Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Teapa la vulcanizare - inlocuit anvelope, Atentie!

asorin
post 13 Apr 2017, 09:15
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 22 October 04
From: Bucuresti




Salutare

Intrucat tot vine sezonul de inlocuire anvelope iarna cu cele de vara vreau sa va povestesc ce am patit eu la vulcanizare.
Ma duc cu masina pt schimbul de cauciucuri, aia incep sa isi faca treaba . Evident ca nu stau cu ei in cotetul unde scot cacuiucul , echilibreaza, etc
La un moment ma cheama sa imi arate ca una din jante ar fi fisurata si ca ar trebui sudata in argon sau macar indreptata. Din fericire nu am muscat momeala, dar tot eram convins ca ce mi-au aratat acolo este fisura.

A doua zi ma duc la reprezentanta cu janta pentru a o schimba pe grantie . Deschid astia caz de garantie , tot fotografiaza janta si cauciucul, o curata, o bibilesc, etc
Ca intr-un final sa isi dea seama ca nu e vorba de fisura ci doar o zgarietura . Si dupa cum arata respectiva "fisura" dupa curatarea locului respectiv, clar este zgarietura.
Evident ca dupa asta au montat cauciucul pe janta , fara vreo indreptare sau altceva.

Nimic special pana acum, jantele se pot si zgaria accidental, doar ca, dupa ce i-am povestit cele de mai sus unui prieten, am aflat ca si el trecuse prin exact acelasi scenariu tot la vulcanizarea respectiva.

Deci atentie .

1. fie cascati ochii in 16 la tot ce se intampla cu rotile .
2. fie le spuneti de la inceput "jantele sunt perfecte, nu au zgarieturi, orice ar fi nu vreau indreptare, sau sudare"
3. fie va duceti la unii mai de firma.

PS : Rog un admin sa puna topicul undeva cat mai vizibil, nu cred ca este un caz singular.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer GT Line 1,2 TCE EDC - 2016 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 13 Apr 2017, 09:21
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Cred ca mai bine cascai ochii mai bine la vulcanizare, il puneai p-ala sa o curete, vedeai ca-i doar o zgarietura, economiseai o gramada de timp si de bani si-ti vedeai de treaba...

13 Apr 2017, 09:22:
Macar zi unde ti s-a intamplat minunea.

This post has been edited by R19/16v: 13 Apr 2017, 09:22


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 13 Apr 2017, 10:53
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Mare atentie la vulcanizarile care au serviciu de indreptat jante, stati langa ei ca vi le stramba intentionat pe masinaria aia ca mai apoi sa va ia bani pentru indreptat. Unui apropiat i s-a intamplat la o vulcanizare spre Gara Obor. I le-au deformat nasol de tot, una i-au fisurat-o cand au incercat sa le indrepte, au pus parlitorul de porc pe ele si le-au decalit. In concluzie jantele sunt muci + cost suplimentar de 50 ron/janta de intreptat, sau mai bine zis stricat. Astea nu-s vulcanizari, sunt niste ateliere de dubiosi cu calificare zero care ar trebui sa faca maxim o presiune.


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asorin
post 13 Apr 2017, 13:12
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 22 October 04
From: Bucuresti




Da, de acord, trebuia sa fiu eu mai atent .

This post has been edited by asorin: 13 Apr 2017, 13:36


--------------------
Renault Megane Sport Tourer GT Line 1,2 TCE EDC - 2016 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asorin
post 2 May 2017, 11:49
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 22 October 04
From: Bucuresti




Zilele trecute am ajuns la o alta vulcanizare si de asta data am ramas impresionat - in mod placut.

A trebuit sa inlocuiesc un cauciuc taiat intr-o groapa.

Oamenii au umflat rotile conform presiunii recomandate de producator (cea de pe usa) , iar la sfarsit mi-au dat o fisa ce includea cuplul cu care au fost stranse rotile, presiunea din roti, etc

Din ce am inteles asa trebuie sa faca daca unitatea este autorizata RAR

Ca idee e vorba de o vulcanizare din targul Autovit, cine e interesat care exact, sa intrebe si ii zic .


--------------------
Renault Megane Sport Tourer GT Line 1,2 TCE EDC - 2016 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 May 2017, 13:23
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




De ce nu zici de la inceput care a fost prima cu probleme si care a fost a doua care e ok? Nu inteleg de ce ar fi secret. Daca vrei sa ajuti pe altii spune direct care sunt.

This post has been edited by St: 2 May 2017, 13:23


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MegaDan
post 25 May 2018, 14:07
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 24 December 16




Ar trebui sa postezi numele firmelor, sa stim si noi sa ne ferim. Desi eu unul stau tot timpul cu ochii pe roti, chiar si la echilibrare merg cu el sa verific daca isi face munca cum trebuie sau ii e lene sa scoata/puna plumbi.


--------------------
Renault Megane II Facelift 2008 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muale
post 29 Jun 2018, 11:59
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 12 October 15
From: Bucuresti




la schimbul din primavara imi spune ca zona de contact janta-anvelopa e murdara/ruginita si trebuie curatata cu perie de sarma si costa (nu mai staiu cat ...10-15 lei/janta).
refuz, le monteaza asa si de atunci nu s-a pierdut deloc presiune.
dupa aia merg la alta vulcanizare unde iar fac rocada de anvelope si aia nu spun nimic de rugina/mizerie si la fel, merge fara probleme.

jegosii sunt langa lukoil la intersectie 1 dec / l rebreanu in bucuresti.
cand este cate o femeie ii spune ca jantele (mai ales cele de tabla) trebuie indreptate.


--------------------
Renault / VW Kangoo / Golf 2008 / 2001 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:23
Dacia