Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nor de praf, Din Sahara

Fratzica
post 18 Apr 2012, 14:04
Post #1


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE
"Ieri (n.red - marți), în zona peninsulei Arabice a fost o furtună puternică de praf. Acest praf saharian la origine a fost antrenat în circulația atmosferică către zona țării noastre, pentru că noi suntem influențați în acest moment de un sistem de presiune destul de scăzut care s-a format în zona Mării Mediterane. Vorbim despre o circulație sudică și în această circulație sudică a fost antrenat o parte din praful saharian, praf care a traversat Podișul Anatoliei, Marea Neagră și se pare că a ajuns până în zona țării noastre", au mai spus suresle citate.

Potrivit reprezentanților Centrului Național de Prognoză Meteorologică, România s-a mai confruntat cu un fenomen meteorologic asemănător și în urmă cu doi ani, singurele efecte ale acestuia constând în creșterea temperaturilor cu câteva grade.


Sursa

Nu stiam de ce toate masinile de pe strada sunt pline de praf. Daca aveati de gand sa spalati masina, cred ca e mai bine sa amanati smile.gif




--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 18 Apr 2012, 14:14
Post #2


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




chiar vorbeam cu un coleg acum cateva minute de chestia asta;totul e plin de praf...


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 18 Apr 2012, 14:15
Post #3


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.220
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Nu uitati sa spuneti si la neveste, sa nu va treziti in wk ca sunteti de serviciu la spalat geamuri. tongue.gif


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 18 Apr 2012, 15:41
Post #4


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Eu am crezut ca era mizerie pe copacii din politehnica cand am vazut masina incredibil de jegoasa blink.gif blink.gif


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 18 Apr 2012, 15:49
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Am remarcat o culoare roșiatică a mizeriei de pe mașină și tocmai mă gandeam prin ce baltă am trecut și cum de am reușit să o stropesc chiar toată, mai ales că dimineață geamurile nu erau așa murdare ! sad.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 18 Apr 2012, 15:57
Post #6


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




sa inteleg ca nisipul asta a plecat din sahara si a ajuns in peninsula arabica unde a tras o furtuna de nisip si de acolo peste podisul anatoliei si marea neagra in romania?
al dreac' nisip, nu putea s-o ia direct?

<span class='edit'>18 Apr 2012, 15:00:</span>
QUOTE(Ampt @ 18 Apr 2012, 14:49)
Am remarcat o culoare roșiatică a mizeriei de pe mașină
*


vezi, am zis io, sigur nu-i din sahara, ala din sahara e auriu iar ala din desertul arabiei e rosiatic smile.gif

This post has been edited by kaspersky: 18 Apr 2012, 16:00


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 20 Apr 2012, 13:11
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




La cât de fin a fost nisipul ăsta, oare o fi trecut de filtrul de aer ?! sad.gif

P.S. După cum se vede și din poze, praful este într-adevăr roșiatic ! smile.gif

This post has been edited by Ampt: 20 Apr 2012, 13:47

Attached thumbnail(s)
200420121004.jpg ( Size: 696.57k ) Number of downloads: 256
200420121005.jpg ( Size: 918.92k ) Number of downloads: 300


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 20 Apr 2012, 13:29
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE
Oprescu îi contrazice pe meteorologi: Praful de pe străzi din ultimele zile nu vine din Sahara, ci din Bărăgan

Praful din ultimele zile de pe străzile Bucureștiului nu vine din Sahara, așa cum su spus unii "înfierbântați", ci din Câmpia Bărăganului, la marginea căreia se află orașul, a declarat joi, după o conferință, primarul Capitalei, Sorin Oprescu.

"Praful ăsta nu vine din Sahara, ci din apropiere. Vine din Bărăgan, cum Bucureștiul este la marginea câmpiei Bărăganului... Deci praful ăsta vine loco. Din Sahara vine peste capetele înfierbântaților", a spus Oprescu.

Întrebat de o jurnalistă dacă praful este periculos, Oprescu a răspuns: "Nu, doamnă, important este că, totuși, plouând afară, a făcut de multe ori treaba operatorilor de curățenie. Mie îmi este foarte clar: trebuie să îi țin în fiecare zi, 365 de zile, în comandamente, ca să am siguranța că orașul funcționează mai mult decâ normal, adică bine".

Florinela Georgescu, director executiv al Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că o cantitate de praf provenind din două furtuni produse recent în Peninsula Arabică și Sahara a ajuns deasupra României și apoi la sol, adusă de ploaia din ultimele zile, singura consecință pentru populație fiind "puțină murdărie pe mașini".

"Pe satelit, furtuna pare să aibă legătură cu o furtună de nisip din Sahara, dar ce ne interesează pe noi este că acest praf a fost adus de curenții dinspre sud pe deasupra Mării Negre până deasupra țării noastre", a explicat Georgescu.

Potrivit acesteia, dacă nu ar fi plouat, particulele de praf, care se deplasează la o altitudine foarte mare, nu ar fi ajuns niciodată pe pământ, însă ploaia "le-a antrenat către sol".

"Dacă nu ar fi plouat, nici nu am fi știut că acest fenomen ne afectează în vreun fel. Nici nu vă pot spune cât de des praful rezultat din aceste furtuni ajunge deasupra României, pentru că nu este important. Devine însă puțin deranjant atunci când se întâmplă să plouă și praful din atmosferă este adus la sol", a mai spus Georgescu.


deci oamenii astia, profesionisti, dotati cu tehnica de ultima generatie, conectati la toate datele satelitilor meteorologici sint pusi sub semnul intrebarii de un doctor... blink.gif

eu sint din Baragan. Baraganul inca nu e atit de secetos precum Sahara sau Peninsula Araba...si nici pe departe ca sudul Doljului...unde o fi vazut doctorul praf in Baragan ? poate in capul/tartacuta lui suspendata pe autostrada...apropo, cind o da drumul la Pasajul Pipera ???
si nimeni nu il pune la punct ? mad.gif

This post has been edited by george_scala_2004: 20 Apr 2012, 13:31


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 20 Apr 2012, 17:55
Post #9


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




praf de Romania blush.gif

marte.jpg ( Size: 30.43k ) Number of downloads: 289


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 23 Apr 2012, 09:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




ma indoiesc ca delusoru' ala e in stare sa provoace o furtuna de genul celei care a provocat ploaia cu praf din Bucuresti...

in plus exista imagini cu furtuna de nisisp din sahara care s-a indreptat spre europa...iar suprafata saharei e intr-adevar impresionanta...si pe viitor nu e deloc surprinzator sa avem parte de mai multe asemenea fenomene...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 25 Apr 2012, 09:27
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




ce ziceti de o noua portie astazi dupa amiaza ? smile.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 25 Apr 2012, 09:46
Post #12


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Eu am jegul de praf de saptamana trecuta. Daca vine altul chiar nu conteaza. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 18:09
Dacia