Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Symbol 2007 1.4 16v Maniac, Intrebari generale despre imbunatatirea acestei ma

ClioFaraServo
post 15 Dec 2018, 23:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 6 September 16




Salut.


Sunt nefericitul posesor al unui Renault Symbol 1.4 16v 2007, anterior posesor de Logan 1.4MPI.
Masina a costat 7000RON de la o ruda care o tinea pe bara de 1 an, are 0 accidente si este o masina pe care o mai conduceam ocazional. Pe vremea cand ruda o conducea activ avea un consum de 7.5L 50% urban 50% extraurban.
Eu conduc masina 70% urban 30% urban si n-am vazut mai jos de 9.5L pe bord.
Am schimbat de urgenta la achizitie:
- toate bobinele de inductie, am pus behr sau ceva de genul, cica cele mai bune intr'o rep renault
- bujii de origine
Am schimbat cu un mecanic de incredere acum 8 luni:
- distributie
- flanse amortizor
- bieleta antibalans
Am schimbat acum 3 luni la un service:
- flanse amortizor
- bieleta antibalans
- discuri si placute
- tampon motor dreapta
- cablu ambreiaj
La service n-am mai cumparat original. Am pus AT pe frana, lemforder si sachs pe tampon motor su flanse. Tot la service am observat ca pe loc, flansele, ca si la primul schimb huruie. Un baiat mi-a zis ca se duce pompa de servo, adica la relantii pe loc, imi scade vizibil turatia cand sunt la ultima cursa a volanului.
Am bagat in total 7000RON si iata-ma astazi cu o masina care franeaza scartaind ( am pierdut o saptamana intreaga la service acuzand acest lucru, ei au spus ca asa sunt placutele AT ), franeaza stramb, ii fuge fundul in stanga la franare. Iar face schimbatorul ca toate alea in momentul in care accelerez la schimbarea vitezelor ( probabil s-a dus iar bieleta antibalans ), masina care nu mai trage cum trage cand o scot de la revizii, masina care are pedala de ambreiaj asa tare ca zici ca fac steper cand o conduc, masina care se simte mai incomoda ca un logan 1.4 chel.
Dat fiind ca am bagat ca animalul bani in ea, ca am luat inclusiv cauciuri noi iarna vara, ca m-am ingropat in datorii s-o fac cum trebuie pentru a circula in siguranta si nu imi pierde viata prin service-uri si alta achizitie nu imi permit, am ajuns la capatul rabdarii.
Sunt pasionat de masini, sunt disperat in cautarea unor oameni seriosi si profesionisti care sa ma ajute sa am o masina normala. Pe Loganul din trecut am pus totul original la simpotrans si n-am avut o problema cu el, nici cea mai mica.
Cu Symbolul incep sa imi pierd mintile. Am cautat service renault original, toate au reviewuri proaste.
Intrebarile mele sunt urmatoarele si va multumesc in avans pentru raspunsuri:
- cat este consumul normal al acestui model pe 70% -30% urban/extra din experienta voastra?
- avem un service cu oameni care sa puna piesa originala si sa isi dea interesul sa investigheze cum trebuie? - am tipat in service ca vreau pe cineva dedicat sa isi dea interesul si spaga pe masura, nimeni nimic. Cand vad un symbol asa vechi si ca vreau sa bag bani si sa imi dau interesul, rad de mine sa imi iau un cazan de volkswagen, ca e mai usor de muncit la el.
- ce defect de rulaj ar putea toca ruleta antibalans in halul acesta sa se duc o data pe luna?
- sunt prost ca inca bag banii in aceasta masina?
- merita chiptunning pentru consum mai mic acest motor?
- se pot monta scaune seria 1 - golf - astra pe acest model? Am hernie de disc si conduc 20.000 de km pe an. Scaunele sunt oribile pentru mine.
- ce masina benzina, euro5, consum decent pot lua sh pana in 4000 de euro fiabila si sigura? - sunt obsedat de siguranta. Am luat cauciuri cu index cel mai bun de performanta franare din topul autobild.

Exista ce cer eu sau sunt nebun ca cer prea multe? Eu nu vreau sa traiesc in las'o ca merge si asa. Daca as putea suporta o rata la o masina noua, mi-as lua maine una. Stim cu totii ca masinile sunt un cost oribil si ca si cum ai juca la cazino. Dar cand te fura mecanicii la drumul mare si schimbi incontinuu si pierzi zile si nervi, e ca si cum ai merge la cazino si te bat malacii ca ai pierdut.

This post has been edited by ClioFaraServo: 15 Dec 2018, 23:23


--------------------
Renault Clio 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 16 Dec 2018, 09:04
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Cauta sa vinzi masina asa cum este. Nu mai investi in ea. Daca ai hernie de disc ai nevoie de o masina confortabila, mai ales la numarul de km pe care il parcurgi anual.
Iti recomand sa te orientezi dupa un Citroen cu suspensie hidropneumatica.

This post has been edited by RazvanF: 16 Dec 2018, 09:04


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 18 Dec 2018, 12:43
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




QUOTE(ClioFaraServo @ 15 Dec 2018, 23:15)

Intrebarile mele sunt urmatoarele si va multumesc in avans pentru raspunsuri:

- cat este consumul normal al acestui model pe 70% -30% urban/extra din experienta voastra?

- ce defect de rulaj ar putea toca ruleta antibalans in halul acesta sa se duc o data pe luna?

- merita chiptunning pentru consum mai mic acest motor?

- se pot monta scaune seria 1 - golf - astra pe acest model? Am hernie de disc si conduc 20.000 de km pe an. Scaunele sunt oribile pentru mine.

- ce masina benzina, euro5, consum decent pot lua sh pana in 4000 de euro fiabila si sigura? - sunt obsedat de siguranta. Am luat cauciuri cu index cel mai bun de performanta franare din topul autobild.

*



Sa le luam pe rand:

- consumul mixt, la mine, istoric vorbind in 145k km, a stat vesnic intre 9 si 10%.
- exclusiv in Bucuresti scot frecvent 12-13%.

- Bieleta anti-ruliu, consumabila, o schimb cam la 2 ani cu originala. Cele after-market nu tin. Colegii au incercat cu bieleta de diesel sau de Clio RS. Trece-o la eroare de proiectare sau solutie tehnica perfectibila.

- nu merita cip cirip la motorul asta.

- nu prea gasesti scaune, sistemul de prindere e diferit si fata de bicorp. In privinta confortului sunt intr-adevar proaste.

- fara niciun fel de repros, daca siguranta era un criteriu important, nu ar fi trebuit sa te orientezi catre symbol.

In privinta faptului ca franele scartaie, eu zic sa nu-ti faci griji ca scartaie si la case mai mari.
Sa fie eficiente , asta conteaza.
Pe spate ai tamburi, nu discuri. Masina e destul de usoara, iar distributia maselor e destul de inegala, si intr-adevar la franari mai puternice de la viteze mari ai nevoie de corectii din volan.

Nu ma pot pune in situatia ta, dar ce pot sa-ti spun e ca intretinerea la megane a fost mai ieftina decat cea de la clio. Ambele masini le-am cumparat de noi.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClioFaraServo
post 22 Dec 2018, 12:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 6 September 16




Multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru timpul acordat. Apreciez tare mult. Ma preocupa si ma macina zilnic treaba cu masina. De cand o am, calculand tot, de la achizitie pana la benzina, costul detinerii acestei masini a fost de 2000RON/luna. Frustrant pentru ca la aceasta suma, ai posibilitatea de a sustine o rata de 1000RON si 800RON benzina cu 200RON/luna pentru revizii. Incep sa ma gandesc serios daca merita sa detii o masina in Bucuresti pentru naveta ilfov-bucuresti si pentru placerea de a iesi din oras in weekenduri.
Ce model de citroen recomandati? Ma gandesc la un sh premium / o compacta noua cu rata lunara de la anul. Imi doresc o masina comfortabila, de incredere si cu care sa imi fie drag sa merg. De cand am clioul, mi-am pierdut placerea de a conduce.

This post has been edited by ClioFaraServo: 22 Dec 2018, 12:51


--------------------
Renault Clio 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 22 Dec 2018, 15:33
Post #5


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Cred ca un C5 ar fi ideal, din 2008 in sus. De subliniat ar fi faptul ca masina trebuie inspectata la un service autorizat sau cel putin de un mecanic care cunoaste suspensia hidropneumatica. Eventualele defecte ale acestui sistem sunt relativ costisitoare, dar confortul pe care il ofera este de neegalat.
Incearca sa faci un drive test cu un Citroen echipat cu acest tip de suspensie.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 23 Dec 2018, 09:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC





1. Franele ATE scartaie, indiferent ca e vorba de placute sau de saboti, important e sa ai frana. Vorba colegilor, am vazut si la case mai mari frane care scartaie. Dar ia in calcul sa nu mai pui ATE data viitoare

2. Consumul e mare, asa e...am auzit mai multi posesori de Clio plangandu-se de asta

3. Pedala foarte tare de ambreiaj...se rezolva cu un kit nou, aceeasi problema am avut-o si eu pana sa schimb kitul. Recomand Sachs sau original Reno (care e Valeo, de fapt)

4. Daca se duce pompa de servo, pune una SH, iesi mult mai ieftin decat sa cumperi pompe ,,noi'' (multe dintre ele sunt reconditionate)

Acum...tu hotarasti daca o schimbi si daca te tine bugetul...


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 24 Dec 2018, 09:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Cunosteai masina, ai cumparat-o cu 7000 lei ca sa bagi inca atat in ea, schimband totul, chiar asa de busite erau piesele respective de au trebuit schimbate? wacko.gif Nu mai bine cumparai de banii aia o masina fara anumite probleme? Eu nu inteleg de ce ai schimbat totul, inca putin si schimbai puntea. Adica daca tot treceai de pe lighean, nu luai symbol din aceeasi perioada. Sau luai un lighean dupa 2010, modelul acela nou, scaune confortabile pe langa cele de symbol si lighean vechi.

PS: Vezi ca exista husa cu suport lombar.

This post has been edited by alexgeogabriel: 24 Dec 2018, 09:50


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai leu
post 29 Dec 2018, 00:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 17 March 06




dry.gif toate problemele mentionate asa face toate ar spune mecaniicii, intr-o nmasina veche mereu bagi banuti nu va fi niciodata ca una noua, eu am un symbol acelasi motor, si toate problemutele mentionate aici le-am avut si eu, mai ales dupa 80 000 km, repair una pica alta, e normal e in al 12 lea an, am schimbat bobinele 2, asta dupa ce scimbasem electro,otorul 12 mil la reprezentanta, acum s-a rupt tamponul de la toba finala, si nu era cel original, schimbat la reprezentanta cu o mizerie aftermarket cand am schimbat toba, asa ca idee facusem un calcul si de cand am masina in 100 000 km am bagat in revizii peste 9000 lei, si nu am schimbat inca ambreiajul, si nici aerul conditionat nu l-am reparatde 3 ani e radiatorul spart....


--------------------
Dacia 1999 1310 - B 19 EIF
mai este timp pana la fericire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClioFaraServo
post 8 Jan 2019, 17:12
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 6 September 16




Multumesc pentru raspunsurile detaliate si critica constructiva. Am ales ligheanul pentru ca era masina pe care o conduceam cand aveam carnet si n-aveam primul lighean, loganul. Am ales ligheanul si pentru ca de banii de atunci, 1500 de euro, era o masina cinstita cu istoric full transparent.
La cumparare de SH, regula mea de baza este ca bugetul meu sa fie cu 40% mai mare decat pretul de achizitie al masinii. Niciodata un sh de 3000-4000-5000 nu o sa coste atat sa fie in mintile lui. Te costa real 7000 cu anvelope noi, distributie, frane noi. Si atunci ajungi la un buget cat de un logan/sandero nou cu garantie. E suuuper fucked up.
Am schimbat toate acestea pe clio pentru ca erau 100% necesare si urgente.
Daca ar fi sa schimb suspensie, scaune aftermarket si tot ce este dinou mecanic nasol pe ea, sare de 8000RON probabil si nu obtin mare lucru. Cel mai probabil o voi vinde curand. Ma uit dupa un civic 1.8 benzina 2010+ , dupa o honda insight hibrida 2010+ sau un logan / skoda rapid sa ma bag la o rata pe 5 ani. Toate masinile noi de buget au punte spate, nu suspensie individuala... Ma voi gandi serios cu excelul in fata si dupa multe calcule si voi ajunge la o decizie.
Pentru a ma decide exact am nevoie de o inspectie cinstita din bara in bara la Renault oficial pentru symbol sa stiu exact cat ma costa sa fie 100% de incredere la drumuri lungi. Aveti vreo recomandare?
Tot pentru a ma decide ce aleg mai departe, voi merge la drive test sh honda insight, civic si skoda rapid, dacia logan si sandero stepway. Aveti alte modele cu siguranta peste 90% ncap si pret sub 15-18.000 euro cu consum decent? ( Stiu ca dacia e slaba la siguranta, dar este uber ieftina la intretinere ).
Multumesc.


--------------------
Renault Clio 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaPZzzz
post 8 Jan 2019, 18:11
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 20 January 18




Eu zic ca cel mai bine o vinzi si cumperi altceva. Sau cumperi si o vinzi pe urma.


--------------------
A B C
nvm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Jan 2019, 08:04
Post #11


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




1. Eu am frane de la ATE. Discuri, placute, saboti. Cateodata scârțâie, câteodată nu. Au toane. Dsr frânează bine. Imi faceam si eu aceeasi problema până când la un semafor a oprit lângă mine un E-Klasse scârțâind la fel. Am realizat ca daca se poate si la case mai mari....la mine e prea bine. De vina sunt normele UE care au impus renuntarea la azbest si folosirea unor rahaturi ecologice, de la alea scârțâie, daca frânează nu-ți mai face probleme.

Referitor la franarea inegală, nu-i normală. Eu nu fac nicio corectiedin volan indiferent de la ce viteză frânez, indiferent cat de violent sau pe ce carosabil. Ai un dezechilibru. Daca la frânare tinde sa smuceasca de volan e pe fata, daca nu smuceste volanul dar tinde sa plece spatele, e pe spate.

Bieleta anticuplu nu are de ce sa cada la 2 ani, vorbim prostii. Eu am 136k km si o am pe a doua. Ai o altă problema care o uzează prea tare, vreun suport motor slabit? Sau pui tu piesa de calitate prea slaba.

Consumul meu e cam de 9-9.5 cu drumuri 90% urbane. E adevarat ca nu plec la ore de trafic groaznic ass ca nu prea stau în coloana. Merg normal, nici bătrânește, nici sporiv. Nu subturez si nici nu merg prea turat. In conditiile astea scot un pic peste 9. Sub 9....slabe sanse la 16V. Daca merg mai sportiv atunci 10-10.5. Pana sa se mai lase motorul, catvera nou, nerodat, scoteam 11-12.

Ambreiajul e tare si la mine, nu exagerat dar clar nu-i ca ala hidraulic. Trebuie sa apas mai cu vâna, dar are aproape 140k si e cel original. Insa inca nu cere schimbat, nu patinează, smuceste daca îl tratez prea urat...deci mai tine. Nou nu făcea asa, dar pe măsură ce crește uzura...aia e, o sa se apese mai greu. Sau poți avea mizerie pe cablu, ori rupte sarme din el.

Chip personal nu as face, nici consumul nu va scadea extraordinar si nici performanțele nu vor creste spectaculos. Si o sa sindea ceva mai multe noxe, deci posibile probleme la ITP. Din puncul meu de vedere nu merita, daca vrei consumul mai mic soluția e sa o treci pe gaz. Consumul nu o sa scada, performantele da, insa nu deranjant, dar o sa simti la bani.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 10 Jan 2019, 10:14
Post #12


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.901
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(ClioFaraServo @ 15 Dec 2018, 23:15)

Tot la service am observat ca pe loc, flansele, ca si la primul schimb huruie. Un baiat mi-a zis ca se duce pompa de servo, adica la relantii pe loc, imi scade vizibil turatia cand sunt la ultima cursa a volanului.

*



salut

flansele se verifica pe elevator nu pe loc.

probleme cu servo ai cand agata nu cand scade/creste turatia


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClioFaraServo
post 11 Jan 2019, 12:45
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 6 September 16




Ca deobicei, multe informatii folositoare si la obiect. Sunteti niste oameni uber faini si va multumesc pentru toate sfaturile.

In alta ordine de idei, tin sa povestesc experienta mea privind customer service renault reprezentante si service-uri Bucuresti si Ilfov. Cum nu am reusit sa gasesc o recomandare clara privind cel mai bun service, am dat e-mail detaliat cu problemele masinii si istoricul acesteia, inclusiv cu ce piese, producatorul si kilometrajul la care am efectuat lucrarile. Am rugat frumos sa mi se raspunda punctual la intrebarile mele pentru a ma programa la test, diagnoza si ulterior la reparatii care sa tina. Am rugat profesionalism si seriozitate. Rezultatul: mail trimis de 3 zile la serviceuri renault si simpotrans dacia.
Am primit un singur raspuns, de la un singur service, respectiv Auto Marcus Group Pantelimon, care a parut desult de concludent. Respect enorm pentru Dacia Simpotrans Colentina, care a raspuns ca nu imi pot oferi asistenta 100% la fel de bine ca un service Renault, dar au consultat mecanicii pe cazul meu si raspunsul lor s-a aliniat cu raspunul celor de la Auto Marcus in ceea ce priveste presupunerea legata de uzura rapida a bieletei si a flanselor. Restul, de la mival la meridian, serus si asa mai departe, nimic. Probabil se fac mult prea usor banii pe reviziile masinilor in garantie si nu au ei timp sa isi bata capul in a fi profesionisti interesati. Aceasta lipsa de profesionalism este sacaitoare pentru grupul Dacia - Renault. Se reflecta in povestile horror si reviewurile de maxim 4.0 de pe Google Maps ale oamenilor ce le-au calcat pragul. Este rusinos din toate punctele de vedere.
Experienta mea cu serviceurile Dacia-Renault incepe acum 2 ani cand aveam un Logan 1.4 MPI cu pierderi de ulei la semeringul de la distributie. Am fost la Meridian Sud, mi-au dat deviz de 3500RON pentru schimb distributie, frane etc. Eram gata sa ma programez cand receptionera, repet RECEPTIONERA de la Simpotrans Colentina ma suna si imi spune ca Loganul meu are un defect de fabricatie la "nasul" de distributie si ca pot sa fac cate distributii vreau, la 5000 de km incepe sa piarda ulei daca nu schimb piesa respectiva. Aceasta, femeie cu constiinta, m-a salvat de aruncat pe geamul Meridian Sud pe o munca de mantuiala, bani multi, spunand ca stir clar ca aceasta e problema avand sute de masini pe mana baietii in service. Sa ne intelegem, Meridian Sud are un volum mult mai mare masini trecute prin service vs Simpotrans Colentina si au avut 0 interes sa imi rezolve situatia profesionist.

RUSINE Renault.

Pe cealalta parte, avem ca exemplu Asko, service si reprezentanta Honda, rating 4.7 pe Google Maps. Prieten cu Civic, 2011, cumparat de nou de acolo. Absolut ireprosabili. Am dat si la Asko mail, pentru a discuta posibilitatea verificarii unui Honda Insight SH la ei in vederea achizitiei. Am dat mailul mai tarziu decat mailul catre Renault. Au raspuns cu o zi mai devreme. Stiu ca speta cu Renault este mult mai complexa vs o intrebare simpla la Honda.
Volkswagen, Bucuresti. Reprezentanta si service autorizat. Masina: Passatul unui prieten, cumparat nou. Revizie full, inclusiv discuri si placute. Baietii de la Volks nu i-au mai pus suruburile la etrier dupa ce schimbul consumabilelor. Rezultat: a ramas omu fara frane total, in mijlocul Bucurestiului.

Ce facem, dragilor pasionati de auto cu tarisoara asta? Ne mai cumparam masini fie ele SH, fie ele noi si mergem la bulan si la mila omului fie de la coltul blocului, fie de la reprezentanta? Se spune si este adevarat ca sa detii o masina, e ca si cum ai juca la casino. Nu exista castig, e o cheltuiala si pierzi incontinuu bani. Dar daca dai coltul pe sosele patriei din cauza unor idioti carora le dai rata de 1500RON+ pe luna in cazul unei masini noi sau dai bani cu sacul sa repari SHul din dotare? Este indeajuns infrastructura de tip ruleta ruseasca pe care rulam.
Am extins subiectul si am divagat si imi cer scuze. Sunt un om pasionat si dornic de lucruri facute bine, ca noi toti de altfel. Daca asta se intampla la pentru niste amarate de fiare, la baietii care umbla cu vehiculul numit corp uman si sanatatea acestuia nici nu vreau sa ma gandesc...

This post has been edited by ClioFaraServo: 11 Jan 2019, 12:49


--------------------
Renault Clio 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 11 Jan 2019, 16:14
Post #14


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Te pot asigura ca nu numai in Romania se intampla astfel de chestii. Eu locuiesc in Danemarca de ceva ani si am vazut cum se face munca in serviceurile auto.
Am fost la schimbat de cauciucuri, daca nu ii atrageam atentie sa imi schimbe valvele lasa rotile cu valvele vechi, ceea ce nu se accepta.
Prezoane de roti stranse cu pistolul pneumatic. Erau asa de stranse ca nu au putut fi desfiletate cu o cheie de roti normala, am fost nevoit sa folosesc o cheie cu parghie.
Daca sunt nevoiti sa indeparteze ceva plastic sa schimbe filtru de habitaclu sau alte chestii nu mai pun inapoi acei braduleti care tin plasticul la locul lui.
La schimb de ulei folosesc filtre fara supapa, ceea ce eu nu accept (asta am vazut la masina unui prieten)
Anul trecut prin vara intr-o intersesctie un volvo de toata frumusetea statea pe avarii si cu roata dreapta fata cazuta, oare de ce? Asa cu unii strrang prezoanele prea tare sunt altii care uita sa le stranga.
Dupa ce mi-au facut unghiul la masina cand am dat de drum drept am vazut ca volanul era rotit dreapta dar masina mergea drept ...alti "profesionisti".
Iar cand vine vorba de preturi pentru lucrarile facute ....nu mai zic.
Mecanicii auto nu mai sunt ce au fost odata, asta pentru ca generatia care a preluat nu are interes in aceasta munca, posibil si salarul este mic motiv pentru care isi bat joc de masina clientului dar nu isi dau seama ca mai rau fac.
Eu unu imi repar singur masina, ma duc la service doara daca am de schimbat cauciucuri, daca am de facut distributia sau unghiul. Incet incet mi-am achizitionat tot felul de scule, de la cele mai mici chei fixe pana la presa de rulment.
Sincer ma simt in singuranta cand stiu ca e reparat de mine.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 09:26
Dacia