Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema La Clio Ii Recunoscuta De Nissan Renault?

eddie33
post 1 Jun 2005, 19:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Am primit astazi direct la usa un mandat prin posta o instiintare personala de la Nissan Renault in care imi spune numarul de identificare........si ma felicita de algererea facuta.Mai departe ca se ocupa de calitatea produselor lor si urmand evolutia lor,au decis sa faca o verificaretehnica la cablurile de actionare a claxonului autovehiculului.Trebuie sa contactez urgent un consesionar Renaul,sa imi fac o programare in cel mai scurt timp pentru o interventie gratuita !Insista sa dau curs cat mai repede prezentei invitatii....Masina sunt avertizat ca...VA FI IMOBILIZATA 1 ORA !....Toata chestia asta e semnata de directorul de calitate si servicii,Jean-Pierre Barnier.
Ei,ce ziceti,sa ma bucur ca sunt corecti sai sa ma supar ca toate masinile ascund ceva ? mad.gif biggrin.gif mad.gif biggrin.gif
A mai primit careva asa ceva sau ati mai auzit de asa ceva?


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 1 Jun 2005, 19:27
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Sa te superi ? nu cred ... poate putin. Sa te bucuri ? ... aici cum poti ... gandestete la cate dacii au fost vandute de-alungul timpului cu erori grave de fabricatie nu un contact de claxon ... si nimeni nu le-a chemat inapoi pentru o verificare/schimbare gratuita ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 1 Jun 2005, 19:30
Post #3


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Rezulta ca sunt corecti si recunosc greselile. Se intampla si la alte marci.
Eu zic sa te bucuri ca te-au chemat pt. claxon ca pe cei cu meganuri ii cheama pt. directie.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 1 Jun 2005, 19:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Google,eu in locul tau m-as razgandi cat mai e timp,ca e nasoala treaba cu claxonul ! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mobi
post 1 Jun 2005, 19:37
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 21 December 03




Din pacate nu ne cheama nimeni! Si ma indoiesc ca e vorba doar de un claxon!

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 11:51


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 1 Jun 2005, 19:53
Post #6


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Uite citeste aici si vezi ca au inceput sa cheme meganurile. Oricum mai bine sa fie chemate pt. remedieri decat sa taca "ca pestele" si sa fie reparate, eventual, pe banii posesorilor.

@Eddie cam tarziu sa ma razgandesc (si, deocamdata, nu m-a bate gandul) iar pe de alta parte, daca tot trebuie sa astept aproape trei luni, sper ca macar claxonul sa fie bun (defectul remediat) biggrin.gif , ca despre ambreiaj si altele nu mai trag nadejde sa fie remediate.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 1 Jun 2005, 19:57
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Am vazut,dar ma gandesc ca daca desface volanul,poate umbla si la claxon si la directie..... biggrin.gif
Sa stii ca eu nu am probleme cu ambreiajul,doar cu geamul fata stanga care scartaie si are ceva joc,poate rezolv cu ocazia asta si problema asta !?


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 1 Jun 2005, 20:01
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




claxon? nu fii asa naiv... dai o fuga cu masina repede pana la service... cu siguranta nu este claxonul!!! Cine stie ce belele are...
Crezi ca cei cu megane`uri... au fost chemati la service pentru probleme cu directia? nooot! poate dupa ce s-a facut propaganda anti-renault pe la tv...


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 1 Jun 2005, 22:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




Pai cred ca e fix claxonul...apropo vad ca aveti variante de clio din 2004...unde e amplasat la voi ??(tot in aripa stanga- fata rotii??)...deci eu la a mea sunt la al treilea claxon pana acum..iar dc problema este cea pe care o banuiesc eu ,nu pot sa spun decit ca sa le fie rusine ca a durat atit pana sa se decida sa o remedieze...(la seriile de clio symbol din care am luat eu ...respectiv mai 2003 sau schimbat claxoane pe banda rulanta..in garantie)..dar nu s-a remediat nicodata problema..respectiv..ori schimbarea locatiei ,ori schimbarea claxonului cu un alt tip rezistent la apa.


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 1 Jun 2005, 22:20
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Clio-ul meu nu e Symbol,e Bicorp,chiar imi place cum suna claxonul de tare,poate topeste firele la puterea lui,mai stii?Sper sa nu mi-l schimbe cu unul mai slab,mai bine imi pune niste fire mai groase..... biggrin.gif


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 1 Jun 2005, 22:56
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Eu am clio din aprilie 2003... si nu am avut pana acum nici o problema cu claxonul... Si credeti-ma ca sunt genul de om care claxoneaza la cea mai mica miscare... si genul de om caruia ii place sa enerveze pe altii cu claxoane cand nu sunt cuminti pe drum... biggrin.gif
Cum spuneam... sper sa nu am vre`o problema... Oricum daca, Doamne fereste! ma lasa calxonu asta standard... exista tot timpul optiunea de a-mi monta alt claxon... wink.gif


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gvincentiu
post 2 Jun 2005, 06:34
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 22 April 04
From: Galati




Nu vreau sa ma gandesc ca azi, maine ma duc sa ridic Clio 1,5 dCI de la APAN Braila, dupa ce am asteptat din martie cu 270 mil avans date... Apropos, am vazut la Solenza o lista de verificari in cadrul pregatirii pt. vanzare. Stiti cumva daca exista asa ceva si pentru Renault? Cei de la VC sunt misterioso si mi-au zis ca nu au asa ceva.


--------------------
Dacia 1310 break 1998 - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 2 Jun 2005, 07:54
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
(la seriile de clio symbol din care am luat eu ...respectiv mai 2003 sau schimbat claxoane pe banda rulanta..in garantie)..dar nu s-a remediat nicodata problema..respectiv..ori schimbarea locatiei ,ori schimbarea claxonului cu un alt tip rezistent la apa.

Ba la mine s-a remediat! L-am mutat sus, pe tabla de linga baterie. biggrin.gif
1m de conductor dublu, patru papuci, patent, cheie de 10 si 5 minute de munca. biggrin.gif

Ca nu s-a remediat la service, asta e alta poveste, dar cine zice ca trebuie sa fie servisul mai destept decit noi? biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 2 Jun 2005, 22:17
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




Esti fericit! Eu pe locul ala am ditamai sirena de la alarma.Avand dci ,spatiul din compartimentul motor e fff mic asa ca nu am reusit sa identific vreun alt loc unde as putea sa-l pun.Rezolvarea a fost ca am luat un claxon italienesc, l-am pus pe ac loc (in aripa), dar cu goarna intoarsa pe dos (spre fata)...sper sa mearga..m-am chinuit un pic ..pt ca e mai mare decit cel original dar macar e 250000 lei... smile.gif


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 3 Jun 2005, 14:15
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




E bine ca recunosc ca au probleme...Da' la claxon mai frate...Asat e din ciclu "Tara arde si baba se piaptana" zau asa...Maine-poimaine ne chiama ca sunt probleme cu ... covorasele...

Bai, rasul curcilor...


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 7 Jun 2005, 09:35
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Chiar acum am sosit de la Mach 1 de la WTC.Problema era asa cum ma asteptam minora.Firele claxonului au fost fixate in volan,pentru ca erau libere si exista riscul sa se invarta in jurul firelor airbag-ului din volan.Cu ocazia asta a desfacut si fata de usa de la sofer,a uns pe acolo sa nu mai scartaie geamul,la fel si in dreapta,desi nu era nevoie,dar nici nu a dar fata de usa jos acolo.Foarte seriosi baietii,am vrut un suport de numar de plastic,deoarece pierdusem pe drum inscrisul de pe suport(care de fapt e siguranta numarului) si riscam sa pierd si numarul.Nu mi l-au pus la plata....iar restul a fost gratis,in garantie.


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NND
post 7 Jun 2005, 19:41
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 2 June 04




Nu e numa de la claxon...e vrajeala...am patit-o eu mai demult...se strica spira din volan care invarte firele de la claxon si air-bag...si se poate rupe...eu am patit-o...si am fost mai devreme...adik inainte sa-mi trimita ei scrisoarea asta si mi-a zis mecanicul ca mai multe au patit asta si se poate sa ramai fara air-bag si le-au trimis astia de la renault franta o schema ce sa faca la spira aia sa nu o mai pateasca...


--------------------
Clio bicorp + CBR 600 RR Movistar
gri hallogene
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipix
post 10 Jun 2005, 09:54
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 22 November 04
From: Cluj-Napoca




Tocmai am fost la service cu ea ... s-a rezolvat in 15 minute. A desfacut electricianul volanul si a facut ceva cu surubelnita pe acolo dupa care l-a montat la loc. Asta a fost tot.


--------------------
Renault Clio Bicorp Extreme
1.5 dCi 80 CP, Orange Malaga, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:11
Dacia