Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modul unitate CD Carminat CN2, Sfat inlocuire

iulian86
post 8 Jun 2019, 18:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 18 December 14
From: Galati




Salutare! De curand am luat un Megan II din 2008. Ca la orice masina folosita mai exista si unele lucruri ce trebuie puse la punct.
M-am impotmolit la partea de media.
Masina are navigatie Carminat CN2 cu acel display ce se ridica din bord. Vanzatorul mi-a dat un cd cu navigatia, la proba am zis ca este prea zgariat si de asta nu merge...afisa eroara la citire cd.
Acasa am copiat cd-ul original, a mers perfect pe laptop, iar la proba pe masina aceeasi eroare.
Am luat la cautat prin forum si pana acum am incercat cam tot ce era pe aici ( cd-uri de calitate, viteza mica de scriere, diferite programe de ardere, curatat lentila) insa fara nici o rezolvare.
Am desfacut navigatia mai amanuntit si m-a trasnit ideea de a inlocui modulul unitatii cd.
Acesta este prins in ansamblu cu o mufa, fiind usor de scos. Dupa codul de pe unitate, aceasta este Philips CMD-M6 4.7/84.
La chinezi am gasit modulul la vreo 30 de dolari.
Acum am nevoie de sfatul celor priceputi in electronica. Se poate inlocui acest modul ca totul sa fie functional sau acea eroare de citire cd tine de placile electronice din navigatie?
Daca las totul asa si montez o magazie de cd-uri pot folosi un slot din magazie pt a incarca harta in sistem?


--------------------
Renault Megan II 2008 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alin2225
post 8 Jun 2019, 22:05
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 17 November 16
From: Timisoara




Si daca rezolvi tot naspa o sa fie. E un ecran vechi, nu are nici imagine misto, hartile nu stiu cat de ok vei gasi. Nu merita sa te legi la cap fara sa te doara. Cauta sa montezi ceva mai recent si lasa l pe acela..parerea mea


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dci 86 cp 2007
Sper ca dupa ce mor nevastamea sa nu-mi vanda sculele la pretul care i-am zis eu ca le-am cumparat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian86
post 9 Jun 2019, 05:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 18 December 14
From: Galati




Posibil sa fie un display cu grafica depasita, insa imi place masina cat mai stock.
Am luat in calcul schimbarea display-ului cu un gps la aceleasi dimensiuni si montarea unui player cu pastrarea comenzilor de pe volan.
Intre timp la fratii chinezi am gasit doar lentila la 8 $. Cred ca voi sacrifica modulul de cd pentru teste. Radio-ul functioneaza cu acel modul scos.


--------------------
Renault Megan II 2008 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trafic2
post 9 Jun 2019, 12:57
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 14 May 17




Salutare. Eu am avut timp de 3 ani navigatie Carminat Tom-Tom pe Trafic 2, si a mers impecabil. Daca reusesti sa il faci sa functioneze, eu cred ca va fi mult superior altor sisteme de navigatie de pe piata, chiar si OEM. Am vazut ce poate navigatia de la ford, de la VW... Tom-Tom e cel mai tare in asa ceva dupa parerea mea. O zi buna!


--------------------
Renault Megane 2.2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 08:19
Dacia