Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

PATHFINDER

corvinarh
post 27 Aug 2007, 13:52
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 684
Joined: 24 November 06




sal... am gasit in germania un pathfinder din 2005, 2,5 dci, 174 cp, la 75000 km, cu navi, clima, full fara piele, la 23000 euro. ce parere aveti de pathfinder in general? ce probleme apar pe ele? merita investitia?
se mai adauga tva? si va fi si taxa de prima inmatirculare...


--------------------
mercedes C 220 CDI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 27 Aug 2007, 16:27
Post #2


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- daca nu platesti tu TVA in Germania la 23000 EUR nu se mai adauga nicaieri... aici platesti doar taxa de prima inmatriculare... EUR 3 motor... cmc, e oleaca de taxa... calculeaza singur:

link: http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html

- masina merita, fiabila si pretul e f bun... vezi ca am senzatia ca ai gasit-o chiar pe cea cu motor schimbat pe garantie... daca e de pe mobile.de wink.gif

- sfatul meu nu ezita daca ai banii si iti place...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corvinarh
post 27 Aug 2007, 22:01
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 684
Joined: 24 November 06




este una visinie... la un particular... inca nu am negociat pretul... eu nu i-as da mai mult de 20.000 - 21.000 euro...


--------------------
mercedes C 220 CDI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmovila
post 3 Sep 2007, 09:30
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 August 07




La noi in tara modelul de care vorbesti se vinde cu 35000 euro (TVA inclus-masina noua).
Ca fiabilitate modelul sta f bine. Au fost unele probleme la ambreiaj, dar daca nu esti un impatimit al off-road-ului atunci nu trebuie sa-ti faci griji.
Reviziile le faci o data la 2 ani sau 30 000Km.


--------------------
NISSAN PRIMERA 2006/VISIA - BC-04-NPY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corvinarh
post 24 Sep 2007, 13:48
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 684
Joined: 24 November 06




merita schimbul laguna cu pathfinder? adica sa trec la tot teren, in conditiile in care RRO este ... stim cu totii cum...


--------------------
mercedes C 220 CDI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 24 Sep 2007, 16:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




pathfinderul meu are 14000km si urmatoarele probleme:

esp- aleator nu raspunde la nici o comanda, evident nu functioneaza si sunt aprinsi martorii de bord. la diagnostaicare nu apare absolut nici un defect. nimeni nu stie ce are. de ceva vreme nu face nimic. eu suspectez un contact electric bagabont pe dedesubt pt ca face mai ales la umezeala (la spalat)

bate pe coloana de directie de noua. e inevitabil si nu e deranjant. evident se simte doar pe piatra cubica.

la noi cea mai ieftina cand am luato eu era 37000 ddp. full la noi era 47000 . fara navigatie e 44500

plastice cam proaste, au destui greierasi si im scartaia capota dar sa rezolcat cu un pic de vaselina. in rest e super .
se comporta binisor pentru ce se vrea.
nu e ca un patrol sport dar nu vei ramane impotmolit mai ales cu reductorul pe low.
demarajul e bun raportat la masa masinii, franarea peste medie reprize decente. motorul e un porc nu tine cont de motorina.
e sub laguna ca si confort in mod cert. senzatia e insa alta.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corvinarh
post 25 Sep 2007, 12:11
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 684
Joined: 24 November 06




multumesc de precizari..... o sa ma decid... a mai aparut o varianta.... mercedes C220 cdi din 2007, la cca 10.000 km din germania si la cca 25.000 euro...


--------------------
mercedes C 220 CDI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Feryboy
post 1 Oct 2007, 15:09
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 May 07




eu am lucrat pt nissan ca stagiar 6 luni si erau cateva Pathfinder in departamentul meu...probleme care apareau la ele...inchiderea centralizata nu mergea...eglinzile electrice nu mergeau...zgomote inexplicabile la transmise si vibratii mari peste 120 km/h , consum f mare la versiunea automata <au tendinta de a nu schimba treapta superioara si merg prea turate dac anu schimbi manual> de zgomote in interior si plastice desfacute picate nu mai zic...
toate vin de la standardele slabe de asamblare de la uzinele din Spania...masinile stateau mai mult in service decat pe drum
pe scurt nu as recomanda nimic fabricat sun jumatatea 2006...si doar manuale

This post has been edited by Feryboy: 1 Oct 2007, 15:10


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 1,5 dCI 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corvinarh
post 3 Oct 2007, 07:40
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 684
Joined: 24 November 06




va multumesc celor ce mi-ati raspuns... dar devine tot mai evidenta trecerea spre mercedes... si vad ca si sotia... incepe usor sa accepte aceasta idee


--------------------
mercedes C 220 CDI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 3 Oct 2007, 17:38
Post #10


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- vezi ca si la mercedes nemtii au o vorba... steaua cazatoare wink.gif

- sfatul meu ar fi sa iei Pathfinder din Germania... asa cum nici Laguna II din Germania nu e aceiasi cu cea de se livreaza la noi (eu unul ma crucesc cand vad ce probleme au unii care au cumparat de noua masina din RO si mie nu mi-a facut nici o problema de acest fel) la fel si cu Pathfinder... am mers in Germania cu una si apoi in cateva randuri cu una la noi adusa din Olanda... nici vorba de problemele insirate mai sus... consumul e normal... e o dihanie de masina... in rest... si eu o iau in calcul alaturi de un Pajero lung...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 9 Oct 2007, 16:23
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




QUOTE(SorinV @ 24 Sep 2007, 14:04)
pathfinderul meu are 14000km si urmatoarele probleme:

esp- aleator nu raspunde la nici o comanda, evident nu functioneaza si sunt aprinsi martorii de bord. la diagnostaicare nu apare absolut nici un defect. nimeni nu stie ce are. de ceva vreme nu face nimic. eu suspectez un contact electric bagabont pe dedesubt pt ca face mai ales la umezeala (la spalat)

bate pe coloana de directie de noua. e inevitabil si nu e deranjant. evident se simte doar pe piatra cubica.

la noi cea mai ieftina cand am luato eu era 37000 ddp. full la noi era 47000 . fara navigatie e 44500

plastice cam proaste, au destui greierasi si im scartaia capota dar sa rezolcat cu un  pic de vaselina. in rest e super .
se comporta binisor pentru ce se vrea.
nu e ca un patrol sport dar nu vei ramane impotmolit mai ales cu reductorul pe low.
demarajul e bun raportat la masa masinii, franarea peste medie reprize decente. motorul e un porc nu tine cont de motorina.
e sub laguna ca si confort in mod cert. senzatia e insa alta.
*



Se pare ca sunt ceva probleme la Pathfinder. Cand mi-am luat Terrano II,de la un dealer din Germania,i-am intrebat daca sunt probleme cu Pathfinder ca eu asa am auzit,omul a plecat un pic capu' si a zis ca sunt intradevar ceva probleme cu ele. Nu am mai intrat in detalii ptr ca eu eram pe sub Terrano si il inspectam.
Cele din 2005(Pathfinder) au avut ceva probleme la ambreiaje,era subdimensionat si au fost unii indivizi care le-au fortat in teren,drept urmare cedau urgent.

"motorul e un porc nu tine cont de motorina. " - Chiar asa mult nu cred ca mananca,spre deosebire de alte modele. Al meu Terrano imi ia vreo 11.5-12 litri/100km in oras si vreo 9 litri/100km in afara,ma astept ca al tau sa nu pape mai mult. Nu stiu insa cat de pretentios e la motorina,fiind dci cred ca e un pic cam pretentios.


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 22 Dec 2007, 14:41
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




consumul mediu in ultimii 10000 de km e cam 13.8 % penru un traseu 50% bucale 50% in afara.
Am intredevar un plasticpe care nu pot sa il pun de unde a cazut pt ca nu stiu de unde! sunt atat de multe plastice ca te crucesti!
transmisia automata merge bine, si schimba foarte devreme chiar nu stiu de ce se plang altii.. in fine!

vibratii nu are si nici zgomote de transmisie si am mers pe toate drumuri.e cu toate vitezele.

are o bataie pe directie pe care o recunoaste producatorul si pt care am programare pe 10 ianuarie pentru montarea unui subansamblu pe coloana.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 29 Dec 2007, 00:38
Post #13


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Din pacate e in proportie de 90% Navara 2, si zic din pacate pt ca nu inteleg de ce au pus pe un sasiu cu punte rigida proiectat pt un pick-up care sa poata cara o tona in bena, lucru bun pt navara de altfel, o caroserie cu un interior departe de a fi spantan format din numeroase componente de confort de altfel dar care nu pot suporta vibratile transmise de sasiu. Plus ca se sta foarte sus , e un cosmar sa il parchezi, nu e confortabil pe orice tip de denivelari iar dieselul de 2,5 impins la 170de cai daca nu ma insel e total lipsit de cuplu la ture joase degeaba avand putere cand il tii sus in ture ca deabea il opresti cand isi da "drumul".


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mully
post 3 Jan 2008, 10:48
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 26 July 05




mi se pare extrem de usor de parcat masina ... in rest, intr-adevar nu e foarte confortabila ... motorul mi se pare ca trage ok pentru cele 2.3 tone cat are ...


--------------------
Renault Megane Coupe 2.0 16v 108Kw
Megane II.2 RS, 2.0T 225cp, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 28 Jan 2008, 01:32
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




QUOTE(mihye @ 29 Dec 2007, 00:38)
Din pacate e in proportie de 90% Navara 2, si zic din pacate pt ca nu inteleg de ce au pus pe un sasiu cu punte rigida proiectat pt un pick-up care sa poata cara o tona in bena, lucru bun pt navara de altfel, o caroserie cu un interior departe de a fi spantan format din numeroase componente de confort de altfel dar care nu pot suporta vibratile transmise de sasiu. Plus ca se sta foarte sus , e un cosmar sa il parchezi, nu e confortabil pe orice tip de denivelari iar dieselul de 2,5 impins la 170de cai daca nu ma insel e total lipsit de cuplu la ture joase degeaba avand putere cand il tii sus in ture ca deabea il opresti cand isi da "drumul".
*



daca te dai jos din twingo si te sui in pathfinder si vrei sa fie la fel de usor de parcat cred ca nu iti pui problema corect. altfel mie mi se pare o masina care se parcheaza usor.

la 171 de cai nu e ,,impins'' , e doar un motor cu performante normale in ziua de azi. puterea litrica e cam aceesi cu cel de 1.5 dci 100 cai.

cuplul: ala e ultimul lucru de care te poti vaita in special la automata. are cuplu maricel. daca nu ar avea controlul tractiunii ar da de furca multor soferi de duminica. in mod curent turatia de functionare este undeva pe la 1400 rpm.


putere ce sa zic, cu 6 oameni si bagaje absolut full ajunge rapid la 180 km/h ceea ce e decent pt dimensiunea lui.

e adevarat un motor mai mare ar fi fost spectaculos dar ar fi consumat mult.

consumul mediu este undeva la 11%.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Feb 2009, 08:21
Post #16


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.772
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Stie cineva din ce an s-a montat filtrul de particule pe pathfinder ?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clem
post 18 Mar 2009, 19:32
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 March 09




din septembrie 2006 pe cele cu AT


--------------------
nissan pathfinder 2007 le plus - b 67 sco
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bahrim II
post 25 Mar 2009, 10:24
Post #18


Urat!


Group: Members
Posts: 271
Joined: 26 February 09
From: Pitesti




dupa mine cred ca ar trebui sati iei pathfinder eu am unu 2006 am 160000 de km .....motor 2.5 174 de cai ....consum rupe 15% in oras si vreo 12% in afara ......cel mai tare la el este ca are sistemul de control la coborare din pante .....al meu este ful ...si intradevar la cutie automata cum am eu consuma mai mult ....eu am 7 locurii si este foarte bine daca umbli cu ea mult ca mine ....singura problma pana acu pe care am avuto este ca am joc la volan si cei de la nissan de la pitesti au zis ca nu o pot reface aici si ca trebuie trimisa in spania .........si pretul este foarte bun .......ca eu am dat 50000 de euro


--------------------
Renault Megane II Bicorp 1.4 16 V 2005 - Ag----
Capitan' de judet!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pit-bull
post 9 Apr 2010, 11:36
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.182
Joined: 9 October 05
From: Banat




Salut tuturor vad ca nu ati mai scris de mult, ce noutati mai aveti imresii/probleme ? Ma gandesc sa ma bag la un pathfinder sau un duster nou.

This post has been edited by pit-bull: 9 Apr 2010, 11:36


--------------------
DACIA Solenza 2004 Confort
Renault Megane Sedan Facelift-2007/Lux P/1,5dci/106CP/6+1/MP3/Beige Poivre+Bandouri
Renault Clio 3 Facelift-2009/1.2 16v Dynamique/AC-Auto/Bleu Gris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 12 Apr 2010, 08:38
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




NU CUMVA SA CUMPERI ACEST RAHAT DE MASINA!!! ARE MAI MULTE PROBLEME DECAT ITI POTI IMAGINA


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian1982
post 24 Apr 2010, 14:31
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 436
Joined: 10 July 08
From: Timisoara




Detaliaza...


--------------------
Skoda Octavia 2 FL 1.6 MPI 2012 Drive+
Ex: Renault Laguna 2, 1.9 dci 120 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 25 Apr 2010, 16:46
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Ca si pit-bull , ma gandesc la un Pathfinder S/H sau un Duster nou , sigur ca pretul Dusterului e atractiv , dar si calitate pe masura pretului , sub standardul mediu sa zicem .
Sunt mari costurile de intretinere pt un Pathfinder S/H ? ( la pret egal cu un Duster nou sa zicem 14-17.000 ) .

@SorinV , daca poti detalia problemele prafuitorului , esti binevenit . biggrin.gif

This post has been edited by alc2: 25 Apr 2010, 16:51


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 26 Apr 2010, 08:51
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




nu prafuitorul are probleme. pathfunderul are.. si multe


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 30 Apr 2010, 09:43
Post #24


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




QUOTE(SorinV @ 12 Apr 2010, 08:38)
NU CUMVA SA CUMPERI ACEST RAHAT DE MASINA!!! ARE MAI MULTE PROBLEME DECAT ITI POTI IMAGINA
*



Aha.... si cand ziceam acelasi lucru de Megane, acu vreo...4 ani..mi-a sarit tot forumul in cap, ca sunt subiectiv si ca daca la a mea a picat tot ce putea pica, nu inseamna ca toate face la fel smile.gif.

Ete ..io am facut 30k in nici un an cu Pathfinderul SH luat la 83.000 km si nu mi-a facut nici cea mai mica problema. O singura eroare mi-a dat la recunoasterea cheii, intr-o parcare subterana, chestie rezolvata aplicand (personal) procedura de resetare a recunoasterii cheii.

Deci eu as spune ca, decat Duster nou,ccica full, as alege a doua oara tot PF-ul SH, care intr-adevar e full....


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 30 Apr 2010, 11:25
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




eu vorbesc de probleme generalizate la pathfinder, ca de exemplu ambreiaje subdimensionate, hayon care se exfoliaza, trepte laterale care se dezlipesc, necesitatea montarii unui tampon elastic pe coloana de directie etc.

pt a mea am schimbat in 60000 de km urmatoarele:

-pompa inalta presiune
-pompa de amorsare
-amortizor cu arc stanga fata
- pedala de frana
- fulie roata libera la alternator
- motor de deschidere trapa combustibil
- comenzi scaun electric sofer
- acumulator
- curele accesorii - in doar 2 ani si 60000 km
- vopsit hayon

Alte probleme: imi rugineste plafonul, traductorul de unghi volan isi ia eroare daca las rotile usor bracate dupa care nu mai imi merg esp, asr etc, imi zdrangane conductele de aer conditionat (zdranganeau mai bine zis), se taie tapiteria de pe scaun sofer in tablele din interiorul scaunului, geamul de la sofer se inchide in trepte si ar mai fi...

This post has been edited by SorinV: 30 Apr 2010, 11:28


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 19 May 2010, 21:52
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




La Navara de la servici au schimbat aia de la Badsi ambreiajul pe gratis pt ca au recunoscut defectul de fabricatie. A cedat la 25000. La tine s-a intamplat la fel sau ai fost bun de plata?


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 20 May 2010, 22:05
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




am cutie automata....


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 27 May 2010, 15:18
Post #28


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




QUOTE(SorinV @ 30 Apr 2010, 11:25)
[...] trepte laterale care se dezlipesc, necesitatea montarii unui tampon elastic pe coloana de directie etc.



Da, astea le-am avut si eu. Mi s-a montat tamponul respectiv si am lipit treptele laterale de 2 ori pana acum...pana m-am suparat si le-am bagat cate un autofiletant la capete. Dar nu pot spune ca le-am considerat probleme....


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 27 May 2010, 16:23
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pai da,dar asta depinde de gradul de tolerabilitate al fiecaruia!Eu consider asta o problema!
@rije: De ce nu le-ai sudat?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 31 May 2010, 14:05
Post #30


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Pai nu le-am sudat, pentru ca sunt de plastic smile.gif.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:54
Dacia