Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mi-am pus audio pe masina, ..nu prea sunt multumit.

argon
post 25 Aug 2005, 09:27
Post #61


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(madkatweb @ 25 Aug 2005, 09:16)
apropo de montare dif spate break - tin minte ca spre spate break-ul are niste gauri in contraaripa (intre roata si stop) - gauri care la modelele mai vechi le vazusem acoperite cu carton negru - ma gandesc ca ar incapea acolo niste dif-uri rezonabile...
*




Da. in stanga merge perfect, dar in dreapta trebuie sa dai jos roata de rezerva, ca acopera boxa, si nu ai facut nimic.
Gaurile exista si la modelele noi, si DA, sunt acoperite cu un fel de carton.
Singura problema e ca incomodeaza rezerva.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muad'Dib
post 25 Aug 2005, 20:14
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 August 05




drakool21, după cum am promis revin cu poze.
im0000311nm.th.jpg
im0000330zn.th.jpg
im0000373pd.th.jpg
im0000381mh.th.jpg


un cablu roșu conține 4 fire lițate groase, de secțiune 1 mm pătrat. pe un cablu se poate da semnal pentru 2 difuri. așa se întâmplă cu acela care se vede că vine din stânga banchetei spate. el vine prin patul de cablu din lateralul mașinii. se împarte în acele 2 mufe argintii, care la celălalt capăt au fiecare tot un astfel de cablu, dar din care sunt folosite doar respectiv două fire. fiecare mufă are întărituri de cauciuc prinse cu coliere de metal și șurb-piuliță acolo unde vedeți banda izolatoare. am dat cu bandă pentru a mai accentua soliditatea legăturii. cablurile sunt flexibile dar în același timp ferme, dure și rezistente. în portbagajul mașinii este trafic greu de bagaje voluminoase permanent și trebuie să spun că asta e singura soluție care rezistă de 2 ani fără intervenție.
este ușor să desfaci mufele și să iei jos capacul. n-ș putea concepe mașina fără acel capac spate. montarea am făcut-o eu, am avut nevoie de un fierăstrău mecano-electric (decupir se cheamă pe-aici). acest cablu roșu se folosește la semnalizarea incendiilor, în instalațiile de detecție automată (senzori fum). el are o tresă de staniol pentru ecranaj și un fir de oțel subțire. de acest fir de oțel subțire am lipit în bord cu fludor, antena de la sistemul de alarmă al mașinii. astfel, telecomanda are o rază de acțiune de circa 150 metri în câmp deschis (triplat specificațiile cărții). tot ca o altă îmbunătățire am modificat un senzor de prezență în infraroșu, din acela folosit la sistemele de alarmă, pe post de senzor volumetric de interior și este interfațat la alarma auto, dar asta e altă poveste.
revenint la capacul cu difuzoare, spuneam că montarea am făcut-o singur și am avut toate sculele posibile de care ai nevoie. cu toate astea mi-au trebuit cam 3 ore pentru a termina și finisa lucrarea. cine spune că se face în 15 minute, ăla e lucru de mântuială și bătaie de joc. referitor la acele holdșuruburi autoperforante cu care e prins fiecare difuzor... nu mi s-a întâmplat să agațe și să zgărie ceva acolo, deși mereu e plin... (valize, genți, pungi, truse scule diverse, cărucior etc.) dacă n-ar fi fost în regulă, nu apucau să fie pozate azi.

later edit: decât să pun difuzoare în spate, între aripă și contraaripă, mai bine le pun rotunde în ușile din spate.

This post has been edited by Muad'Dib: 25 Aug 2005, 20:16


--------------------
Dacia Break 1.4 CLI - MM 78 MTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakool21
post 25 Aug 2005, 20:35
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




frumos...felicitarile mele...


--------------------
Dacia / SEAT 1310 / Ibiza 1999 1,4l carburatie / 2006 1,4l TDi - B-nn-XXX
In Trance We Trust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 26 Aug 2005, 09:06
Post #64


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




frumos! felicitari! - o singura remarca as avea - la suruburile de prindere a boxelor in placa ar merge niste "kiplinguri" (un soi de cleme-piulita) - in rest super!


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianeduard
post 25 Sep 2005, 11:45
Post #65


Membru agitat


Group: Members
Posts: 743
Joined: 16 June 05
From: PLOIESTI




Freta eu mi-am pus pe a mea 4 boxe ovale in usi, atit in spate cit si in fata dar pe usile din fata trebuie mutat buzunarul 1.5 cm mai in spate iar in usile din spate se renunta la scrumiere, in ambele cazuri trebuie taiata si tebla pe formele boxelor .
Eu mai am 2 boxe pe cartonol de la portbagaj , si mi-am mai pus 2 tiutere in aerisirile laterale ele bordului cn si am un amplif EXTREM la 300W + tub jbl la 1000W.
SE AUDE SUPER BINE CA SE AUDE MUZICA DIN TOATE PARTILE LEJER FARA SA SE SIMTA CA SUNT FORTATE DIFUZOARELE si mai am un cd JVC de 50W X 4.


--------------------
Dacia MCV 1.5 DCI, SOLENZA 1.4 MPI 2008, 2004 - ......
_____________________________________________________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianF
post 28 Nov 2005, 21:22
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 13 November 05




buna am si eu o dilema referitoare la sunet in masina un prieten si a luat recent un tub de bas si daca are portabagjul deschis se aude basul bine cand inchide portbagajul basul se aude incet in masina. ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi sa rezolv problema, cum ar trebui montat pentru performante maxime


--------------------
Dacia SuperNova 2002/Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 29 Nov 2005, 00:04
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




QUOTE(adrianF @ 28 Nov 2005, 21:22)
buna am si eu  o dilema referitoare la sunet in masina un prieten si a luat recent un tub de bas si daca are portabagjul deschis se aude basul bine  cand inchide portbagajul basul  se  aude  incet in masina. ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi sa rezolv problema, cum ar trebui montat pentru performante maxime
*


mergi cu portbagajul deschis laugh.gif sau il bagi in masina.


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 29 Nov 2005, 03:12
Post #68


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(cristidb @ 3 Aug 2005, 14:12)
Foarte important este firul de alimentare si masa. E recomandat sa se traga un fir gros direct de la baterie, iar masa sa se lege si ea cu un fir gros pe caroserie. La mine a avut efect. Palpaia afisajul si distorsiona la volum mare. Dupa schimbare firelor s-a auzit mult mai bine.
*



Vreau sa ma lamuresc definitiv... Cum se mai justifica folosirea acestor fire groase daca in apropierea HU-ului aceste fire se cupleaza cu firele de pe mufa ISO care sunt f subtiri?!? Nu se pierde astfel efectul benefic al firelor groase?!? Astept un raspuns va rog...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Nov 2005, 21:48
Post #69


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca firele subtiri au lungime mica probabil ca nu.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 30 Nov 2005, 01:22
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




QUOTE(drakool21 @ 2 Aug 2005, 23:14)
vrei sa le pui pe toate cele 4 in spate?!! la luneta?!!! man, nu cred ca e o idee foarte buna...in primul rand ii omori pe cei din spate, in al doilea rand s-ar putea sa ai probleme cu rezonanta (pt ca dand 4 gauri maricele in tabla din spate ii slabesti rezistenta, si o sa vibreze mult mai tare, chiar daca folosesti distantiere din pal) oricum nu vad sensul, trust me, iti ajung cele 2 ovale in spate ultrasuficient!!! sfatul meu e sa le pui pe cele rotunde in usile din fata...obtii astfel si un efect super misto, se aude superb in toata masina...
*





prima data am pus 2 si nu mi-a placut cum se aude apoi am pus 4 acu urmeaza o statie

astept o recomandare m-ar interesa una destul de ieftina dar sa aiba macar 4x50 rms si maxim 4x100 rms

difuzoarele au 25 de cm diametru si suna destul de bine si cica au 100 de wati rms bucata

Attached thumbnail(s)
0912_184725X.jpg ( Size: 35.18k ) Number of downloads: 288
0912_184645X.jpg ( Size: 34.5k ) Number of downloads: 287
0925_143421X.jpg ( Size: 35.33k ) Number of downloads: 297
0925_143823X.jpg ( Size: 35.08k ) Number of downloads: 313


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 1 Dec 2005, 03:07
Post #71


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(einstein1984 @ 29 Nov 2005, 22:48)
Daca firele subtiri au lungime mica probabil ca nu.
*


Nu pari convins... Mai astept opinii...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thegodsglory
post 1 Dec 2005, 23:29
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 31 December 04
From: B




tuner...
.....
wow!
nu e totusi prea mult?


--------------------
dacia 1310 alb-ruginiu :) - b14
it's a feature, not a bug.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 4 Dec 2005, 22:33
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




dupa ce am vazut azi o emisiune pe discovery in care era un test de conducere cu muzica la volum mare in care se testa abilitatea soferului pe diferite tipuri de muzica si la volume diferite as zice ca da,dar daca ma asez la volan si dau drumul la muzica in masina vreau mai mult,mult mai mult ........


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piroman
post 8 Dec 2005, 13:25
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 December 05




man eu am un mp3 sony dar daca il dau in volum peste 50% dupa 5 melodii o ia razna ....sare chiar si pe loc.Am schimbat sistemul unde intra cd-ul cu tot cu lupa si tot asa imi face :CE POATE AVEA,stie cineva?????


--------------------
DACIA NOVA GT - DJ-81-MDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nos
post 12 Dec 2005, 11:28
Post #75


RWD addict


Group: Members
Posts: 80
Joined: 3 June 04
From: Timisoara




Hai ca ma bag si io in seama, poate va foloseste la ceva. Si eu am tot un mp3 sony, model CDX MP70-varful de linie din 2003-2004, 52wx4. In usile din fata am 2 difuri de 8" VDO, piezo-inalte pe bord, iar in spate mi-am confectionat o placa din pal de 15 mm grosime, pe care sunt montate 4 difuri cu o singura cale de 10" de cate 50 w, 2 de medii si 2 piezo, plus 2 crossover-e pentru a delimita frecventele.
La inceput, si eu am avut aceeasi problema legata de distorsiuni si eram nedumerit despre ce se intampla. Am mutat playerul in cealalta masina, si calitatea era impecabila, chiar si peste 5o% din volum. Mi-am dat seama ca singurul motiv pentru care apar aceste distorsiuni (difuzoarele le-am scos din calcul, sunt destul de puternice) este cablajul!
Asa ca, m-am luat frumos si am alimentat cd-ul cu cabluri de sectiune 5 mm (si plusul, si masa), iar cablurile de iesire la boxe sunt cu sectiune de 3mm.
Nu mai distorsioneaza absolut deloc, cu exceptia faptului ca daca exagerezi si dai basii la maxim, s-ar putea sa scuipe dif-urile afara.Sunt extraordinar de multumit de acest Sony, am avut si pioneer,si alpine, si kenwood, si vdo, dar nici unul nu a sunat asa bine. Nu sare niciodata, are 8 mb de memorie pta asta...


--------------------
Renault 12 GT custom 1973 ----- BMW E36 - 325i 24v coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 2 Jan 2006, 19:48
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Apropo de sony cdxr3350, aveti idee de ce mie nu imi scoate semnal pe iesirile alea 2 rear/sub aflate in spatele aparatului(care nu sunt pe mufa iso)? S-a ars ceva siguranta oare sau ce?

This post has been edited by eXtenSion: 3 Jan 2006, 00:53


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 3 Jan 2006, 11:20
Post #77


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(tuner @ 30 Nov 2005, 01:22)
prima data am pus 2 si nu mi-a placut cum se aude apoi am pus 4 acu urmeaza o statie

astept o recomandare m-ar interesa una destul de ieftina dar sa aiba macar 4x50 rms si maxim 4x100 rms

difuzoarele au 25 de cm diametru si suna destul de bine si cica au 100 de wati rms bucata
*



Nu vreau sa te dezamegesc dar alea care le-ai postat tu nu au mai mult de 60w bucata. Cat despre 4x50 sau 4x100 rms.....chiar realizezi ordinul de marime? Ai ascultat vreodata macar 4x30 REALI intr-o masina? Deja te scoate din masina. Daca vrei sa faci expozitie in intersectie iti pui cate statii si baterii vrei. Eu am zis ca e mai frumos sa se auda pentru mine in masina tare si fidelitate.....


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raresito
post 4 Jan 2006, 10:44
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 8 December 05
From: Cluj-Napoca




In orice caz, eu zic ca fara un amplif de masina nu o sa se auda ca lumea niciodata.
Din pacate si eu am ales un mp3 player sony si difuri somy. Difurile le-am schimbat dupa 1 saptamana. Am luat Pioneer pe 3 cai, 340W (cam 90W reali). Mp3-ul scoate 4x50, cam 2x20W reali. Ceea ce inseamna ca de-abia imi ducea dufurile din spate, de sub luneta.
Mi-am facut rost de un amplif auto Denon 2x100W. Diferenta e imensa cu amplif. Specific ca ampliful e legat doar pe difurile din spate, si alea din fata din usi sunt legate direct in mp3.
Nici macar nu se compara.
Si inca ceva: difurile din spate neaparat sa le prindeti pe un lemn (de preferat MDF, materialul din care sunt facute incintele audio).
In usi intra si difuzoare destul de mari, cu o singura conditie: uneti o placa de MDF, o taiati cum vreti voi sa aiba un aspect cat de cat, o gauriti, si diguzoarele le prindeti in MDF. Avantajul este ca va "scoate" difuzorul mai in afara cu vreo 3cm, deci intra magnet mai mare in usa. MDF-ul eru l-am prins direct in usa, prin panouri, cu suruburi autofiletante.
O sa postez niste poze zilele astea, daca va intereseaza.


--------------------
Dacia 1310 TLX - CJ 45 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maty680
post 4 Jan 2006, 14:17
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 8 November 04




care e necesitatea la difuzoare pe fata ?..chiar trebuie zgomot la piceoare ,io folosesc de 5 ani twetere pe bord...azi mi-am schimbat tot tistemul audio :2 twetere 2 ovale un woofer shi un amp ...ziceti si voi cam ce importanta au dif pe fata ,ar trebui si ele, se aude mai bine ?


--------------------
dacia 1410 - B 28 ALT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 4 Jan 2006, 14:41
Post #80


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(maty680 @ 4 Jan 2006, 14:17)
care e necesitatea la difuzoare pe fata ?..chiar trebuie zgomot la piceoare ,io folosesc de 5 ani twetere pe bord...azi mi-am schimbat tot tistemul audio :2 twetere 2 ovale un woofer shi un amp ...ziceti si voi cam ce importanta au dif pe fata ,ar trebui si ele, se aude  mai bine ?
*



Pai difuzoarele fata de pe usi sunt pentru medii. Tweterele sunt pentru inalte, iar boxele spate pentru bas normal. La tine s-ar putea sa se auda mai pe inalte si medii mai deloc dar ma rog tie trebuie sa iti placa cum se aude nu altora.

@raresito
Nu stiu ce sa spun despre boxele sony de masina.....nu am avut si nu am asa ceva;
- pe fata in usi am 2 panasonic pentru medii merg f bine (le am mai demult nush pretul);
- sus la bord am 2 tweetere - am dat 600k ROL pe amandoua.....mi s-a parut urias pretul dar de stocatura facuta de un meserias;
- pe spate am 2 boxe de bas nush de la taraba luate tot de meseriasu' asta al meu si le-a modificat el cum stie numai el se aud superfrumos.....2 mil ROL amandoua;
- scula e un mp3 sony xplod r3300......4 mil nou sigilat de la "baieti"....trebuie sa traiasca si ei;
- 500k ROL montajul asta include mufele, filtre el stie mai bine.
Ce mai 7100 cu totul. De fapt toata treaba a fost cam pe degeaba ca era cunostinta de-a lui varumiu. Mi-a lucrat superfrumos.......
La cat a costat toata treaba sunt supermultumit....adica vreau sa spun la 7 mil ROL se aude de plangi cu vorbe.
Pai am un tovaras care a dat 14 mil la sony au montat aia de la sony si se aude ca draq.........

Daca sunt montate de un meserias si stie sa potriveasca sculele una cu alta nu ai nevoie de statie......

This post has been edited by ionutctn: 4 Jan 2006, 14:44


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raresito
post 4 Jan 2006, 14:49
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 8 December 05
From: Cluj-Napoca




@ ionutctn

Pe mine m-a costat mai mult.
Difurile din spate au fost 2,6 mil, alea din fata 1,4 mil, mp3 playeru 6,5 mil si amplifu 4 mil. biggrin.gif
De montat, le-am montat eu. Mi-am tras cablu de + la player un pic mai gros, sa nu imi palpaie ecranu la vol mare.
Am crezut ca ce usor se monteaza. Am inceput pe la 7 seara si am terminat pe la 2 noaptea. Dar a meritat.
In fata in usi mi-am pus si io jos 2 tweetere, de alea din piata cu 8 RONi si chiar emg bine. Inca nu s-au ars.


--------------------
Dacia 1310 TLX - CJ 45 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raresito
post 4 Jan 2006, 14:52
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 8 December 05
From: Cluj-Napoca




PS
Amplifu l-am pus fiindca semnalul scos de mp3 player era prea mic si de-abia imi dicea dfuzoarele. In sensu ca bass nu aveam aproape deloc. De-abia se misca membrana. DUpa ce am pus amplif, am luat jos sita aia de protectie de la difuzoare sa le vad cum bat si asa le-am lasat. Am o cursa ca nici nu imi venea sa cred.

Pt. cei care au sa creada ca am luat sitele jos sa ma dau mare pe la stopuri ca ce tare bat difurile, sa se abtina. Am folie. biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX - CJ 45 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 4 Jan 2006, 22:25
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




@raresito Ma intereseaza foarte mult pozele cu mdf sub boxe in portiera.smile.gif lol

Apropo, cum se leaga tweeterele? Daca in fata ai pe un canal o boxa cum legi tweeterul? +tweeter la +boxa si la fel -t -b ? Se pun ceva condensatori/filtre?

ph34r.gif.

Iar daca am 2 SALuri pe 2 cai in fata, in portiere, mai are rost sa pun tweetere? Se va auzi >mult< mai bine, pentru ca vor fi indreptate spre urechi ?

This post has been edited by eXtenSion: 4 Jan 2006, 22:46


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raresito
post 5 Jan 2006, 01:32
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 8 December 05
From: Cluj-Napoca




eXtenSion

Poze voi posta. doar ca daca fac cu telefonul se va vedea cam nasol.
Tweeterele le-am legat la difurile din fata, fara nici un fel de filtre. Au ele filtre in ele, altfel s-ar arde. Am luat tweeterele din piata cu 8 RON si chiar meg neasteptat de bine si inca mai merg...
+ la +, normal...
Si eu in usi am dif pe 2 cai si apoi la cateva zile am pus tweeterele. Diferenta se simte. Faza e ca la Sony-ul care il am eu este o functie care face un fel de efect de 3D pe iesirile pt difuri fata. Si asa mi-am reglat faderu incat aud medii si inalte si din spate si de jos. Efectul e misto. si nu neaparat sa indrepti tweeterele in sus... Intra-devar,inaltele sunt sunete directionale, spre diferenta de joase, la care nu prea iti dai seama de unde vine sunetul, ca sa zic asa... Oricum vei pozitiona tweeterele se vor auzi...


--------------------
Dacia 1310 TLX - CJ 45 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 6 Jan 2006, 18:53
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Dar eu asa stiam ca trebuie high pass filtrul pe tweetere. Nu? Sau nu ar suna mai bine asa?


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 6 Jan 2006, 21:25
Post #86


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




QUOTE(eXtenSion @ 6 Jan 2006, 19:53)
Dar eu asa stiam ca trebuie high pass filtrul pe tweetere. Nu? Sau nu ar suna mai bine asa?
*




Nu este nevoie.. Porcariile astea pe care uniii le monteaza pe masini au un condensator pt asta. Poate voua va place , dar eu nu inteleg cum puteti suporta "tauiturile" scoase de... tweeterele alea.
Ati vazut cumva ca toate statiile au "high pass filter" ? Acolo se conecteaza un tweeter normal.


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 6 Jan 2006, 22:29
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Da, dar HU nu are neaparat asa ceva, iar aici era vorba sa legi tweeterul in paralel cu o boxa. Acuma daca are condensator vezi cand o cumperi, dar daca nu are si bagi bass pe ea nu cred ca va suna prea bine.


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raresito
post 7 Jan 2006, 01:36
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 8 December 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(marianrec @ 6 Jan 2006, 21:25)
Nu este nevoie..    Porcariile astea pe care uniii le monteaza pe masini au un condensator pt asta.  Poate voua va place , dar eu nu inteleg cum puteti suporta "tauiturile" scoase de... tweeterele alea.
Ati vazut cumva ca toate statiile au "high pass filter" ?    Acolo se conecteaza un tweeter normal.
*




Mariane, mai stiu io de baieti care si-au pus numa bass, ca sa se auda la semafoare si in benzinarii... Si cu tweeterele.. de preferat sa iti iei un mp3 player cu egalizator si iti reglezi inaltele cat iti place tie. tongue.gif
P.S. Ale mele sunt tweetere anormale, se leaga direct pe fir.


--------------------
Dacia 1310 TLX - CJ 45 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raresito
post 7 Jan 2006, 01:38
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 8 December 05
From: Cluj-Napoca




[quote=eXtenSion,4 Jan 2006, 22:25]
@raresito Ma intereseaza foarte mult pozele cu mdf sub boxe in portiera.smile.gif lol

Scuze ca nu amn postat inca pozele. Cu telefonul daca le fac ies nasol, si tot uit sa imi iau aparatu cand cobor in garaj. biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX - CJ 45 DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 7 Jan 2006, 16:58
Post #90


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




fratilor,c are este diametrul maxim al boxelor ce pot intra in masca de pe usa la berlina?10 sau 13 cm?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 14:09
Dacia