Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

28 Pages « < 16 17 18 19 20 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Golf GTI, al treilea VW...nebunia e de mai multe feluri...

MuciX
post 28 Apr 2019, 12:41
Post #511


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Mult mai bine. Le-ar prinde bine un polish.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 28 Apr 2019, 19:30
Post #512


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




ar prinde ok un polish la toata masina.....o rezolv eu,trebuie sa prind o zi cu putin soare si sa am timp....
Ideea e ca de la un timp am inceput sa prefer tot ce e original pe o masina,rahaturile astea after-market nu mai au farmec in ochii mei.....chiar si toba,as pune una cu dubla-evacuare dar stock,sa vad daca pot sa iau una ok de pe un diesel...

This post has been edited by sobolan: 28 Apr 2019, 19:34


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 3 May 2019, 22:33
Post #513


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




a190e45s-960.jpg

Dacia,la timpul ei, nu m-a invatat ce ma invata acum acest animal rar mancator de parale....


Azi am zis sa ma uit.... imi tot picura antigel pe undeva....ca sa nu mai dau distributia jos am scos pompa de apa cu tot cu corp de pe bloc....ce sa vezi,cineva lipise cu poxipol(sau ceva asemanator) corpul pompei,era mancat.....pentru 50 de lei cat e un corp nou la magazin....e mai scump un lipici bun,ce mama dracului....acuma e demontat tot p-acolo,astept un sac de piese noi,revin si cu alte poze....
Am gasit surubele,saibe care nu au legatura cu masina in cauza cazute de pe la mama naibii pe corpul pompei de apa,pe dupa suporti,un pic mai era si ajungeau la cureaua de distributie....

Si daca tot l-am dat jos am pus rulmenti noi la alternator,am taiat suruburi rupte,etc,pana la urma a iesit ceva......noroc ca mai umblu cu draciile alea mici pe benzina si am suruburi de toate felurile si dimensiunile.....

Dac-as avea parte de bani cum am avut parte de suruburi rupte/intepenite la masina asta imi luam avion deja....aia e...deja is expert in a scoate orice surub de pe oriunde,am un reflex ca le dau jos cu un spiral si o coada de tarod fara sa stric nimic,nu glumesc....

This post has been edited by sobolan: 3 May 2019, 22:44

Attached thumbnail(s)
IMG_20190503_214316.jpg ( Size: 289.03k ) Number of downloads: 747
IMG_20190503_214321.jpg ( Size: 260.33k ) Number of downloads: 751
IMG_20190503_214330.jpg ( Size: 358.55k ) Number of downloads: 745
IMG_20190503_214350.jpg ( Size: 245k ) Number of downloads: 741
IMG_20190503_214820.jpg ( Size: 256.7k ) Number of downloads: 743
IMG_20190503_225354.jpg ( Size: 386.59k ) Number of downloads: 77
IMG_20190503_230221.jpg ( Size: 291.17k ) Number of downloads: 70
IMG_20190503_234224.jpg ( Size: 315.67k ) Number of downloads: 68


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 5 May 2019, 22:16
Post #514


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Hai ca arata bine alternatorul tau, comparativ cu ce am avut eu la tigaie....si sunt putin invidios, dar na e de inteles in fond e diferenta....low cost vs....

Daca tot ai umblat, releul cu carbunii nu l-ai schimbat? Par uzati....nu vad inelul colector, ala e al dracu rau de schimbat, mai ales la lipit....

Oricum, acum deja ai investit mai mult decat bani in masina....nu cred ca o mai vinzi... icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 5 May 2019, 22:52
Post #515


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Colectorul e beton,se schimba repede si ala dar nu e cazul.Carbunii is aproape de limita(au o bulina in ei la capat) ,mai merg maxim 10oookm ,mai am un regulator identic dar la fel cu uzura,e 35 ron o piesa de aia noua,iau si de aia....aia se schimba cu alternatorul pe masina,dau capacul jos si gata,la fel si la logan.....momentan masina e vraiste iar,pompa de apa si carcasa vin maine,termostatul,oringurile si alte garnituri la fel,am un furtun de apa de ala altoit smile.gif cu 3 capete si un capat e crapat,ala care duce la termoflot......mai e cale lunga pana e gata ptr. ca stau prost cu timpul liber......
De dat ,ce sa mai dau ? doar s-o dau si s-o trec si p-asta la pierderi.....posibil s-o dau,dracu' stie,am ajuns sa-mi fie frica de ea pentru faptul ca e veche si te astepti sa mai cada cate ceva sau doar ca mi-a intrat mie in cap asta.....o domesticesc eu cu bani si cu rabdare(imi cam lipseste)....



This post has been edited by sobolan: 6 May 2019, 13:00

Attached thumbnail(s)
IMG_20190506_134453.jpg ( Size: 330.38k ) Number of downloads: 105


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 7 May 2019, 12:45
Post #516


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Fain ca ai loc sa lucrezi la alternator....nu ca altii wink.gif

Notam piese de calitate acolo ( sa zicem si uleiul ala tongue.gif ) si astept cand poti si poze de la montaj....in locul furtunului de apa, nu pui de silicon ?

Si mai zi de patrupezi....si de pe langa ei, in general...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 7 May 2019, 13:26
Post #517


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.934
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Mda, imi aduc aminte cum e de schimbat regulatorul la alternatorul de Patrol!
Pe interiorul scutului spate!


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 May 2019, 22:49
Post #518


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(user123 @ 7 May 2019, 13:45)
Fain ca ai loc sa lucrezi la alternator....
*



fac si eu ce pot.....

QUOTE(Agrig @ 7 May 2019, 14:26)
Mda, imi aduc aminte cum e de schimbat regulatorul la alternatorul de Patrol!
Pe interiorul scutului spate!
*



e de ala racit pe apa ?


Uleiul ala face toti banii(chiar e ieftin comparativ cu facaturile de castrol,mobil etc) ...azi am pus tot pe masina(ulei,filtru,pompa apa,termostat).....merge fain.....furtunele nu aveau nimic,corpul pompei vechi era mancat,am pus coliere de inox cu surub,am chelit un mercedes icon_mrgreen.gif

Pompa de apa ,doar capacul,corpul nu,e lucrat prost tare de tot,am pus un corp de la un cabriolet din dezmembrari,l-am gasit bun.....
Deci Febi=shit la unele piese,bani aruncati aiurea....ultimele doua poze spun tot...acuma e pompa veche pusa in capacul ala,trece la rezervele nationale radmasa.gif

Ceasul de apa a luat-o la padure ,indica 120,am zis ca-i belit noul termostat,am pus VCDS,imi arata 90....bun,desfac bordul,dau ceasul de apa jos cand colo ce sa vezi ? bimetal si o rezistenta de nichelina....halal ceas ,nici dacia 1300 nu avea asa ceas performant.....dupa calcule si cugetari l-am reglat dupa VCDS dintr-o lama variabila din el(deci e facut sa permita reglaj)......un rahat de bord dry.gif ,merge ok....

S-a stricat o saiba de etansare la un holender la retur la pompa de directie,taman pe presiune inalta.....pierde ulei pe jos,fiind deabia schimbat ,e oem de ala scump,mai da-l la dracu',am luat un lighean curat din casa si l-am scurs pe tot in el,acuma am decalit saibele de cupru,le-am frecat de un smirghel de 600 pus pe sticla,am strans iar si am pus la loc uleiul(strecurat ca deh mai sare praf etc,desi era curat ca lacrima)......vedem maine daca mai pierde.....

Ce spuneam eu mai sus de jafuri ???o repari la mecla si se duce la genunchi....da' nu ma plang,e loc si de mai rau radmasa.gif .....o aranjez complet ca sa fiu cu constiinta impacata si o dau,am golfurile alealalte si chiar nu mai am chef de mecanica.....ar mai fi rulmentii spate(de vazut intai ca nu huruie dar nici nu stiu istoria lor),un etrier de spate si mult noroc radmasa.gif ,un sac de piese am pus eu pe ea,cred ca peste 70% din masina toata,ce dracu' sa mai fie ?

Javra mica(ca varsta) are lant nou pentru ca pe ala vechi l-a rupt cand a vazut o pisica,a facut praf florile si alte celea,jale mare in casa.....in rest face porcarii all day.....

De vreo doua saptamani am numai tampenii pe creier si numai lucruri de rahat se intampla in jur....ma duc la nebuni si imi iau concediu ca m-am saturat de tot smile.gif arunc si telefon si tot....azi am zis si eu ca ma relaxez lucrand si iar am dat de dracu'.....

This post has been edited by sobolan: 7 May 2019, 23:10

Attached thumbnail(s)
IMG_20190507_234256.jpg ( Size: 388.21k ) Number of downloads: 90
IMG_20190507_234307.jpg ( Size: 377.87k ) Number of downloads: 72
IMG_20190507_190720.jpg ( Size: 442.46k ) Number of downloads: 83
IMG_20190507_235509.jpg ( Size: 352.91k ) Number of downloads: 78
IMG_20190507_235516.jpg ( Size: 272.84k ) Number of downloads: 64


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 8 May 2019, 01:09
Post #519


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Cred ca stressul in cazul tau a atins un prag mai mult decat ridicat.

Daca se intampla precum scrii, eu zic sa iei o pauza de la "rabbit" si sa te concentrezi pe prioritati si urgente.

Rabbit nu e prioritate, ai alte masini pt deplasare.....dar sanatatea si mai ales energia ta sunt lucruri de care ai nevoie, pt adevaratele prioritati....stii tu.

La rabbit poti reveni oricand.....ia-ti o pauza de cateva saptamani, schimba peisajul; stressul si nervi nu-ti fac bine si nici nu te ajuta la treaba...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 8 May 2019, 17:00
Post #520


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Nu man,is altele pe care le-am avut si o parte din ele is rezolvate dupa multi nervi si alergatura....eu ma bucur rau de tot sa gasesc ceva timp sa mesteresc la masina pentru ca asa ma relaxez eu dar dupa atata mestereala am zapacit cheile si sculele in general,is imprastiate peste tot,am de facut ordine iar......am uitat o cheie reglabila pe banc si nu o mai gaseam,era in cusca la caine,viermele se intinde si le cara la el in casa..... sleep.gif ...ce sa-i fac ? nimic......ma amuza ....are cam 8 luni dar inca mai creste dulaul radmasa.gif

Electricianul a facut firele beton dar a lasat dezordine,nu le-a pozat si el acolo corect....asta e....si asa la motorul asta de ferrari ce pretentii sa mai ai,e ruginit,belit,vai de pla lui pe afara dar merge ultra-corect.....am un tachet care tot tacane dar nu tare,e posibil sa aiba mizerie in el sau s-a defectat supapa si se dezamorseaza......

Azi am pus saibe noi iar,asta e,am pus si alt holender de la cabby,le-am decalit si pe astea,ulei nou iar 35 ron,si pare-se ca nu mai curge....sa vedem....
Sonda de apa noua ca sa fiu sigur ca in caz de vreo avarie am baza pe bec macar...ceasul de apa merge corect acum dupa asa zisa calibrare de ieri vs VCDS.....gasisem electronice pe olx dar a disparut anuntul,aia e.......

This post has been edited by sobolan: 8 May 2019, 17:05

Attached thumbnail(s)
IMG_20190508_164232.jpg ( Size: 358.37k ) Number of downloads: 74
IMG_20190508_164216.jpg ( Size: 321.04k ) Number of downloads: 73
IMG_20190508_164344.jpg ( Size: 302.16k ) Number of downloads: 66
IMG_20190508_164453.jpg ( Size: 283.79k ) Number of downloads: 67


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 8 May 2019, 17:18
Post #521


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




Jivina aia o sa iti manance GTI-ul laugh.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 8 May 2019, 17:58
Post #522


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.934
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




E alternator normal la Patrol, 100A dar asa`i facut.
Nu mai zic ca trebuie incalzit scutul spate bine sa iasa de pe rulment, are un fel de segment elastic de otel in alezajul scutului.
De, Made in Japan, sa ai ce injura cind il desfaci...


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 8 May 2019, 20:53
Post #523


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(kog @ 8 May 2019, 18:18)
Jivina aia o sa iti manance GTI-ul laugh.gif
*



nu-i problema man,e mai valoroasa decat un morman de fiare vechi..... smile.gif tin foarte mult la cainele asta,l-am gasit de mic pe camp,l-am tratat cand s-a imbolnavit ,acuma e bestie daca te prinde in curte......isi face treaba ok.

QUOTE(Agrig @ 8 May 2019, 18:58)
Nu mai zic ca trebuie incalzit scutul spate bine sa iasa de pe rulment,
*



mult mai ok decat ala de golf care are un inel de plastic si care se rupe mereu cand separi blocurile...cu asta am avut noroc......imi plac imbinarile fixe dintre aluminiu si rulment,is sigure si imi plac si berbecii care bat la ciocan si strica tot cand extrag rulmentul radmasa.gif ,am vazut de aia zic......aluminiul adus la 250-300 de grade se dilata si-ti faci treaba ok acolo.....

Alta : am dus la sudat un cadru la o bicicleta si mi l-a facut omul wig sau tig(nu mai retin)...mi-a zis ca o luna sa-l las intr-un loc nemiscat ca sa se "normalizeze"....ce o fi vrut sa zica.....ideea e ca imediat l-am si montat dar vad ca nu-s probleme inca.....is anumite secrete pe care meseriasii le stiu,eu inafara de a suda nu inteleg decat chestii elementare desi in facultate am avut destule materii tehnice....am cam uitat tot,aia e....sudez si autogen si electric si mig-mag,nu-s profesor la suduri dar imi ies ok zic eu.....cred ca pot suda la sigur o teava de gaz metan din prima fara pori la autogen si cred ca si la mag....restul nu garantez ca ies din prima dar ies....

This post has been edited by sobolan: 8 May 2019, 20:59


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 8 May 2019, 21:08
Post #524


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.934
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pai WIG sau TIG e tot aia, diferenta vine de la denumirea electrodului, Wolfram ii spunem noi, europenii, americanii Tungsten, de aici diferenta.
Cadrul era de aluminiu sau din ce ?
Habar n`am de perioada de normalizare dupa sudura.
Aia se face prin racire lente, e rece, e gata.
Ma rog, batiul masinilor unelte se lasa 6 luni la revenit dupa turnare, asta in metoda clasica da aici chiar nu vad ce putea fi.

This post has been edited by Agrig: 8 May 2019, 21:10


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 8 May 2019, 21:20
Post #525


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




cadrul era din aluminiu....zicea el ceva de deplasarea atomilor sau ceva de genul asta,cam mult pentru mintea mea radmasa.gif ...ala e un om de 60 de ani cu care discuti zile intregi despre tehnica,cam orice,are raspunsuri pentru orice in general...are un Miller mare cat o juma' de camera si e conectat la reteaua de apa,se raceste automat cu apa.....are si aparate mici tot miller/champpi etc....la el telwin e rahat,asa mi-a zis.....tot el m-a invatat sa sudez galeria de fonta la renault cu inox rutilic si a avut dreptate,tine si acum dupa 5 ani....o suda el altfel dar trebuia data jos,eu am facut-o pe masina acasa cu un aparat de sudura de 120A in ca cu inox facut pentru a fi sudat in ca,se gaseste pe aici cam orice....

This post has been edited by sobolan: 8 May 2019, 21:23


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 10 May 2019, 09:06
Post #526


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Ieri am mers cu masina,totul e ok,nu mai curge nimic de nicaieri,totul e uscat,totul e silent,etrierul de pe spate e ok ,azi vin carbunii la alternator,ii schimb cu alternatorul pe masina,e loc destul si pozitie....

Apa sta la 90,ceasul ala pare ca s-a potolit cu glumele lui dupa ce i-am dat minus din el,noroc ca am dat de om cu VCDS prin zona altfel o luam la padure cu apa la temperatura de 110,ma luam de termostat(care e nou-87C) sau cine stie ce idei imi mai veneau.....de aia si termostatul dat jos de pe ea era de 75,de aia caldura ioc asta iarna.....cineva,in trecut,s-a ghidat dupa ceas care de fapt e o rezistenta de nichelina si-o tabla(performant ceas).....
Am gasit ceasuri electronice Motormeter,is pe drum,acuma sa vad ce kilometraj or arata ca presimt eu ceva mult......aia e,masina de 21 de ani,cine stie ce pla o fi avut la cur in trecut.

This post has been edited by sobolan: 10 May 2019, 09:08


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 10 May 2019, 23:54
Post #527


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.934
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(sobolan @ 8 May 2019, 21:20)
are un Miller mare cat o juma' de camera si e conectat la reteaua de apa,se raceste automat cu apa.....are si aparate mici tot miller/champpi etc....la el telwin e rahat,


Cu apa mai repede raceste torta, aparatele au suficiente ventilatoare...
Miller e Miller, se trage de bretele cu Lincoln Electric, ca sintem pe site cu profil auto biggrin.gif .
Kemppi dupa multi este peste Miller la aparate usoare.
Despre Telwin...e o firma care face mai nou niste aparate bune pentru amatori.
Nu a fost nici o data luata in seama de profesionisti, nici in Italia, acolo Selco e mult peste ei.
O fi avind omul dreptate cu aranjatul atomilor, da nu tre tinut cont de sfat, da`i bataie cu bicicleta si o sa vezi ca tine.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 16 May 2019, 17:01
Post #528


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Azi am prins timp liber si-am inspectat rulmentii spate....erau ok inca dar ca s-ajung la ei am dat iar de dracu' ,un surub cu cap de imbus 8 era cum era si a trebuit desfacut cu .... forta ......am sudat o tubulara nasoala de el....ala tine portetrierul de fuzeta....aia e,is obisnuit,nu e iesit din comun,noroc ca am dat de un surub aproape la fel si cu pas de 1.25 de la dacie,de la defazor....
Rulmentii is ok,cineva i-a schimbat,is FAG ,trebuia sa verific,doar ca au pus pasta pe filete prea multa la surubele alea,am dat eu cu lampa de gaz dar degeaba,a cedat capul in imbus din surub,ala nu e pentru strans la cuplu mare......
Rulmentii is aceeasi,au vaselina noua,butucul a primit simering nou,pe partea ailalta iar mi-e jale sa nu dau de dracu' .....
Am desfacut si un alternator,altul,de 110A,il pregatesc pe asta sa-l pun in loc de ala de 70A.....
Intre timp masina a mai primit sonda de apa noua,termocupla noua,asa preventiv.....toate is marca ERA si carbuni noi pe care i-am pus pe regulatorul vechi(l-am decapsat),o sa spuneti ca gasem cu totul la 35 ron,is piese de kkt si cedeaza,ce am facut eu mai tine 10ani.

This post has been edited by sobolan: 16 May 2019, 17:20

Attached thumbnail(s)
IMG_20190516_131022.jpg ( Size: 453.93k ) Number of downloads: 88
IMG_20190516_131027.jpg ( Size: 263.61k ) Number of downloads: 84
IMG_20190516_131031.jpg ( Size: 265.94k ) Number of downloads: 83
IMG_20190516_131041.jpg ( Size: 301.32k ) Number of downloads: 82
IMG_20190509_154858.jpg ( Size: 329.13k ) Number of downloads: 91


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 16 May 2019, 18:33
Post #529


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Zi drept, la varsta de un an, cand ti au taiat motul, tu ai pus mana pe tubulara..........


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 16 May 2019, 20:29
Post #530


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Nu stiu,s-o intreb pe mama ! 10561582.gif

This post has been edited by sobolan: 16 May 2019, 20:32


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 20 May 2019, 12:25
Post #531


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




s-a mai pus praf p-aci,intre timp am pus si eu un scut la motor(de plastic) dar e ok pentru pietricele,apa ,etc,in poza un drac impelitat care il sterge, luat de pe un diesel si era murdar......am pus si o bobina de inductie noua Mobiletron fiindca cu aia veche la ralanti tusea,era si crapata,sa fi fost de-acolo ? blink.gif ....vad ca acum e stas smile.gif ,am dat 130ron pe ea.

Am spart un geam acum 3-4 zile,aveam cheia in volan si deodata pac,s-au tras sigurantele.....modulul de inchidere+compresor is in portbagaj,asta iarna am mers cu ea cu aripa spate ciuruita(inainte sa m-apuc de tablarie),a intrat apa de la roata acolo si tot cablajul era verde si corodat.....alt geam,alt compresor,alta viata...... icon_mrgreen.gif

Mi-a ajuns si combinezonul,idiotii au gresit marca,asta e sleep.gif

This post has been edited by sobolan: 20 May 2019, 12:29

Attached thumbnail(s)
IMG_20190517_150536.jpg ( Size: 333.6k ) Number of downloads: 76
IMG_20190519_150453.jpg ( Size: 316.88k ) Number of downloads: 81
IMG_20190519_150458.jpg ( Size: 358.8k ) Number of downloads: 77


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 20 May 2019, 12:38
Post #532


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.934
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pai mai bun era ala negru, de tanchist!
Nu aveai ce gresi!
radmasa.gif


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 20 May 2019, 13:06
Post #533


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




ala-i beton iarna,tine cald,e numai bun !!!


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 20 May 2019, 15:15
Post #534


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Aha, inseamna ca urmeaza un Fiat ... turbo poate...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 20 May 2019, 15:20
Post #535


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Uno Turbo i.e. wub.gif


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 20 May 2019, 15:26
Post #536


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.717
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Da, vinde repede Golful si ia un 850... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 20 May 2019, 15:34
Post #537


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Cred ca ar trebui vreo doua sau trei Golfuri, la cat costa un 850 in mintile lui...
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details....20-c8109ee11f66


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 20 May 2019, 16:40
Post #538


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




650 am de unde sa iau....doua erau,unul e full restaurat dar e dat jos motorul,omu' nu mai are timp de ele....
Singurul fiat care imi place e Fiat Ritmo,iar ala e imposibil de gasit in Ro la ora actuala,pe OLX nu exista nimic dupa ultimele mele cautari....

Golful a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult,m-a muscat el de mana de cateva ori dar e ok,acum am asigurare platita si mai merg cu el....ia cam 12 in oras dar asta e viata,e motor mare de generatie veche....si vechiul mpi 1.6 lua 10 deci ?

This post has been edited by sobolan: 20 May 2019, 16:47


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj77shv
post 21 May 2019, 16:08
Post #539


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 21 April 08
From: Cluj-Napoca




Frumoasa treaba! Am urmarit topicul de la inceput, toata stima pentru lucrarile facute.
In alta ordine de idei, 12 in oras.. nici nu e asa rau. Hai sa iti dau Saabu o saptamana, sa vezi cum o sa fii foarte multumit de acel 12 biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 3 Grandtour 2.0dCi, BVA6 2008 - Initiale Paris - CJ-56/95-JON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 21 May 2019, 21:26
Post #540


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




mersi.....in alta ordine de idei saab e masina adevarata,dupa mine poate cea mai ok din lume....pacat ca s-au oprit,au avut mereu idei si metode inovatoare.


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
28 Pages « < 16 17 18 19 20 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:06
Dacia