Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Service Timisoara

Yutcaru
post 31 Mar 2009, 21:23
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 August 08
From: Timisoara




Nu am auzit pe nimeni care sa laude sau sa injure service-ul de la Ciclop.

E ca si inexistent,eu unul nu as avea incredere in ei.Ca idee,service-ul e situat pe partea opusa liniei de tramvai,mai exact paralel cu linia.

Va dau un sfat,incercati sa luati legatura cu Dodone,in zilele astea e mai avantajos sa cauti mecanici buni aftermarket,decat sa mergi in service-uri auto si sa fii taxat cu ora la un pret piperat.

Alegera e a vostra............

Baftalo!!


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 valve 120 CP 2001 Expression - TM 24 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 31 Mar 2009, 23:01
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Yutcaru, problema e ca mecanicii in particular nu dau garantie, decat pe baza verbala. Daca e sa ai, Doamne fereste, vreun accident datorita unei piese de directie sau suspensie/frane montate prost, ei nu te cunosc. Daca e sa ti se strice motorul ca nu au montat ceva cum trebuie, iar spun ca nu-i adevarat. In plus, majoritatea lucreaza si murdar si neglijent, in conditii improprii, cu unelte nu dintre cele mai grozave. Nu fac pledoarie pentru service-uri autorizate, dar cel putin acolo ai o garantie, ai un punct de plecare la un eventual diferend, iar la Renault cel putin lucreaza si mai curat. Nu neg ca sint mecanici care lucreaza bine si in particular sau mecanici care lucreaza prost la service-uri autorizate, dar in general, tinzi sa mergi la un doctor cand te doare maseaua, nu la frizer sau la baba saveta sa-ti toarne nus ce fiertura.
Iar referitor la Ciclop, nu-mi place cum am fost tratat (de mai multe ori in magazin) si drept urmare nu ma duc acolo. Am vazut si service-ul, e murdar. mai mult nu stiu. Am trecut pe langa service (magazinul e imediat dupa colt) si aveau usile deschise.
La Renault Timisoara mi-au vorbit frumos de fiecare data si au lucrat curat. Am avut ceva de asteptat uneori, dar cel putin au fost binecrescuti de fiecare data. Sper sa fie si in continuare. Preturile de fac praf si pulbere intr-adevar. Si ca si cum nu ar fi de ajuns, te mai si ciupesc. Si la ore de lucru si la incadrare. De ex. iti baga aceeasi operatie la 2 categorii. Acum a ajuns ora la 90 lei si cam vezi stele verzi. Numai datorita acestui fapt nu prea imi vine sa mai merg la ei.

Later edit: Ca sa fiu corect pana la capat, la Ciclop preturile la magazin sint bune si se gasesc destule repere.

This post has been edited by ricochet2: 31 Mar 2009, 23:05


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 2 Apr 2009, 13:08
Post #33


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




[quote=ricochet2,31 Mar 2009, 23:01]
In plus, majoritatea lucreaza si murdar si neglijent, in conditii improprii, cu unelte nu dintre cele mai grozave. Nu fac pledoarie pentru service-uri autorizate, dar cel putin acolo ai o garantie, ai un punct de plecare la un eventual diferend, iar la Renault cel putin lucreaza si mai curat. Nu neg ca sint mecanici care lucreaza bine si in particular sau mecanici care lucreaza prost la service-uri autorizate, dar in general, tinzi sa mergi la un doctor cand te doare maseaua, nu la frizer sau la baba saveta sa-ti toarne nus ce fiertura.
In legatura cu, curatenia te rog sa nu generalizezi. La mecanicii la care merg eu, la unul e curatel, la celalalt f. curat.
Comparatia mecanici si doctori-frizeri nu are logica. Mai mesteca putin la ea. sleep.gif
In ce priveste garantia, daca duc piesa de origine si repara mecanic care asta face si la lucru si acasa, nu vad ce s-ar putea intampla.
Si manopera e mult mai ieftina. Mai departe e povestea cu drobul cu sare.
Oricum, nu poti fi si cu -ula-n c-r si cu sufletu-n rai... (adica si ieftin si bun si cu garantie).

This post has been edited by Dodone: 2 Apr 2009, 13:08


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 2 Apr 2009, 18:46
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Dodone, multumesc pentru precizarile de mai sus. Din tonul si limbajul folosit, sint total edificat. La tine si cei enumerati de tine NU.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 2 Apr 2009, 22:07
Post #35


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Vezi ca iei decizii pripite. Vino la intalniri daca vrei sa ma cunosti cat de cat.
Daca ai fi citit o mica parte din postarile mele de pe acest forum, ti-ai fi format o parere cat de cat mai apropiata de adevar. Din reactia ta e clar ca nu.
Oricum, nu ai raspuns la replicile pertinente din postul meu...
Iar daca o tii tu gaia-matu' cu service-ul Renault, ai foarte mari sanse ca mecanicii la care ma refeream sa-ti repare masina. Nu de alta, dar sunt printe cei mai buni din service...


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 2 Apr 2009, 22:19
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Ma bucur atunci. Sper sa dea dovada de acelasi profesionism si la service-ul Renault.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 3 Apr 2009, 10:22
Post #37


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Da, dar pe alti bani... icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yutcaru
post 3 Apr 2009, 12:52
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 August 08
From: Timisoara




@Dodone la intalnirea de Joi nu am apucat sa-ti cer vre-un nr de tel de la acei mecanici la care mergi tu. smile.gif

Si eu vre-au sa-mi mai fac unele chestii la masina si caut niste mecanici mai priceputi,unii care se pricep la Laguna 2 iar cei enumerati de tine mai sus se incadreaza perfect in tiparul meu,adica sunt de la Renault,cunosc masina si lucreza aftermarket 053.gif

Te rog sa-mi dai un PM cu numerele lor de tel,daca se poate.

Baftalo si sa ne auzim numai de bine!!

PS. ne vedem Joi...........

This post has been edited by Yutcaru: 3 Apr 2009, 12:53


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 valve 120 CP 2001 Expression - TM 24 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannic
post 4 Apr 2009, 07:00
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 27 January 08




Bai fratilor! cum mai zicea si un coleg de mai inainte stati linga masina ca e belea.
Stiti ca in capatul axelor cu came se afla doua roti dintate care angreneaza cureaua alea dracu stie din ce material sunt si daca le forteaza la stringere crapa si nenea mecanicu asa ti-o lasa iar la turatii mari cred ca s-ar putea dezintegra si adio supape etc.
In plus la mine la masina Jonny ma stie am reusit sa schimb chiuloasa si cind am puso pe cea noua acolo unde se leaga cablul de acceleratie e o piesa cu clapeta habar nu am cum se cheama ,acea piasa are o "foarfeca" care e facuta din plastic si cind accelerezi se deschide la mine acea foarfeca era lipita ca a fost rupta nici macar nu mi-au spus nemernicii si nici nu vreau sa ma gindesc daca intram intr-o depasire si se rupea forfecuta ramineam fara acceleratie si gata imi cinta popa
asa ca aveti grija


--------------------
renault laguna1 break 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 4 Apr 2009, 14:11
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Da, dar daca nu ne pricepem, ce e de facut ? Eu degeaba stau. Si dupa cum spuneam, mecanicii sint oameni tare plini de ei, nu admit sa-i contrazici sau sa le dai sfaturi, Doamne fereste sa le spui ce sa faca ! Sint in stare sa te lase balta cu masina desfacuta, daca ii bazai mult.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannic
post 4 Apr 2009, 17:42
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 27 January 08




spuneti-mi va rog si mie unde va intilniti Joi cei din Timisoara ca poate imi fac timp si vin si eu smile.gif smile.gif


--------------------
renault laguna1 break 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_illusions
post 4 Apr 2009, 20:12
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 406
Joined: 22 November 08
From: Timisoara




la Banu Sport la 19:30 ... intra pe topicul Intalniri si acolo poti si urmarii daca se tine sau nu!


--------------------
Renault Laguna 1999 / 1.8 16v / - TM 11 YNF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 4 Apr 2009, 21:47
Post #43


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




@Yutcaru
Ai p.m.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinbad
post 27 Feb 2010, 17:22
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 10 June 09
From: Timisoara




@ Dodone

Sal caut si eu un mecanic bun. As avea cate ceva de rezolvat. Daca mai esti in contact cu mecanicii tai poti sa-mi dai si mie te rog PM cu niste numere de tel? Mersi


--------------------
renault megane II 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 27 Feb 2010, 18:39
Post #45


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Nu mai recomand demult mecanici pt. ca am avut surprize neplacute din partea celor recomandati. Iar in ultimul timp si eu merg sa-mi repar masina in service-ul Renault..
Recunosc ca la inceput am fost si eu vehement impotriva reprezentantei Renault si numai din cauza preturilor.
Intre timp am avut prilejul sa ii cunosc pe multi dintre lucratorii de acolo, inclusiv staff-ul tehnic (membri forumului si staff-ul Renault TM am avut intalniri comune ), care mi-au lasat o impresie f. buna.
Trebuie sa stii ca la reprezentanta se fac reduceri punctuale la manopera, uneori si la anumite repere, in functie de volumul de munca si piesele folosite. Asa se ajunge la reduceri substantiale.
Ia legatura cu cei de acolo, spune-le ca esti forumist reno.ro si s-ar putea sa ai surprize placute.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_TM
post 6 Oct 2015, 21:11
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 September 15




Cam cat e ora de manopera la renault?

This post has been edited by alin_TM: 6 Oct 2015, 21:11


--------------------
renault vel satis 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neiu
post 14 Sep 2018, 07:19
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 704
Joined: 4 January 09
From: Timisoara




Salut,un mecanic pentru o diagnoza la motor ( are niste zgomote )stie cineva in Timisoara?
Multumesc.


--------------------
renault laguna 1.8i 1998 berlina - TM 11 RFT
Florin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:35
Dacia