Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Japonez omorat de maidanezi

donraulo
post 30 Jan 2006, 12:31
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




"mutarea" autoritatilor


BUCUREȘTI, 30 ian (MEDIAFAX) - Municipalitatea va dubla numărul echipelor de ecarisaj și le va dota cu puști cu tranchilizante în încercarea de a strânge cât mai mulți câini comunitari de pe străzile Bucureștiului, a declarat, luni, agenției MEDIAFAX, viceprimarul general Răzvan Murgeanu.
Decizia a fost luată luni dimineața, în urma unei ședințe de urgență convocată de primarul general, Adriean Videanu, ca urmare a incidentului de duminică seara, când un cetățean japonez a murit după ce a fost mușcat de un câine maidanez.
"Din păcate, măsurile radicale sunt luate după tragicul eveniment de duminică seara. (...) Primele decizii radicale ale municipalității sunt dublarea echipelor de ecarisaj și dotarea lor cu puști cu tranchilizante, pentru ca prinderea animalelor să se facă în condiții mai puțin traumatizante", a precizat Murgeanu.
Tot în cursul zilei de luni, municipalitatea va propune Guvernului un proiect de modificare a Legii 227 privind protecția animalelor, actul normativ urmând să conțină prevederi mult mai severe în privința adopției animalelor fără stăpân.
"Prezența numărului mare de câini pe străzi a fost posibilă din cauza abandonului, permis de legislația prea blândă. O să propunem Guvernului modificare legii protecției animalelor prin Ordonanță de Urgență, în sensul instituirii de amenzi severe pentru cei care abandonează animalele în spații publice", a declarat, agenției MEDIAFAX, Simona Panaitescu, directorul Administrației pentru Supravegherea Animalelor (ASA).
Responsabilul municipal a precizat că, în ultimele 24 de ore, cele șase echipaje de ecarisaj au strâns 20 de câini maidanezi din zona Titulescu, unde a avut loc atacul.
"În incursiunea de azi-noapte (noaptea de duminică spre luni - n.n.) au fost strânși peste 20 de câini. De la începutul anului, adică în luna ianuarie, am strâns în jur de 2.000 de câini din spații publice. Din păcate, legislația mult prea permisivă a făcut ca peste 60 la sută dintre animalele ridicate să se reîntoarcă pe străzi, vina aparținând celor care revendică aceste animale", a mai spus Panaitescu.
Potrivit propunerii legislative, timpul de cazare al patrupedelor ridicate de ASA se va reduce de la 14 zile, la 72 de ore. De asemenea, propunerea legislativă propune sancțiuni penale împotriva persoanelor care revendică câini, dar îi lasă în spații publice.
"Legea adopției câinilor trebuie modificată. Nu ne putem bate joc de orașul ăsta, cu riscul de a fi etichetat ca neiubitor de animale, deși e neadăvărat. (...) Am propus măsuri radicale: reducerea timpului de cazare, la 72 de ore, precum și sancțiuni de 20 de milioane de lei (vechi - n.n.) pentru persoanele care au revendicat câini și i-au lăsat în spații publice. La a doua abatere, propunem sancșiuni penale pentru acele persoane iresponsabile", a mai spus Murgeanu.
Japonezul, în vârstă de 68 de ani, a murit, duminică după-amiaza, după ce a fost mușcat de câine, străinul încercând să ajungă de la mașină până în bloc în care locuia, însă din cauza pierderii de sânge a decedat. El s-a târât aproximativ 30 de metri.
Surse judiciare susțin că mușcătura a secționat artera femurală, iar japonezul nu a avut nici o șansă de scăpare.
Incidentul a cărei victimă a fost bărbatul, în vârstă de 68 de ani, a determinat autoritățile Capitalei să ia măsuri în privința câinilor fără stăpân.


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 30 Jan 2006, 12:35
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Ceasu' rau , potaia neagra (o fi fost neagra?)
E lucru cunoscut ca japonezii sint workaholoci ! Nu-si iau concedii cu anii si muncesc ca robotii.
Asa si asta: vine duminica dupaamiaza la firma ! LA 68 DE ANI !
Daca mergea la o berica sau o vodca cu baietii scapa !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 30 Jan 2006, 12:37
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(donraulo @ 30 Jan 2006, 13:31)
[...]
            Japonezul, în vârstă de 68 de ani, a murit, duminică după-amiaza, după ce a fost mușcat de câine, străinul încercând să ajungă de la mașină până în bloc în care locuia, însă din cauza pierderii de sânge a decedat. El s-a târât aproximativ 30 de metri.
            Surse judiciare susțin că mușcătura a secționat artera femurală, iar japonezul nu a avut nici o șansă de scăpare.

...si, apropo de "crima perfecta" de care zicea cineva mai adineori, read this:
QUOTE
Intr-o astfel de situatie, medicii spun ca ar trebui sa se exercite o presiune majora pe rana pentru oprirea sangerarii, dupa care victima trebuie dusa cat mai repede intr-un spital de urgenta, unde trebuie sa intervina cat mai rapid chirurgii. Fara ajutor imediat, decesul se instaleaza chiar daca medicii de pe ambulanta ajung la caz imediat, in 6-7 minute, deoarece sangele se scurge rapid din corp.



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 30 Jan 2006, 12:42
Post #64


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Asta e caine de trupe spesiale....altfel nu-mi explic rolleyes.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 30 Jan 2006, 12:47
Post #65


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Oare de ce trebuie sa rezolvam, mereu, situatiile in stil "pompieristic"? E nevoie sa moara oameni ca sa ne dam seama ca se impun niste masuri pentru rezolvarea problemelor?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Jan 2006, 13:01
Post #66


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(Mache @ 30 Jan 2006, 12:47)
E nevoie sa moara oameni ca sa ne dam seama ca se impun niste masuri pentru rezolvarea problemelor?
*


DA! Ce, nu aflasei inca?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm
post 30 Jan 2006, 13:41
Post #67


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 22
Joined: 3 January 06
From: Timisoara




mama, da ati inteles si voi, cum nu se putea mai prost. am zis eu ca iubesc cainele ala??? am zis eu ca e bine ca l-a omorat pe ala (da, din gluma), dar nu e deloc bine ca a murit un om.

eu atat am zis. acceptam ideea ca e plin de caini vagabonzi, am zis ca ar fi bine sa se faca "curatenie" prin oras, si in loc de miliardele alea date pe lampi de birou la guvern, ar putea tine cainii care nu sunt agresivi, cu paine si apa, pana ii ia cineva...

si pt faza cu flegmaticul, si cum incerci tu sa imi denigrezi propria persoana (auzi, ajunge la ura rasiala), pot sa zic, desi imi e rusine ca ma cobor la asemenea nivel, ca ma doare fix in cot, si daca atata pricepi, pot eu sa postez de 100 de ori, ca tu tot nu pricepi ce ar trebui sa preicepi.

dry.gif


--------------------
dacia 1300 - -
daca joci lfs, da un pm mie sau lui silos, sa-ti dam un link, cu liga romana de lfs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 30 Jan 2006, 13:45
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




QUOTE(big2003 @ 30 Jan 2006, 05:52)
Bre Ashuuule , vezi sa nu omori si tu vreun chinezoi dintr-asta cu bradul ala de il arunci de la etaj . Cu reactii necontrolate de genul asta o sa intram in UE instantaneu dar cu M in fata . Un M foarte mare , mare de tot .
*



Care reactii necontrolate mestere? Eu cred ca sunt niste reactii firesti. In UE se merge pe ordine si disciplina si tocmai asta trebuie si in Romania, fiecare lucru sa stea acolo unde ii e locul! Deci, in cazul nostru, cainii nu au ce cauta slobozi prin localitati!


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 30 Jan 2006, 14:00
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




BUCUREȘTI, 30 ian (MEDIAFAX) - Primarul general al Capitalei, Adrian Videanu, a cerut, luni, asociațiilor de proprietari din București să nu încurajeze concentrarea cânilor comunitari în jurul blocurilor, având în vedere situația creată de numărul mare al animalelor, care a culminat cu atacul mortal asupra unui cetățean japonez.
"Fiecare cetățean este liber să adopte sau să țină un animal, însă cu respectarea legii. Adresez un apel către toate asociațiile de proprietari bucureștene să nu mai încurajeze concentrarea de câini în jurul blocurilor", a spus Videanu.
În aceeași conferință de presă, Videanu a avertizat că autoritățile locale vor avea o atitudine fermă și nu vor accepta nici un compromis în problema câinilor comunitari.
Ca primă măsură, vor fi sterilizați toți câinii prinși de echipele de ecarisaj. Pentru această activitate, municipalitatea va face apel la Universitatea de Medicină Sanitar Veterinară. "Vom steriliza, timp de o lună, câinii prinși în această perioadă, cu ajutorul studenților de la Universitatea Sanitar Veterinară", a adăugat primarul general.
De asemenea, municipalitatea va dubla echipele de ecarisaj și le va dota cu puști cu tranchilizante.
Videanu a precizat că se avea deja un pachet de măsuri în această problemă, document cari vizează modificarea Legii 227 privind protecția animalelor și care autoritățile locale îl vor depune la Guvern, în 24 de ore.
"Evenimentul nefericit este cel care urgentează demersurile Primăriei", a adăugat Videanu care a transmis condoleanțe Ambasadei Japoniei la București.
La rândul său, Simona Panaitescu, directorul Administrației pentru Supravegherea Animalelor, a declarat că animalul care a provocat moartea cetățeanului japonez nu a fost identificat.
"Serviciile de ecarisaj ale municipalității nu cunosc semnalmentele câinelui care l-a mușcat pe cetățeanul japonez. Nu cunoaștem semnalentele acelui câine. Poliția nu ne-a contactat, nu ne-a oferit nici un fel de dată
. În acțiunea de azi-noapte am strâns 20 de animale. Nu știm dacă acel câine se află printre acestea. Acțiunea de strângere a maidanezilor continuă și în cursul zilei de luni", a precizat Simona Panaitescu.


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 30 Jan 2006, 14:37
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






Io zic sa o intrebam pe Cristina Topescu despre problema cainilor vagabonzi si sa ne zica ea cum vede rezolvarea acestei chestiuni... wacko.gif


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 30 Jan 2006, 14:37
Post #71


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(catalin_tm @ 29 Jan 2006, 19:35)
lasa mai ca e plin de asiatici. bine ca cineva a hotarat sa faca efectiv ceva...

QUOTE(catalin_tm @ 30 Jan 2006, 12:41)
mama, da ati inteles si voi, cum nu se putea mai prost. am zis eu ca iubesc cainele ala??? am zis eu ca e bine ca l-a omorat pe ala (da, din gluma)...

Intradevar a fost o gluma foarte reusita.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 30 Jan 2006, 14:38
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(donraulo @ 30 Jan 2006, 14:00)
Ca primă măsură, vor fi sterilizați toți câinii prinși de echipele de ecarisaj.
*



Pai sa li se taie si unghiile, dom' primar, poate se plictisesc fetele de la cosmetica. (Mi s-au suit pe masina si m-am ales cu revopsire de aripi fata si capota motor)


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 30 Jan 2006, 14:44
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




QUOTE(Johnny_Bravo @ 30 Jan 2006, 16:37)
Io zic sa o intrebam pe Cristina Topescu despre problema cainilor vagabonzi si sa ne zica ea cum vede rezolvarea acestei chestiuni...  wacko.gif
*



Da, chiar! Mai ales dupa ce mai rade o sticla de whisky!


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 30 Jan 2006, 14:53
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(donraulo @ 30 Jan 2006, 15:00)
[...] animalul care a provocat moartea cetățeanului japonez nu a fost identificat.
"Serviciile de ecarisaj ale municipalității nu cunosc semnalmentele câinelui care l-a mușcat pe cetățeanul japonez. Nu cunoaștem semnalentele acelui câine.


hmm... animalul asasin a disparut... martori - ioc...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 30 Jan 2006, 14:56
Post #75


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




V-am zis eu ca e yakuzaa, nu m-ati crezut wink.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 30 Jan 2006, 14:56
Post #76


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(kukuruz @ 30 Jan 2006, 14:53)
hmm... animalul asasin a disparut... martori - ioc...
*



Dar exista solutie si la problema asta. Prind toti maidanezii cunoscuti prin cartier ca...tomberonezi problema....le fac o prelevare de tartru si saliva si compara ce gaseste pe acolo cu ADN-ul mort-ului. Si voila...ai prins criminalu.

Ma....si personajul din stanga acestui mesaj e tomberonez...sper sa nu se dea la arterele mele.

radmasa.gif

This post has been edited by driverx: 30 Jan 2006, 14:57


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 30 Jan 2006, 15:04
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




sa vedem daca ambasada (si familia, la urma urmei!) se va multumi cu explicatia cum ca omul a fost rapus, ziua-n amiza mare, in centrul capitalei romaniei, europa, de o potaie zgribulita si flamanda care i-a sfartecat cu precizie artera femurala dupa care a intrat in pamant (potaia).

This post has been edited by kukuruz: 30 Jan 2006, 15:06


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 30 Jan 2006, 15:06
Post #78


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Cum nu se stie care e animalul asasin biggrin.gif ? Eu m-am uitat noaptea pe Realitatea la stiri si aia dadeau principal suspect o potaie neagra ce se plimba prin zona.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 30 Jan 2006, 15:08
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Stati linistiti, noua nu are cum sa ni se intimple.
Japonezii maninca doar orez cu peste drept pt care sint sfarogiti rau de tot.
Daca-l musti dai de-o artera sau macar o vena.
Alta-i treaba la roman, degraba mergatoriu la Mc Donald si pe care suncile sint la locul lor.




--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 30 Jan 2006, 15:10
Post #80


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(kaspersky @ 30 Jan 2006, 15:06)
Cum nu se stie care e animalul asasin biggrin.gif ? Eu m-am uitat noaptea pe Realitatea la stiri si aia dadeau principal suspect o potaie neagra ce se plimba prin zona.
*



Bine, bine...si pana maine mai apar "martori" cum ca au vazut o potaie alba si alti "martori" potaie cu pete.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 30 Jan 2006, 15:16
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




si daca potaia semana cu asta...
pitbull.jpg


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 30 Jan 2006, 15:18
Post #82


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Un caine necunoscut, sare exact la KOYO al directorul general de la KOYO Romania, societate ce a avut niste probleme destul de mari cu muncitorii grevisti si cu autoritatile. Destule motive ca teoria conspiratiei sa fie pusa pe tapet.
Oricum alea 72 de ore sunt insuficiente ca sa-ti iei cainele de la ecarisaj. Am luat acum 2 ani cainele blocului de acolo (l-am luat acasa la mine, nu sariti de fund in sus!!) si mi-au trebuit 4 zile de drumuri zilnice, ca ba nu era doctorul, ba nu era asistentul, ba nu era gardianul. Cainii de acolo sunt batuti fara mila, lasati fara apa si fara mancare. Cainele meu a slabit la jumatate in 4 zile, avea rani peste tot de la tratamentul hingherilor aia nenorociti. Si da, le-am 2 cartofi pe papuc cand i-am prins in cartier si o sa le mai dau, numai carotfi si bolovani sa am.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 30 Jan 2006, 15:37
Post #83


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.003
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




キラー犬はヤクザによってあなたのKOYO をつかむ訓練される! ある彼を捜すこと役に立たないが.... 犬が東京に彼の方法にあること今のところ明確がある

radmasa.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 30 Jan 2006, 15:39
Post #84


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 30 Jan 2006, 13:01)
DA! Ce, nu aflasei inca?
*



BA DA! Din nefericire! 251.gif Era o intrebare retorica.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 30 Jan 2006, 15:53
Post #85


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(miki @ 30 Jan 2006, 16:37)
キラー犬はヤクザによってあなたのKOYO をつかむ訓練される! ある彼を捜すこと役に立たないが.... 犬が東京に彼の方法にあること今のところ明確がある

radmasa.gif
*


Poate nu ati inteles:
QUOTE
The killer dog grasps your KOYO with yak the, it is trained!  Does not serve the thing purpose which searches a certain him  but.... the dog in Tokyo being that method for the present there is  clearness


e clar, asta e traducerea exacta, gugle si babelfish dau acelasi rezultat blink.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 30 Jan 2006, 15:59
Post #86


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




QUOTE(paulp @ 30 Jan 2006, 12:00)
Da maaaaa, pe ciine il chema Yakuza, si avea un tatuaj pe ureche si un deget lipsa 243.gif
*



Yakuza e asa de brutala incat face reduceri pentru pensionari si studenti la taxa de protectie. (P-asta mi-a zis-o un nenea Masashi cand l-am intrebat daca e safe sa ma plimb noaptea prin Tokyo ca ziua ma trebaluiau ca pe hamali. Si asta mi-a zis ca "dom'le e ok, astia din Yakuza sunt baieti rationali, numa' prin Shinjuku sa nu te duci, ca acolo e mafia chinezeasca")

Nu stiu daca a vorbit 100% serios sau in cunostinta de cauza (important e ca n-am patit nimica), da' ce vreau eu sa zic e ca pe caine e mai probabil sa-l cheme Labus, Ursu sau Fetita.

Oricum, daca japonezii inclina sa sugereze cum ca potaia ar fi fost special antrenata ca sa-l execute pe bietul om, ar trebui sa le zicem un "Domo Arigato Gozaimasu" din tot sufletul ca ne mai spala de rahat desi nu meritam de nici o culoare.

This post has been edited by Lolek: 30 Jan 2006, 16:11


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 30 Jan 2006, 16:06
Post #87


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




te rog, e o ierarhie sia ici.
Labushi-sama, Ursun-san, Fetitzuko-san

era cineva care stie animalu' ucigas...sa dea semnalmentele la "domnii politisti"

frati romani...sa fim calmi...nu mai locuim in satul arhaic si nici in timpul fanaritilor sa te manancii iarna lupii prin mahalele bucurestilor...asta e la manusi cu ei...cartofii in ceaun...ca tot noi ii platim si pe aia de la ecarisaj.

This post has been edited by mil: 30 Jan 2006, 16:08


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 30 Jan 2006, 16:08
Post #88


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
driverx - 72 de ore e suficient, la ora actuala, in Romania. De ce?
1. Daca ti s-a luat cainele personal, pe care ai fost destul de cretin sa-l lasi nesupravegheat pe strada - ai timp berechet sa observi asta si sa-l recuperezi.
2. Daca ai sufletu' bun si vrei sa adopti un caine - la cata 'marfa' este pe strazi, tot timpul vor fi suficienti cat sa ai de unde alege.
3. Nu mai vad nici un caz '3' care sa justifice pastrarea cainilor si nu omorarea lor pe loc


1. Majoritatea cainilor umflati de hingheri nu sunt caini cu "probleme", ci exact cainii care s-au aventurat la ~60 m de proprietar, prietenosi din fire, si pe care hingherii ii inhata dintr-un motiv foarte simplu: vine stapanul si da cu banul. Eu n-am vazut in 4 ani de cand m-am mutat in zona in care stau sa vina hingherii si sa ia cainii asasini de la intrarea din parc. Pur si simplu aia nu ii intereseaza, chiar daca acolo este muscat un om in fiecare saptamana.
In schimb vin si ridica cel putin 1 data pe luna o catelusa schioapa si batrana din fata blocului care n-a latrat la nimeni in viata ei, si au ridicat si catelusa unei fete de 12 ani care o scosese sa-si faca nevoile intr-un spatiu ingradit.
Intreb eu: oare sunt cretin daca m-am oprit sa-mi salut vecinul la coltul blocului iar catelusa mea o ia pe dupa colt unde este saltata de hingheri?

Cat despre timpul berechet: mai intai trebuie sa afli unde ti-au dus astia cainele. Apoi sa obtii aprobarile de la jde oameni. 72 de ore pur si simplu nu sunt suficiente. Daca ai caine de rasa, hingherii nu sunt prosti. Nu o sa-l omoare, o sa-l revanda. De fapt n-au nici o problema sa faca asta, cu asta se ocupa. Daca este corcitura, o sa-ti gasesti cainele mort conform noii legi. Ce conteaza ca te-ai zbatut 78 de ore sa-l recuperezi...

Despre adoptia de caini: sunt complet de acord, nu ar trebui sa mai fie lasati caini pe langa blocuri. Intr-o lume ideala insa. In lumea noastra bucuresteana problema s-ar rezolva daca hingherii si-ar face treaba si ar umfla de pe strazi cainii agresivi, ceilalti fiind castrati. Toata lumea ii stie si ii poate arata cu degetul. Din pacate ei nu se ocupa cu asa ceva.

Despre cazul 3 - Iti doresc sa te atasezi si tu de un caine, sa fii prea ocupat cu serviciul ca sa-l scoti afara, sa-ti trimiti fetita de 12 ani sa-l scoata pana la colt, si apoi sa-ti vina plangand acasa ca i l-au luat hingherii. Caz intamplat nu o data, ci de mai multe ori.


Problema s-ar fi rezolvat de mult daca cainii agresivi erau luati de pe strazi de mult, daca ceilalti erau sterilizati de mult (a fost timp berechet) si mai ales daca asociatiile de protectia animalelor s-ar fi ocupat de sterilizarea si construirea de adaposturi pentru caini si nu de deturnarea de fonduri.

Asa insa, se va lasa cu un masacru.
Sau mai precis cu masacrarea a vreo 2-3000 de caini dupa care vom trece la probleme mai importante, ca asa-i in Romania.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Jan 2006, 16:11
Post #89


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




La cit siktir au pe ei gaborii din Romania, as vrea sa vad si eu ce fete fac cind li se va ordona: "prindeti potaia alba cu pete negre, cu urechea rupta, care nu ridica picioru' cind se mictioneaza si raspunde la pseudonimul Labush (nume real necunoscut), domiciliat in zona Titulescu! EXECUTAREA!!!!"


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 30 Jan 2006, 16:11
Post #90


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




maddan fetita trebuia sa-l tina in lesa si nu se mai intampla nimic..ca poate sa-si fac nevoile si cu lesa pusa.. wink.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 20:39
Dacia