina avea 137000km...


--------------------
Renault Megane break 1.5dci 106cp 2005 - CV69XAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVVDD
post 6 Feb 2016, 20:31
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 8 October 11
From: Baia Mare




Mulțumesc mult de raspuns.

7 Feb 2016, 08:32:
Am reusit sa micesc pozele si la atasez. Asa arata dupa 157.000 km.

This post has been edited by MMVVDD: 7 Feb 2016, 08:32

Attached thumbnail(s)
20160205_124041_1.jpg ( Size: 2.95mb ) Number of downloads: 661
20160205_124053_1.jpg ( Size: 2.81mb ) Number of downloads: 675
20160205_124047_1.jpg ( Size: 3.13mb ) Number of downloads: 680


--------------------
Renault Megane 2 Hachback 1,5dCi 78Kw 11.2008 - MM-09-CUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bejandn
post 7 Feb 2016, 08:56
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 April 09
From: Sfantu Gheorghe




QUOTE(MMVVDD @ 6 Feb 2016, 20:31)
Mulțumesc mult de raspuns.

<span class='edit'>7 Feb 2016, 08:32:</span>
Am reusit sa micesc pozele si la atasez. Asa arata dupa 157.000 km.
*


Cu placere!Nici la mine nu se ataseaza pozele tale,sigur sunt prea mari.Eu aveam pierderi de ulei in fata la radiatorul de intercoler si tot asa imi vindea gogosi un mecanic cum ca trebuie sa reconditionez urgent turbina.Am rezolvat cu inca un colier pus langa cel original si de atunci sunt cam 3 ani si merge ceas.

7 Feb 2016, 09:01:
QUOTE(MMVVDD @ 6 Feb 2016, 20:31)
Mulțumesc mult de raspuns.

<span class='edit'>7 Feb 2016, 08:32:</span>
Am reusit sa micesc pozele si la atasez. Asa arata dupa 157.000 km.
*


Nu aveau nimic cuzinetii,aratau bine la nr acela de km.Se vede clar latimea cuzinetilor dinspre piston...deci si-au dat seama ca ceva nu-i ok!Daca te rog,poti sa pui si codul de pe ei sau daca-i mai ai o poza cu partea din spate.Multumesc

This post has been edited by bejandn: 7 Feb 2016, 09:01


--------------------
Renault Megane break 1.5dci 106cp 2005 - CV69XAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVVDD
post 7 Feb 2016, 12:47
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 8 October 11
From: Baia Mare




Din pacate nu ii mai am. Povesti nemuritoare, de aproape un an imi vorbau toti de cuzineti ca sunt cu probleme. Si mecanici de la service Renault si din oras. Singurul care a zis sa imi vad de treaba a fost inginerul de service de la reprezentanta Renault. Asa ca de acum incolo gata cu povestile. Cand se strica ceva repar pana atunci nu mai schimb nimic preventiv.


--------------------
Renault Megane 2 Hachback 1,5dCi 78Kw 11.2008 - MM-09-CUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bejandn
post 7 Feb 2016, 16:09
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 April 09
From: Sfantu Gheorghe




QUOTE(MMVVDD @ 7 Feb 2016, 12:47)
Din pacate nu ii mai am. Povesti nemuritoare, de aproape un an imi vorbau toti de cuzineti ca sunt cu probleme. Si mecanici de la service Renault si din oras. Singurul care a zis sa imi vad de treaba a fost inginerul de service de la reprezentanta Renault. Asa ca de acum incolo gata cu povestile. Cand se strica ceva repar pana atunci nu mai schimb nimic preventiv.
*


In priviinta cuzinetilor tu ai o varianta diferita(sau cel putin aveai)!Eu i-am schimbat preventiv la 154000km spre norocul meu si erau varza(in cativa kilometrii sigur se suda vreunul de vibrohen si ma apuca rasul!)!Vezi ca am pus poze cu ei mai sus.Si sunt multi care au patit-o!A mea este fabricata in 2005 decembrie,cod motor k9kp732 iar cuzinetii erau la fel din fabrica(cel dinspre piston nu era mai lat!!!)....probabil ca au ajuns si pe la urechile inginerilor de la Renault problema!Altfel ce rost avea sa-i lateasca pe cei dinspre piston la motorul tau care este fabricatie mai noua????

This post has been edited by bejandn: 7 Feb 2016, 16:14


--------------------
Renault Megane break 1.5dci 106cp 2005 - CV69XAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVVDD
post 7 Feb 2016, 17:47
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 8 October 11
From: Baia Mare




Si eu ma asteptam sa fie buliti mai ales la un piston. Dar nu a fost asa. Asta e mai bine sa previ decat sa patesti.


--------------------
Renault Megane 2 Hachback 1,5dCi 78Kw 11.2008 - MM-09-CUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciprian MBA
post 19 Feb 2017, 21:55
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 24 November 16




Salut dragi colegi, o intrebare la, al meu megane in carte scrie ca are 76kw, e motorul de 105cp sau tot 106cp. Are tot 6 trepte si se apropie de 300 de km si nu a avut nici-o interventie in motor, dupa istoricul dat de cei de la reno, pe la 240 ia fost schimbata pompa de inalta, curatata toata injectia plus schimbat cablaj la injectoare si bujiile schimbate. Ea e adusa din Germania si acum ma chinuie cheita cu chek injectie, am pus-o pe test si mia dat senzorul de presiune turbo nu lucreaza la parametri, in rest e ok.


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NicKlaus
post 5 Nov 2017, 19:55
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 29 March 15




Va salut cu respect. De ceva vreme au si eu ceva probleme cu al meu Megane 2.2 1.5 Dci 78KW 106 cai.
Nu mai trage calumea pe treapta 1 si 2 zic eu ca acolo imi dau seama mai usor. Inainte la plecare daca bagam piciorul calumea ma baga in scaun acum la plecarea de pe loc parca se chinuie..

Pana acum am verificat/schimbat urmatoarele:

Filtru aer + ulei + cel de motorina ( toate schimbate)
Verificat turbina plus furtune aferente, turbo nu are joc in ax nu papa ulei nu da fum se aude un suierat slab la decelerare dar la motoarele astea e normal din ce am vazut pe la altii.
Motorul merge rotund nu intrerupe absolut deloc,

Pe tester nu imi da nimic.
Ce ar putea fi, poate s-a mai intalnit cineva cu problema asta.
Singurul lucru la care ma mai gandesc este electrovalva de la turbo dar nu stiu cum as putea sa o verific inainte sa o schimb si sa nu fie de acolo.




--------------------
Renault Kangoo 2003 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 5 Nov 2017, 21:04
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




EGR-ul cum arata? Ai verificat?


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NicKlaus
post 5 Nov 2017, 21:38
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 29 March 15




E curat lacrima, am ramas uimit sa vad ca nu erau depuneri pe el.



This post has been edited by NicKlaus: 5 Nov 2017, 21:38


--------------------
Renault Kangoo 2003 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punisher00
post 5 Nov 2017, 23:01
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 14 March 16




Ulei mananca/ pierde?

Sunetul de fluierat/ suierat se aude si la mine cand ridic piciorul de pe acceleratie . Uneori si cand o accelerez .

Cred ca turbina este pe duca . Ori electrovana , dar nu stiu sa o verific .

Ceva in ansamblul turbo banuiesc . Furtun crapat/fisurat, senzori , turbina...

Momentan nu am ajuns la un mecanic , momentan ramane sub observatie


--------------------
-Renault -Megane -2007 1,5 DCI 106 CP , Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NicKlaus
post 6 Nov 2017, 04:56
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 29 March 15




Nu mananca ulei. Turbina nu are gram de joc in ax deci nu inteleg cum ar putea sa fie de acolo.


--------------------
Renault Kangoo 2003 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 6 Nov 2017, 08:44
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




"Fluieratul" de la turbina pe decelerare il am si eu de la primii kilometri. Aparent e ceva normal. E unul din sunetele care-mi place la masina asta smile.gif


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bejandn
post 9 Nov 2017, 19:31
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 April 09
From: Sfantu Gheorghe




Toate 1.5dci de 106cp suiera putin la decelare si accelerare.Au turbina mai mare si diferita fata de restul,cu geometrie variabila.


--------------------
Renault Megane break 1.5dci 106cp 2005 - CV69XAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punisher00
post 9 Nov 2017, 19:54
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 14 March 16




Probleme aparute la masina in ~ 22.000 de km de cand este la mine . Am cumparat o la 172.000 acum am 194.000. Pierdea mult ulei ...in 1k de km aparea mesajul Top up oil level. Am dus turbina la reconditionat . De atunci are un suierat pe decelerare si pe accelerare pana la 2300-2500 rot si mananca undeva la 200-300 grame ulei la mia de km. Fum scoate negru si dens , vizibil mai ales noaptea la accelerari bruste.

Am schimbat o bascula pe stanga si un pivot pe dreapta. Consum am 6.2/100km 80% in Bucuresti . Doua schimburi de ulei si un schimb de ulei l am facut cu tot cu filtru de motorina,aer , polen.

In ultimul timp in viraje la viteza redusa , indiferent ca este in viteza sau nu , daca in viraj sunt damburi sau denivelari se aude un zgomot scurt si de intensitate undeva sub pedale , dreapta.

Nu am fost inca la mecanic . Banuiesc bielete, amortizor , flanse sau caseta cel mai rau . Iar turbina nu stiu ce sa fac .... Unii spun ca mai merge , unii ca am facut prostie ca am reconditionat o , altii sa iau noua si altii sh. Cam astea sunt experientele mele cu aceasta masina si aceasta motorizare.


--------------------
-Renault -Megane -2007 1,5 DCI 106 CP , Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionitagelu
post 9 Nov 2017, 22:25
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 4 March 05
From: Breaza




Daca tot e topic deschis pe motorul asta, am si eu o intrebare:
- motoarele K9K sunt toate la fel ? ma refer la bloc motor, biele, pistoane, poate si chiuloasa?

Ce ma intereseaza pe mine: de pe o masina cu K9K 732 sa iau toate accesoriile: injectie, calculator injectie, turbina, instalatie electrica motor, EGR, tot si sa montez pe alta cu motor de 82CP. Adica pe cea de 82CP sa pastrez blocul motor (cu seria), internele, chiuloasa (numai daca e la fel). Practic sa fac upgrade la motor fara sa schimb blocul si sa nu fie nevoie sa trec pe la RAR.

E doar o idee, astept raspunsuri pro si contra.

Multumesc


--------------------
Renault Koleos 2 Intens 2.0 dCi 4WD 2018 - PH27AUS
Megane 4 1.6 dCI 130CP Bose - 2017
Megane 2 1.5 dCI 106CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Nov 2017, 22:29
Post #119


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Motorul este CAM la fel daca este din acelasi an....dar chiuloasa difera functie de putere.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionitagelu
post 9 Nov 2017, 22:33
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 4 March 05
From: Breaza




QUOTE(espacern @ 9 Nov 2017, 22:29)
Motorul este CAM la fel daca este din acelasi an....dar chiuloasa difera functie de putere.
*



Sunt 2007 amandoua, deci trebuie facut replace si la chiuloasa, bine de stiut.

Daca mai sunt si alte idei, de ce probleme as putea sa ma lovesc?


This post has been edited by ionitagelu: 9 Nov 2017, 22:36


--------------------
Renault Koleos 2 Intens 2.0 dCi 4WD 2018 - PH27AUS
Megane 4 1.6 dCI 130CP Bose - 2017
Megane 2 1.5 dCI 106CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 09:06
Dacia