Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Symbol 1.4 16v Fidji Sau Nubira Ii Sx E3, Ce ati alege?

Nicotine
post 23 Apr 2005, 16:31
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




Ce sa aleg dintre:
- Nubira II Euro III SX 10,300 eur; Are ABS, airbag sofer pe partea de siguranta (desi ar fi fost interesanta o versiune la 9,500 fara ABS si airbag) si in rest toate dotarile care la alte marci platesti (AC, oglinzi elec, geamuri full elec, cas, turometru, scrumiera). Frane spate pe tamburi (desi mai putin performante => teoretic si (practic la Cielo) 150,000 km nu schimbi nimic la frane pe puntea spate.
Ma intreb cum or fi implementat romanasii Euro III ?( ca la euro II nu avea imobilizator, interfata OBD; sa fie mai problematica din cauza injectiei mai complexe si a senzorilor af. sistemului de depoluare. Motor 1.6 DOHC de 100 CP.

- Symbol Fidji 1.4 16v 98@6000 rpm cu ogl el, geamuri fata el, AC manual, Radio CD un plus fata de Nubira, si pretul e la fel. Si vad ca multe solutii tehnice sunt la fel

As vrea sa aflu parerile voastre insa fara referinte la design sau la consum ci m-ar interesa mult fuge 1.4 16v caci am vazut ca sunt Bicorpu-uri de 1.4 16v pe forum precum si opinii despre :
- fiabilitate
- cost service
- feeling

Pe ce model v-ati da banii ?


--------------------
MII Sedan 1.6 16v Confort Privilege Beige Angora 2005; sistem supraveghere presiune pneuri; bavete noroi fata spate
, etrieri vopsiti rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 23 Apr 2005, 20:15
Post #2


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Daca ar fi sa aleg intre cele doua, as opta pt Clio clar. Nubira e depasita ca masina. Singura chestie tentanta la Nubira este scrumiera care vine standard si nu optional laugh.gif


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreib
post 8 Jun 2005, 15:15
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 November 04
From: Iasi




Da bravo, luati masina turceasca cu bancheta spate ca banca din parc. Hai sa fim seriosi cu superioritatea Symbolului deoarce nu exista...In afara de computerul de bord nu are absolut nimic in plus, calitatea materialelor net inferioara, dimensiuni si confort reduse si design...a la Logan. tongue.gif


--------------------
Reno Kangoo 1.2 16v GPL 2005
Reno Kangoo 1.2 16v GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 8 Jun 2005, 17:45
Post #4


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Cumpara Nubira si nu mai intra pe forum.Ai pus intrebarea si pe forumul Daewoo?
_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mobi
post 8 Jun 2005, 18:46
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 21 December 03




Nubira, net superioara. Mult mai silentioasa, si mult mai fiabila.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 8 Jun 2005, 19:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Nubira II mai buna?? cu ce e mai buna decat un Symbol 1.4 16v?? Eu daca as fi in locul tau as lua Clio si nu zic asta pentru ca am unul ci pentru ca sunt extrem de multumit de el. Raportul calitate/pret este mult mai avantajos la Clio.

ps: nu uitati ca se refera la clio cu motorul de 98 de cai... si NU la cel de 75 care e adevarat, ca nu se scalda in fiabilitate wink.gif Motorul de de 1.4 16v de cai este unul foarte reusit de cei de la Renault si concureaza foarte bine cu motoarele de la vw (ma refer la cele de pe Golf, Seat Ibiza, etc cu aceeasi capacitate), opel etc.

aaa... e adevarat ca cei de pe locurile din spate nu prea au spatiu suficient si ca bagajele se rasfata in portbagaj (asta este un minus al Symbolului). Dar cu ce este mai bun un lucru romanesc decat unul turcesc? Eu sunt sigur ca turcii sunt cu mult inaintea noastra din multe puncte de vedere... nu numai cel al masinilor.

Calitatea materialelor nu cred ca este inferioara la Clio. wink.gif M-am urcat si am mers foarte mult cu Nubira II si nu mi-a placut mai mult decat in Clio Symbol mk II... singurele chestii care mi-a placut mai mult au fost deschizatoarele interioare de la usi care erau nichelate la Nubira.

ps: eu zic sa te gandesti bine... sunt mai multe masini la aceeasi bani, nu iti zic sa iti iei Clio, dar incearca sa te gandesti si la alteva. Uite am vazut Chevrolet Lacetti care se invarte tot in jurul a 10k euro (nu stiu mare lucru despre masina dar poti s-o vezi)
Bafta!


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 8 Jun 2005, 20:58
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Clio.
-mai fiabila
-motor net superior
-daewoo este pe duca (daca nu s-a dus deja)

Nubiar consuma imens si are un singur avantaj: este mai mare si stai mai bine in spate.
Parerea mea este ca nici o masina daewoo nu merita cumparata la oara actuala.

Eu am un symbol de 2.5 ani si in 50.000kM i-am schimbat decat o biela de directie pe partea dreapata si aia ca am dat intr-o gura de canal.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganusedanu
post 8 Jun 2005, 21:17
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 8 April 05




mai bine mai astepti un pic , o sa apara Nubira 4 , peste o luna incepe productia la Fabrica de avioane la Craiova


--------------------
renault megane 2 sedan 2003
megane sedan 82hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cuvy
post 8 Jun 2005, 22:11
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 16 September 04




OFFTOPIC:
Iarasi, in loc de bascalie si misto, omul ar fi vrut o parere competenta, si nici in cazul de fata nu a primit-o de la tine...

-------------------------------------------

Fiabiliate: Nubira sta destul de bine la capitolul asta, si din cate stiu are garantie 3 ani, fata de Clio care are doar 18 luni.
Cost service: piesele sunt mai ieftine la Nubira decat la Clio, la fel si ora de manopera din service-urile Daewoo comparata cu cea din service-urile Renault.
Feeling: Nubira e o masina mai masiva decat Clio, si desi are motor de 1.6, are demaraj mai greu si consum ceva mai mare decat Clio.

Eu iti recomand sa incerci sa faci un test-drive cu cele 2 masini si poate asa iti va fi mai usor sa iei o decizie.

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 13:12


--------------------
Renault Megane I Break, Expression, 1.9 dCi 102cp, 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreib
post 8 Jun 2005, 22:17
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 November 04
From: Iasi




Extraordinar de lezati se simt unii si nu inteleg de ce. Eu am analizat muuuuuuulte oferte noi si SH inainte de a lua Nubira. Motive din care nu mi-a placut Clio:
1. Locuri spate destul de incomode
2.Finisaje si designul bordului....ma rog...o chestiune de gust pana la urma
3.Pretul intretinerii/consumabilelor/pieselor detul de ridicat
4 FF important pentru mine: Reprezentanta Reno ffff proasta in Iasi
Astea au fost motivele pentru care nu am ales Reno. In aceeasi clasa de pret se mai incadrau Accentul, Almera, Kalos (Lacetti e 10k si ceva eur CIP). Nubira era cea mai mare si mie imi inspira incredere (au prieteni de famile Nubire la firma muncite si rezista f bine).


--------------------
Reno Kangoo 1.2 16v GPL 2005
Reno Kangoo 1.2 16v GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 8 Jun 2005, 22:38
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Sa stii, daca cumva te referai la mine, nu m-am atatacat ci doar mi-am expus punctul de vedere.
1. Nu destul de incomode ci foarte incomode. Uite pe mine unul nu ma afecteaza cu nimic faptul ca locurile din spate sunt prea incomode. Cre`k daca m-am urcat de 2 ori in spate e bine, si poate atunci numai ca sa stiu 'feelingul' de a sta in spate la Clio (nu iau in calcul momentele cand imi aspir masina). Poate pe unii nu-i intereseaza, wink.gif poate pe unii da, asta e!
2. Nu e bmw, e adevarat! Dar nici Daewoo nu se mandreste prea mult cu finisajele bordului si nu numai.
3. Este adevarat ca sunt scumpe dar nici la Daewoo nu sunt mia ieftine, gresesc?
4. rolleyes.gif

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 13:12


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreib
post 9 Jun 2005, 10:00
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 November 04
From: Iasi




@Toto- BOD: Nu tu te-ai alergizat, tu chiar ai dat argumente serioase smile.gif .
4. Piesele la Daewoo sunt mult mai ieftine, iti spun asta in mod sigur, comparand cu ceea ce am vazut pentru Reno-ul meu si pentru masinile unor prieteni (Clio)

Am uitat sa precizez faptul ca m-a atras si garantia de 3 ani sau 100kkm oferita de cei de la Daewoo fata de 2 ani la Reno. Pentru mine un argument important au fost si dimensiunile mai mari ale Nubirei (vizibil cu ochiul liber, in parcare masina mea e parcata langa un Symbol si e sensibil mai mare)


--------------------
Reno Kangoo 1.2 16v GPL 2005
Reno Kangoo 1.2 16v GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 9 Jun 2005, 10:22
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Pai Clio nici nu concureaza cu Nubira ca dimensiuni, concureaza eventual cu Cielo, desi si ala e mai mare.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzunoi
post 9 Jun 2005, 10:53
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 19 November 04




La pretul nubirei mai poti lua Hyundai Accent (nu te lua dupa CIP... daca o iei in leasing te costa la fel ca si o masina de 10.000 DDP euro luata in rate - eu am fost la dealer si mi-a facut toate calculele..si eram la un pas de a lua Hyundai, dar a picat pentru ca nu erau in programul remat...si a fost clio in loc de hyundai), kalos kalos si clio. Eu zic sa faci un drive test cu toate si sa o alegi pe care iti place.
Parerea mea personala...e ca nubira e cam invechita....

Si preturile pentru hyundai si clio...
Hyundai accent - 1.3 gls 80 cp (parca), aer conditionat, proiectoare, geamuri electrice f+s, abs, dublu air bag,servo directie scaun reglabil pe inaltime (sofer), fara instalatie audio (te mai costa vreo 200E cu tot cu montaj), vopsea metalizata, garantie 3 ani..inclusiv suspensia 5 ani motorul si cutia 8300CIP - in leasing ~ 11200E
Clio - 1.4 98CP, aer, abs, proiectoare, geamuri electrice fata, dublu air bag, scaun reglabil pe inaltime, servo, genti alias, vopsea metalizata, CD player 10060 E DDP, in rate ~11100E
Intre astea 2 diferenta e f mica

This post has been edited by ionutc: 9 Jun 2005, 10:55


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atacs
post 9 Jun 2005, 17:00
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 19 April 05




blink.gif

Nu inteleg cum ai ajuns la o suma de 11.100 EUR in rate...Cum e calculul?
Unde faci ratele astea? Pe ce termen?

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 13:13


--------------------
Renault Megane 2005 - -
Renault Megane 2005 1.5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzunoi
post 9 Jun 2005, 17:56
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 19 November 04




QUOTE(atacs @ Jun 9 2005, 05:00 PM)
blink.gif

Nu inteleg cum ai ajuns la o suma de 11.100 EUR in rate...Cum e calculul?
Unde faci ratele astea? Pe ce termen?

Scuze.. greseala mea..sumele sunt de 11713 pentru clio si 11876 pentru hyundai.
(am desfasuratorul...respectiv calculatorul - pentru hyundai- de aia sunt asa exacte biggrin.gif ). Dobinda, in cazul meu, e de 7,5% pe 6 ani.

Atasez si calculatorul de rate pentru hyundai....sper sa nu se considere reclama...

This post has been edited by ionutc: 9 Jun 2005, 17:58

Attached File(s)
Attached File  Calculator_rate_auto60_luni.xls.zip ( 40k ) Number of downloads: 40


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itharangus
post 9 Jun 2005, 18:48
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 24 December 04
From: tm




Parerea mea e ca cele doua masini sunt din clase diferite; Clio, chiar si symbol e o compacta (masina de oras, cu spatiu pasageri mic, insa portbagaj mare facut pentru noi romanii).
Nubira o putem lejer plasa la clasa limuzina, chiar si Cielo e mai spatioasa ca Clio.
Acum depinde ce vrei:
masina de oras, cu consum mic , insa cu dimensiuni mai mici;
masina de drum lung, cu consum bun afara , insa consum mare in oras si mai spatioasa dar mai greu de parcat.
Despre fiabilitate in general numai de bine pentru ambele.
Nubira e depasita insa la siguranta fata de Clio.
Referitor la bord, finisaje, chestie de gusturi...
Cat despre piesele de schimb si revizii, perioada de garantie, clar ca Nubira e de preferat...
Eu unul sunt foarte multumit de Clio dCI (sunt fan Diesel common rail), chiar daca are si dezavantaje...


--------------------
CLIO SYMBOL dCI 65CP 45kkm VERDE 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atacs
post 10 Jun 2005, 09:44
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 19 April 05




QUOTE(ionutc @ Jun 9 2005, 05:56 PM)
Scuze.. greseala mea..sumele sunt de 11713 pentru clio si 11876 pentru hyundai.

Interesant calculul, dar valoarea reziduala nu se plateste si ea la sfarsit? Adica pe langa ceea ce zici ca platesti, mai pune inca 1.997 EUR...

Sau poate gresesc eu...

Oricum, nu asta era topicul, doar eram curios de variante de plata a unei masini, pt ca si eu am luat-o (in curand va si veni) in rate...Si am cautat foarte mult solutii...Ma faceai sa imi para rau ca nu mi-am luat un Hyundai Accent...smile.gif


--------------------
Renault Megane 2005 - -
Renault Megane 2005 1.5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzunoi
post 10 Jun 2005, 10:35
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 19 November 04




OFF TOPIC... rau de tot

Sunt doua moduri de plata...cu valoare reziduala in rate sau la sfirsit...in execelul ala ai un cimp valoare reziduala 0%...o sa creasca ratele dar pe total iesi cam la fel.
Si suma aia de 11876 include si valoare reziduala....ai, grosier..o rata de 100E * 60 (luni) = 6000 + 3500 (avans) + 2000 (val reziduala) = 11500 euro.
Pentru orice alte lamuriri legate de modul de calcul...pe PM ca altfel iau/luam warn

This post has been edited by ionutc: 10 Jun 2005, 10:38


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
instructor
post 8 Jul 2005, 12:35
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 05




cred ca ai ales pina la data asta o masina, dar eu zic ca nubira e mai " fatzoasa ".


--------------------
dacia opel logan 1,6 corsa 12 2005 laur. 2008 enjoy - DJ 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 20:48
Dacia