Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

50 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Talisman 1.6 dCi 130 BVM6 , drive test, experiente

mihai2005
post 12 Mar 2016, 16:31
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(mezym @ 12 Mar 2016, 14:37)
Am vazut pe forum-ul Bmw cum te-au luat "baetii da baeti" in balon!

Seria 4-le il ai in garantie, e normal mici fleacuri sa apara la o masina moderna, la fel cum se intampla la un smartphone sau la un smart tv.
Acelasi lucru e valabil si la Talisman, ai garantie, daca in Germania exista politica de 5 ani standard atunci e si mai ok. Eu la Fluence am avut 5 ani garantie si nu m-a costat un leu nicio interventie in service cu ce s-a stricat sau n-a fost in regula (nu mai spun ca din anul 5 in 6 n-am avut nicio problema asadar, daca e ceva nefiabil si e sa se strice atunci se va strica in primii ani de exploatare ai masinii).

Tot de pe forum-ul Bmw as zice ca G.C. il ai ca masina de serviciu. Asa va fi si Talisman-ul? Daca da, ca si persoana juridica vad ca mai peste tot in UE esti avantajat la achizitia unei masini, in special daca o iei in leasing-ul "in house" .

La Bmw s-au strans cam multe rateuri: distributia si vibrochenul praf si pulbere la N47, problema ce a dus la scoaterea din productie a motorului si trecerea la B47, cel pe care il ai acum si ce are o constructie complet diferita. State of the art-ul 4.4i V8 are aceeasi problema cu vibrochenul, se rupe pe capete la mai toate 5.0i-urile pe care s-a pus: Serii 7, 5, X5, X6 etc. . Motoarele THP de 1.6 facute pentru PSA si Mini sunt, la fel, extraordinar de des intalnite cu distributiile rupte. Marele constructor de motoare nu prea mai e constructor de motoare in zilele noastre.

Astazi am facut inca o data test drive cu Talisman-ul. Ce sa zic, sistemul 4Control e senzational pe o masina de dimensiunile ei, as zice ca pot face o manevra de intoarcere din 3 miscari intr-un ritm si intr-un spatiu mai mic decat as face-o cu Megane-ul Sedan sau cu Fluence. Imi place treaba asta cu MultiSense, schimbi setarile masinii in functie de chef si dispozitie, insa cred ca Sport-ul il simti mult mai bine intr-un benzinar decat in diesel (cei de la Timisoara au 1.6-le dci de 160 de cai). Cred ca sunt la patra sau a cincea interactiune cu masina, e clar ca mi-o voi cumpara. Astept programul Rabla sa inceapa, nu cred ca va mai continua si-n anii urmatori asa ca vreau sa profit de acest lucru. Am inceput sa ma pregatesc moral pentru un discount maxim de 10% ... desi, din punctul meu de vedere, chiar daca e frumoasa, confortabila, extrem de bine dotata si toate cele, masina nu valoreaza banii respectivi.
*



Sunt totalmente ravasit, cu greu imi revin. Am incercat un discutie neutra, civilizata, fara a fi ofensiv. Un schimb de informatii. Da asa-i la noi la romani daca nu dam frau pasiunii, suntem agresivi, jignim nu e dezbatere. Eventual mutam dezbaterea in alte planuri: "esti sarac", "nu-ti permiti", datul cu parerea despre viata altora.

Garantia e ok in general. Sunt insa si cazuri extreme cand problemele sunt recurente, nu sunt rezolvate de interventii si mai mult sta in service. Plus pe unde te lasa masina si asta e important.

Bmw a fost la inceput masina de serviciu, dupa care am rascumparat-o(datorita unor combinatii, conditii cam nesimtite aveam 700 euro franciza la asigurare). Chiar daca financiar ies tot pe acolo, imi ofera mai multa flexibilitate + iau eu deciziile.

Da sunt niste avantaje la achizitia masinilor de firma in EU dar m-am lecuit. Pot scrie un intreg eseu despre experientele cu masini de firma aici in benelux ("hidden face of company cars") smile.gif daca sunt interesati. Avantaje/dezavantaje. Viitoarele masini vor fi doar achizitii personale.

M-am documentat inainte despre rateuri/cum sunt gestionate. Am asteptat 2015 pt motor B47. Presiune pe costuri, tai de unde poti dar vrei sa mentii decalajul tehnologic. Apar rateurile.

Talisman are cateva minusuri care dau de gandit. Eu inca nu sunt hotarat, mai astept vreun an poate mai apare un motor nou, alte configuratii. Voi testa intre timp si Volvo S90. 46 k varianta medie de echipare(Momentum - are piele sistemul de detectie pietoni/biciclisti), cu discounturi va veni cam 10k extra fata de Talisman Intens). Si mai interesnta va fi pozitionarea fata de Talisman Initiale. Astept sa apara in showroom S90 sa il testez. M-a impresionat ca siguranta si design/eleganta. Daca e sa ma iau dupa tinuta ferma de drum XC90, ma astept sa fie asezat bine pe sosea. Ramane de vazut, ambianta/tinuta de drum sunt importante.
Prefer diesel datorita cuplului, se simte cand accelerezi plus ca nu tb turat, retrogradat asa de frecvent ca la benzina din cate am observat. E doar o chestiune de gust.

This post has been edited by mihai2005: 12 Mar 2016, 16:42


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 12 Mar 2016, 16:58
Post #92


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




1.8 TCE este noul motor ce va fi lansat cat de curand. Va avea mai multe variante de putere, 250, 275, 300 (aici se zvoneste ca fiind impreuna cu un electric). El va fi pus pe Alpine A 120, pe viitorul Megane IV RS, dar si pe Talisman. Umbla vorba chiar si pe niste versiuni RS ale Kadjar.

Apoi M9R 2.0 dci va fi pus pe Talisman cu 200 de cai putere (asta e confirmat pentru finele lui 2016, benzinarul decursul anului 2017).

Volvo S90 e clasa luxury, echivalentul Volvo pentru Talisman ar fi S40, hai s60 ca si dimensiuni (ca S40 nu se mai fabrica si nu stiu daca il vor reinvia). Insa doar o diferenta de 10k e excelenta pentru o masina de genul acesta.





--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 12 Mar 2016, 17:38
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(mezym @ 12 Mar 2016, 16:58)
1.8 TCE este noul motor ce va fi lansat cat de curand. Va avea mai multe variante de putere, 250, 275, 300 (aici se zvoneste ca fiind impreuna cu un electric). El va fi pus pe Alpine A 120, pe viitorul Megane IV RS, dar si pe Talisman. Umbla vorba chiar si pe niste versiuni RS ale Kadjar.

Apoi M9R 2.0 dci va fi pus pe Talisman cu 200 de cai putere (asta e confirmat pentru finele lui 2016, benzinarul decursul anului 2017).

Volvo S90 e clasa luxury, echivalentul Volvo pentru Talisman ar fi S40, hai s60 ca si dimensiuni (ca S40 nu se mai fabrica si nu stiu daca il vor reinvia). Insa doar o diferenta de 10k e excelenta pentru o masina de genul acesta.
*



Multumesc de info. Vesti bune, benzinar 250 sau diesel 200 sunt super ok pe Talisman. Sper sa ofere si cutie manuala cu aceste motoare.
Da s90 e clasa luxury insa e o eleganta discreta in stil scandinav. Nu incearca sa super-impresioneze precum cele nemtesti - glossuri, cromuri peste tot. Masina e vreo 200 kg mai grea dar e otel solid nu entzyschmentzy cu materiale compozite fibra de carbon cum se zvoneste de viitorul Bmw seria 5. Da pretul S90 e chiar interesant daca masina va confirma.

This post has been edited by mihai2005: 12 Mar 2016, 17:47


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaboss
post 12 Mar 2016, 17:49
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 8 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(mezym @ 12 Mar 2016, 11:35)
Nu e prematur sa ne uitam la vanzari. Daca de la inceput nu rupe gura targului, cand o sa mai faca asta? Peste 3 ani, la un facelift? Daca Latitude si Laguna 3 au avut vanzari groaznice, cum poti sa fii sa ceri pret echivalent cu cel al concurentei pe un produs ce ar trebui sa spele rusinea modelelor ce le inlocuieste?

Si hai sa ne concentram pe piata romaneasca, unde masinile de flote de clasa medie vin in cea mai mare parte de la VAG. Ce multinationale americane, germane vor cumpara in masa in Romania Talisman? Dar persoane private dispuse sa cheltuie 30.000 euro pe o masina noua?
*


Laguna 3 era a... treia generație, deci da, acolo vânzările slabe erau un indicator bun. Latitude și și Talisman sunt mașini noi nouțe, fără istoric în spate, într-un segment aflat oricum în declin masiv

QUOTE(mezym @ 12 Mar 2016, 11:35)
Si hai sa ne concentram pe piata romaneasca, unde masinile de flote de clasa medie vin in cea mai mare parte de la VAG. Ce multinationale americane, germane vor cumpara in masa in Romania Talisman? Dar persoane private dispuse sa cheltuie 30.000 euro pe o masina noua?
*


Sunt o grămadă de multinaționale franceze aici, care cumpără, logic, mașini franțuzești.

Părerea mea este că clasa D se duce. Și asta o arată și vânzările, nu doar Laguna 3 la vremea ei, ci și 508, C5, Avensis, Mazda 6 s-au dus în zona de 25-30.000 de mașini pe an.

Înainte, lucrurile erau simple: începeai viața cu o buburuză de clasă mică - să zicem, Clio -, te căsătoreai, treceai la Megane, apăreau copii - Laguna. Acuma, în loc de Laguna, lumea se îndreaptă spre Kadjar. Genul acesta de SUV îți oferă manevrabilitate de compactă și spațiu interior și portbagaj de clasă medie. La cele mai multe, și calitatea interiorului este mai aproape de clasa medie decât de compacte.

Talisman nu mai este o prioritate de vânzări, ci un simplu „me too”, de o calitate decentă comparativ cu concurența și, dacă acum se obțin lejer discounturi de 3-4000€, probabil că plaja reală de preț o să fie în jur de 25.000, nu 30.000. Adică unde era și Latitude (care la un moment dat s-a dat și cu 16000€, motorul de 1.6 benzină). Din ce am văzut eu la Serus, focusul pare să fie pe Captur și Kadjar.


--------------------
Kia Sportage 2.0 DSL AT/Laguna II 2006, 1.9 dci, 120 cp/ Latitude 2011, 2,0 dci, 175 CVA, Initiale
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter until you hear them speak.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
textex
post 12 Mar 2016, 17:55
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 3 March 09




QUOTE(mezym @ 12 Mar 2016, 16:58)
1.8 TCE este noul motor ce va fi lansat cat de curand. Va avea mai multe variante de putere, 250, 275, 300 (aici se zvoneste ca fiind impreuna cu un electric). El va fi pus pe Alpine A 120, pe viitorul Megane IV RS, dar si pe Talisman. Umbla vorba chiar si pe niste versiuni RS ale Kadjar.

Apoi M9R 2.0 dci va fi pus pe Talisman cu 200 de cai putere (asta e confirmat pentru finele lui 2016, benzinarul decursul anului 2017).

*



Astea sunt vesti foarte bune, pe de o parte. Pe de alta parte, probabil ca vor mai adauga niste pietre de moara la pret. Eu as da pe echiparea Intens, cu acel motor de 200 cai diesel sau 1,8 benzina, fara sa ma mai gandesc un pret care sa aiba totusi prima cifra 2. Pentru mine, oricum e un moft aceasta masina, in amintirea faptului ca am fost multumit de Laguna 3. In rest, cu L200 plec mult mai linistit, indiferent de ce drum mi se asterne in fata.


--------------------
Mitsubishi L200 2015 Diamant Edition - B 22 TEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 12 Mar 2016, 19:56
Post #96


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(zaboss @ 12 Mar 2016, 17:49)
Laguna 3 era a... treia generație, deci da, acolo vânzările slabe erau un indicator bun. Latitude și și Talisman sunt mașini noi nouțe, fără istoric în spate, într-un segment aflat oricum în declin masiv
Sunt o grămadă de multinaționale franceze aici, care cumpără, logic, mașini franțuzești.

Părerea mea este că clasa D se duce. Și asta o arată și vânzările, nu doar Laguna 3 la vremea ei, ci și 508, C5, Avensis, Mazda 6 s-au dus în zona de 25-30.000 de mașini pe an.

Înainte, lucrurile erau simple: începeai viața cu o buburuză de clasă mică - să zicem, Clio -, te căsătoreai, treceai la Megane, apăreau copii - Laguna. Acuma, în loc de Laguna, lumea se îndreaptă spre Kadjar. Genul acesta de SUV îți oferă manevrabilitate de compactă și spațiu interior și portbagaj de clasă medie. La cele mai multe, și calitatea interiorului este mai aproape de clasa medie decât de compacte.

Talisman nu mai este o prioritate de vânzări, ci un simplu „me too”, de o calitate decentă comparativ cu concurența și, dacă acum se obțin lejer discounturi de 3-4000€, probabil că plaja reală de preț o să fie în jur de 25.000, nu 30.000. Adică unde era și Latitude (care la un moment dat s-a dat și cu 16000€, motorul de 1.6 benzină). Din ce am văzut eu la Serus, focusul pare să fie pe Captur și Kadjar.
*



Uitandu-ma pe strazi in Europa de vest(tari mai cu stare), segmentul D cam merge umar la umar cu C. SUV-uri mai putin.
Da la pretul de 25-40 k iti iei un suv compact gen Mazda cx-5, Kadjar. Pot fi masini ok pentru unii dar ca manevrabilitate sunt departe de o berlina decenta. Am testat un Mazda cx-5. Da spatiu pe verticala cat cuprinde acces usor, dar aici se oprea totul. Cand ieseai pe autostrada era ca si cum ai juca fotbal pe picioroange. Tinuta de drum modesta, pozitie cam cocotata ca in camion. Plus un interior fara nici o unitate in design, nu spunea nimic desi era functional. Ceea ce nu-mi doresc de la o masina.

Nu mai spun pe autostrada la viteze mari ce siguranta ai intr-o berlina joasa care sta bine infipta pe drum vs o masina cu centru de greutate ridicat cu o aerodinamica in defavoarea ei.

This post has been edited by mihai2005: 12 Mar 2016, 21:32


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 12 Mar 2016, 23:05
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Continuand postul anterior a lui mihai2005, si cu care sunt de acord,

QUOTE(zaboss @ 12 Mar 2016, 18:49)
...lumea se îndreaptă spre Kadjar. Genul acesta de SUV îți oferă manevrabilitate de compactă și spațiu interior și portbagaj de clasă medie. La cele mai multe, și calitatea interiorului este mai aproape de clasa medie decât de compacte.
*


in niciun caz portbagajul unui SUV compact nu se compara cu portbagajul unui break mediu (Mondeo & co) (asta ca sa comparam caroserii similare). Este inferior. Poate comparabil cu a unui break din clasa compacta. A mea are 486 litri. Auris are 530 litri. Kadjar & co nu cred ca depasesc valorile astea.
Iar ca spatiu interior, nu ma simt mai inghesuit in break-ul meu sau in cel de Auris comparativ cu orice SUV compact. Nu iau in calcul spatiul pe verticala; nu ma intereseaza.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaboss
post 12 Mar 2016, 23:32
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 8 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(mihai2005 @ 12 Mar 2016, 20:56)
Uitandu-ma pe strazi in Europa de vest(tari mai cu stare), segmentul D cam merge umar la umar cu C. SUV-uri mai putin.
*


Nu știu ce vezi tu pe străzile din vest, dar cifrele de vânzări spun altceva. C5/508/Laguna/Avensis/Mazda 6/Mondeo/Accord au vânzările la o treime față de 2008, în vreme ce SUV au crescut și de 4 ori. Acum, eu am dubii că SUV alea multe se vând toate în România. Cel puțin la Kia, din 104.000, doar 4000 au ajuns în minunatul spațiu carpato-danubiano-pontic. Deci buba chiar nu e numai la Renault, ci la toți, mai puțin VW.

Citroen C5 2008 - 71.000
Citroen C5 2015 - 13.000

Ford Kuga 2008 - 27.000
Ford Kuga 2015 - 102.000

Ford Mondeo 2008 - 163.000
Ford Mondeo 2015 - 76.000

Hyundai Tucson 2008 - 28.000
Hyundai Tucson 2015 - 120.000

Kia Sportage 2008 - 26.000
Kia Sportage 2015 - 104.000

Mazda 6 2008 - 65.000
Mazda 6 2015 - 30.000

Mazda CX5 2012 (lansat în 2011) - 25.000
Mazda CX5 2015 - 50.000

Mitsubishi ASX 2010 - 21.000
Mitsubishi ASX 2015 - 45.000

Nissan QQ 2008 - 144.000
Nissan QQ 2015 - 230.000

Opel Insignia 2009 (lansat în 2008) - 138.000
Opel Insignia 2015 - 88.000

Peugeot 508 2011 (s-a lansat în 2010) - 85.000
Peugeot 508 2015 - 43.000

Skoda Superb 2008 - 19.000
Skoda Superb 2015 - 50.000

Skoda Yeti 2008 - 0 (s-a lansat în 2009)
Skoda Yeti 2015 - 64.000

Toyota Avensis 2008 - 74.000
Toyota Avensis 2015 - 33.000

Toyota RAV4 2008 - 62.000
Toyota RAV4 2015 - 51.000

VW Tiguan 2008 - 92.000
VW Tiguan 2015 - 145.000

Doar din lista asta au dispărut 250.000 de mașini de clasă D în 8 ani. Mai punem decedații Laguna 3 și Accord, plus ce-o mai fi pe la alții mai mici care nu i-am calculat, ajungi la 300.000, în vreme ce SUV au crescut cu vreo 400.000.

@centurion
Hai să nu vorbim impresii. Portbagajul la Sportage are 535 l, cam toate sunt în zona 500l, deci se apropie de clasa medie. Sunt de acord că spațiul interior în Sportage este mai mic decât la Laguna, dar e un trade-off acceptabil, fiindcă diferențele nu sunt atât de consistente.

Faptul că vouă nu vă place un SUV din diverse motive nu schimbă cifrele de mai sus. Eu personal sunt mulțumit de trecerea de la Laguna și Latitude la Sportage și nu m-aș mai întoarce și se pare că acest sentiment predomină, conform cifrelor de vânzări. Asta nu face Talisman o mașină rea, dar pur și simplu ea vine pe un segment în declin general și cifrele de vânzări nu foarte spectaculoase trebuie privite într-un context mai amplu.

A, și încă ceva, 80%, prin toamnă Latitude o să fie înlocuit de Talisman biggrin.gif

This post has been edited by zaboss: 12 Mar 2016, 23:48


--------------------
Kia Sportage 2.0 DSL AT/Laguna II 2006, 1.9 dci, 120 cp/ Latitude 2011, 2,0 dci, 175 CVA, Initiale
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter until you hear them speak.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 13 Mar 2016, 00:55
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Nu vorbesc 'impresii' ci spun doar ceea ce am remarcat eu mergand cu diverse masini. Spatiul interior si portbagajul unei compacte break nu sunt deloc mai prejos decat ale unui SUV compact, dar ambele sunt sub un vehicul break de clasa medie.

Da, nu imi plac nici de-o culoare SUV-urile si le consider complet inutile. Asta e, fiecare cu placerile lui.

Una peste alta, prin declinul clasei D, cred ca nici soarta Talismanului nu va fi una fericita. Sunt curios cine se va vinde mai bine: Espace sau Talisman.

13 Mar 2016, 02:00:
PS: Kia Sportage:
Luggage compartment capacity, rear seats upright, litres 503

This post has been edited by centurion: 13 Mar 2016, 01:00


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 13 Mar 2016, 07:13
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




@zaboss - la segmentul D ai uitat sa adaugi: Skoda Octavia/Superb, Passat, Bmw 3, Audi A4. Sunt cele mai intalnite din motive precum rate rate abordabile datorate unei valori reziduale mari.
Poate ca suv-urile au avut crestere si altele scadere dar inca dpdv al numarului absolut(asa cum vad pe strazi) suv-urile sunt inca putine pe aici, majoritatea nemtesti. Predomina compactele, majoritatea sunt conduse de femei. As putea spune ca nu exista cultura "gipanului" asa cum o stim la noi din tara.

Ca tinuta de drum, rulam pe autostrada in Germania(vara, uscat). Un Q7(3.0 D) vroia sa ma depaseasca si nu reusea, avand interiorul virajului. Viteza era aprox 160. Il vedeam in retrovizoare cum se chinuia cu masina sa stea pe banda, tot facand corectii din volan. La noi in tara sunt zmei pe drumuri nationale in linie dreapta. Ia sa-i vezi pe autostrazi, portiunile virajate, cat ii tine.
Tehnic, centrul de greutate ridicat poate pune probleme in situatii limita. E mult mai usor sa te rastorni(fata de masinile joase) in pofida sistemelor de siguranta. Odata rupta aderenta la roti(acvaplanare, muscat din exteriorul drumului) esti on your own la mana fizicii.

This post has been edited by mihai2005: 13 Mar 2016, 09:16


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaboss
post 13 Mar 2016, 09:30
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 8 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(centurion @ 13 Mar 2016, 01:55)
<span class='edit'>13 Mar 2016, 02:00:</span>
PS: Kia Sportage:
Luggage compartment capacity, rear seats upright, litres  503
*


Cred că este vorba de noul model, 2016, eu îl am pe cel vechi, 210-2015. Oricum, spre comparație, Laguna are 470l, 508 473, C5 439 - deci media clasei ar fi undeva spre 450-460l, iar la compacte media este pe la 380l.

QUOTE(mihai2005 @ 13 Mar 2016, 08:13)
@zaboss - la segmentul D ai uitat sa adaugi: Skoda Octavia/Superb, Passat, Bmw 3, Audi A4. Sunt destul de intalnite din motive precum rate rate abordabile datorate unei valori reziduale mari.
*


Dacă te uiți, vezi că este Superb, Octavia este compactă. BMW, Audi, Mercedes, n-am vrut să te fac de râs și cu alea. Dar dacă ești curios, A4 2008 - 256.000, A4 2015 - 125.000. Seria 3 2008 251.000, Seria 3 2015 143.000. Mercedes Clasa C 2008 - 206.000, Mercedes Clasa C 2015 173.000. Deci au pierdut și ele jumătate din mușterii.

QUOTE(mihai2005 @ 13 Mar 2016, 08:13)
Ca tinuta de drum, rulam pe autostrada in Germania(vara, uscat). Un Q7(3.0 D) vroia sa ma depaseasca si nu reusea, avand interiorul virajului. Viteza era aprox 160. Il vedeam in retrovizoare cum se chinuia cu masina sa stea pe banda, tot facand corectii din volan. La noi in tara sunt zmei pe drumuri nationale in linie dreapta. Ia sa-i vezi pe autostrazi, portiunile virajate, cat ii tine.
Tehnic, centrul de greutate ridicat poate pune probleme in situatii limita. E mult mai usor sa te rastorni(fata de masinile joase) in pofida sistemelor de siguranta. Odata rupta aderenta la roti(acvaplanare, muscat din exteriorul drumului) esti on your own la mana fizicii.
*



Dacă nu știi să conduci, orice mașină este un pericol. Aici nu este vorba de SUV vs. clasa medie, care este mai bun sau care este mai rău. Este un trend obiectiv al societății, demonstrat de cifrele de vânzări, fie că ne place unora sau nu. Eu nu am spus că Talisman este prost și Sportage este super-mașină (eu personal am ales-o strict din considerente practice, pentru garda la sol fiindcă ajung și în zone mai puți asfaltate) sau mașinile de clasă D sunt inferioare (am două, una chiar împlinește anul acesta 10 ani și e luată de nouă).

Tot ceea ce am afirmat este că vânzările slabe ale Talisman trebuie privite mai cu îngăduință, fiindcă mașina vine pe o piață în scădere drastică, este o mașină fără istoric și, probabil, nici Renault nu are obiective ambițioase cu el (dincolo de bulshitul de marketing corporatist). Și, totuși, faptul că au vândut peste o mie de mașini într-o lună, în vreme ce mașini mult mai vechi pe piață au vândut abia 3000 e o realizare pentru un debutant.


--------------------
Kia Sportage 2.0 DSL AT/Laguna II 2006, 1.9 dci, 120 cp/ Latitude 2011, 2,0 dci, 175 CVA, Initiale
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter until you hear them speak.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 13 Mar 2016, 10:42
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(zaboss @ 13 Mar 2016, 10:30)
Cred că este vorba de noul model, 2016, eu îl am pe cel vechi, 210-2015. Oricum, spre comparație, Laguna are 470l, 508 473, C5 439 - deci media clasei ar fi undeva spre 450-460l, iar la compacte media  este pe la 380l.
*


Laguna 3 break : volume of Luggage (trunk) 508 l
C5 break: volume of Luggage (trunk) 533 l
Superb break: volume of Luggage (trunk) 660 l
Mondeo: Seats upright (ISO) WAGON (Laden to Roof - with mini spare) - 730
Talisman break: probabil 530l +
etc.

Cat este media la clasa D break?

Megane 3 break: Luggage room (seats up) 486 l
Auris break : Luggage room (seats up) 530 l
Octavia break: Luggage room (seats up) (l):610
Astra break: Trunk capacity : 540 L
etc.

Cat este media la clasa compacta break?


Inca o data spun: dimensiunile (interior, exterior, portbagaj) unui SUV compact sunt comparabile cu cele ale unei compacte break.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaboss
post 13 Mar 2016, 11:43
Post #103


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 8 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(centurion @ 13 Mar 2016, 11:42)

Inca o data spun: dimensiunile (interior, exterior, portbagaj) unui SUV compact sunt comparabile cu cele ale unei compacte break.
*


La clasa D, vezi că doar Superb este peste 600 (ca și Octavia la compacte - așa vrea Skoda să se poziționeze), celelalte se învârt în jur de 530, la Mondeo este măsurat spațiul până la tavan și dacă faci asta la un SUV ajungi aproape de 1000l.

Vorbim de medii, nu de excepții, că așa pot să-ți dau exemplul CR-V, cu 590l. Însă discuția a deviat într-un aspect secundar al problemei. Ideea de bază este că mașinile de clasa D sunt înlocuite masiv de SUV, așa cum arată comparația între cifrele de vânzări. Asupra motivelor reale, asupra dezavantajelor uneia sau alteia dintre variante putem să glosăm oricât și poate un moderator face un split la offtopicul acesta, care poate deveni o dezbatere interesantă.


--------------------
Kia Sportage 2.0 DSL AT/Laguna II 2006, 1.9 dci, 120 cp/ Latitude 2011, 2,0 dci, 175 CVA, Initiale
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter until you hear them speak.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 13 Mar 2016, 12:38
Post #104


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




@zaboss
- vorbeam de cifre absolute, vorbesti de cifre relative(evolutii).
- aici ai cam gresit-o, obiectivul discutiei nu era sa "faci de ras" sau "sa faci" pe careva.

Eu vorbeam de aspectul pur tehnic. In situatii limita clar berlina/compacta e mai capabila. Plus placerea de a conduce. Nu-i pe gustul meu/ posibil al altora o masina care se comporta ca o barca in viraje, giratorii.
N-am contestat trendul. Permite-mi te rog sa nu ma aliniez.
Ai nevoie de spatiu, cum au spus si altii sunt alte alternative: break, monovolum.
Daca as merge prin locuri chair dificile, mi-as lua un offroader serios. Nu soccer moms cars. Asa pe sosea nu sunt gata sa renunt la siguranta/manevrabilitate/consum.


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 13 Mar 2016, 15:44
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(zaboss @ 13 Mar 2016, 12:43)
La clasa D, vezi că doar Superb este peste 600 (ca și Octavia la compacte - așa vrea Skoda să se poziționeze), celelalte se învârt în jur de 530, la Mondeo este măsurat spațiul până la tavan și dacă faci asta la un SUV ajungi aproape de 1000l.
*


Stai ca aici m-ai pierdut.
Dimensiunea portbagajului este data ca un volum, deci in loc sa fie data in cmc, dmc sau mc este prezentata in litri. Si cand se prezinta o anumita dimensiune atunci inseamna ca s-a masurat tot portbagajul, pe lungime, pe latime si pe inaltime.

In rest, sa se vanda SUV-urile cat de bine se vor vinde. Asta nu inseamna ca ma voi alinia la 'majoritate' doar de dragul cifrelor de vanzari. Am nevoie de 4x4 pentru ca merg pe teren accidentat sau locuiesc in zona montana? Atunci imi iau Jeep Wrangler. In rest, prefer avantajele reale ale unei masini care este 'doar de sosea', incluzand aici si Talisman break (ca sa nu fiu total off-topic).
Bun la toate este A4/A6 Allroad.

Attached thumbnail(s)
Untitled.png ( Size: 543.38k ) Number of downloads: 825


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaboss
post 13 Mar 2016, 16:31
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 8 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(centurion @ 13 Mar 2016, 16:44)
Stai ca aici m-ai pierdut.
Dimensiunea portbagajului este data ca un volum, deci in loc sa fie data in cmc, dmc sau mc este prezentata in litri. Si cand se prezinta o anumita dimensiune atunci inseamna ca s-a masurat tot portbagajul, pe lungime, pe latime si pe inaltime.
*


În mod normal, volumul portbagajului se măsoară până la poliță, nu până la plafon. În cazul în care s-ar măsura până la plafon, un SUV este mai avantajat deoarece are înălțimea mai mare ca un break. În dimensiunile date de tine, la Mondeo se măsura altceva decât la celelalte. Măsurat „normal” este 525l, nu 700 cât ai dat acolo.

@Mihai,
tot acest offtopic a pornit de la încercarea de a plasa vânzările (slabe) ale Talisman într-un context în care întreaga clasă de automobile în care se încadrează înregistrează scăderi masive, atât la mărcile de volum, cât și la cele de lux, în favoarea SUV, care a fost dusă de voi la un versus SUV contra clasa D - că SUV sunt incomode, că nu au portbagaj, că nu ai plăcere la condus... Un element obiectiv - comparația cifrelor de vânzări, a ajuns la o discuție subiectivă care nu prea își are locul.

This post has been edited by zaboss: 13 Mar 2016, 16:47


--------------------
Kia Sportage 2.0 DSL AT/Laguna II 2006, 1.9 dci, 120 cp/ Latitude 2011, 2,0 dci, 175 CVA, Initiale
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter until you hear them speak.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 13 Mar 2016, 18:52
Post #107


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(zaboss @ 13 Mar 2016, 16:31)
@Mihai,
tot acest offtopic a pornit de la încercarea de a plasa vânzările (slabe) ale Talisman într-un context în care întreaga clasă de automobile în care se încadrează înregistrează scăderi masive, atât la mărcile de volum, cât și la cele de lux, în favoarea SUV, care a fost dusă de voi la un versus SUV contra clasa D - că SUV sunt incomode, că nu au portbagaj, că nu ai plăcere la condus... Un element obiectiv - comparația cifrelor de vânzări, a ajuns la o discuție subiectivă care nu prea își are locul.
*



Nu e SUV versus clasa D. Ai afirmat ca segmentul SUV il va acoperi treptat cel al clasei D.
Si reactia era ca: SUV si clasa D ofera lucruri destul de diferite pt a se concretiza lucrul asta. Sunt destui clienti avizati care merg sa caute masini, avand temele facute de acasa. Stiu de ce au nevoie. Nu sa fie rosie si "sport" si daca se poate gip.

This post has been edited by mihai2005: 13 Mar 2016, 18:55


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 14 Mar 2016, 00:54
Post #108


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Daca vorbim de portbagaje, eu unul sunt disperat dupa berline cu portbagaj cat mai mare. Nu imi place sa las lucruri la vedere prin masina, totul merge in portbagaj. De asemenea nu suport zgomotele ce vin de la hayon, de la polita sau din portbagaj, in general, cand vorbim de masini cu hayon, nu cu spatiu de bagaje complet inchis de habitaclu.
Megane-ul Sedan are 520 litri, Fluence-ul 530, Talisman-ul cu 608 o sa fie ceea ce visam aproape. blush.gif


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazil
post 14 Mar 2016, 11:41
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 26 January 06




Salut,

Referitor la capacitatea portbagajului la Talisman mi s-a parut comparabil
cu cel de Fluence, credeam ca din cauza mochetei negre pare astfel.
Insa citind brosura de prezentare a Talismanului spre sfarsit e lista cu dimensiuni, iar
la portbagaj spune astfel (redau aproximativ):
capacitate compartiment superior (deasupra politei) 515 litri
capacitate compartiment inferior 93 litri.

Asadar capacitatea utila este 515 litri, ceilalti 93 de litri sunt in compartimentul
rotii de rezerva.


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.6 16V Megane Classic 1.6 8V 2014 2000 RTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 14 Mar 2016, 12:14
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Macar litri de la break sunt 100% utilizabili. La berlina te incurca difuzoarele si barele de sustinere a capacului portbagajului incluse in cei 515l. Astfel Meganul 2 sedan are portbagajul cu un volum util mai mare decat Talisman berlina.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 14 Mar 2016, 12:17


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 19 Mar 2016, 22:11
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




In seara asta la mall era un Talisman expus si un agent de vanzari langa el asa ca am avut timp sa-l studiez si pe interior.Ce sa zic pare bine finisat dar nu ceva deosebit,spatiul interior in schimb mi se pare mai mic fata de Fluence,in spate are loc mai putin,pielea eco cafeniu inchis e ok ramane de vazut in timp cum se tine,portbagajul e la fel ca la Fluence numai ca are un buton pe exterior de deschidere de-ti sare in fata de nu esti atent,consola centrala lunga gen VAG pare la locul ei,apoi micile butoane iluminate ce palpaie in rosu nu mai incanta.Oricum e un pas inainte in materie de finisaje.La exterior vad ca s-a revenit iar la aripile fata de plastic,jantele sunt bestiale dar nu stiu cum va fi pe gropile noastre ca talonul e cam mic, la motor iarasi mai atent antifonata iar la 1.6 dci a aparut capacul la motor dar e din pasla,becurile in far se schimba f usor ca e spatiu destul...oricum e peste Fluence la finisaje la orice capitol,oricum capac la motor o sa iau si eu sa-i pun,dar si 34k de euro pe biturbo nu e ieftin deloc iar reducerea este de max 1k de euro.Una peste alta e masina buna dar nu la banii astia....mie L3 full adusa de afara cred ca Initiale mi s-a parut mai atent lucrata,lemn pe bord,volan in 2 culori cu lemn....


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jeblond
post 19 Mar 2016, 22:32
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 12 August 05
From: Ploiesti




Reducerea e mai mare de 1k, 1k e doar la prima strigare.


--------------------
Renault Talisman 2016 Intens 1.6 DCI 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 19 Mar 2016, 22:42
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Ma uitam pe Youtube, testul la Talisman facut de Giurgea si Bratu are 19k vizualizări.
Boy!!! blink.gif E ceva interes îngrămădit pe mașinuța asta.

Iata si manualul: https://www.google.ro/url?sa=t&source=web&r...P5cBgLLNoPys8hw


Din cîte îmi dau seama masina asta nu are un spatiu de depozitare răcit la bord. Ar cam fi fost cazul.

This post has been edited by simon: 19 Mar 2016, 23:01


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jeblond
post 20 Mar 2016, 00:15
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 12 August 05
From: Ploiesti




Are spatiu. In cotiera exista un compartiment racit separat pentru 2 sticle


--------------------
Renault Talisman 2016 Intens 1.6 DCI 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 20 Mar 2016, 00:30
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Nu stiam ca e răcit, dar mi s-a parut întortocheat rău spatiul acela special din cotiera, accesul e dificil. La Citroen 5 este in tunelul median, foarte la îndemînă.

Apreciez cele doua spatii laterale din portbagaj, poti pune acolo trusa medicală, triunghiuri, etc, dar nu le-au inchis cu plase macar, daca nu au vrut sa le prevadă cu capace. De asemenea, nu au prevazut o brida pentru stingator, cum am mai vazut la alte marci.
Lucruri simple, chiar ieftine, dar portbagajul la Renault a fost mereu saracut la dotări.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 20 Mar 2016, 17:03
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




@75AIM
Reducerea pe care-am obtinut-o (in afara Romaniei) a fost de 10% din prima fara sa ma tocmesc. Cam asta e la toate marcile. VAG s-ar putea sa faca exceptie (inca?).


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jeblond
post 21 Mar 2016, 10:50
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 12 August 05
From: Ploiesti




A ajuns masina la reprezentanta, maine o ridic.

This post has been edited by jeblond: 21 Mar 2016, 10:50

Attached thumbnail(s)
WP_20160321_10_31_54_Pro__1_.jpg ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 514


--------------------
Renault Talisman 2016 Intens 1.6 DCI 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 21 Mar 2016, 10:54
Post #118


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




not-bad.png

This post has been edited by R19/16v: 21 Mar 2016, 11:01


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 21 Mar 2016, 11:08
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Arata bine felicitari sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km cu ea fara probleme.


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 21 Mar 2016, 20:27
Post #120


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(jeblond @ 21 Mar 2016, 10:50)
A ajuns masina la reprezentanta, maine o ridic.

Arata beton.
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!
Asteptam cu interes detalii smile.gif


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 17:58
Dacia