Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot roata fata stanga, Sunet ca si cum as indoio sticla

Rocco91
post 11 Jan 2015, 16:01
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 8 December 14




Sub pompa servo nu exista nici un suport la megane 1.


--------------------
Renault Megane 2000 Privilege
I love my Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
acraciunmihai
post 11 Jan 2015, 16:03
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 10 December 13




QUOTE(Rocco91 @ 11 Jan 2015, 16:01)
Sub pompa servo nu exista nici un suport la megane 1.
*





Ajung cam într o ora la mașină si ma voi uita dar se poate sa aflu unde sunt suportii fara cartea mașinii? 1.6e 66kw 1997


--------------------
Renault megane 1997 - TR 05 GND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rocco91
post 11 Jan 2015, 16:06
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 8 December 14




Eu la meganul meu am unul sus langa recipientul pentru spalat parbriz, unul e sub masina si are forma unei bielete cam in dreptul schimbatorui de viteze, iar unul e deasupra cutiei, leaga cutia de sasiu...


--------------------
Renault Megane 2000 Privilege
I love my Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_maryusss
post 11 Jan 2015, 18:37
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 28 July 13




Rocco91 meganul tau e facelift si are motor in doua axe si are suporti exact unde ai zis tu dar colegul are prima varianta de megane1 cu motor intro axa ,se vede foarte usor daca ridica capota si arunca o privire


--------------------
renault megane si laguna 2 1997 hatchback si hatchback 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel-Iulian
post 12 May 2018, 12:34
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 18 December 16




Salutare!
In fiecare zi ma bucur ca am Renault (intr-adevar, destul de vechi), asa ca revin si eu cu o problema destul de grava, zic eu.
La roata stanga (cred eu - nu ma mai uimeste nimic) se aude o pocnitura foarte nasoala, exact cum a zis baiatul mai sus, ca si cum as apasa pe o sticla. Acest zgomot se aude DOAR dupa ce merg ceva timp cu masina (in jur de 20-30 de min) si doar la viteze mici, pana in 30 km/h, se aude in linie dreapta, in treapta de viteze/in linie dreapta la punctul mort/pe drum bun/pe drum cu gropi /curbe/cand sta masina oprita si misc de ea puternic/cand franez la semafor.
Postez aici ca pur si simplu nu ii gasesc rezolvare si ma scoate din sarite, ieri am cumparat piese de 600 de lei, azi am platit manopera ...degeaba.
Am schimbat in felul urmator:
- arcuri (din unul dintre ele lipsea cam o bucata de vreo 6-7 cm)
- rulmenti flansa
- capete de bara
- bielete antiruliu
- bucsi amortizor
Initial am crezut ca poate e de la planetara si au fost verificate amandoua...nu au nicio problema (plus ca se aude si cand sta masina pe loc, oprita si misc de ea).

Am pus tot ce am zis mai sus pe masina, merg cu mecanicul sa ii facem o proba ..mergea brici, pana cand ajung acasa (dupa vreo 30 de min) ...cand am dat sa plec iar cu masina, iar am auzit nenorocirea.

Am mai auzit o parere de la cineva cu un passat ca asa "facea" si a lui pana cand a schimbat discuri si placute de frana. Intr-adevar, discurile mele sunt cam praf (pe dinauntru sunt ruginite) , iar placutele sunt la jumate.
Intrebare: sa schimb si discuri+placute? Posibil sa fie de la amortizor? E cam pe duca.
Treaba e ca nu prea as vrea sa mai dau bani pe ceva si iar sa nu dispara pocniturile ...cred ca o iau "cu capu' ".

Astept sfaturi/pareri ...orice!
Imi cer scuze pentru zidul de cuvinte! Masina - Renault Megane 1 , 1.6 16 V.
Multumesc!

This post has been edited by Gabriel-Iulian: 12 May 2018, 18:40


--------------------
Renault Megane 2002 Megane I, Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 13 May 2018, 14:30
Post #36


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nu ai bielete antiruliu si bucsi amortizoare la Megane 1 cu 1,6 16V.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel-Iulian
post 13 May 2018, 18:32
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 18 December 16




Uite
Bucsa nu am sa iti dau print fiindca am cumparat-o direct de la magazinul service-ului, nu stiam ca e dusa. Mecanicul mi-a spus sa iau de la service "bucsa capat amortizor" ... .
Vreo idee, ceva legat de pocnituri?

This post has been edited by Gabriel-Iulian: 13 May 2018, 18:37

Attached thumbnail(s)
20180513_193204.png ( Size: 87.13k ) Number of downloads: 85


--------------------
Renault Megane 2002 Megane I, Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 13 May 2018, 20:39
Post #38


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Din ce vad eu ai postat o imagine de pe un site care vinde scump......nu direct dupa masina ta care nu are montat din fabrica asa ceva.
Ai in capatul bari stabilizatoare niste "tuburi" de cauciuc....uita-te sub bascula langa pivot si le vezi.
Oricum e bine sa te interesezi inainte daca piesele platite ajung pe masina ta....fizic nu scriptic!

<span class='edit'>13 May 2018, 21:19:</span>
QUOTE( Mecanicul lui Gabriel-Iulian)
O declaratie NON profesionala ......GRAV ....

..... Nu ai bielete antiruliu si bucsi amortizoare la Megane 1 cu 1,6 16V. ........

Nu exista masina fara bielete antiruliu ... iar bucsile de la amortizoare vin odata cu amortizoarele.

In primul rand multumesc pentru atentia acordata postarilor mele.....dar nu sunt un profesionist care face declaratii aici pe forum!
Daca a-ti schimbat bielete antiruliu sau busca la amortizor inseamna ca esti un extraterestru al mecanicilor......pentru ca aceste piese nu exista fizic pe Megane 1 cu 1,6 16V.

This post has been edited by espacern: 13 May 2018, 21:26


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel-Iulian
post 13 May 2018, 21:33
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 18 December 16




Am stat langa masina cand a montat arcurile, rulmentii si capetele de bara. Eu nu stiu toate denumirile astea la piese ...bucsi/tuburi/bara ...si alte chestii. Eu daca vad ca pe site-ul de unde le cumpar scrie x, eu le spun x ...nu cunosc mecanica, nu stiu denumirea in mecanica (spre exemplu, pe site nu exista piesa pivot).
Acum, pentru mine faptul ca nu stiu denumirile tuturor pieselor nu conteaza...ce ma intereseaza cu adevarat este zgomotul ala suparator caruia astia de la service nu ii dau de cap.

Uite aceeasi denumire la alta piesa.

Attached thumbnail(s)
Untitled.png ( Size: 47.33k ) Number of downloads: 71


--------------------
Renault Megane 2002 Megane I, Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 13 May 2018, 21:47
Post #40


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nu-i nici o suparare daca explici cum te pricepi cu cuvintele tale....nu cu niste termeni necunoscuti.
Daca ai asistat la schimbatul pieselor poti explica sa se inteleaga care au fost piesele inlocuite....si asa prin deductie sa primesti sfaturi ulterioare.
Dar nu te astepta la prea mare sfatuiala pentru ca daca la service unde au vazut masina n-au reusit sa gaseasca sursa zgomotului.....aici e si mai greu sa-ti spuna cineva ca e de ACOLO problema!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel-Iulian
post 13 May 2018, 22:01
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 18 December 16




Nu ma astept la prea mare sfatuiala, dar as fi vrut sa aud macar pareri cum am spus in prima postare, partea cu discurile/amortizoarele.
Comparativ cu alte forumuri, acesta mi s-a parut destul de bun, oamenii destul de prompti, iar in 60-70% din cazuri am gasit rezolvarea problemei mele. D'asta am postat.

This post has been edited by Gabriel-Iulian: 13 May 2018, 22:03


--------------------
Renault Megane 2002 Megane I, Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:54
Dacia