Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare filtru habitaclu la Megane III

loganmpi16
post 3 Feb 2015, 08:17
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 31 March 09
From: Alexandria,




Te uiti in torpedou si trebuie sa ai o gaurica in partea din stanga, mai spre fundul torpedoului. Dar, sigur nu ai. Eu am facut si am prezentat totul la http://www.reno.ro/Torpedou-refrigerat-pt-...au-t278638.html mesajul 14

This post has been edited by loganmpi16: 3 Feb 2015, 08:20


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 1,5 dci 90hp 2011 Bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Feb 2015, 23:02
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Azi am fost intr-un service sa schimb acel filtru si se pare ca marele ingier nu stia si nu vroia decat cu demontarea torpedoului sa faca operatiunea. As fi refuzat , dar toata manopera la toate consumabilele si ulei a fost 100 lei , asa ca am mers mai departe .
Filtrul chiar trebuia schimbat , era oribil, dar nu obturat complet , cu toate astea avea ceva frunze si mizerie .
A facut ok operatiunea , totul a decurs ok , dar exact partea de bord de deasupra torpedoului se misca putin , partea din dreapta dupa montare . Nu scartaie , nu troncane , dar se misca si inainte nu se misca. Aveti vre-o idee ce sa-i fac ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Feb 2015, 23:10
Post #33


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(marius80_eugen @ 5 Feb 2015, 23:02)
Nu scartaie , nu troncane , dar se misca si inainte nu se misca. Aveti vre-o idee ce sa-i fac ?

Reclamatie mecanicului....si remedierea!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganmpi16
post 6 Feb 2015, 11:42
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 31 March 09
From: Alexandria,




QUOTE(madhorsefuzzy @ 6 Feb 2015, 07:14)
Nu as baga DuraLube in nici o masina.
*


Eu sunt de parere ca schimbarea filtrului de polen este o operatiune ce ar trebui facuta de noi si nu de mecanic la service. Ala nu lucreaza cu grija pe care o avem noi si, in plus nu necesita cine stie ce cunostinte, priceperi, scule etc. Un torx de 20, un studiu al topicului de pe acest forum cu schimbarea filtrului si un aspirator (eventual si un spray de curatare a sistemului de AC daca tot desfacem si avem acces la vaporizator) este tot ce ne trebuie. Si in mod sigur vom lucra cu grija, vom aspira bine zona si am face treaba mai buna. Poate te convingi si tu ca la reprezentante sau la majoritatea service-urilor nu se lucreaza calitativ ci cantitativ.


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 1,5 dci 90hp 2011 Bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Feb 2015, 22:39
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu sunt convins 100% ca multi mecanici sunt imbecili si incompetenti , dar oferta lor a fost de 100 lei la TOATE consumabilele , adica ulei , filtru ulei , filtru motorina , filtru aer motor , filtru polen. In orice alta parte ajungeam aproape la dublu , sincer sa fiu singurul fitlru dificil de schimbat fiind cel de motorina , unde singurel nu ma bag. Problema la ei a fost ca nu se putea sta langa masina , ci la etaj sa te uiti de la distanta. Daca stiam ca astept 30 minute degeaba pana baga masina si ca o sa faca treaba cu torpedoul si ca risc aceste zgomote suplimentare pe care inainte nu le aveam ... as fi dat dublu intr-un service autorizat sau ma apucam singur sa schimb ce pot si doar restul in service.
Inca am piciti pe creieri cu acel zgomot in plus si saptamana viitoare dupa ce imi iau numerele finale si termin cu alergaturile , o sa fac o vizita intr-o reprezentanta Renault, unde vreau sa-mi reglez "ca la carte" si xenoanele si acolo o sa deschid subiectul cu acel sunet ciudat.
Sa va spun ca tot acolo mi-au cerut 50 lei ca sa reseteze acel contor de kilometri pana la urmatoarea revizie ? Ca aveau nevoie de interfata ... bulshitt !!! Nici nu am plecat din parcarea lor si am gasit pe youtube un tutorial cum se reseteaza din meniul bordului , asa ca l-am resetat la 30.000 sau 24 luni , asta in 40 de secunde , fara nici o interfata .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganmpi16
post 6 Feb 2015, 22:57
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 31 March 09
From: Alexandria,




Cititi manualul si gasiti foarte multe acolo. In plus se gasesc aici pe forum manuale de service ale M3. Rabdare sa aveti. Cat despre procedura cu dat jos o parte a bordului pt a schimba filtrul este data chiar de renault cat se poate de oficial. Numai ca se poate si cum facem noi, fara sa apara greierasi. Eu cand mi-am tras furtunul pt refrigerare am dat jos torpedoul si pozitia de schimbat filtrul era la fel de "dificila". Adica gaura aia tot acolo e si locul creat de torpodeu nu ajuta mult intrucat acesta este in sus. La mine nu au aparut greierasii. Poate la tine mecanicul nu a lucrat cu grija si a rupt vreo clema de prindere. Mai sunt unii care sunt incurcati la schimbarea becurilor de acele tije pe care uita sa la scoata pentru a trage de far in afara. Acele tije sunt de fapt chei puse de reno sa ne faca viata usoara si sa nu stai cu cheia de 13 dupa tine pt a scoate cele doua suruburi. Si chestia asta se gaseste parca in manual.

This post has been edited by loganmpi16: 6 Feb 2015, 22:58


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 1,5 dci 90hp 2011 Bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Feb 2015, 23:19
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Apropos de spiluri , cum naiba se desfac stopurile de pe hayon ? Ca am citit in carte , dar nu gasesc decat un singur surub torx si apoi se misca putin , dar nu iese . Trebuie doar sa trag de el in lateral sau spre spatele masinii ? Vreau sa schimb toate becurile din stopuri ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganmpi16
post 6 Feb 2015, 23:33
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 31 March 09
From: Alexandria,




Mie mi se misca unul, Flencanea. L-am desfacut anul trecut si parca se trage de el din partea din margine. Asa am gasit in manualImage1.jpg ( Size: 93.87k ) Number of downloads: 1114


si de la userul frizzeru22@ procedura de resetare a contorului de serviceResetare_afisare_intervale_service.jpg ( Size: 131.38k ) Number of downloads: 1137

Ar trebui infiintata o sectiune de tutoriale.

This post has been edited by loganmpi16: 6 Feb 2015, 23:44


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 1,5 dci 90hp 2011 Bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 Feb 2015, 03:52
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Sincer am cautat-o de mi-a venit rau sectiunea aia ... de asta probabil se si repeta o gramada de topicuri. Acum 10 minute am terminat de citit toate topicurile , cam 14 pagini... cam 30% se repeta si cam toate sunt incomplete si se cam schimba subiectul.
Schema am gasit-o in carte , ca le am in 3 limbi , dar din pacate peste tot specificatia miscarii exacte de a scoate lamapa este foarte vaga , pentru ca descrierea initiala asa este si restul nu sunt decat traduceri aiurea si un idiot dintr-un service era sa imi crape suportul ala de prindere din care trebuie trasa si incepuse sa se auda plasticul fortat.
Procedura aia ... m-a scutit de 50 lei si am nimerit-o de pe youtube. La acelasi service fomist vroiau 50 lei sa-mi RESOFTEZE carkitul handsfree Parrot , cica nu se putea da din meniu din Olandeza in Engleza ... dar un prieten mi-a cautat meniul si ca orbetele am reusit sa-l dau in engleza, asa ca am economisit 100 lei in total numai din cautari pe net. Nici acum nu-mi vine sa cred ce minciuni si bulshitt-uri baga astia din service-urile de cartier pentru orice chestie la masina care nu stii sa o faci singur.
Deja m-au enervat si cu schimbul de filtru de polen si cu resetarea contorului de km si cu handsfree-ul , asa ca mai bine va spun si voua ca despre SELENIU.ro este vorba , asa ca mai bine sa-i ocoliti !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Mar 2015, 15:25
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Atasat pdf-ul emis de Mann pentru inlocuirea filtrului de habitaclu. Documentatia e ceva mai completa fata de manualul masinii.

Mie insa mi-a fost lene sa mai dau jos torpedoul, tot prin metoda clasica l-am schimbat.
Filtrul l-am luat cu 79 de lei de la magazinul de piese auto de pe Corneliu Coposu, aproape de benzinaria MOL.
Attached File  inlocuire_filtru_habitaclu.pdf ( 1.08mb ) Number of downloads: 388


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 16 Mar 2015, 20:07
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Pentru cine vrea sa schimbe filtrul habitaclu, aproape ca rog posesorii sa nu faca "greseala" de a da torpedoul jos. Castigi doar ceva mai mult spatiu. Tot tb sa te contorsionezi un pic sa il schimbi.
Prin urmare, modalitatea prin care eu l am schimbat in 2, 3 minute.
-scaunul pe spate la maxim
-te asezi pe spate cu capul in jos sub torpedo.
-vei vedea foarte bine cele doua suruburi (te ajuti cu lanterna telefonului)
-le desfaci (torx 15-25 nu mai stiu exact), scoti capacul apoi filtrul, inlocuiesti, insurubezi si ...gata.


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
acilutim
post 19 Mar 2015, 11:26
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 15 December 08
From: Bucuresti




salut, cine imi poate spune codurile oem pentru filtrele de habitaclu si aer pentru un megan 3 break 2010 1.4 tce?

This post has been edited by acilutim: 19 Mar 2015, 11:29


--------------------
renault megane 3 2010 1.4 TCE 96kw - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 4 Apr 2015, 16:18
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Am reusit sa schimb filtrul de polen din habitaclu,urmarind instructiunile date de MANN in carticica ce vine cu filtrul.
Nu e greu,chiar aprox 15 minute a luat.
Am pus totul inapoi si nu se aude nici un greieras smile.gif

This post has been edited by azaghorth: 4 Apr 2015, 16:19


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Apr 2015, 19:14
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Greierasi nu se aud nici la mine , dar se misca acea bucata mare de plastic de deasupra torpedoului si inainte nu se misca. Si in partea stanga, la instalarea alarmei , la fel a capatat joc. Pentru mine de acum e clar ca romanii din service-uri nu sunt in stare sa lucreze corect cu partile din plastic ale masinilor indiferent daca stau cu manualul sub nas.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rMegane
post 4 Apr 2015, 22:11
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 March 14




Ca tot veni vorba de greierasi, uneori centura de la sofer incepe sa scartie. O perioada am crezut ca e ceva din bord, dar se auzea doar cand ma miscam in scaun (la o denivelare, cand schimbam vitezele, etc).
A mai patit cineva asa ceva? Se poate rezolva?

Ziceau unii pe forum ca la varianta turceasca scartie bordul din cauza ca e facut din bucati, eu am descoperit ca motivul e altul: aeratoarele daca sunt reglate pe verticala la maxim, componenta mobila incepe sa vibreze si loveste in mod repetat partea fixa.


--------------------
Renault Megane 2014, 1.5dci 95cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 5 Apr 2015, 14:22
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




QUOTE(marius80_eugen @ 4 Apr 2015, 19:14)
Pentru mine de acum e clar ca romanii din service-uri nu sunt in stare sa lucreze corect

Asta e clar!La Twingo mi-am instalat inchidere+alarma aftermarket,la service Citroen.Modulul de inchidere era pus in fata tabloului de sigurante din stanga volanului (dupa un sertar),daca vroiam sa schimb o siguranta trebuia sa trag modulul si firele intr-o parte...Dupa 3-4 luni usa din dreapta nu se mai deschidea,actuatorul freca in usa...De aia prefer multe chestii sa le fac eu,cu mesterii astia... wacko.gif

This post has been edited by azaghorth: 5 Apr 2015, 14:24


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganmpi16
post 15 Apr 2015, 06:22
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 31 March 09
From: Alexandria,




Am schimbat aseara pt a doua oara filtrul habitaclu fara a demonta torpedoul. Pozitia aleasa de mine: scaunul dreapta-dat la maxim in spate, apoi m-am asezat in genunchi langa pragul masinii si m-am intins spre filtru. Am declipsat plasticul de pe tunelul central, am desurubat cele 2 suruburi cu un torx de 20, am tras usor de filtrul vechi spre inapoi si usor in jos. Am curatat cu aspiratorul, apoi cu o solutie pt dezinfectat instrumentalul medical am stropit vaporizatorul si l-am periat cu o periuta de dinti. Tin sa precizez ca intra foarte usor mana in locul filtrului pt a curata de mizerie. Am introdus filtrul respectand indicatiile de pe el - directia fluxului de aer si acea bucata alba (V-FLAP /netratata cu carbune activ) care trebuie sa fie in sus. Am pus apoi capacul si cele 2 suruburi si acum am un sistem de climatizare curat.
Intaresc ce a spus gangara, ca nu te ajuta f mult demontarea torpedoului.
Filtrul de origine (mann) cod 2727709RIMG_20150414_200349.jpg ( Size: 952.83k ) Number of downloads: 1074
IMG_20150414_201358.jpg ( Size: 534.58k ) Number of downloads: 1034
IMG_20150414_201939.jpg ( Size: 503.21k ) Number of downloads: 1001


L.E. A se observa diferenta intre filtrul vechi si cel nou referitor la acel V-Flap. La cel vechi nu se facea nicio referire, pe cand la cel nou, se specifica ca trebuie sa fie in partea de sus.

This post has been edited by loganmpi16: 15 Apr 2015, 08:27

Attached thumbnail(s)
IMG_20150414_200357.jpg ( Size: 259.58k ) Number of downloads: 323


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 1,5 dci 90hp 2011 Bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusbatrinu
post 22 Jul 2015, 13:23
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 September 06




Verificati modul in care a-ti instalat filtrul. Se poate aseza intr-o pozitie gresita.
1155.jpg ( Size: 302.91k ) Number of downloads: 333


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oves
post 24 Jul 2015, 21:21
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 10 February 09




Am schimbat si eu filtrul polen dupa un interval de 60k.Am luat un filtru Man si am gasit in cutia filtrului poze si indicatii despre montaj.L-am schimbat c-am in 15 minute fiind prima data cand il schimb.


--------------------
renault megane 3 ST 2009 1.9dci 130 cp - BH xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 17 Aug 2015, 21:42
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Dupa 14.000 km in Bucuresti, din februarie si pana sapt. trecuta , a trebuit sa schimb filtrul de polen. Nu imi pot imagina cum mirosea la voi in masina , dar la mine mirosea nasol , cam primele 5 minute , apoi isi revenea , dar filtrul necesita schimbare continand mult praf si elemente din exterior.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanG
post 17 Aug 2015, 22:30
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 23 March 15




Am schimbat si eu filtrul saptamana trecuta cu unul Valeo. Diferenta intre Valeo si Mann este ca cel valeo are marginile un pic tari dintr-un fel de plastic cauciucat si are o forma usoara de trapez. Pe langa schimbarea filtrului am si igienizat instalatia de climatizare. Nu am niciun miros neplacut in masina acum.


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 110 cp FAP GrandTour 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailo71
post 5 Apr 2016, 13:55
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 8 July 15
From: Craiova




Cand a plouat luna trecuta am vazut ca intra apa la picioare pasager, sub torpedou. Dupa o perioada nu a mai mers clima de niciun fel, nici macar ventilatia.
Cum eram bolnav am fost nevoit sa duc masina la Redac si mi-au desfundat scurgerile sa nu mai curga apa in masina si sa schimbe cu ocazia asta si filtrul de polen.
200 lei m-a costat operatiunea (95 lei doar filtrul restul manopera pt curatare scurgeri si schimbare filtru).
Data viitoare sper sa fac eu operatiunea.

This post has been edited by mihailo71: 5 Apr 2016, 13:56


--------------------
Renault Megane 3, 1,5dci 90cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanG
post 5 Apr 2016, 19:54
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 23 March 15




Fa tu operatiunile astea, le poti face gratis sau cel mult te va costa 50-60 de lei cat e filtrul de habitaclu smile.gif. Si scurgerile alea sunt o bataie de joc, se infunda cu orice...


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 110 cp FAP GrandTour 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 6 Apr 2016, 09:14
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Filtrul de habitaclu si desfundarea scurgerilor le poti face in parcare, pentru demontatul ventilatorului iti trebuie insa un SDV special, nu-l au toate reprezentantele (sau poate il au mai nou, de cand s-a generalizat problema asta).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petree
post 6 Apr 2016, 09:32
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 13 November 11




Salut, scurgerea de la AC unde o gasesc, am stat sub masina si nu am gasito.


--------------------
Renault Megan Grandtour 1.5 DCI 110 CP K9K 846 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 6 Apr 2016, 10:03
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan






--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petree
post 6 Apr 2016, 10:24
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 13 November 11




Am intrebat de condes AC!
unde ma uit sub masina, sa curat scurgere condes ac?


--------------------
Renault Megan Grandtour 1.5 DCI 110 CP K9K 846 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 6 Apr 2016, 11:18
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Trebuie sa dai la o parte scutul termic de la esapament, in partea dreapta.

Insa la Megane 3 n-am mai auzit sa se infunde respectiva scurgere.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailo71
post 7 Apr 2016, 10:51
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 8 July 15
From: Craiova




La mine s-a intamplat asta.


--------------------
Renault Megane 3, 1,5dci 90cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neneadorel
post 7 Apr 2016, 11:54
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 25 March 16




QUOTE(mihailo71 @ 7 Apr 2016, 10:51)
La mine s-a intamplat asta.
*



Destul de ghinionist...la cum e pozitionat racitorul si scurgerea de sub el, nu are ce sa intre in conducta...iar la capatul ei nu prea are cum sa se infunde cu mizerie...dar...am invatat ca Murphy e printre noi si pandeste smile.gif


--------------------
Renault Megane 2012
Nu lucram precum Dorel, dar pot bea ca un purcel...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:32
Dacia