Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme motor, chiuloasa

gabytgf94
post 30 May 2017, 00:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 14




salut, Problema mea este una destul de grava, mii s-a spart un furtun de apa si mi-a fiert apa si motorul.
Chiuloasa trebuie sa o rectific si sa schimb garnitura, am verificat daca am apa in baia de ulei si se pare ca nu este, Este posibil sa imi fi afectat si pistoanele si tot ce mai cuprinde?
Am nevoie de un sfar sa stiu ce sa fac, ori schimb motorul ori rectific chiuloasa, indicatorul de incalzire a apei era normal la jumatate si eu nici apa nu mai aveam.....


--------------------
renault laguna 2 2003 - OT.04.CDB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 30 May 2017, 06:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




Salut!
Cum ti-ai dat seama ca nu mai ai apa in motor?Nu s-a aprins nici un bec?Nu vorbesc de indicator,care nu avea cum sa indice,nemaiavand apa,vorbesc de bec de avertizare. Cam cat a mers motorul fara apa si de unde stii ca-i garnitura de chiulasa dusa? Benzina sau motorina?

This post has been edited by dethave: 30 May 2017, 06:23


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnis
post 30 May 2017, 15:14
Post #3


MeMbRu normal


Group: Members
Posts: 502
Joined: 2 September 07
From: Tirgu Mures




Ai desfacut deja motorul?
Am patit si eu acelasi lucru, in plina vara, si nu a patit nimic.


--------------------
Renault Laguna II Dinamique 2003/1,9 Dci, 88 KW,Carminat Nav - MS xx yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabytgf94
post 30 May 2017, 16:38
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 14




salut, am adaugat astazi cam 6-7 litri de apa, nu s-a aprins niciun indicator si nivelul la apa era ok( la jumatate), cat a mers motorul fara apa nu pot sa iti zic exact ca nici eu nu stiu, am sesizat ca imi oscila turatia putin cand mai aveam 3-4 km pana acasa. Este motorina. Am presupus ca este chiuloasa pentru ca mii sa mai intamplat o data acum 2 ani, tot la fel numai ca atunci mii s-a ridicat nivelul la apa si s-a oprit si masina.


30 May 2017, 22:14:
QUOTE(mihnis @ 30 May 2017, 16:14)
Ai desfacut deja motorul?
Am patit si eu acelasi lucru, in plina vara, si nu a patit nimic.
*


Salut. Nu l-am desfacut. Bule de aer nu vad in vas si nici apa in baie nu am sau ulei in apa. In schimb daca merg 4-5 km si deschid busonul imi da cu apa afara cand e motorul rece nu... nu stiu daca este normal. La tine face asa?


This post has been edited by gabytgf94: 30 May 2017, 21:14


--------------------
renault laguna 2 2003 - OT.04.CDB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnis
post 31 May 2017, 05:30
Post #5


MeMbRu normal


Group: Members
Posts: 502
Joined: 2 September 07
From: Tirgu Mures




iti da afara, adica iti creste nivelul?
termostatul iti functioneaza corect?
oricum , ia-o de la capat si schimba senzorul de temperatura, verifica termostatul


--------------------
Renault Laguna II Dinamique 2003/1,9 Dci, 88 KW,Carminat Nav - MS xx yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabytgf94
post 31 May 2017, 11:50
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 14




Asta voiam sa fac. Sa schimb senzorul desi e ceva ciudat ca arata cum urca apa la 90 si se mentine acolo. Poate il schimb degeaba


--------------------
renault laguna 2 2003 - OT.04.CDB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 31 May 2017, 12:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




E posibil sa ai termostatul blocat, sau ceva furtun "gâtuit" si din cauza lui nu circula apa in tot sistemul. Aerisitul teoretic se face automat prin vasul de expansiune.
Daca chestia asta este dupa senzorul de temperatura antigel (daca te uiti sub dumper este o mufa cu 2 fire; acolo e senzorul de temperatura antigel si putin mai jos termostatul ... cauta furtunele din zona turbo, sub egr, etc ... poate gasesti unul spart sau indoit) atunci in bord iti arata apa la temperatura normala, de ~90 de grade.

Nu cunosc suficient de bine traseele furtunelor de antigel, dar sper ca se intelege ce am vrut sa spun smile.gif. Sau poate ai pus prea mult lichid, din cate stiu ar trebui sa intre ~7 litrii daca era complet goala instalatia.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miichellee
post 13 Dec 2017, 02:31
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 December 17




Salut habar nam daca postez bine dar sunt disperat cum sa incep sunt un amator de laguna 2 2001 expresion si acum seara mergeam linistit si dintrodata am auzit niste pocnete tari in fata, precizez ca urcam un deal in momentul acela iar dupa acel zgomot masina nu mai inainta parca era scoasa din viteza. Am reusit sa opresc pe margine deschid capota si uimire motorul a cazut.am reusit sa fiu tractat pana maine dimineata in curte la un service iar acum am tot felul de ganduri sumbre la ce sa putut intampla si ce costuri o sa am. Daca a mai patit cineva ceva asemanator cutie de viteze a patit ceva sau daca ar putea sa mai fi picat ceva

Ps. Motorul merge bine si in timp ce am fost tractat cu masina scoasa din viteza se auseau va si cum freca ceva fier in dreapta la roata fata


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 13 Dec 2017, 09:46
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




S-a rupt vreun suport.....si motorul a urmat directia gravitationala!
Daca baia de ulei nu s-a spart sunt sanse mari ca dupa ce se schimba TOTI suporti sa functioneze fara probleme......sub rezerva altor "surprize"!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Dec 2017, 11:11
Post #10


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Planetarele / racordul de levacuare fiind surprizele..

This post has been edited by argon: 13 Dec 2017, 11:12


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miichellee
post 19 Dec 2017, 11:18
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 December 17




Am rezolvat problema am fost la mecanic si mia zis ca ceva surub de la suport sa rupt si a cazut motorul pe planetara si a rupto alte probleme nu mai sunt dupa ce a reparato planetara noua nu mai stiu ce saiba facuta la strung inca traiesc cu groaza sa nu cada motorul iar sau mai rau pe partea cealalta pentru ca fiind atat de aiurit am uitat sa ii zic sa se uite la suporti pe partea stanga


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:12
Dacia