Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bara de torsiune rupta, Megane 1, toate motorizarile, Solutii, reparatii

silviu_stelian
post 24 Sep 2014, 21:59
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 20 September 10




200e era pompa originala, reconditionata. Maine ma duc la niste unii care au pompa SH la 200 RON si punte la 150e, dar numai schimbarea puntii ma va costa intre 350 si 400 de lei.
In fine... Wish me luck smile.gif

This post has been edited by silviu_stelian: 24 Sep 2014, 22:03


--------------------
Renault Megane 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
peti
post 1 Oct 2014, 20:31
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 April 14




eu am un grandtour 1.4 16v din 1999,barile de torsiune au crepat la o diferenta de o ora,masina in curte,fara incarcatura,am crezut ca a fost un foc de arma cand a pleznit prima.dupa ce am constatat problema am inceput sa caut solutii.ghinionul meu a fost sa nu gasesc nicaieri o punte second-hand de grandtour asa ca am pus una de clasic,merge la fix doar ca e mai joasa cu ceva si e cu 2 cm mai scurta in axa (distanta intre butuci).merge si de la scenic doar ca aici puntea e cu 4 cm mai lunga,dar este loc suficient daca nu ai cauciucuri mai mari de 185/14/82.


--------------------
renault megane grandtour 1,4 16v 1999 - mm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Oct 2014, 07:16
Post #123


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(peti @ 1 Oct 2014, 21:31)
cauciucuri mai mari de 185/14/82.
*




Ce anvelope sunt alea ??? ca nu exista dimensiunea aia pe Megane smile.gif



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 Oct 2014, 08:12
Post #124


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(peti @ 1 Oct 2014, 21:31)
ghinionul meu a fost sa nu gasesc nicaieri o punte second-hand de grandtour asa ca am pus una de clasic,merge la fix doar ca e mai joasa cu ceva si e cu 2 cm mai scurta in axa (distanta intre butuci)

Mecanica de Break este identica cu cea de Classic pentru ca sunt identice....exceptie tablarie de la prag in sus.
Puntea este de 2 tipuri :normala si intarita si de aici poate diferenta dar chiar si asa sunt compatibile.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyshor
post 10 Oct 2014, 09:58
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 21 July 09
From: Cluj Napoca




salutare, si la coupe ati avut parte de problemele astea cu bara de torsiune?


--------------------
Dacia, Renault Logan, Clio preference, RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdaniel
post 10 Oct 2014, 14:28
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 September 14
From: Sibiu




Pai eventual o sa se intample la toate, depinde cat de mult a atacat rugina pe dedesubt (dezavantajul e ca barile de torsiune stau intr-un loc destul de coborat si nici nu ajungi sa speli bine sarea la sfarsitul iernii cum ajungi la arcuri, mai ales la cele puse deasupra amortizorului).
Dar ce, nu ati auzit de arcuri spate rupandu-se si la masini mai premium la varste destul de mici (X3)?


--------------------
Renault Megane1 2001, Megane2 2005, Scenic1 2000, Twingo1 2000 - sb04
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalin279
post 5 Dec 2014, 09:52
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 10 October 10
From: Timisoara




@undemerg de unde ai comandat barele de torsiune? nu pot sa trimit PM...shit
eu am laguna 1 ph2 hatchback 1,6 16V am cautat pe ebay nu gasesc nimic. In Timisoara am gasit o punte SH la 200euro foarte mult cred eu. am doar o bara rupta si cred ca e mai bine sa cumpar bara noua -dreapta fata cumva. stiu ca se dau jos foarte greu dar sigur o sa reusesc.


--------------------
Renault Laguna 2 ph2 2006 1,6 16V K4M 57
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu_stelian
post 15 Jan 2015, 01:12
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 20 September 10




QUOTE(katalin279 @ 5 Dec 2014, 09:52)
@undemerg de unde ai comandat barele de torsiune? nu pot sa trimit PM...shit
eu am laguna 1 ph2 hatchback 1,6 16V am cautat pe ebay nu gasesc nimic. In Timisoara am gasit o punte SH la 200euro foarte mult cred eu. am doar o bara rupta si cred ca e mai bine sa cumpar bara noua -dreapta fata cumva. stiu ca se dau jos foarte greu dar sigur o sa reusesc.
*




Mai cauta, eu am luat o punte cu 100E de la schrotul de la intrarea in Bacova. Desi mie mi s-a parut un pic cam dificil, omul are preturi OK. De schimbat am schimbat-o la o cunostinta in Timisoara care mi-a luat 300 de lei pe manopera.

Cat despre punte SH, AVIZ AMATORILOR! Verificati inainte daca puntea pe care o cumparati este sau nu prevazuta cu ABS!!! Eu am ABS pe masina, dar puntea cumparata nu a fost facuta pt. ABS. Asadar, am ramas fara ABS pe spate, iar martorul ABS este aprins constant in bord. Habar nu am avut ca sunt punti fara ABS sad.gif

Am sa incerc sa caut sa-mi schimb puntea candva anul asta, cu una corespunzatoare, dar nu e o prioritate momentan...

Bafta!

This post has been edited by silviu_stelian: 15 Jan 2015, 01:18


--------------------
Renault Megane 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomelu
post 22 Jan 2015, 21:40
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 28 November 09




Salutare tuturor. Stie cineva daca puntea spate renault megane este compatibila la renault 11,sau ce punte este compatibila ptr renault 11. Am vazut niste poze cu punte de megane 1 si mi se parea identica cu cea de 11. Multumesc .


--------------------
renault 11 1987 11 benzina 1700cc - bv 13 coc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel37
post 1 Feb 2015, 10:20
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 29 August 13




Va salut pe toti. Momentan eu nu am probleme cu puntea dar preventiv am tot cuta solutii . Am gasit ceva dar e scup dupa parerea mea. avantajul este ca se monteaza usor. acum caut sa vad ce amortizoare cu talere si arc s-ar potrivi smile.gif

Attached File(s)
Attached File  arcuri_spate_megane_1.ppt ( 742k ) Number of downloads: 131


--------------------
Renault Megane 1 GrandTour 1999 / RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
srevni
post 1 Feb 2015, 20:07
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 18 August 10
From: Cluj Napoca




Poti sa-mi trimiti link-ul de unde ai dat jos ppt-ul? Nu inteleg cum descarca masa arcul cu pricina. Poate explica principiul de functionare cei care le-au montat. Merci.


--------------------
O774 O65 49O
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel37
post 1 Feb 2015, 22:53
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 29 August 13




este un arc auxiliar , se monteaza pe o punte buna ,obligatoriu cu amortizoare originale (sau identice la diametru ) practic se da jos aparatoarea de praf a amortizorului si se monteaza piesa aceaa alba care tine loc de flansa , iar in partea de jos se monteaza un taler din 2 bucati (are suruburi , este ca un manson ).Nu pot sa pun link pt ca nu mai gasesc .pot sa spun asa : le aduce cineva pe langa dvs. , daca doriti va pun in legatura , costa cam 230 de euro ,. mi se pare cam de compromis de aceea ziceam ca ma uit de o varianta de la o alta masina ( cred ca golf 3 variant sau seat ibiza are asa ceva ). daca ne strangem mai multi si ne gandim poate gasim o solutie , decat schimbarea puntii : schimb cu sh de pe masina cu 200 000 de km , tine la noroc smile.gif

Attached File(s)
Attached File  14.24__14.24A__14.24B_en_14.24_1.pdf ( 1.57mb ) Number of downloads: 84


--------------------
Renault Megane 1 GrandTour 1999 / RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 2 Feb 2015, 01:30
Post #133


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Exista asa ceva de multa vreme, numai ca sunt scumpe

Attached thumbnail(s)
IMG_0024.jpg ( Size: 283.55k ) Number of downloads: 518


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 Feb 2015, 10:51
Post #134


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nu cred ca poti monta asa ceva pe Megane....din cauza spatiului limitat unde vine prins amortizorul.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
srevni
post 2 Feb 2015, 11:03
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 18 August 10
From: Cluj Napoca




eviltuning in pozele tale sunt coilover-e ... joaca in alta liga daca sunt montate corect.

bogdangabriel37 imi da de gandit unghiul la care sunt montate arcurile alea. La cata fizica mai stiu eu, g-ul trage in jos perpendicular. La unghiul la care sunt montate arcurile alea plus ca centrul de greutata al ansambului arc-telescop cade cu mult in afara bazei, ma face sa cred ca foarte multa greutate nu descarca pe ele. In instructiunile de montaj, suruburile F sunt strinse la 10Nm. Daca pe telescop nu este o buza pe care sa se sprijine colierul de jos, 10Nm mi se pare foarte putin. Conul H, tot nu am vazut cum se pupa cu telescopul in partea de sus. Daca el se sprijina in inelul in care se monteaza bucsa de sus ... nu stiu ce preia de acolo. La finalul instructiunilor de montaj, se precizeaza ca se reface reglajul farurilor ... asta inseamna ca dupa montarea arcului, fundul masinii se ridica. Daca arcul este asa de tare ca preia greutatea masinii, cum mai lasa sa lucreze telescopul? Teoretic, greutatea masinii este preluata de arcuri (in cazul de fata barile de torsiune), iar telescopul preia socul de la denivelari. Daca dupa montaj, telescopul va trebui sa invinga si forta arcului suplimentar ca sa amortizeze jocul puntii in plan vertical, va avea rol doar de obiect de inventar.

Sa fim intelesi! Nu critic pe nimeni. Nu ma intereseaza sa-i stric piata producatorului (pe care nu-l cunosc), nici polemica de dragul polemicii. Prin urmare, va astept cu replici la obiect, nu cele de genul: sunt bune ca asa stiu eu; daca nu ar fi bune nu s-ar vinde; etc.

Si eu m-am tot uitat cum as putea inlocui barile de torsiune cu coilover-e. Se poate, dar trebuie lucrat la pasajele interioare. Decupat, facut loc pentru talere, intarit, modificat pozitie rezervor ... daca mai adaug si pretul coilover-elor, depasesc cu mult costurile inlocuirii barilor de torsiune in caz ca se rupe vreuna.



--------------------
O774 O65 49O
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel37
post 2 Feb 2015, 21:50
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 29 August 13




uite , vezi ala e motivul pentru care si eu sunt un pic sceptic , ca talerul de jos e posibil sa alunece , dar ce sa zic . treaba e asa : eu nu le vand, intermediez etc . am gasit oferta pe un site din Anglia. am vorbit cu oamenii de acolo , ei m-au redirectionat catre distribuitorul din romania ; kitul este facut in Olanda de catre M.A.D Suspension , in nici un caz nu fur piata la nimeni smile.gif .
ca principiu , dupa ce am vazut eu , ce au facut oamenii:
-au facut un tub cu o lungime de ... nu stiu ca faceam si eu smile.gif)
asta e usor conic la capatul de sus si are diametrul interior de fix diametrul tubului de amortizor plus un ,,umar" pe care se sprijina arcul (asa este si la vectra B )
-la megane , unde se prinde amortizorul sus , pe tija de amortizor este sudata bucsa de prindere. sub ea este opiesa rotunda(ca o flansa) pe care se prinde aparatoarea de praf a amortizorului . E , aia se da jos si acolo pe cercul ala se centreaza acea piesa (pur si simplu se aseaza pe gulerul acela )
La partea de jos , ai vazut sistemul , este ca mansoanele pentru tevile de apa , e facut din doua bucati care se imbina si se strang impreuna corpul inferior al amortizorului
Kitul NU inlocuieste puntea , este dor arc ajutator dar impreuna cu barele de torsiune , nu cred sa mai fie probleme la masina niciodata (cred eu ). tot telescopul astfel format are libertate de miscare si amortizorul nu este fortat in nici un fel . Din ce am vazut se monteaza in partea de jos , pe bratul fuzetei cu un distantier care duce un pic mai in interior amortizorul ca sa nu loveasca in roata :
Englezii care le montasera erau multumiti de kit in sensul ca masina era mai rigida (tractau rulote ) si se aseza mai bine la drum .Ca idee fix asa ceva e si pe seat ibiza dar amortizoarele sunt mai subtiri si mult mai lungi.

De pret cred ca se pot scoate la cca 220 de euro

Attached thumbnail(s)
amortizor_megane_1.jpg ( Size: 63.57k ) Number of downloads: 520


--------------------
Renault Megane 1 GrandTour 1999 / RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 3 Feb 2015, 00:55
Post #137


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Cea mai buna obtiune tot coiloveru ramane.Asta e suspensie dedicata de megane facuta prin anglia.Sunt scumpe dar si performatele sunt pe masura.Loc e destul pentru amortiozoarele astea.Ce nu incape acolo, pernele de la un sistem air-ride

This post has been edited by eviltuning: 3 Feb 2015, 01:41

Attached thumbnail(s)
10171219_682121591849515_1399062870_n.jpg ( Size: 109.06k ) Number of downloads: 507
IMG_0023.jpg ( Size: 281.76k ) Number of downloads: 504
cdca1d5ef3cc50118aad8b5c85fe9a43.jpg ( Size: 628.01k ) Number of downloads: 485
d1c81833.jpg ( Size: 715.76k ) Number of downloads: 132
f3d9be1d.jpg ( Size: 650.1k ) Number of downloads: 147
f503f7d7d30aed5578822c00a1ac9ca4.jpg ( Size: 693.51k ) Number of downloads: 153


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel37
post 3 Feb 2015, 10:03
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 29 August 13




si varianta de la MAD este tot un coilover , cu mentunea ca se foloseste amortizorul original. asa , kitul se refoloseste de cate ori schimbi amortizoarele . in varianta ta , la fiecare schimb dai caruta de bani pe coilovere noi


--------------------
Renault Megane 1 GrandTour 1999 / RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 4 Feb 2015, 15:38
Post #139


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Pentru mine amortizoarele originale sunt mult prea lungi.Eu vreau sa mai pot coborî masina inca vreo 30-40 de mm fata de acum.ma tot uit sa gasesc un kit de asta dar sunt cam rare si daca le găsești numai amortizoarele pe spate sunt 400 de euro


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Feb 2015, 08:39
Post #140


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Spatele masinii il cobori regland barile de torsiune, amortizoarele nu ai treaba cu garda la sol.

Daca o cobori 30-40 mmm, merge cu amortizoarele de fabrica fara probleme.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 5 Feb 2015, 10:00
Post #141


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




E deja coborata cu 80 de mm.pe langa astia mai vreau 30-40 de mm.Acum amortizoarele sunt in capat, stau pe mai mult pe tampoane.cursa amortizoarelor e foarte mica, deci nu prea mai lucreaza de aceea am nevoie de amortizoare cat mai scurte


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 5 Feb 2015, 20:40
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Cu scuzele de rigoare fiind offtopic...
Coborata cu 8cm si inca 4cm, + forma caroseriei, mi-o inchipui ca pe o masina plina de cartofi sau alte cele, parand ca se taraie pe drum, ciudat. Parerea mea.

Sunt curios cand politia Romana va trage pe dreapta autoturisme care prezinta semne clare de modificari, in special suspensii, faruri, sticla foliata... In alte tari aceste practici nu sunt permise sau cel putin nu fara acceptul sistemului de control.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Feb 2015, 22:07
Post #143


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




RAR-ul este institutie abilitata sa controleze/constate in trafic starea tehnica/modificarii/etc.......nu Politia Rutiera.
Daca sunt echipe comune de control,RAR+Politie Rutiera,unul constata si altul sanctioneaza......daca este cazul!

This post has been edited by espacern: 5 Feb 2015, 22:26


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 5 Feb 2015, 22:44
Post #144


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Asta vroiam sa zic si eu, ce a zis si espacern.Si plus de asta nu exista nici o lege care sa specifice care este garda de sol minima pe care o poate o avea un autovehicul care circula pe un drum public.Si masina am coborat-o ca sa imbunatatesc dinamica masinii, gen manevrabilitatea, stabilitatea, reducerea ruliului, etc.Acum fiecare face ce vrea din masina lui.Sa-ti zica si espacern ca el doar a mai fost prin alte tari ,daca aia au vreo problema ca isi lipesc masinile de asfalt.Totul de acolo pleaca,nu ca la noi jante mari si bari ciuning cand masina e inalta cat una de teren

Am pus si 2 poze sa se vada diferenta intre cum era inainte si cum e acum

@+

Attached thumbnail(s)
DSC04343.JPG ( Size: 2.53mb ) Number of downloads: 177
DSC_0139.jpg ( Size: 1.18mb ) Number of downloads: 149


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Feb 2015, 08:15
Post #145


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Fara suparare dar mie nu imi place ... arata exact cum a zis Radunre, dar masina ta .... alegerea ta.

Eu am facut ce ai spus tu cu niste amortizoare Kayaba sport. Arcurile au ramas cele originale.

Am un stil de condus sportiv si isi fac treaba de minune + ca nu strang din fund la fiecare denivelare sau daca ajung pe drumuri rele ..

This post has been edited by cj98czh: 6 Feb 2015, 08:16


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 6 Feb 2015, 09:50
Post #146


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Ce ai facut tu a fost doar sa micsorezi puțin ruliul dar centrul de greutate a ramas la fel de sus, deci nu prea e afacere.Intradevar confortul nu mai e acelasi dar pe mine nu ma deranjează atata timp cat mașina sta pe drum


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel37
post 8 Feb 2015, 18:12
Post #147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 29 August 13




deci , pana acum nimeni cu solutii/ adaptari amortizor+arc ??? asa arata la ibiza , cordoba si unele toledo


This post has been edited by bogdangabriel37: 8 Feb 2015, 18:13

Attached thumbnail(s)
amortizoare_spate_ibiza.jpg ( Size: 27.62k ) Number of downloads: 148


--------------------
Renault Megane 1 GrandTour 1999 / RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelul8
post 10 Feb 2015, 15:06
Post #148


Membru


Group: Members
Posts: 220
Joined: 16 March 09
From: Ploiesti




QUOTE(bogdangabriel37 @ 8 Feb 2015, 18:12)
deci , pana acum nimeni cu solutii/ adaptari amortizor+arc ??? asa arata la ibiza , cordoba si unele toledo
*



Salutare! Am urmărit topicul de la început si cred ca ar fi in sprijinul nostru daca as clarifica situația. Menționez ca sunt la fel de afectat de posibila rupere a barelor de torsiune.
In primul rand, nu e o soluție sa prinzi un ansamblu arc/amortizor sau coilover pe o mașină de strada intr-un surub fie el de metric 12 sau 14, punct. Nu ca inlocuitor de bara. Din simplu motiv ca nu rezista si in plus e costisitor. Variantele de mai sus am înțeles ca sunt destinate întăririi suspensiei si nu pe post de bara.
Motivul pe care il intuiesc este ca procedeul de extragere si remontare al unei bari este dificil. Posibil dar ușor anevoios. Manopera costa aproape cat bara. Si nu se oferă garanție. Ca la aproape toate lucrările de reparație in rețeaua Renault. Nu mai vorbim de cazul mașinilor noastre rulate care trebuiesc întreținute. De acord, piesele noi originale si manopera sunt scumpe.
Cu respect, cum este o reparație cu piese din dezmembrări Renault mai puțin rentabila decât adaptări de la alte marci si fara baza tehnica?
Fara supărare optez pentru dezmembrari. Cel puțin in cazul asta.


--------------------
Renault Megane 2000 1,6 16 v rxe bicorp - PH 07 KKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Feb 2015, 15:19
Post #149


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(aurelul8 @ 10 Feb 2015, 15:06)
Manopera costa aproape cat bara. Si nu se oferă garanție. Ca la aproape toate lucrările de reparație in rețeaua Renault.

Daca nici la Renault nu se mai acorda garantie la lucrarile de reparatie.....e sfarsitul automobilului!
Schimb bara torsiune noua nu este chiar asa de grea operatiunea.....si pretul difera ca la toate piesele.
Bineinteles ca montarea de piesa SH este mai comoda in acest caz.....cu toate riscurile ce decurg din aceasta optiune.

This post has been edited by espacern: 10 Feb 2015, 15:19


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel37
post 10 Feb 2015, 23:11
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 29 August 13




hm. firma respectiva are certificat de omologare pe piesele respective (e olanda nu romanica ) .
2 : puntea spate la megane 1 grand tour este de c.... . ce faci daca bara de torsiune se rupe pe autostrada ???? ce faci daca mai esti si cu inca 3 persoane +bagaje , si treci peste denivelarile de la vreun pod proiectat de dorel ?? Pe un forum din franta , un frantuz a patit asa ceva si a pris pe sub caroserie o bucata de lemn ( grinda patrata ), cu auto filetante , ca ajunga acasa smile.gif. si ultima parte , la dezmembrari, nu cred ca existe megane 1 phase 2 cu mai putin de 200 000 de km .cine crede variante de km pe care le inventeaza aia , treaba lui , teapa lui . poate cu ceva garantie pe piese mai merge , altfel e la ghici. eu unul , cum da caldura ma apuc de strugarie si fac eu sistemul ala din desen. mere bine , nu mere , no , nu-i bai . eu zic ca se poate . (vezi poza de la un renault nevada )

This post has been edited by bogdangabriel37: 10 Feb 2015, 23:14

Attached thumbnail(s)
nevada_dsc05042_img.jpg ( Size: 61.33k ) Number of downloads: 156
IMG_0586.JPG ( Size: 142.64k ) Number of downloads: 158


--------------------
Renault Megane 1 GrandTour 1999 / RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:13
Dacia