Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bataie / zdroncanit punte spate, Renault Clio 2 (Thalia) 1.5dCi 2006

liongood
post 9 Feb 2017, 16:45
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 451
Joined: 22 May 12
From: Bucureºti




Salutare tuturor, detin un Renault Clio 2 (Thalia) 1.5dCi fabricatie 11/2005 si de o buna perioada de timp am un "zdroncanit" ca si cum ar fi fier pe fier pe spate stanga mai ales cand trec peste denivelari.

Tin sa mentionez ca am schimbat amortizoarele (Bucsile sunt montate ok in capatul amortizorului sus), arcurile sunt ok cat si bucsile de la punte... ce ar putea fii, i s-a intamplat cuiva sau aveti vreo idee ?!

Multumesc !


--------------------
Renault Clio 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 9 Feb 2017, 19:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Nu stiu daca asta o fi problema la tine, dar iarna asta eu am patit ceva de genul: ai cumva gheata pe acolo, pe langa roata / amortizor?


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liongood
post 10 Feb 2017, 11:09
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 451
Joined: 22 May 12
From: Bucureºti




QUOTE(z_fdd bacau @ 9 Feb 2017, 20:16)
Nu stiu daca asta o fi problema la tine, dar iarna asta eu am patit ceva de genul: ai cumva gheata pe acolo, pe langa roata / amortizor?
*



Salutare, am cutatat toata zapada/gheata si tot bate... se simte si in masina cand bate, parca s-ar lovi fier in fier... nu stiu ce sa mai verific si sa schimb smile.gif))


--------------------
Renault Clio 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 10 Feb 2017, 14:02
Post #4


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Toba ii prinsa bine?
Cheii/scule uitate in portbagaj de la schimbul de amortizoare ?....
Cu masina pe loc, lasata in viteza si fara sa tragi frana de mana, deschizi portbagajul si apesi cu ambele maini pe partea unde ai cului de inchidere a portbagajului, ca si cum ai verifica amortizoarele. Vezi daca poti reproduce sunetul care il auzi in timpul condusului.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liongood
post 10 Feb 2017, 14:10
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 451
Joined: 22 May 12
From: Bucureºti




QUOTE(RazvanF @ 10 Feb 2017, 15:02)
Toba ii prinsa bine?
Cheii/scule uitate in portbagaj de la schimbul de amortizoare ?....
Cu masina pe loc, lasata in viteza si fara sa tragi frana de mana, deschizi portbagajul si apesi cu ambele maini pe partea unde ai cului de inchidere a portbagajului, ca si cum ai verifica amortizoarele. Vezi daca poti reproduce sunetul care il auzi in timpul condusului.
*





Salut RazvanF

Cheii/scule sau altceva nu e nimic in portbagaj care sa bata, verific cum mi-ai spus si revin cu raspunsul. Multumesc frumos!

This post has been edited by liongood: 10 Feb 2017, 14:11


--------------------
Renault Clio 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 10 Feb 2017, 20:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Daca zici ca amortizoarele sunt ok, vezi flansele lor, eu am tot in zgomot ca de oala cand trec peste denivelari pe partea spate stanga. Uneori cand ma las pe spate sa verific amortizoarele, mai aud un zgomot, daca fortez de mai multe ori, apsand intr-una, dispare, ca si cum s-ar unge amortizorul care ramasese blocat intr-o pozitie.


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liongood
post 22 Feb 2017, 13:42
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 451
Joined: 22 May 12
From: Bucureºti




QUOTE(RazvanF @ 10 Feb 2017, 15:02)
Toba ii prinsa bine?
Cheii/scule uitate in portbagaj de la schimbul de amortizoare ?....
Cu masina pe loc, lasata in viteza si fara sa tragi frana de mana, deschizi portbagajul si apesi cu ambele maini pe partea unde ai cului de inchidere a portbagajului, ca si cum ai verifica amortizoarele. Vezi daca poti reproduce sunetul care il auzi in timpul condusului.
*



RazvanF, am facut exact cum mi-ai spus si nu se aude nimic asa... :|


QUOTE(alexgeogabriel @ 10 Feb 2017, 21:04)
Daca zici ca amortizoarele sunt ok, vezi flansele lor, eu am tot in zgomot ca de oala cand trec peste denivelari pe partea spate stanga. Uneori cand ma las pe spate sa verific amortizoarele, mai aud un zgomot, daca fortez de mai multe ori, apsand intr-una, dispare, ca si cum s-ar unge amortizorul care ramasese blocat intr-o pozitie.
*




Salut alexgeogabriel, amortizoarele le-am schimbat si nu cred ca nu s-ar unge sa ramana blocat/e sa se auda asa... problema e ca de fiecare data cand apas cu mainile pe spate se aude permanent si se aude din stanga spate, insa daca fac cum spune RazvanF, nu se mai aude nimic :|

This post has been edited by liongood: 22 Feb 2017, 13:43


--------------------
Renault Clio 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 22 Feb 2017, 14:06
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Surprinzator ca cineva care vine din partea unui asa zis service auto, cere pe forum pareri despre diagnosticarea unei probleme la o masina simpla cum e Clio Symbol smile.gif.

Poate domn mecanic a montat gresit amortizoarele, sau a pus amortizoare pentru alta masina. Nu e ceva neobisnuit la atelierul de pe strada Baraolt.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liongood
post 22 Feb 2017, 14:42
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 451
Joined: 22 May 12
From: Bucureºti




QUOTE(diesel_power @ 22 Feb 2017, 15:06)
Surprinzator ca cineva care vine din partea unui asa zis service auto, cere pe forum pareri despre diagnosticarea unei probleme la o masina simpla cum e Clio Symbol smile.gif.

Poate domn mecanic a montat gresit amortizoarele, sau a pus amortizoare pentru alta masina. Nu e ceva neobisnuit la atelierul de pe strada Baraolt.
*




Salutare, nu stiu ce experienta neplacuta va creat dvs. acel atelier. Insa cert este ca nu mai lucrez acolo si m-am reprofilat.

OFF: Nu au fost reactualizate datele profilului. Am intrat aici sa cer sfatul celor care s-au mai confruntat cu asemenea probleme. Sper sa nu se inteleaga altceva, insa nu mai lucrez de o perioada buna de timp la acel magazin / service.

Toate bune !


--------------------
Renault Clio 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 22 Feb 2017, 15:49
Post #10


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Ar mai fi o varianta....demontezi amortizorul si il montezi inapoi, poate suna ciudat dar uneori da rezultate.
Tot atunci poti verifica si bucsele de la punte.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 15:25
Dacia