Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutie de viteze Renault Koleos, Cutie de viteze Disc de ambreaj

Cristi R.
post 3 Feb 2018, 04:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 February 18




Buna ziua,
Sunt posesor de Renault Koleos din anul 2012 masina noua luata cu banii jos. Pana in anul 2017 masina a mers perfect. In anul 2017 am achizitionat un nou set de cauciucuri de iarna Nokian ca si cele mai vechi. Iarna trecuta fiind cu mai multa zapada am cam fortat masina prin zapada de 30-40 de cm pe stradutele Bucurestiului. Am patit urmatoarea problema, cand am vrut sa dau cu spatele intr-un morman de zapada mai maricel mi-a sarit prima data din mars-ariere. Din acel moment cand dau cu spatele si o fortez mai tare sare mereu. Dar cand spun fortat tare spun zapada peste 30 cm si chiar 50 cm. In rest masina merge perfect. AAAA Am uitat sa mentionez ...dupa ce am reusit sa fac totusi parcarea respectiva pe mormanul de zapada mi-a iesit cam 5 minute fum din ambreaj si apoi la cateva zile am gasit ulei sarit pe interiorul capotei de la motor. Am spart furtunul de la intercooler cica...acela mare si gros ca pe mana asa. M-a costat afurisitul 600 de lei. Mecanicul a zis ca numai un nebun putea sa forteze motorul in asa hal incat sa strice atatea ..ambreaj fumegand furtun ...si cutie de viteze se pare. Dupa inlocuirea furtunului masina merge perfect dupa un an de zile dar n-am mai fortat-o. Oare am fost eu prea nebun sau ea prea slaba?
Astept pareri...multumesc cu anticipatie....
Va salut respectuos,
Cristi R.


--------------------
Renault Koleos 2012 - b 38 kik
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 3 Feb 2018, 09:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




Buna ziua,
Ambele....


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 3 Feb 2018, 14:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Koleos , nu este SUV 4x4 de dat cu ea prin mormane si prin nisipuri .. Ambreiajele pica daca sunt fortate . Nu sunt gandite de sarcina mare . Sosea doar si mai putin offroad . Sau service permanent . Bine ca nu ai stricat HALDEXUL , ( diferentialul spate ) , acolo sa vezi preturi.


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 5 Feb 2018, 14:11
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Care Haldex??? vorbesti in cunostinta de cauza? sau ne dam aiurea cu parerea? ia si cauta la rusi Koleos off-road sa vezi ca nu e doar masina de mers pe asfalt. Si soferul are un cuvant de spus in uzura prematura a ambreiajului.
Koleos in general este o masina foarte solida si asta iti pot confirma proprietarii si forumurile externe fie din rusia, franta, australia.

This post has been edited by ady_vasiloiu: 5 Feb 2018, 14:18


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:25
Dacia