Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Asigurat CNAS, obligatoriu sau nu ?

maho
post 16 Jun 2012, 08:46
Post #31


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(kaspersky @ 15 Jun 2012, 19:50)
vezi ca articolul e de anul trecut si era vorba de 31 dec. 2012
*


? Zice ceva si de 2012:
QUOTE
b. penalitatile de intarziere se reduc cu 50% daca obligatiile principale si dobanzile aferente acestora se sting prin plata voluntara sau compensare pana la 30 iunie 2012.

@Marian66: ai avut noroc de-o exceptie, dar sunt de parere ca (din pacate) regula e ca (nu discut motivele - salarii sau altele) bani pt. spagi trebuie sa ai la tine. Nici asa nu ai garantii, dar e mai bine sa ai. Probabil ca toti am trecut (noi sau apropiati) la un moment dat prin spitale, si ne-am lovit de chestiunea asta. Uneori am dat, si fara folos (prefer sa nu-mi aduc aminte...). Sigur ca nu se poate generaliza, si nici n-o fac.
Personal, as fi preferat ca legea asta sa fie asemanatoare cu cea a pensiilor, adica "drepturile de asigurări sociale sa se exercite corelativ cu îndeplinirea obligațiilor".

This post has been edited by maho: 16 Jun 2012, 08:48


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 16 Jun 2012, 10:06
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(Marian66 @ 16 Jun 2012, 00:30)
Cat despre plata la stat, a mai trecut vremea cand se cerea de la obraz.

Asta poti sa o stergi ca e gresita... tarifele sunt fixate pentru operatii de cand lumea si pamantul.
Ca trebuie sa dai la asistente, brancardieri, femei de serviciu etc etc pentru cearsaf curat, perna si alte "accesorii" necesare asta e partea a doua si tine de puterea fiecaruia.. de la 5 lei la xx lei...


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 16 Jun 2012, 10:29
Post #33


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Acum adevaru' e ca nu stiu cat de des se cere de la obraz, eu inca n-am intalnit chiar asa, dar de cele mai multe ori era evident din comportament ca daca nu dau, n-am parte. Unele chestii se vad si se subinteleg, nu trebuie spuse...dar repet, sunt si exceptii placute, care-si fac treaba fara sa astepte spaga. Noi sa fim sanatosi.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 21 Jun 2012, 11:24
Post #34


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Apdeit:
m-am dus la CAS: s-a uitat aia in calculator, cica le-a transmis anaf situatia cu veniturile mele din 2010, si ca trebuie sa platesc nu neaparat pt. ce mi-au transmis ei ("doar n-o sa va punem sa platiti atata" *), ci pt. dividende de la brd **(valoarea bruta, nu neta - pe care am incasat-o eu), dar sa le duc o dovada (chitanta, adeverinta, orice) cu suma pe care am incasat-o (mi-a si spus-o, aia era). Binenteles ca nu mai am chitanta de acu' 2 ani a celor de la banca (de cand am fost nevoit sa platesc o amenda auto, pastrez chitante cu care platesc, nu si cu care incasez...- intamplator am gasit ceva si de incasare, dar de anul trecut, deci nu-s bune pt. acum).
Am fost la banca, i-am rugat sa caute (le-am zis data si suma exacta), dar slabe sanse...
M-am dus si la finante (anaf), aia mi-a zis ca-mi poate da (la cerere, pe care am si facut-o) o situatie cu TOATE veniturile din 2010, sa poata extrage aia de la casj ce vor. Mai vad vineri, cand iau hartia.

*suma n-a fost foarte mare in valoare absoluta, ci relativa: mi-a phootoot bugetul pe termen scurt, si fondurile "pt. situatii neprevazute"....dar lovitura grea a fost la orgoliu, ca n-am stiut si n-am prevazut - necunoasterea legii (care se pare ca e interpretabila si negociabila) nu e o scuza, evident.
** de ce-or fi luat doar brd-ul, ca eu am luat dividende de la inca vreo 4 companii (prin posta, si bcr) ? nedumerire.gif - de astea n-au zis nimic...
Treaba e ca scap cu mult mai putin, cu conditia sa fac rost de dovada aia (fix cu suma in cauza).
Am intrebat-o pe duduie (de la cas) daca, platind banii, voi fi asigurat (sau trebuie sa semnez contractul cu ei): "A, nuuuu, nu veti fi asigurat, si nici nu trebuie sa semnati."
De-aia ziceam ca legea e "negociabila".
Sa vedem cand iese hartia...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 22 Jun 2012, 13:26
Post #35


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Gata, am terminat (deocamdata, ca cine stie ce si cand imi mai vine...), am fost si am platit, cu dovada de venituri de la anaf (la banca n-au mai gasit nimic), doar pt. luna in care am luat dividendele alea, si raportat la ele; oricum, de 12 ori mai ieftin decat imi trimisesera initial (pot rasufla usurat, si sa-mi completez fondul "f.s.n.").
Pe de alta parte, se pare ca o sa se "schimbe schimbarea": de la 1 iulie, e in proiect mutarea unor competente CAS la ANAF. Doar discutii, deocamdata, mi-a zis inspectoarea de la anaf ca ei n-au primit inca nimic concret.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Jun 2012, 13:36
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu cred ca e bine sa te bucuri, anaful nu te mai atentioneaza, iti trage direct banii din cont, ca-s niste jegosi...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 22 Jun 2012, 13:43
Post #37


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




as prefera situatia asta klaus - decat sa bat drumurile prin bucuresti pentru niste sume derizorii de plata - a trebuit sa fac formularul 220 pentru fenomenala suma de 1,5 lei venit neimpozabil in urma unei colaborari cu aig - sa ii ia nene din cont ca mai mult ma costa motorina pana la ei si timpul pierdut biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 22 Jun 2012, 13:46
Post #38


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu pre stie stanga ce face dreapta, la stat: am intrebat-o pe tipa de la anaf (pe aia de la cass am uitat s-o intreb) daca stie cumva ce termene de declarare/plata sunt pt. 2011 pt. cass, mi-a zis ca habar n-are. Cred ca termenele aste sunt trimestriale, deci am intrat serios si-n 2012.
Oricum, macar acum stiu ca POT PRIMI (si probabil voi primi) hartii d-astea si pe viitor. Deocamdata, bine ca nu m-a obligat sa ma asigur. a scapat.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Jun 2012, 13:51
Post #39


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(aleksanders @ 22 Jun 2012, 14:43)
as prefera situatia asta klaus - decat sa bat drumurile prin bucuresti pentru niste sume derizorii de plata
*

E, sa vad daca ai prefera sa-ti traga aia de 12 ori mai mult decat datorezi. Cand datorezi 1,5 lei nu e asa o problema, da' sa vezi daca datorezi vreo 300 de lei.

Chiar in situatia lui maho putea fi asa ceva:
QUOTE(maho @ 22 Jun 2012, 14:26)
oricum, de 12 ori mai ieftin decat imi trimisesera initial
*


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 22 Jun 2012, 13:59
Post #40


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




oricum si pentru aia 1,5 daca nu ii declari iti poti trage o amenda de 1000 de ron, anafu e tata lor biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 23 Jun 2012, 00:20
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




@ Maho : Pentru PFA ( cred ca aici te incadrezi ) termenul de depunere a declaratiilor de impozit pe 2011 ( care trebuie sa cuprinda si platile obligatorii la CASS ) a fost 25 mai, iar platile trebuie facute pana pe 25 iunie ( 30 zile, dar 24 pica duminica ) In ce priveste asigurarea medicala - e CNASS - Casa Nationala de Asigurari Sociale de Sanatate - adica fiecare plateste dupa venit, dar cand e vorba de servicii toti suntem egali ( teoretic ). Mai nou, ANAF coreleaza situatiile proprii cu CASS, asa ca daca ai platit un impozit iti vine repede hartia de la sanatate.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Jun 2012, 16:34
Post #42


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu sunt PFA (dar e posibil sa am aceleasi termene), iar declaratia de impozit am depus-o (inainte de 25 mai, la anaf, + plata impozitului), nu cu anaf-ul si impozitele am avut problema (de alea stiu de mult, si le rezolv), ci strict cu CJAS-ul si contributia pt. sanatate. La anaf platesc de vreo 7 ani impozitele, dar acum e prima data cand imi vine hartie de la CJAS, (deci "daca ai platit un impozit iti vine repede hartia de la sanatate" pica) in baza trimiterilor de la anaf catre ei. Din toata situatia trimisa de anaf, (mai multe tipuri de venituri), s-au legat (si am platit) doar de dividende (nici macar toate...anaf-ul nu le avea pe toate*), nu de toate veniturile. Deci am platit doar pt. luna (din 2010) in care am ridicat dividendele de la brd.


* Am banuiala ca ceilalti (companii serioase) de la care-am luat dividende si nu figurau la anaf, mi-au retinut (evident) impozitul de 16% - se retine "la sursa" - dar nu l-au mai virat la stat, l-au pastrat pt. ei radmasa.gif (nu ca m-ar deranja).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Jun 2012, 16:33
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(aleksanders @ 22 Jun 2012, 14:43)
as prefera situatia asta klaus - decat sa bat drumurile prin bucuresti pentru niste sume derizorii de plata - a trebuit sa fac formularul 220 pentru fenomenala suma de 1,5 lei venit neimpozabil in urma unei colaborari cu aig - sa ii ia nene din cont ca mai mult ma costa motorina pana la ei si timpul pierdut  biggrin.gif
*



pai daca nu stiai ca tot ce e sub 12,50Lei se amnistiaza la sfarsitul anului :trollface:


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 10 Jul 2012, 10:48
Post #44


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Tot pe tema asta, se mai discuta inca.
Sunt cu ochii pe ei.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Aug 2013, 11:18
Post #45


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Si ei cu ochii pe mine 022.gif

QUOTE(klaus @ 22 Jun 2012, 14:36)
Nu cred ca e bine sa te bucuri
*


plange.gif

QUOTE(maho @ 22 Jun 2012, 14:46)
acum stiu ca POT PRIMI (si probabil voi primi) hartii d-astea si pe viitor.
*


Am primit din nou, evident...

QUOTE(maho @ 22 Jun 2012, 14:26)
am fost si am platit, cu dovada de venituri de la anaf (la banca n-au mai gasit nimic), doar pt. luna in care am luat dividendele alea, si raportat la ele; oricum, de 12 ori mai ieftin decat imi trimisesera initial
*



Tzapa....hartia primita acum cuprinde si diferentele de la precedenta, + majorari, dobanzi si penalitati.
In primavara, cand am fost la finante sa depun decl. 200, am intrebat-o pe desteapta aia daca am ceva de plata la cas, cica "pai ati avut venituri din dividende (mi-a insirat cateva) si dobanzi (astea mi le-a bagat in premiera...), dar deocamdata n-aveti nimic de plata". Iar platile, acum, se fac la ei, nu la cas. Dracu'-i mai voteaza p-astia.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 18 Dec 2014, 14:14
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Hai să vedem (vă rog, cine știe și cunoaște, cu mulțumiri anticipate) ce am eu de făcut. Treaba e așa:

Fiimea e studentă (la zi), are 21 ani, și nu a primit cardul de sănătate. Noi (părinții) le-am primit. Ideea preconcepută era că fiind studentă e asigurată automat, și, în consecință, nu am făcut niciun demers, nici măcar pentru a verifica dacă e sau nu. Din fericire, nici nu a avut nevoie de doctori în perioada asta. Abia la momentul actual, gândind că ar trebui să întreb de ce nu are card, la o verificare pe site-ul CNAS rezultă că nu e asigurată. Mai răsfoind netul am găsit că ar fi trebuit să ceară CNAS să constate calitatea de asigurat în situația ei. Deci pe bază de cerere, însoțită de acte, declarații, nu automat (e de fapt firesc, CNAS trebuie să știe situația fiecăruia, nu te duci direct la spital cu carnetul de student).

1) Până aici e corect ?

În realitate chestiunea e mai complicată. pentru că în situația de mai sus, CNAS o asigură gratis (adică fără nicio contribuție) prin efectul legii pe fiimea, dar numai dacă ea nu are și nu a avut (în ultimii 5 ani ) niciun venit (se dă o declarație pe proprie răspundere). Dar fiimea a mai făcut niște ciubucuri (de genul aplaudac la nuștiuce emisiune, promoter prin supermarket, d-astea). Au fost unele 100% la negru, puțin probabil să-i apară numele prin vreo evidență, și unele albe, cu CNP, contract (nu toate), semnături etc. Astea albe sunt grupate în (să zicem) iulie, august și decembrie 2014. Ea (evident că) nu are situația cu sumele încasate (exacte, cu firma care a plătit, date fiscale etc). Oricum totalul încasat (în mână) a fost de aprox 500 lei, în niciun caz nu a depășit într-o lună salariul minim. Nu este și nu a fost angajată permanent niciodată, nu are alte venituri din dobânzi, chirii, dividende etc.

Și acum întrebările:

2) ca să intre în legalitate (nu de dragul legalității, dar foarte probabil or să vină decizii de impunere peste un an – doi), când ar trebui să declare la CNAS veniturile astea ? Merge o singură dată pentru tot anul 2014 ? Dacă da, asta ar trebui să se întâmple undeva în prima parte a anului 2015, presupun. Și declarația asta ar trebui dată la CNAS sau la ANAF ?

3) ANAF îi poate da o adeverință cu toate veniturile din ultimii 5 ani, cu datele de încasare și sumele, pentru ca să plătească contribuția aferentă (5.5%, sau 6.5%, după caz, din salariul minim la momentul respectiv) ?; zic pentru ultimii 5 ani că poate mai apare cu venituri albe și mai demult, pe care nu și le mai amintește;

4) contribuția asta ar fi datorată
a) numai pentru lunile în care a „lucrat” și încasat ceva ?
cool.gif pentru tot anul 2014 ?
c) pentru ultimii 5 ani (de la 1 ian 2010 la xx ian 2015, presupunând că în ian 2015 începe(m) demersurile pentru legalizare ?

5) impozit i s-a reținut; bani la CNAS va (vom) da, că probabil n-avem încotro; dar mai trebuie ceva cotizații și la pensie și la șomaj, ca tot pălmașul cu „carte de muncă” ?

6) Întrebarea asta e BONUS, mă interesează mai puțin în momentul ăsta. Dacă ea a primit 100 lei în mână, însemnă ca angajatorul i-a dat 119 lei, dar a reținut 16% impozit; dacă ea plătește mai pe urmă 49.5 lei contribuția CASS (5.5% din 900 salariul minim pe decembrie, de exemplu), ar trebui ca impozitul de 16% să fie aplicat la 69.5 lei, nu la 119 lei; deci ANAF ar trebui să returneze diferența (8 lei în exemplul ăsta, practic nu merită efortul, dar cumulat pe mai multe luni poate se adună 30-40 lei) ? E o abordare corectă ?

Legea 95/2006 în forma valabilă azi n-am găsit-o pe net, doar variante mai vechi.

This post has been edited by Brainie: 18 Dec 2014, 14:19


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Dec 2014, 14:40
Post #47


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Parerea mea e ca ar trebui sa te duci la Fiscul de sector de care apartii sa pui toate aceste intrebari (la inspectorul de care apartii).
De ani buni nu se mai depun declaratii la Casa de sanatate, toate trec pe la ANAF.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 18 Dec 2014, 15:26
Post #48


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Primul drum e la ANAF, acolo iti vor spune (in baza a tot ce au primit ei de la diversi, inclusin CNAS) ce a incasat (legal) fiica ta in acest timp. Probabil te vor trimite si la CNAS, spunandu-ti ca ei "doar" incaseaza ce le transmit aia, iar acte doveditoare se depun la CNAS (nu vorbesc de declaratia pt. impunere). Mie, cel putin, asa mi-au facut. Daca nu s-a schimbat intre timp ceva in legislatie, se vor incasa contributii pt. tot anul respectiv (restul lunilor, raportat la salariul min. /economie), chiar daca s-au incasat bani doar intr-o luna-doua.
La casa de pensii si somaj nu e obligatoriu (anii de facultate sunt considerati vechime in munca, fara contributie).

In cazul meu, ultima oara cand am fost la ANAF, (in vara, cand am platit ultima rata pt. ce-mi venise anu' trecut) mi-au zis ca "deocamdata sunteti la zero, nu v-a mai venit nimic de la CJAS, puteti sa mergeti pana acolo sa vedeti care-i treaba". Vezi sa nu, dracu' sta la cozile alea...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 18 Dec 2014, 16:17
Post #49


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Dupa mine (din oarecari experiente), de la ANAF nu va obtine nimic! O sa-i spuna eventual sa declare sumele respective in celebrul 200, cu mentionarea datelor angajatorilor etc., adica o sa o trimita la angajatori, daca exista.

Eu te intreb daca fiica ta a semnat state de plata, cu deduceri de CAS, impozit si alte alea, adica a avut contract de munca sau doar ceva conventii neinregistrate?
Eu stiu numeoase cazuri cu promoterii astia ca le fac niste "conventii", bune doar sa le ia datele de identificare. De fapt nu li se plateste nimic!

In caz ca nu a semnat nimic de acest gen, nu ai de ce sa-ti bati capul!

Daca a avut conventii pentru "ciubucurile" astea, poate sa mearga la angajatori si sa ceara adeverinte ca i s-au platit contributiile.
La urma urmei, toate perioadele pentru cere s-a platit contributie devin vechime la pensie. Acum nu conteaza dar, mai tarziu, vor conta si zilele!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mindblast
post 18 Dec 2014, 22:05
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 9 November 09




Iti atasez legea in forma în care se află astăzi, scoasă de pe Legis, poate te ajută la ceva.



This post has been edited by mindblast: 18 Dec 2014, 22:08

Attached File(s)
Attached File  LEGE____________A_____95_14_04_2006.doc ( 9.88mb ) Number of downloads: 10


--------------------
Dacia Logan 2014, 1.2 16V Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 18 Dec 2014, 23:28
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




mindblast: mulțumesc; văd că OUG2/2014 produce efecte de la 1 ian 2015, deci legea se va modifica din nou la 1 ian.

adi_ar: nu prea știu ce a semnat; cred că nici ea nu știe; există cel puțin un contract (pentru o singură acțiune, nu pentru mai multe), o să mă uit pe el când o s-o prind pe-acasă (pe fii-mea); presupun că ăia care au dat banii se descarcă și ei pe baza contractelor/convențiilor, caz în care probabil că impozitul l-au plătit; mai zicea ceva (fii-mea) ceva de „zilier”; o fi văzut cuvântul pe vreo hârtie pe care asemnat-o, că eu nu l-am pronunțat. De ajuns la angajatori e cel mai greu, n-aș crede să știe firmele care au dat banii; doar dacă ăia care o recrutează o și plătesc.

maho: tocmai de la ANAF aș vrea să aflu ce venituri a avut și când; cât de repede ajung informațiile la ei de la angajatori ? bănuiesc că lunar. Deci (de exemplu) azi ei ar putea să-mi dea situația până la 31 oct 2014, sau chiar până la 30 nov ?

adi_ar din nou: păi unde s-ar încadra în formularul 200 ? Ca să nu mai zic că exact informațiile respective lipsesc (brut, net, dată, firma cu RO și J)


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mindblast
post 19 Dec 2014, 00:45
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 9 November 09




A, păi dacă a lucrat ca zilier, scapi de probleme. În cazul ăsta, asigurarea la sistemele de pensii, sănătate, etc, este optională. Cât timp nu a cerut ea să fie asigurat, nu e obligată să fie. Iar impozitul se plătește doar de beneficiar.

http://www.finantearges.ro/asistenta_contr...20declarare.pdf

http://legestart.ro/in-ce-conditii-puteti-angaja-zilieri/

Văd că e destul de actualizat pe-acolo. Și așa cred că au făcut, că nu se complicau ei cu angajați de-o zi, cât timp legea le permitea asta.


--------------------
Dacia Logan 2014, 1.2 16V Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 19 Dec 2014, 11:16
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Să încerc să aflu dacă a fost mereu (sau deloc) „zilier”. Pe de altă parte, la legea 95, se face distincția „cu/fără venituri”. „Cu venituri” sunt și zilierii. Dar din atașamentele puse de tine rezultă clar că nu datorează CASS.

Deci:
-clarificat cât mai bine cu fii-mea ce a semnat, ce hârtii o avea ea etc; cam greu, că ea și-a luat banii și gata (o dată i-a primit pe card); eu i-am atras atenția să-i întrebe pe ăia dacă impozitul e plătit de ei, să nu se trezească la evaziune fiscală. Cel puțin pe vorbe pare în regulă aspectul ăsta
-info de la CNAS și ANAF pe situația concretă

Mulțumesc tuturor, și dacă mai aveți sugestii și informații, le aștept.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 19 Dec 2014, 16:45
Post #54


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(Brainie @ 19 Dec 2014, 11:16)
eu i-am atras atenția să-i întrebe pe ăia dacă impozitul e plătit de ei, să nu se trezească la evaziune fiscală.
*


La ce sume vehiculezi sa nu o condamne la munca silnica pe viata. icon_mrgreen.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 14 Dec 2017, 17:01
Post #55


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Up & reload...
gun3.gif

Cica ce-am platit atunci a fost pt. 2011, acu' m-au taxat iar, "pt. 2012".
Am voie sa ofer o recompensa?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 14 Dec 2017, 21:58
Post #56


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Decât pentru 2013.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 15 Dec 2017, 08:56
Post #57


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Dead or alive.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:08
Dacia