Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Geometrie roti

argon
post 22 Sep 2014, 10:38
Post #31


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




E normal sa traga intr-o parte datorita drumului, ca au inclinatie, de obicei trage dreapta o idee orice masina, ca sa verifici mergi pe mijloc, si daca merge drept cand iei mana de pe volan, e ok masina.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 22 Sep 2014, 10:52
Post #32


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Auto Augusta in Catelu a pastrat pretul de 50 ron pt geometrie. Garantia la fel 30 zile. Seriosi baietii.
P.S.: Mai poate sa traga stg sau dr daca ai anvelope de la 205 in sus si in functie de drum. La mine sesizez instant cand drumul este varza...


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn94
post 22 Sep 2014, 11:42
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 24 June 11
From: Constanța




Cand mi-am facut testul de frane ( la reno) pe dreapta(fata-spate) aveam forta de franare mai mare cu 40 N, fata de partea stanga. Mi-au spus ca este ok. Probleme nu am, desi am franat violent de 2 ori pana acum.


--------------------
RENAULT MEGΛNE GrandTour 2.2 , 1.6 16v 2oo6/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 22 Sep 2014, 13:46
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(oanavas @ 22 Sep 2014, 11:11)
Bieleta directie dreapta dusa.
Schimbat facut directia, am schimbat rotile intre ele si parca acum trage fff putin stanga. Sa fie oare din cauciuc?
*



se poate verifica si uniformitatea cauciucurilor cand se face echilibrarea rotilor.

22 Sep 2014, 14:52:
QUOTE(argon @ 22 Sep 2014, 11:38)
E normal sa traga intr-o parte datorita drumului, ca au inclinatie, de obicei trage dreapta o idee orice masina, ca sa verifici mergi pe mijloc, si daca merge drept cand iei mana de pe volan, e ok masina.
*



corect, de putine ori este drumul plan.

QUOTE(solidconvert @ 22 Sep 2014, 11:52)
Auto Augusta in Catelu a pastrat pretul de 50 ron pt geometrie. Garantia la fel 30 zile. Seriosi baietii.
P.S.: Mai poate sa traga stg sau dr daca ai anvelope de la 205 in sus si in functie de drum. La mine sesizez instant cand drumul este varza...
*



da, si eu ii recomand , nu am facut geometrie la ei , dar am facut echilibrarea rotilor, povestea era asa: dupa ce mi-am valve cu senzori au trebuit re-echilibrate, asa ca eram prin Pitesti si am zis sa le fac acolo, le-am facut , dar supriza , pe drum tot mai bateau (mai putin totusi), si intr-o zi eram pe A3 si la intrarea in Buc am zis sa trec si eu pe la Agusta sa vad cum sunt (ca tot ii recomanda lumea). Am re-echilibrat toate rotile, si ce sa vezi, supriza, cei de la Pitesti aveau aparatul varza, toate rotile aveau 20 pe o parte sad.gif( Le-am refacut si merge perfect masina acum. Au scule performante , am stat de vorba si cu patronul , om de nota 10.

This post has been edited by djcristi: 22 Sep 2014, 13:52


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 11 May 2015, 15:06
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




cine stie sa citeasca poza asta de la service? este poza inainte de reglaje, dupa reglaj masina merge drept, volan drept, nu trage stng sau dreapta, doar ca am observat ca nu mai revin rotile la pozitia zero dupa viraje, am schimbat inainte bucsa la caseta directie, ma gandesc sa nu fie prea stransa si sa nu dea voie la ax sa culiseze, desi la mana volanul nu pare mai greu ca de obicei daca il manevrez
din cate am citit revenirea la pozitie este data de unghiul de fuga care oricum nu se regleaza la geometrie

IMG_2857.JPG ( Size: 1mb ) Number of downloads: 706


This post has been edited by aqua: 11 May 2015, 15:09


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 11 May 2015, 15:19
Post #36


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Daca ti-a schimbat bucsa de la caseta, inseamna ca te intereseaza doar ultima poza (ma rog, ultimele doua, ca-s pereche stanga/dreapta).

Prima de sus - unghiul de fuga, a doua unghiul de cadere, a treia, unghiul de convergenta si ala e singurul reglabil la megane 2.

Revenirea la pozitie este data inclusiv de unghiul de convergenta.. Teoretic, rotile nu-s perfect paralele, astfel incat ele in viraj sa descrie doua cercuri concentrice. Adica roata viratoare din interiorul curbei sa fie un pic mai bracata decat aia din exterior. Tocmai diferenta aia face ca rotile sa revina la drept. La tine, este posibil ca din cauza bucsei sa se intample asta, desi acolo totul se unge foarte bine. Cat de stransa sa fie bucsa aia ?

Inainte de a da cu parul sau a face reclama negativa, te duci inapoi la servis si explici fenomenul. In mod normal, de-aia se numeste garantie, de-aia ai voie sa te intorci, iar prestatorul sa nu aiba voie sa comenteze pana cand tu nu esti pe deplin lamurit.

Poza aia e cam degeaba, atata timp cat nu reflecta realitatea. Trebuia sa pui si o poza facuta dupa reglajul directiei.

This post has been edited by cristi.r: 11 May 2015, 15:34


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
budspencer07
post 11 May 2015, 16:26
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 589
Joined: 11 December 14
From: Suceava




Masoara distanta dintre cauciucuri respectiv janta in partea din fata a rotilor tractoare.Trebuie sa fie minim 3 mm mai mare ca cea din spatele rotilor tractoare.Daca e mai mica nu revin dar daca ai peste 3mm schimba rotile intre ele si ai rabdare sa si faca rodajul bucsa.Bafta.


--------------------
Land Rover Range Rover 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 11 May 2015, 17:33
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




Cred ca m am grabit, bucsa e pusa de vreo 3 zile, acum m am intors acasa si dand niste ture prin parcare observ ca totusi revin rotile, nu asa repede ca inainte dar au miscarea corecta singure, fata de prima zi cand ramaneau virate
Am vb si la baieti si asa cum banuiam e din bucsa noua care o sa si mai dea drumul, m am linistit ca unghiurile sunt ok, acum ca am vazut ca miscarea de revenire exista.


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 11 May 2015, 18:34
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




daca citeai prin forum aflai ca dupa schimbarea bucsei de la caseta volanul merge mai greu. La mine s-a lasat dupa aprox 100-200km.

This post has been edited by djcristi: 11 May 2015, 18:37


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 11 May 2015, 18:58
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




chiar citisem topicul cu bucsa caseta megane 2 si nu tin minte nicaieri sa fi citit de volan greu dupa, altfel imi aminteam si eu si nu mai intrebam
in sfarsit, bine ca e bine


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
budspencer07
post 11 May 2015, 19:02
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 589
Joined: 11 December 14
From: Suceava




E bine dar nu va fi mult mai bine.


--------------------
Land Rover Range Rover 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 11 May 2015, 19:14
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(aqua @ 11 May 2015, 19:58)
chiar citisem topicul cu bucsa caseta megane 2 si nu tin minte nicaieri sa fi citit de volan greu dupa, altfel imi aminteam  si eu si nu mai intrebam
in sfarsit, bine ca e bine
*



aici ai citit ? si postul #720 tot acolo.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Salinas
post 11 May 2015, 20:09
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 18 November 12
From: Bucuresti




QUOTE(cristi.r @ 11 May 2015, 15:19)

Prima de sus - unghiul de fuga, a doua unghiul de cadere, a treia, unghiul de convergenta si ala e singurul reglabil la megane 2.

*



Buna seara,colegi. Unghiul de fuga nu se regleaza cumva din bieletele de directie? Eu asa stiam! Cum este pana la urma?


--------------------
Renault Megane 2.1 Grandtour 1.6 16v Privilege 2004 cu GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 11 May 2015, 22:22
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




ba da, din piulitele de la capatul de bara, dar se modifica simultan mai multe , nu numai unghiul de fuga.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sam_mntn
post 13 Aug 2015, 09:25
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 17 February 10




Salutare! Vin si eu cu o mica intrebare, am remarcat faptul ca rotile din spate stau usor aplecate spre interior, privind masina din spate / \ (Unghi de cadere negativ). Undeva citisem ca e asa din fabrica, pentru stabilitate, si ca pe puntea spate nu se poate regla absolut nimic. Este adevarat? Este vorba de un Megane 2 cu PDG. Masina e in familie de noua, fara incidente in trafic. Nu am remarcat niciun fel de uzura anormala pe anvelope. Multumesc mult!


--------------------
Renault Megane GT Megane IV GT 1.6 TCe 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 13 Aug 2015, 10:03
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




ai auzit bine, asa este, nu ai ce regla, si pozitia rotilor e normala, se observa pozitia doar din anumite unghiuri


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn94
post 13 Aug 2015, 10:10
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 24 June 11
From: Constanța




E normal(puntea din spate nu are reglaje, cum ai pe fata). Mie unul imi place la nebunie cum stau rotile din spate, mai ales cu o anvelopa lata.


--------------------
RENAULT MEGΛNE GrandTour 2.2 , 1.6 16v 2oo6/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 13 Aug 2015, 11:19
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




ele se verifica pe standul de directie , nu ochiometric.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 18 May 2017, 06:17
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




am observat cauciucul de pe dreapta fata este mai ros pe exterior cam 3 cm din suprafata de rulare. bieletele is schimbate acum 2 ani, facut geometria atunci, cauciucurile is din 2011, dar nu is uzate pana la marcaj. ce ar trebui sa verific?


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 18 May 2017, 08:29
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




Geometria directiei pe un alt aparat eventual mai nou sau 3d.


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 18 May 2017, 13:01
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




exista posibilitatea ca si alte componente gen brat, amortizoare, care nu au fost schimbate sa influesteze uzura? si la primul rand de cauciucuri din fabrica cand erau aproape uzate aveau aceeasi urma.


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 23 May 2017, 17:55
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




am fost la reno, nu sunt jocuri, au gasit arcul de pe dreapta sarit din pozitia lui, cumva rasucit, l au asezat pe pozitie, am mers la vulcanizare si am intors cauciucurile, acu mai urmarim cazul


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kobe84
post 9 Jun 2017, 16:46
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 December 16




Va salut! Am un megan 2 break , anvelopa dreapta spate se uzeaza la exterior, se vede cam 1 cm de la exterior spre interior! Ce problema ar putea sa fie? Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Megane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 19 Jul 2018, 20:20
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Bai nene, evitati Autosoft Baneasa-Aerogarii pentru geometrie! Pacat de aparatura aia 3D, ca baietii de acolo incurca piesele bune cu unele defecte. Imi uza cauciucurile pe exterior si din ce citisem, este vorba de unghiul de convergenta, rotile stand un pic apropiate in fata si departate spre spate, ochiumetric nu se vedea nimic.
Ma prezint azi la ei sa imi regleze toate cele, o urc pe semi-rampa aceea, imi ridica botul masinii si incep sa traga de roti stanga dreapta sa vada jocuri, etc. Eu zic ca e bine pana aici, cand deodata imi spune unul ca am joc in bieleta dreapta si ca rulmentul de pe stanga fata e praf, eu stiind ca l-am schimbat in urma cu 3 ani in reprezentanta. De altfel, eu cunosc foarte bine simptomele unui rulment, zgomot, joc, etc, "daca vreti va fac geometria fara garantie sau va duceti sa schimbati piesele". Hai ca poate, poate as fi dat vina pe o bieleta dar pe un rulment nici atat! Oricum cand ai joc in bielete, ai joc si in volan stanga dreapta. Le zic, lasati ca nu are rost sa fac geometria ca apoi sa schimb piesele, vin a doua oara si platesc doar constatarea de 55 lei care urmau a fi scazuti din manopera finala.
Mie mi s-a parut ca nu prea stiau ce si cum, plec si ma duc direct la Dacoserv pentru ca stiam ce am pe masina, se apuca unul dintre mecanicii pe care ii cunosc pe acolo, trage de roti si zice"daca asta e bieleta cu joc..." si ma roaga pe mine sa misc de roata si tine intr-un loc langa caseta si imediat mi-a dat verdicatul, bieletele sunt bune, un foarte mic joc in caseta dar nimic de speriat iar rulmentul...evident ca era bun. Am facut repede geometria la ei si bineinteles ca era de vina unghiul de convergenta, cand a conectat calculatorul, exprimare mecanicului a fost "ce sa mai, plug" de aia uza pe exterior, scalarea era undeva la -0.30 sau +0.30, oricum ar fi fost pe plus sau pe minus, ar fi uzat interiorul sau exteriorul. Mi-a reglat abatarea la 0.06, adica normal.
Cand i-am zis omului de de geometria 3d de la Autosoft, a zis ca acelea sunt sisteme italienesti si doar impresioneaza clientul, sistemel computerizate fara 3d fac exacat acelasi lucru daca sunt sisteme calibrate corect si de producatori cu experienta. Evident ca i-am zis si de unghiul de cadere si l-a bufnit rasul, ca la aceste masini nu se regleaza(Symbol, logan, etc) si oricum, surubul din amortizor este mult prea scurt pentru un reglaj corect.
Si gata, am scapat si scartaitul rotilor la curbele de 90 grade desi nu imi explic cum am ajuns la un unghi atat de prost, tinand cont ca eu ocolesc gropile si nu am avut accidente. Probabil pentru ca amortizoarele nu mai sunt la prima tinerete si tineau un pic rotile altfel.
Iar treaba aceea cu garantia de 30 zile este tot o prostie, odata ce ai reglat din capetele de bara si apoi ai strans piulita aceea, nu se desface singura! Si inca ceva, cand se regleaza o geometrie, se monteaza o cheie de fixeaza volanul drept si abia apoi se incepe reglajul, nu de putine ori am azuit la niste colegi ca au plecat cu volanul stramb de la Autosoft. M-a mancat pe mine pentru ca eram in zona...si m-am scarpinat.

This post has been edited by alexgeogabriel: 19 Jul 2018, 20:30


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:17
Dacia