Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio Sau Symbol, Cei de la Renault fac lobby noului model

clioiii
post 22 Jun 2005, 19:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 16 February 05




huh.gif Am vazut in seara asta un Renault Clio pe portbagajul caruia nu se mai afla traditionalul CLIO ci Symbol.
Face cumva Renault loc, astfel ( ciudat de altfel sau ....), noului model?!
....................................................................................................
Sau actualul Clio se va produce in continuare in Turcia in paralel cu CLIO III?
.............................................................................................................

This post has been edited by clioiii: 22 Jun 2005, 19:15


--------------------
Clio Symbol Expression 2004 - Albastru regal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 22 Jun 2005, 21:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




Symbol scrie doar pe varianta "fidjii"....e doar o chestie de imagine..(k si x-line sau paladine-ul de la Peugeot)..


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rty745
post 23 Jun 2005, 17:56
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




s-ar putea ca povestea cu fidjii sa devina permanenta. e clar ca noul clio nu va mai avea o versiune symbol, dar in acelasi timp cred ca actualul symbol va mai fi fabricat macar un an. deci or sa vrea sa faca diferentierea intre ele. anyway pe alea facute in slovacia scrie dintotdeauna thalia, nu clio. dar de fapt cred ca nua re nici o importanta ce scrie pe ea...


--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mishulica
post 23 Jun 2005, 21:46
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 18 May 05




si thalia si symbol se fac in turcia, denumirea difera dupa piata. pe fidji scrie symbol in spate, in stanga pe bandou fidji si in dreapta pe bandou, tipul motorului (dci...). seria fidji inainte de a fi la noi a fost si la unguri si la cehi. binenteles ca acolo era thalia.


--------------------
symbol fidji dci 80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clioiii
post 23 Jun 2005, 21:54
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 16 February 05




Daca nu mai fabrica Symbolul cu ce vor francezii sa atace piata sedanelor ieftine...? ( excluzand Loganul - e romanesc )


--------------------
Clio Symbol Expression 2004 - Albastru regal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Jun 2005, 16:11
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu am Symbol Fidji de 2 saptamani si scrie numai asta in spate. Pe lateral e interesant: pe stanga scrie Fidji iar pe dreapta 1.4 tongue.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rty745
post 24 Jun 2005, 17:02
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




ba exact cu loganu'...chiar daca e romanesc. cred ca e o chestiune de imagine: Renault va fi profilat pe masini ceva mai scumpe (cred ca vor incerca sa incerca sa pozitioneze Renaultul pe piata ca o masina un pic luxoasa - similar oarecum cu ce a facut vw) iar dacia se va ocupa exact de segmentul masinilor ieftine si fara pretentii. Iar daca judeci dupa succesul loganului , cred ca partea cu dacia le-a iesit mai bine decat si-ar fi dorit ..... Mai ramane sa inceapa sa se vand si vel satis-ul biggrin.gif

Renault e perceput acum ca o marca destul de ieftina (in vest , aici nu mai vorbesc) asa ca le e cam greu sa se impuna pe piata masinilor mari sau medii. Chiar si laguna nu se poate spune ca e un best seller (ne mai vorbind de vel satis). E cam greu greu sa convingi un om sa de 40000 eur pe o masina facut de aceasi marca care face clio symbol de 9000, indiferent cat de bune ar fi masinile. Cu dacia cred or sa rezolve exact asta - imaginea.

asa cred eu....dar vom trai si vom vedea. smile.gif

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 12:28


--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdano
post 24 Jun 2005, 19:22
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 6 May 05




avand in vedere faptul ca symbol, sau thalia sau cum vor ei sa-l numeasca este prezent doar in estul europei eu cred ca or sa-l mai tina cel putin un an pe val. Mai ales acuma ca au inceput sa aiba vanzari ... si destul de multe as remarca ... trebuie sa te uiti putin pe strada sa vezi cate generatia 3 sunt ... acum ca s-au apucat si astia de la taxi sa cumpere asa ceva dupa ce s-au lamurit cu loganul
tongue.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 dCi
Symbol dec. 2004 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clioiii
post 24 Jun 2005, 19:35
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 16 February 05




Am fost anul trecut in Turcia si mi s-au parut mai putine decat sunt acum in Bucuresti...
Am inteles totusi ca Albea Star from Fiat este Loganul lor....
............................................................................................
Deci pe piata sedanelor ieftine ramane Loganul si Albea Star ?!


--------------------
Clio Symbol Expression 2004 - Albastru regal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rty745
post 27 Jun 2005, 09:58
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




da, si eu cred ca or sa-l mai fabrice cam un an, poate chiar 2, ca sa nu piarda din clienti. va fi o tranzitie "soft".

Pe masura ce trece timpul cererea pt actualul symbol va scadea , pt ca modelul devine imbatranit moral odata cu lansarea lui clio 3, iar pe de alta parte programul loganului se dezvolta cu noi motoare, probabil ca si noi dotari si va deveni tot mai tentant pt tot mai multi potentiali clienti a lui symbol.

Dar nu cred ca va mai exista o varianta in 3 volume al noului clio 3.

iar pe piata sedanurilor ieftine cred ca exista destule masini: in plus fata de albea si logan, mai sunt kalos, accent, chiar si skoda fabia sedan, kia rio, si cred ca or sa mai apara si altele...nu mi-as face prea mari griji in privinta asta cool.gif

daca stau sa ma gandesc si megane sedane poate intra in categoria asta. Cel mai ieftin cred ca e cam 12000 eur, la o echipare aproximativ similara cu un symbol, care e cam 10000.


--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 17:41
Dacia