Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clasica problema cu becurile de la marsarier!, Clasica problema cu becurile de la marsarier!

raducu 23
post 20 Oct 2017, 21:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 February 10




Am deschis acest topic pentru ca inca nu am reusit sa rezolv aceasta problema si nici cautand pe forum nu am gasit solutia. Detin un renault megane 3 1461cmc/81kw/110cp break din 2012 gama bose (nu stiu daca are importanta), de o vreme nu mai functioneaza luminile de la marsarier. Am cautat pe forum si am incercat sa remediez aceata problema....
1, in prim plan observand ca cel mai intalnit defect este al senzorului de pe cutie am decis sa il schimb.....dupa schimbare surpriza mea a fost ca tot nu functioneaza.....verificand cu mare atentie senzorul demontat am constatat ca este defect (masurat cu aparatul)gasind la contactele interioare mult ulei si negreala posibil uzura contactelor....
2.iar cautand pe forum urmeaza sigurantele care probabil s-au ars in momentul defectarii senzorului, singura problema este ca nu am gasit nicio schema a sigurantelor compatibila cu masina mea....nu corespund sub nicio forma.
simt ca sunt aproape de remedierea problemei si totusi nu as vrea sa apelez la service!
la cutia din compartimentul motor toate sigurantele sunt in regula(verificate) si sunt in nr de 15...in toate schemele gasite siguranta pentru lumini marsarier este cu nr 17 sau 19,trecand la cutiuta atasata am vazut ca este un singur releu care dupa scheme aflanduse pe pozitia B denota ca ar fi pentru incalzirea motorinei am atasat o imagine.Releu pentru lumini marsarier ar trebui sa fie la pozitia B dar nu este! La panoul de sigurante din interiorul masinii nu am gasit pe nicio schema ca ar fi vreo siguranta pentru luminile de mers inapoi!!!
Mentionez camera marsarier functioneaza!
A mai intalnit cineva aceasta problema? unde as putea gasi releul sau siguranta responsabile cu protectia luminilor de mers inapoi...(Becurile sunt bune). In rest la masina am observat ca nici luminile de ceata de pe spate nu functioneaza in momentul activarii..
Multumesc pentru rabdarea de a citi si sper sa imi lumineze cineva mintea sa pot rezolva problema biggrin.gif tongue.gif


Attached thumbnail(s)
tablou_sigurante_renault_megane_iii_grandtour_f23ab48cf1130ac589_196_146_2_95_1.jpg ( Size: 8.2k ) Number of downloads: 437


--------------------
renault megane 2012 breck bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dj_axu
post 5 Oct 2020, 22:28
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 October 20




Ai reușit sa ii dai de cap?
Și eu am un Megane 3 din 2011 break cu aceleași “simptome” și nu știu ce sa ii fac și de unde sa încep.
Am înțeles ca ar putea fi secționate niște fire pe undeva?


--------------------
Renault Megane 3 2011 - B265ARM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Oct 2020, 23:26
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




eu zic ca de 3 ani de cand a postat sunt sanse sa fie si masina vanduta ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabimilo1
post 6 Oct 2020, 08:17
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 6 June 10
From: Sibiu




Salut.

@Dj_axu, potiverifica in primul rind sa nu fie arse becurile (cu aparat de masura, nu la ochi caci te poti insela).

Apoi verifici daca vine plus si minus in dulia becului (becurilor ) de marsarier (cu aparat de masura sau lampa de control).

Daca nu vine, gasesti "sonda" de pe cutia de viteze si o probezi cu aparatul de masura, ptrebuie sa ai continuitate intre pini pe una din pozitiile ei, probabil cind e apasata).

Daca e in regula sonda probezi ca pe unul din fire sa ai plus.

La masina ta nu detin schema electrica dar pe ceea ce am apare o siguranta responsabila de lampile de mers inapoi si un releu.

E bine sa le verifici. vezi mai jos, sig 17 si releul 3, sint in tablouri de la motor.

Nu sint sigur dar se mai poate intimpla ca circuitul lampilor de mers inapoi sa fi avut o problema vreodata iar calculatorul sa le fi dezactivat.

In acest caz s-ar putea trebuiasca activate doar din diagnoza, trebuie urmarite citeva minute caci daca defectul nu e remediat vor fi oprite din nou (asta daca am presupus corect si e de aici).

Posteaza ce rezolvi te rog.

This post has been edited by gabimilo1: 6 Oct 2020, 08:20

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2.png ( Size: 40.53k ) Number of downloads: 288
Screenshot_3.png ( Size: 53.48k ) Number of downloads: 263


--------------------
dacia SANDERO 2018, 0.9 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 18:26
Dacia