Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Greierasi by Renault, despre greierasi

cj666
post 13 Mar 2010, 13:44
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




Cu durere in suflet deschid topicul despre greierasii Koleos. Am unul care roade rau de vreo 2 zile, dupa un drum Oradea-Satu-Mare exact in zona si cu glasciorul celui care-l aveam si la Megane. Adica undeva in zona de contact al bordului in dreapta cu plasticul care acopera stilpul de la marginea parbrizului. Banuiesc ca acel plastic nu mai sta bine in cleme, pantru ca la denivelari se deplaseaza putin si trebuie sa-l trag la loc. Probabil ca se atinge de plasticul bordului si de acolo fericirea. Voi incerca saptamina viitoare sa-i induplec pe cei de la Renault Feleac sa se uite si sa incerce sa-l fixeze. Daca nu e aceea cauza, trec la sedative. In orice caz, daca la meganul de 13000 de euro intelegeam chestia asta oarecum, la un koleos de 30000 nu inteleg, chiar daca mi l-au dat cu 20000.


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delfinu02
post 15 Mar 2010, 10:25
Post #2


membru si atat


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 September 06
From: Pitesti




dragul meu ,

de cand zic eu de greierasi citeste celalat post eu am unul din asta de anul trecut in spate in zona banchetei spate si nu stiu cum sa il depistez am incercat tot ce e posibil dar habar nu am

se aude pe la tetiere , pe la bancheta nu stiu de unde sa il iau


--------------------
Renault Koleos PRIVILEGE 4 X 4 175 cp - B 25 FDP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 15 Mar 2010, 17:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




Pai in spate aud si eu tot felul de chestii, da le pun pe seama lipsei insonorizarii portbagajului. Dar asta din bord ma enerveaza la culme. Acu am vazut clar ca aparatoarea aia de plastic de la marginea parbrizului se misca tare de tot, aproape ca iese singura. Probabil vreo clema desprins, naiba stie. Sper sa fie aia treaba si mor cu ei de git sa mi-o fixeze. In rest mare lucru n-am ce zice despre masina, chiar imi place.


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganele
post 17 Mar 2010, 16:18
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 July 07




QUOTE(delfinu02 @ 15 Mar 2010, 10:25)
dragul meu ,

de cand zic eu de greierasi citeste celalat post eu am unul din asta de anul trecut in spate in zona banchetei spate si nu stiu cum sa il depistez am incercat tot ce e posibil dar habar nu am

se aude pe la tetiere , pe la bancheta nu stiu de unde sa il iau
*


Salut

Acel greierash din spate l-am gasit eu mai demult. smile.gif La mine cel putin era un soi de scartaiala-troncanit de la "carligul" ala de il tragi sa rabatezi spatarul la bancheta spate.
Am uns atat pe interior carligul, acolo in bancheta, cat si placutza aia in care intra carligul(aia cu mai multe gauri). Cam la o luna doua incepe sa scartaie din nou si iar il ung. sad.gif

Mai am de exemplu de la vibratiile dieselului la portiera dreapta fata un zgomot care trece la o apasare de mana: exact deasupra locului de depozitare cu capac de pe portiera.

O alta buleala a fost ca geamul spate dreapta nu mi-a mers si pace. Am descoperit intr-o zi stand la semafor plictisit. smile.gif M-am dus cu ea la service si se pare ca mufa de la motoras era oxidata si motorashul prajit. Mi-au comandat mufa, cablajul si motorashul. Astept sa ma sune ca sa ma duc sa le inlocuiasca.

Cam atat...Astept astea pt portiera ca sa ma duc in acelasi timp si la prima revizie.


Voi? Alte probleme?




--------------------
Renault Koleos 2008, Privilege, 2.0 dci CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 16:54
Dacia