Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

50 Pages « < 44 45 46 47 48 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Talisman 1.6 dCi 130 BVM6 , drive test, experiente

m3st_tce
post 16 May 2017, 21:22
Post #1351


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Problema grava de siguranta. Daca se desprinde in timpul mersului? tongue.gif


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 17 May 2017, 07:19
Post #1352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Pai daca se desprinde atunci sigur unii se vor uita sa vada ce a cazut pe acolo si exista un risc. E bine ca au rechemat masinile in service.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 17 May 2017, 08:34
Post #1353


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(stefandinescu70 @ 16 May 2017, 18:28)
Asta DA rechemare in service  radmasa.gif .    Sa schimbe sistemul de duze/pompa - stropire/spalare  parbriz nu ar chema in service sute de masini ....... dar pentru un panou insonorizant cheama .  Tipic  Renault
*



Pai si voi puneti botu ca pt aia te cheama? Te duci acolo si iti zice(sau nu) ca mai umblam si la "nu stiu ce", adica la problema pt care te cheama in realitate.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 17 May 2017, 08:48
Post #1354


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Au fost si anul trecut 2 rechemari - pentru bancheta spate si pentru sistemul de franare.

Mai multe detalii aici -

http://www.anpc.gov.ro/galerie/file/retrag...i_din_spate.pdf

si

http://www.anpc.gov.ro/galerie/file/retrag..._de_franare.pdf


Edit :

Tot in 2017

- rechemare disfunctionalitate la sistemul de siguranta de inchidere portiere pentru copii - http://www.anpc.gov.ro/galerie/file/retrag...__Talisman_.pdf

- rechemarea cu capacul inferior al plansei de bord - http://www.anpc.gov.ro/galerie/file/retrag...e_Talisman2.pdf


This post has been edited by Gill_ro: 17 May 2017, 09:23


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 17 May 2017, 09:16
Post #1355


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(papa_mulo @ 17 May 2017, 08:34)
Pai si voi puneti botu ca pt aia te cheama? Te duci acolo si iti zice(sau nu) ca mai umblam si la "nu stiu ce", adica la problema pt care te cheama in realitate.
*



Poti da un exemplu?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 17 May 2017, 10:23
Post #1356


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(papa_mulo @ 17 May 2017, 08:34)
Pai si voi puneti botu ca pt aia te cheama? Te duci acolo si iti zice(sau nu) ca mai umblam si la "nu stiu ce", adica la problema pt care te cheama in realitate.
*




Da si tu crezi ca eu PUN BOTUL sa ma duc la vreo rechemare de-a lor ??? Doar daca ma cheama cu ceva mecanice sau electrice de inlocuit, in nici un caz resoftari sau alte prostii de plastice sau materiale care joaca nefind stranse . Iar daca cutia de viteza va face vreo goanga ( pana in prezent merge perfect by the way ) o pun cu rotile la bordura si ii ard ambreiajele si apoi o schimb urgent pe garantie , nu las sa se joace/bage mana nimeni in ea, ( gen schimburi ulei sau alte KK resoftari) , cand de fapt ea trebuie inlocuita ( vezi Megane 4 EDC7 ) .

This post has been edited by stefandinescu70: 17 May 2017, 17:04


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 May 2017, 11:36
Post #1357


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




si tu cum ai declarat ca nu mergi la revizii la ei ca le faci in regim propriu... o sa se grabeasca sa ti-o schimbe de nu mai pot ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 17 May 2017, 12:04
Post #1358


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(roland @ 17 May 2017, 10:16)
Poti da un exemplu?
*



Strategii de comunicare, de imagine etc. Te cheama pt un nimic ca sa iti repare ceva mai grav. Clientul e cazut in kur de placere ca se simte gadilat pt un nimic iar ei nu au iesit in comunicate publice cu probleme grave care pot afecta imaginea si vanzarile. Ba din contra, suna bine ca "aia de la reno" te cheama sa-ti remedieze si un rahat de plastic...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 17 May 2017, 14:33
Post #1359


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Nu, nu... un exemplu concret. Ca l-au chemat pentru X si au reparat Y. Ai un exemplu concret?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 17 May 2017, 16:34
Post #1360


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Pt asa ceva te asteapta la prima revizie si ti-o rezolva. N-am exemplu, e ceva logic.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 17 May 2017, 17:06
Post #1361


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(cj98czh @ 17 May 2017, 11:36)
si tu cum ai declarat ca nu mergi la revizii la ei ca le faci in regim propriu... o sa se grabeasca sa ti-o schimbe de nu mai pot ..
*



Nu ai inteles procedura ( de revizii la mine ) + ( traim in Romania ) , asa ca nu are rost discutia , fiind offtopic

This post has been edited by stefandinescu70: 17 May 2017, 17:09


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agabrean
post 18 Jun 2017, 15:57
Post #1362


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 5 June 07
From: Brasov (RO) / Bruxelles (BE)




Buna, stie cineva daca si cum se poate dezactiva regulatorul adaptativ, sa fie doar regulator normal si nu adaptativ?


--------------------
Renault Talisman Estate 1.6 dci 4Control Initiale Paris
Grand Scenic III 2013 2.0 BVA 150
Laguna III 2.0 GT 180 4Control
Laguna II 1.9 DCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 18 Jun 2017, 16:20
Post #1363


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Hopa , a mai aparut cineva care vrea dezactivare ( OFF pe linie ) la Talisman 124.gif .
Pot sa intreb de ce vrei sa nu mai fie adaptativ ??


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agabrean
post 18 Jun 2017, 23:38
Post #1364


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 5 June 07
From: Brasov (RO) / Bruxelles (BE)




Salut, in anumite conditii e misto, de exemplu cind sunt restrictii si se merge in coloana, insa pe autostrada e enervant. Lasa distanta prea mare iar cind masina care ma precede vrea sa iasa si incetineste, desi e trei sferturi pe banda cealalta, frineaza si a mea.

In plus ma trezesc ca merg cu 100 in spatele vreunui adormit pe autostrada si nici nu-ti dai seama, ca lasa asa distanta mare incit tu esti convins ca mai ai pina sa trebuiasca sa schimbi banda.

In fine, ar fi super sa pot sa-l pun pe adaptativ doar la nevoie.

Merci.


--------------------
Renault Talisman Estate 1.6 dci 4Control Initiale Paris
Grand Scenic III 2013 2.0 BVA 150
Laguna III 2.0 GT 180 4Control
Laguna II 1.9 DCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 19 Jun 2017, 06:30
Post #1365


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Nu se poate modifica distanța până la mașina din față?


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 19 Jun 2017, 08:00
Post #1366


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(agabrean @ 18 Jun 2017, 23:38)
ca lasa asa distanta mare


Cat de mare? Cati metri?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agabrean
post 19 Jun 2017, 08:38
Post #1367


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 5 June 07
From: Brasov (RO) / Bruxelles (BE)




Salut, se poate modifica, dar pe cea mai mica distanta e cam dublu cit as lasa eu in mod normal cind vreau sa depasesc pe cineva. Nu stiu citi metri, chestia e variabila in functie de viteza. Din cite am inteles el calculeaza sa lase cca 2 secunde intre masina ta si cea din fata. Cind mergi in spatele cuiva e ok, e distanta de siguranta, problema apare cind vrei sa depasesti sau cind se interpune cineva in fata ta, masina frineaza in loc sa decelereze pentru a ajunge la distanta de siguranta si in marea majoritate a cazurilor frinarea nu este necesara. Ideea e ca acest lucru duce la o uzura mai mare a frinelor si la un consum mai important de carburant.


--------------------
Renault Talisman Estate 1.6 dci 4Control Initiale Paris
Grand Scenic III 2013 2.0 BVA 150
Laguna III 2.0 GT 180 4Control
Laguna II 1.9 DCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 19 Jun 2017, 09:14
Post #1368


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




https://www.qld.gov.au/transport/safety/rul...road/distances/

"You should drive at least 2 seconds behind the vehicle in front during ideal conditions."

Deci masina face foarte bine, se conformeaza regulilor de siguranta. Cand se interpune cineva in fata ta, normal e sa lasi distanta de siguranta, daca ala franeaza imediat dintr-un anumit motiv... Nu vad problema...

Ca sa imi raspund la intrebare, la 100km/h acele 2 secunde se traduc in aprox. 54 m.

Depasirile alea la cativa metri de cel din fata nu sunt deloc in regula, nu spun ca nu fac si eu de multe ori asa, problema e ca daca ala franeaza... buf.

This post has been edited by roland: 19 Jun 2017, 09:16


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 19 Jun 2017, 09:21
Post #1369


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Si cumva sa nu fie si nitel UNSAFE franarea asta pe autostrada, mai ales la viteze ridicate . Sistemul te tine sa nu il lovesti pe ala din fata ta , dar de ala din spate are grija cineva ??? il atentioneaza cineva ca tu pui frana degeaba ...?? sau inutil ?? Nu mai zic ca nu aprinde nimeni stopurile spate la franarea automata a sistemului .....sau le aprinde ?? a verificat cineva chestia asta ??. Aici nu se pune problema consumului de carburant sau de uzura franelor ..

This post has been edited by stefandinescu70: 19 Jun 2017, 09:26


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 19 Jun 2017, 09:33
Post #1370


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Tu ce faci cand cel din fata ta pune brusc frana la 130km/h? Sa zicem ca ai distanta de 2s...

a. franezi pentru a evita
b. te uiti in oglinzi, daca ai trafic in spate si in lateral te bagi in ala din fata fara probleme

Franarea nu e unsafe, pentru ca nu va frana brutal, sa fim seriosi... Si daca va frana usor mai tare, se vor aprinde avariile, cel din spate are timp sa franeze (Daca sta la 2s).

Mie nu mi se pare deloc unsafe sa franez la 130km/h, masina sta foarte bine, ma gandesc ca Talisman-ul nu face exceptie deci, daca cineva se baga in fata mea, atunci franez putin.

Hai sa te intreb altfel? Daca tu mergi cu 130km/h pe autostrada si vine unul si se plaseaza in fata ta, la 10m, mergand cu aceeasi viteza, ce faci? Nu incerci sa asiguri cat de repede distanta de siguranta? Poti s-o faci prin frana de motor sau frana de picior, difera perioada in care te afli in pericol, alegerea ta.

Eu spun ca masina se comporta conform normelor de siguranta si le aplica ad litteram. Ce noua ni se pare ca nu stiu ce... irelevant.

19 Jun 2017, 09:38:
PS: luminile de frana trebuie sa se aprinda cand masina franeaza automat. Pe forumuri mai toata lumea zice ca se intampla, ma indoiesc ca la Renault nu e asa.

This post has been edited by roland: 19 Jun 2017, 09:38


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 19 Jun 2017, 10:55
Post #1371


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Mi se pare ca nu avem de ce sa ne ingrijoram de ce face pilotul automat. El nu poate anticipa, are un comportament mecanic.
Atunci cind actiunea lui se dovedeste inadecvata ii dam talpa si corectam imediat. Apoi il reconectam cind avem nevoie de el.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agabrean
post 19 Jun 2017, 11:46
Post #1372


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 5 June 07
From: Brasov (RO) / Bruxelles (BE)




A spus perfect colegul Simon, sistemul nu anticipeza, el are un program pe care il urmeaza. Insa in realitatea din trafic programul lui nu e tocmai ok.

Cind m-am referit la cineva care se interpune, am vrut sa spun ca mergi de exemplu pe prima banda, te depaseste cineva pe banda a 2-a, care are pe altul in spate. Omul se asigra inaite sa intre in fata ta, deci lasa o distanta rezonabila, insa nu suficienta pentru Talisman. In aceste conditii masina frineaza desi nu e deloc nevoie, omul a lasat distanta si in plus merge mai repede ca mine.

Eu ca sofer vad asta si pur si simplu imi continui drumul cu aceeasi viteza sau decelerez putin, dar in nici un caz nu pun frina. E absolut inutil.

Alta situatie jenanta este cind prinzi din spate o masina care merge mai incet, dar nu mult mai incet, de exemplu tu ai 120 et are 115. Daca ma pun pe banda de depasire am nevoie de foarte mult timp ca sa-l depasesc datorita distantei foarte mari pe care o lasa intre noi, lucru care enerveaza pe ceilalti participanti la trafic. Am 2 alternative, sa ramin in spatele lui sau sa accelerez, caz in care pierd utilitatea pilotului automat.

Cred ca vi s-a intimplat la toti sa dati peste unul care se pune sa depaseaca pe banda a doua desi mai are mult pina la masina din fata. E foarte enervant.

Sper ca m-am facut inteles.

In ceea ce privesc stopurile de frina, acestea se aprind normal indiferent cine pune frina, sistemul sau soferul.


--------------------
Renault Talisman Estate 1.6 dci 4Control Initiale Paris
Grand Scenic III 2013 2.0 BVA 150
Laguna III 2.0 GT 180 4Control
Laguna II 1.9 DCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 19 Jun 2017, 11:48
Post #1373


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Se aprind stopurile de frana ( ca si cand ai frana tu din pedala ) la actiunea de franare automata a cruise adaptiv ?? sau se aprind avariile cand franeaza mai brusc ??? aia fiind altceva=frana de urgenta .

Nu ati patit ca fiind in coloana pe autostrada cu 150 km la ora , pe banda doi , de exemplu sa iti intre in fata unul brusc ( venit din banda doi din spatele tau +banda unu+inapoi banda doi in fata ta) ( care pana atunci iti dadea flashuri ca nebunul din spate, el fiind cu 180km/ora ) ????

Deci daca iti intra in alea 2 sec ale tale din fata fata de masina urmatoare , primesti o frana brusca de te lipesti de parbriz si nu stii de ce , asta pentru ca sistemul vrea din nou alea 2 sec sa le realizeze . Asta este o situatie periculoasa si se soldeaza sigur prin accident daca ai pe altii in spatele tau .

Da , pentru mers civilizat este OK sistemul , dar altfel, mai bine NU . ( parerea mea)

( la mine este OFF din prima zi de viata a Talismanului la mine in curte , asta ca sa nu ii duc grija cand/ce face si cum ) vorba aceea , mi-o fac singur cu mana mea nu cu mana lui altul .

This post has been edited by stefandinescu70: 19 Jun 2017, 11:57


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agabrean
post 19 Jun 2017, 12:14
Post #1374


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 5 June 07
From: Brasov (RO) / Bruxelles (BE)




Stefan, tu ai dat OFF la sistem complet sau ai reusit sa-l pui pe regulator normal?

In ceea ce privesc stopurile de frina, m-am referit la stopurile normale, nu la avarii. Se aprind cind frineaza pilotul automat exact ca atunci cind actionezi pedala de frina.


--------------------
Renault Talisman Estate 1.6 dci 4Control Initiale Paris
Grand Scenic III 2013 2.0 BVA 150
Laguna III 2.0 GT 180 4Control
Laguna II 1.9 DCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 19 Jun 2017, 12:31
Post #1375


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Cruise Adaptiv off si conduc eu , pedale , volan, ochi , ..... Enervant , stiu , ca dai banii degeaba pe ele . O sa verific cu CLIP daca se poate anula ceva ( radarele laser disable , raze laser disable , senzori video off ????? ) sa nu mai mearga in adaptiv si nici LANE ASSIST sa nu mai existe ( si ala este OFF oricum ) , desi ma indoiesc ca se poate face ceva .
Momentan imi bat capul cum instalez PADELE VOLAN la Talisman , pentru automata EDC6 ( soft /hardware) , deoarece este o prostie ca nu au pus asa ceva decat pe RS uri .

This post has been edited by stefandinescu70: 19 Jun 2017, 12:36


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 19 Jun 2017, 13:37
Post #1376


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Apropo de frana brusca, manualul spune "the adaptive cruise control can brake the vehicle up to a third of the braking capacity".
Cu maxim o treime din capacitate... nu prea ai cum sa pui frana brusca.


Tot manualul spune ca daca vrei sa depasesti, daca semnalizezi atunci nu se mai intampla ca masina sa franeze singura daca te apropii de cel din fata.

"If your speed is lower than the cruise control and you wish to perform an overtaking manoeuvre, activating the direction indicator will provide acceleration enabling the overtaking manoeuvre."


Distanta pana la masina din fata se poate regla, intre o secunda si doua secunde. O secunda e chiar ok.

This post has been edited by roland: 19 Jun 2017, 13:42


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 19 Jun 2017, 14:17
Post #1377


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




QUOTE(stefandinescu70 @ 19 Jun 2017, 13:31)

  Momentan imi bat capul cum instalez PADELE VOLAN  la Talisman , pentru automata  EDC6 ( soft /hardware) , deoarece este o prostie ca nu au pus asa ceva decat pe RS uri .
*



Nu-ti mai bate capul, cutia stie destul de bine ce are de facut. Vrei sa retrogradeze "preventiv" inainte de o depasire, dai un kick in acceleratie, si va retrograda instantaneu. Vrei raspuns rapid, schimb la turatii mai ridicate (si-ti asumi faptul ca va schimba mai brutal la acceleratii cu pedala la podea), o treci in S.
Am incercat sa folosesc padelele de pe volan, dar am o problema, nu aud motorul si nu stiu cand sa schimb, adica il aud pe la 3000-3500 cu radio pornit, si atunci pana si in S ar fi schimbat deja.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 19 Jun 2017, 15:26
Post #1378


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




O treci in care S ???? Nu exista asa ceva la EDC Renault . Din padela decat dai un minus sau doi minusi smile.gif ( fiind in drive mode ) si ai decolat , nu astepti sa gandeasca cutia ce vrei tu . Daca ar fi cum spui tu , nici un RS nu ar mai avea padele si chiar nu ar mai trebui sa aiba modul SPORT . Ai turometru pentru turatie , nu trebuie sa folosesti urechea daca nu se aude motorul iar feelingul condusului este pe manual +/- nu pe Drive. Dar fiecare cu ale lui . La mine daca cutia automata nu ar fi avut +/- ( padele sau nu ) , masina cu acea cutie nu ar fi existat in curtea mea nici gratis.

This post has been edited by stefandinescu70: 19 Jun 2017, 15:29


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 19 Jun 2017, 21:56
Post #1379


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




Ah, scuze, am presupus ca are mod S, fiind cam aceeasi cutie DCT450/451. Vei observa ca daca apesi acceleratia si dai - sau --, cutia va avea un moment de gandire... ce va dura mai mult decat daca te infigi pur si simplu in pedala, cand va face aproape instantaneu kick down (chiar si in D, va retrograda mai repede). Poti sa pandesti turometrul si sa conduci alert, dar e tare obositor si putin periculos. A mea are padele, dar sunt pe volan, si sunt greu/foarte greu de folosit daca esti pe serpentine si vrei sa conduci sportiv. La drum drept/autostrada, sigur, sunt ok, dar, repet, fara o utilitate prea mare.Varianta corecta este cea de pe Renault GT, acolo sunt fixe parca? Oricum, cum spuneai, fiecare cu ale lui smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bumbul
post 24 Jun 2017, 11:34
Post #1380


Am alt vapor acum ...


Group: Members
Posts: 377
Joined: 22 June 15
From: Constanta




QUOTE(mannick @ 19 Jun 2017, 21:56)
A mea are padele, dar sunt pe volan, si sunt greu/foarte greu de folosit daca esti pe serpentine si vrei sa conduci sportiv
*




In cazul asta nu tii mainile tot pe volan ? Sau tii mainile (mana) pisentru la ora 12 ?


--------------------
Hyundai i40 1.7 CRDi 136cp CVA - CT28SBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50 Pages « < 44 45 46 47 48 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:06
Dacia