Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Placute de frana & discuri

Laurentziu83
post 25 Sep 2019, 07:52
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cu discuri de la producator e posibil sa nu iti mai functioneze ABS-ul sau sa pice mai repede rulmentii spate. Sau probleme cu materialul.

Eu le-am preferat OEM, ca sa nu am batai de cap. Oricum le schimbi doar odata in viata masinii.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_g
post 27 Sep 2019, 19:58
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 23 December 10
From: Iasi




Legat de arcurile pentru frana de mana, tocmai le-am montat pe cele din link, s-au potrivit foarte bine
https://www.ebay.com/itm/2pcs-Rear-Brake-Ca...872.m2749.l2649
20190927_170614.jpg ( Size: 993.8k ) Number of downloads: 1054


--------------------
Renault Megane 3 2011 1.5 dCi 110 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 1 Jan 2022, 23:11
Post #123


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Ma puteti ajuta sa inteleg si eu ceva legat de codurile Renault pentru placutele de frana? Am cautat pe un site (partsouq com) unde se pot afla codurile originale si am gasit un cod de placute pentru masina mea 410600379R. De asemenea, e si un cod alternativ 410607115R.

Cu aceste doua coduri merg pe un site de piese si gasesc o multime de optiuni aftermarket. Unele din ele apar ca sunt compatibile cu primul cod, altele cu al doilea. Dar care e diferenta dintre ele? Probabil ca sunt bune ambele dar as vrea sa inteleg ratiunea sau istoria celor doua coduri.

Nu mai zic ca la un set de placute aftermarket apare inca un cod compatibil 410605961R. Asta pare a fi de Fluence. Sunt practic aceleasi piese dar au coduri diferite pentru fiecare model Renault?

This post has been edited by silviumc: 1 Jan 2022, 23:11


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 3 Jan 2022, 11:23
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




sa stii ca la orice piesa vei gasi cate 2-3 coduri originale...nu stiu , poate e o chestie de proiectare...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 3 Jan 2022, 11:36
Post #125


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Plăcuțele cu codul 410607115R sunt o nouă versiune pentru 410600379R.
E doar chestie de îmbunătățire/actualizare.

Plăcuțele aftermarket doar bifează că se potrivesc cu acel cod nou, dar poate nu au parte de aceleași îmbunătățiri (dacă există).


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 3 Jan 2022, 12:00
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Daca te uiti in dialogys iti zice care cod inlocuieste pe care, sau pe autokarma daca cauti piesa dupa seria de sasiu, iti arata codul nou si in comentariu codul inlocuit.

La mine, pana acum, autokarma s-a potrivit 100% cu dialogys (BZ1W)

This post has been edited by lupukel: 3 Jan 2022, 12:01


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 3 Jan 2022, 16:38
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




Ai aici codurile pt frane complete de la reprezentanta pt 1.4 tce 2010

Sper sa te ajute

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20220103_163714_WhatsApp.jpg ( Size: 397.49k ) Number of downloads: 706


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robertm24
post 26 Jan 2022, 14:57
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 February 21




Salut, vreau sa schimb placutele si discurile pe spate, am gasit niste discuri textar cu rulment si senzor abs, intrebarea e urmatoarea, am frana de mana electrica si am cautat plăcute tot textar pe același site, erau 3 tipuri dar la toate scria ca nu sunt compatibile cu vehicule cu frana de parcare electrica, de ce oare? Sunt alt tip de plăcuțe? Mersi


--------------------
Dacia, Renault Duster, Megane 2012, 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 10 Apr 2022, 22:13
Post #129


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Spun ce am luat si confirm ca s-au potrivit perfect, acum sunt pe masina:

Discuri fata ATE cod 24.0124-0221.1
Placute fata ATE cod 16.0460-7266.2


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 5 Jul 2022, 22:30
Post #130


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Am pus tot ATE si pe spate
Discuri 24.0108-0116.2
Placute 13.0460-2740.2

Util de stiut, piulita mare care fixeaza discurile pe ax este de 30 mm, nu 36 cum apare intr-un tutorial de pe YouTube


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 12 Jun 2023, 09:07
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Salutare grup, am draci de mor si vreau sa va impartasesc experienta mea cu noile mele discuri si placute Textar, pe care le tot laudam ca franeaza exceptional.
Dupa ce am schimbat totul fata si spate la masina din semnatura, la 4000k am inceput sa am simptome de discuri ovalizate. Adica, la franare lunga de la viteze mari, de exemplu de la 120km/h reduci usor pana pe la 50km/h trepideaza volanul exact ca si cum ai avea discuri ovalizate. Deci innebunesc, daca luam Ringer sau QWP-uri intelegeam dar si la Textar??? In oras, sau la viteze mici nu sesizez nimic, dar la viteze mari apare oscilatia. Rotile sunt echilibrate ca si la 190km/h masina este super stabila, doar o singura bieleta antiruliu face galagie uneori de putin timp. Culmea bieleta este Meyle HD, care si asta nu are decat 10k km, adica vreo 6 luni. Asa ca ganditi-va de 2 ori cand schimbati producatorul pieselor, in sensul ca pastrati producatorul care nu va creat probleme si nu va aruncati la altii, in speranta ca va fi considerabil mai bine. Sincer o alta explicatie nu gasesc, dar de la Textar nu ma asteptam.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 12 Jun 2023, 11:17
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 492
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




La frane mi am invatat demult lectia...brembo sau oe,altceva pentru mine nu exista.


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Jun 2023, 13:31
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@costas78: ridica masina pe cric pe fiecare parte si trage cu putere de rotile fata stanga-dreapta, sa nu ai cumva un joc in bucsile de la brate. Daca incerci asta pe elevator, ai grija sa ai coloana de directie blocata, cei de la service nu gaseau jocul din acest motiv. Am scos cartela din contact, s-a blocat directia si au detectat jocul.

Ce zici tu am patit eu la 20 de mii de km dupa ce am schimbat discurile, iar masina avea cam 112 mii de km. Am schimbat bratele de suspensie fata si problema a disparut.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 12 Jun 2023, 17:02
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Sincer, nici eu nu as da vina pe discuri. Am vorbit cu multi prieteni care mi-au spus că Texar sunt foarte bune. La prima vedere bucsile de la brațe nici nu au crăpături. Mai spunea cineva să curat cititorii ABS de la fiecare roata cu WD40, sau să schimb rotile fata cu spate, dar fiecare roata a fost echilibrata la vremea ei când s-au montat anvelopele. Discurile nu au șanțuri sunt extrem de frumos păsuite de plăcute și frana este excelenta. Eu am luat mașina cu discuri și plăcute Ferodo. Am pus eu plăcute Brembo că cele Ferodo erau pe ducă și nu am fost mulțumit de frânare. E, dar după ce am pus Textar, discuri și plăcute in pereche fata și spate, frânarea a devenit extrem de eficientă.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 12 Jun 2023, 21:28
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




posibil montaj gresit sau utilizare defectuasa in rodajul discurilor. NU e recomandat frane bruste, pana la capat in primii 500 km.

This post has been edited by tuneam: 12 Jun 2023, 21:28


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 13 Jun 2023, 06:54
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Nu am mai auzit de rodajul discurilor. Daca situatia o impune franezi si gata.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 Jun 2023, 10:50
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Trage de roti cum ti-am zis si ne zici ce ai gasit. Lasa WD40 pe senzori (ca ABS-ul nu-ti intra asa usor), mutat roti si alte alea.

Si eu credeam la momentul respectiv ca era de la cauciucuri, ca sarisera de 5 ani, dar facea la fel si cu cele 4 anvelope noi montate ulterior.

Referitor la rodajul franelor, singura grija e sa franezi din timp, pentru ca nu prea vei avea frane in primii kilometri pana se aseaza placutele pe discuri.

This post has been edited by Laurentziu83: 13 Jun 2023, 10:51


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 Jun 2023, 11:18
Post #138


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(costas78 @ 12 Jun 2023, 10:07)
Adica, la franare lunga de la viteze mari, de exemplu de la 120km/h reduci usor pana pe la 50km/h trepideaza volanul exact ca si cum ai avea discuri ovalizate.

La mine au disparut vibratiile astea la frana la viteze mari dupa ce am schimbat la Laguna toata puntea fata.

Poate sa fie din bucse de bascule, din flansele amortizoarelor (cel mai probabil la mine ultima data), din tot ce e slabit pe puntea fata, mai putin de la discuri si placute.

Dupa schimbul pieselor pe puntea fata, cu aceleasi discuri care au acum 45.000 Km (vibratiile aparusera de la 15.000Km de la schimbul discurilor) nu mai am nici o vibratie.

Deci asa cum zicea si Laurentiu cauta-te de puntea fata: de la brate, la flansele amortiozarelor, inclusiv amortizoare slabite.



--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Jun 2023, 15:30
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




La mine cand am avut simptomele asta, prima oara am tras pe dreapta la un spatiu servicii pe A2, am ridicat-o pe cric si am tras de roti dreapta stanga si am gasit jocul in bucsile bratelor. Apoi am dus masina la Dacoserv si le-am zis ca am vibratii la franare (nu le-am zis ca am tras de roti). Ei au dus masina la ITP si le-a iesit ca am discurile ovalizate. Le-am zis ca discurile fusesera schimbate in urma cu un an si jumatate, nu era de la ele, le-am zis sa suie masina pe elevator sa tragem de roti. Am tras de roti, stai ca se misca cu tot cu directie. Ok, scot cartela din contact si blocam coloana de directie, ridicam la loc masina (cand am verificat eu, era doar cate o roata ridicata, pe elevator erau ambele).
Am tras de roti acum si s-a depistat jocul. Schimbat bratele fata, problem solved.

Vreo 20 de mii de km mai tarziu, pe motiv de directie usor instabila la viteze mari (faceam Bucuresti-Budapesta pe atunci), am schimbat cap bara dreapta, flanse amortizoare fata (+burdufuri cu ocazia asta, ca se rup cam des) si bielete antiruliu fata.

Alte 10 mii de km mai tarziu am schimbat discurile de frana fata pe motiv de mica vibratie la franare la viteze mari iar acum la 150 de mii de am directia ca-n fabrica. Capul de bara stanga si bieletele sunt cele din fabrica.

This post has been edited by Laurentziu83: 15 Jun 2023, 15:40


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 15 Jun 2023, 16:29
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




QUOTE(costas78 @ 13 Jun 2023, 08:54)
Nu am mai auzit de rodajul discurilor. Daca situatia o impune franezi si gata.
*


Exista rodaj al discurilor/placutelor, nu se foloseste excesiv frana in primii 200-300km. Sigur ca da, daca situatia o impune, franezi si gata.
https://www.ferodo.com/ro-ro/blog/give-brakes-a-break.html

RODAJUL
După înlocuire, plăcuțele și discurile se testează pe drumul public.
Rodajul se efectuează pe circa 200 km, perioadă în care trebuie să vă asigurați că nu există vibrații și zgomote care provin de la frâne, atât la deplasare, cât și la frânare.

Acțiunea de frânare trebuie să fie eficientă și se execută frânări scurte și lente pentru a permite alinierea corectă a suprafeței plăcuțelor în contact cu discul.

Frânările prea bruște și violente pot provoca supraîncălzirea materialului de fricțiune al plăcuțelor și discului, compromițând integritatea și performanțele frânei
https://www.bremboparts.com/europe/ro/produ...i-%C8%99i-rodaj




--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Jun 2023, 14:17
Post #141


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




dupa inlocuire, legea zice ca se face test de frane pe banc, nu ca se testeaza pe drum public....
https://www.b1tv.ro/auto/inspectorii-rar-me...deo-116207.html


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 16 Jun 2023, 23:03
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




Corect si normal asa ar trebui , test de frane pe stand .
Nu uitati ca inainte de a pleca prima data de pe loc , sa faceti cateva pedale de frana apasand pedala lin pana la capat / pana jos .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 17 Jun 2023, 07:32
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




De doua ori am luat teapa cu discuri aftermarket. In cateva mii de kilometri vibrau la franare. Textar si ferodo. De atunci schimb doar cu piese de origine. Fara probleme.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Jun 2023, 10:04
Post #144


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




de 2 ori nu ti le-au pus ca la carte ... adica nu au facut luna tot ce tine de butuc, etrieri ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 17 Jun 2023, 11:52
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 492
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




Ate si ferodo ovalizate,nu se pune problema curatarii,le am montat eu,pus oem totul ok.

This post has been edited by luca76: 17 Jun 2023, 11:53


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
accidutu
post 17 Jun 2023, 12:59
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 2 January 22




Salut, problema mea nu știu dacă este chiar pt acest topic. După test itp la frana de mana roata stingă spate nu tine cum trebuie. Inginerul de test îmi spune ca trebuie un nou kit de etrier și se rezolva. Acum După ce am dat jos roata și am văzut cam ce e pe acolo,întrebările ar fi:ce marca credeți ca este bună pt ca pe oe nu am găsit decât burdufuri, culise și garnituri de cauciuc, fără pistonase.A doua întrebare este cum fac sa nu curgă lichidul de frana dacă demontez etrierul?,am văzut diverse filme unde strâng furtunul de frana cu cleme, clești autoblocare dar,la mine furtunul are inserție cu plasa de sirma și dacă il strâng mi-e teama ca nu își mai revine.


--------------------
Renault megane 3 1.5 2011 kz5g06
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 17 Jun 2023, 13:03
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Desfaci si ii pui un dop. O sa curga putin, nu e big deal. Oricum trebe sa aerisesti un pic. Sa NU apesi frana si sa nu ai contactul.pus


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 22 Jun 2023, 15:21
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Salut colegii si revin cu un update la problema evidentiata mai sus. Ca sa elimin definitiv mitul discurilor ovalizate, am fost la un atelier de control cu laser si raspunsul a fost ca sunt perfecte. Nici nu ma asteptam de la Textar la altceva. Am schimbat bileletele antiruliu (cele vechi erau Meyle HD care au tinut doar un an si jumatate, dar Constanta este un santier si nu ma mira) si fenomenul este tot prezent. Am verificat bucsile de la brate si sunt foarte bune, am verificat capetele de bara si bieletele de directie si tot la fel, foarte bune. Practic nu am joc absolut nicaieri. Flansele si rulmentii impreuna cu telescoapele fata au tot la fel, un an si jumatate, schimbate odata cu bieletele antiruliu. Doar flansele sa fi cedat, dar nu cred, si nu stiu cum se verifica asta. Interesant este ca nu trepideaza tot timpul si nu am gasit situatia exacta in care o face. Am mai testat si varianta cu franare in viteza, in frana de motor, crezand ca volanata face figuri, dar nu. Face si pe liber. Practic uneori face, alteori nu, asta ma innebuneste. Prin oras la viteze mici de pana in 70km/h nu se simte nimic.
Daca mai aveti sfaturi, primesc cu placere.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 25 Jun 2023, 12:25
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In ce fel ai verificat bucsele de la brate? Daca n-ai tras TU de roti cu directia blocata si i-ai lasat doar pe mecanici, s-ar putea sa nu fie suficient. Si mie mi-au zis la fel, ca n-au bratele nimic; noroc ca trasesem eu de roti inainte sa o duc la ei. Apoi ei ziceau ca e normal sa fie un mic joc, ca nustiuce. Cert e ca cu brate noi n-am mai avut probleme.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 25 Jun 2023, 13:33
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Au verificat bine. Eram acolo. Au tras tare. Au folosit și o ranguță să depărteze și totul a ieșit bine. In afara de bielata dreapta, totul e din fabrica și în stare buna. Eu am luat mașina la 118k și în intrările de service erau doar revizii.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 16:32
Dacia