Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare Rulment FATA, Complicat

renodood
post 4 Sep 2015, 22:01
Post #31


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Ca sa nu deschid un topic nou, de ce branduri ar trebui sa ma feresc daca vreau sa schimb rulmentii? Imi huruie 1 rulment pe fata si 1 pe spate, deci le voi schimba pe toate 4... ramane acum sa vad ce marca.

Ca idee, am inteles ca pe fata rulmentul vine obligatoriu cu inelul ABS (nu ca ar fi o problema, am vazut preturi incepand de pe la 100 ron) iar pe spate incep de pe la 55 de ron.

Discurile si placutele de frana au maxim 5000 de km toate, deci exclus sa le schimb.

Din experienta, evit Starline, ITN, BTA si alte no-nameuri, dar nici n-as ajunge la SKF sau variante premium de 3-400 ron bucata biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ali_G
post 5 Sep 2015, 19:07
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 December 12




Pe fata am pus ceva rulmenti de la Unix,m-au tinut 4.000,respectiv 5.000 de km.I-am schimbat apoi pe garantie si am pus diferenta pana la SKF,care merg perfect dupa 10.000.Deci nu recomand marci low-cost,in niciun caz.


--------------------
Renault Laguna II 2001 1.9 dCi Grandtour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 5 Sep 2015, 19:52
Post #33


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




Normal ca rulmenti de cei mai buni ...
Eu am schimbat discurile spate si fata, dar am pus rulmentii originali care au 180.000 km si sunt ca noi ..... Piesele ieftine, prea ieftine atat te si tin .... ( pe masina am avut totul original din 2006, si am inceput eu sa le schimb incet incet, toate, bineinteles cu cele mai calitative piese, dupa cum se vede si calitatea celor din fabrica (ina/gates, skf, bosch, etc)

This post has been edited by BannedHost: 5 Sep 2015, 20:28


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 7 Sep 2015, 19:39
Post #34


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(Ali_G @ 5 Sep 2015, 20:07)
Pe fata am pus ceva rulmenti de la Unix,m-au tinut 4.000,respectiv 5.000 de km.I-am schimbat apoi pe garantie si am pus diferenta pana la SKF,care merg perfect dupa 10.000.Deci nu recomand marci low-cost,in niciun caz.
*


Asta suna a gluma proasta. Am 220 000 de km cu rulmentii originali, sa pun pentru 5-10 000 de km e risipa totala.

SKF sare de 300 bucata, deci nu e tocmai rezonabil pretul, insa din ce am studiat, Optimal pare a fi o marca ok.

Ma intereseaza sa aflu cam ce marci ar fi ok pentru un minim de 50 000 km, ca nu ma scot banii din casa.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ali_G
post 12 Sep 2015, 19:47
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 December 12




Nici pe mine nu ma scot banii din casa,eu doar iti povestesc ce am patit.Nu era mai bine sa pun din start ceva ok decat sa imi schimb rulmentii si dupa 5.000 de km sa huruie amandoi?Am avut noroc cu baietii din service care nu mi-au luat banii de manopera cand i-am schimbat a doua oara,intelegand faptul ca era o problema de garantie.Nu zic nici ca doar SKF-ul e bun,sigur o sa gasesti rulmenti mai ieftini si de calitate ok.


--------------------
Renault Laguna II 2001 1.9 dCi Grandtour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunar
post 29 Sep 2015, 20:02
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 14 March 07




1) . A pus cineva rulmenti MAPCO pe fata ? (eu am Laguna I / 1998 ) Ceva probleme ? cam cat au tinut , ca nr. de km ?

2). Pentru a functiona ABS-ul ( care apare ca eroare in bord la masina mea ) presupun ca trebuie toti cei 4 rulmenti sa aibe inelul magnetic pentru ABS ? si apoi resetare din soft , sau dispare eroarea automat ?


--------------------
Renault Laguna I 1998 - noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
surube
post 3 Oct 2018, 01:47
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 November 09




Majoritatea rulmentilor au prea putina vaselina ( pe baza de calciu) ,deaia se si uzeaza repede si se incalzesc ,incep sa huruie!Inainte ,sa bagati rulmentu nou trebuie desertizat ,si bagata vaselina calciu calciu ,intra o cantitate destul de mare,la rulment fata,e destul de mare! Mecanicii,cand lucreaza pentru ei,la propria masina,asa procedeaza! Cand lucreaza la masina unui client ,uita sa bage vaselina ,ca sa pice repede rulmementu sa se incalzeasca portfuzeta,si distruga placute disc frana sa mearga infranata sa consume mult combustibil !


--------------------
logan 1.5 dci 2006
Unde dragoste nu e nimic nu e /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 21:00
Dacia