Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat vanzare Renault Megane 2.2 sedan, Pret corect vanzare Megane 2

cristiaco
post 31 Jul 2016, 20:42
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 25 February 08
From: Iasi




QUOTE(espacern @ 31 Jul 2016, 18:04)
Cel mai rau pentru o masina este s-o "abandonezi" intr-o curte....mai ales pentru o perioada lunga!
*


Nu a fost chiar abandonata. Am mai facut ceva deplasari, inlocuind la un moment dat masina de serviciu ce a fost pentru o scurta perioada in service. Si mi-am reamintit unul dintre motivele pentru care am cumparat Megane-ul: motorul 1.5 impreuna cu cutia de viteze in 6 trepte, o reala placere la drum lung!
Am mai cautat pe site-urile de specialitate (vanzari auto), insa deocamdata nu sunt tentat sa o pun la vanzare acolo, mai degraba as cauta un pasionat de Renault, de pe acest forum. Cu siguranta o voi pune si pe sectiunea Bursa.


--------------------
renault megane 2.2 2007 megane sedan 1.5 105 cp expression
Iasi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 Jul 2016, 20:51
Post #62


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca vrei sa il gasesti aici, atunc pui anunt la Bursa ... vanzare mascata sau cum vrei tu nu o faci pe aria tehnica.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Misu C
post 31 Jul 2016, 21:44
Post #63


Pasionat


Group: Members
Posts: 101
Joined: 29 March 16




Nu cunoastem daca este platita taxa de mediu.
Nu cunoastem starea tehnica a masinii, ne luam dupa ce spui tu...fara probleme tehnice, tinuta la reprezentanta Reno.
Nu cunoastem starea caroseriei, daca are sau a avut lovituri, accidente, evenimente, daca a fost ceva reparat, revopsit, inlocuit.
Nu cunoastem starea interiorului masinii, daca tapiseria este intreaga, fara gauri, rosaturi etc.
Nu cunoastem starea vopselei, daca este originala, daca s-a revopsit ceva, daca este zagariata vopseaua, care este starea lacului etc.

Tot ce am scris eu mai sus inseamna BANI pe care viitorul proprietar ar trebui sa ii plateasca!
Asa ca, pretul cautat de tine CONTEAZA foarte mult de cele de mai sus.

Si ca un ultim sfat: nu exista pretul corect la o masina.
Pretul corect este doar pretul pe care un posibil cumparator doreste sa-l plateasca!

Daca intalnesti cumparatorul care isi doreste aceasta masina vei primi un maxim de bani, daca intalnesti samsari vei primi putin, INDIFERENT de cat crezi tu ca face masina!

Spor!


--------------------
Renault Megane 2.2 2008 1.9dCi 131CP Lux-Privilége
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Popama
post 1 Aug 2016, 10:04
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 14 June 16
From: Bucuresti Sector 3




Salut,

Am cumparat acum doua luni Megane 2.2 Hatchback 1.6 16v echipare Extreme cu aceleasi jante Tuxedo, 84000 km si cu un an mai veche (3100 euro).
Iti pot spune cu siguranta ca as fi platit 3500 euro pe masina descrisa de tine la momentul respectiv, dar vanzatorul gasit de mine nu a mai raspuns dupa 3 zile de cand l-am contactat si stabilit o zi de vizionare .

Asa cum spuse si colegul de mai sus, pretul corect este cel la care gasesti si un cumparator.
Pune-o la vanzare si lasa si aici o vorba eventual despre pretul la care ai predat-o.

Numa' bine.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 Hatchback 1.6 16v Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 2 Aug 2016, 12:47
Post #65


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Un Megane 2 bun in jur de 3000 de euro de cumparat stiti vreo oferta ceva?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oanavas
post 6 Aug 2016, 09:16
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 14 April 09
From: Bacau




Cu 3000 de acord imi mai iau si eu unul. Si eu asa vrea. Da ce a au frate meganurle? toti vor sa le ia moaca. Eu unul sunt hotarat sa-l tin pe al meu pana '' isi da duhul '' ca sa zic asa. Mai face figuri dar asta e, orice masina cere bani.
Eu unul l-am pus pe olx acum o luna si jumatate la vanzare cu 3900 euro si dupa 5 minute m-a sunat cineva din Pitesti ca vrea sa-l vada eventual sa-l ia si sincer m-am plictisit de cate detalii i-am dat desre masina si cred ca ma sunat si a doua oara si mi-am dat seama ca stiu prea multe la ea si stiu ce vand. Intrebarea pt mine dupa vanzare este : dar stiu ce cumpar?


--------------------
skoda fabia Renault megane 2007 1,6 16 valve GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 11 Aug 2016, 21:16
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




http://www.astraclub.ro/index.php/topic/68...megane-2/page-7

E bine sa citesti asta viitor proprietar de Megane 2 ca poate arunci un ochi si aici. smile.gif
Sa nu se inteleaga faptul ca eu nu sunt multumit de masinuta mea.Sunt f.multumit,mai ales ca acum o cunosc,parcurgand 3000 de km in 4 luni.
Am gasit-o asa cum mi-am dorit f.greu, pentru ca tineam mortis sa fie rulata si servisata in romania cu carte,sa fie dotata dupa preferintele mele si sa aibe sub 100.000 de km.Am luat-o la 86.700 nealergata si ultimul an de fabricatie cu prima inmatriculare in 2010.
Sunt f.f.multumit si inca am discurile originale pe masina la 89000 de km,nu am greieri,nu suiera capacelele de la manerele usilor nici la 170 km/h,nu am manerul schimbatorului cojit,si nici volanu,nu intra apa in masina pe nicaieri, nici macar in buzunarele usilor sau trapele din podea,este asezata in curbe si nu am simtit-o topaind niciodata de spate.
Si ar mai fi...

This post has been edited by jas2: 12 Aug 2016, 10:34


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 12 Aug 2016, 06:22
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Daca ne luam dupa toate povestile tuturor nu ne mai luam masina veci, ca se strica.
Daca te gandesti bine si logic, tot ce se expune pe forum-uri sunt probleme ale oamenilor cu masinile lor, cand nu au probleme nu posteaza ca doar n-ai de ce...


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Misu C
post 12 Aug 2016, 07:07
Post #69


Pasionat


Group: Members
Posts: 101
Joined: 29 March 16




QUOTE(mark`` @ 12 Aug 2016, 07:22)
....
Daca te gandesti bine si logic, tot ce se expune pe forum-uri sunt probleme ale oamenilor cu masinile lor...
*



RECTIFICARE:

QUOTE
"Tot ce se expune pe forum-uri sunt probleme ale oamenilor cu masinile lor care nu vor sa mearga in sevice..."


Orice marca de masina are probleme. In mod natual nu ar trebui sa existe pe forum sectiune mai mult decat Reparatii Minore. Masinile se repara in service nu in fata blocului.


--------------------
Renault Megane 2.2 2008 1.9dCi 131CP Lux-Privilége
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristiaco
post 29 Aug 2016, 21:43
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 25 February 08
From: Iasi




Multumesc mult pentru sfaturi, au fost de folos.
Teoretic topicul ar putea fi inchis, masina am vandut-o chiar inainte de a o pune pe Bursa, unui confrate iubitor de Renault de pe forum. Tot in Iasi!
Inca odata, multumiri tuturor!


--------------------
renault megane 2.2 2007 megane sedan 1.5 105 cp expression
Iasi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bg17aw
post 31 Aug 2016, 11:48
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 23 September 15
From: Bucuresti




Ce pret ai luat pe ea?
Si eu vreau sa imi vand Meganul, fix dupa ce am schimbat la ea totul si numai la serviceuri de reprezentanta (distributie si curea accesorii la Renault Militari Vest, bucsi spate, discuri toate 4 rotile, placute toate 4 rotile, suport toba, ulei, filtre etc la AutoEco si tot asa)...
Unic proprietar si cu teancul de facturi...

Dar cu caroseria cu zgarieturi.

Am bagat peste 1000 euro in reparatii si piese pe care orice cumparator le face la o masina second hand dupa ce o cumpara, si are si numai 85000km (1.5 dci), insa pun pariu ca toti o sa o compare cu pretul de la masinile din targ de la samsari colorati cu 200.000km dati inapoi sau nu.

Nu mi se pare corect, sincer vorbind...

PS: de unde aflu cat este aceasta vestita taxa? Avand in vedere ca nu a fost instrainata niciodata (un singur proprietar), inteleg ca nici taxa nu a fost platita.

This post has been edited by bg17aw: 31 Aug 2016, 11:56


--------------------
Renault Megane II Berlina dCI 82bhp (60kW) 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnduCT
post 31 Aug 2016, 18:47
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 4 April 09




Subscriu la ce a scris colegul bg17aw. Am acelasi model de megane din 2004 cu 82 cp. Si am schimbat la ea o gramada, se prezinta in stare foarte buna tehnic si acceptabila optic. Ma gandeam sa o vand dar cum zice si el s-ar putea sa o dau la un pret derizoriu de aproximativ 2500 euro tinand cont ca in ea am bagat in decursul timpului mai mult de 2500 eur.
Nu ne mai ramane decat sa mai tragem de ele inca 2-3 ani si dupa aia luam mai mult la Remat.


--------------------
Renault CLIO V E-TECH 2021 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bg17aw
post 31 Aug 2016, 18:49
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 23 September 15
From: Bucuresti




Chiar, la Remat nu m-am gandit... ce ciudat, sa ai grija de o masina ani de zile si apoi sa iti faci calculul daca nu iesi mai bine la remat...


--------------------
Renault Megane II Berlina dCI 82bhp (60kW) 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 31 Aug 2016, 18:53
Post #74


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Cand vinzi ceva te raportezi la pretul de piata....nu la cel de folosire/intretinere.
Ce conteaza cat ai "bagat" in masina ca ea sa functioneze corect....daca valoarea ei de piata este XXXX?
Daca masina mea se vinde pe piata auto cu 1000 Euro nu mai o repar ca "nu se merita"......si merg cu ea asa in stare tehnica deblorabila?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bg17aw
post 31 Aug 2016, 20:15
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 23 September 15
From: Bucuresti




Mai e si problema taxei de inmatriculare/mediu sau cum ii mai zice...

Legat de cheltuieli/bani bagati in masina, e relevant totusi atunci cand ai bagat recent o suma mare, sa zicem azi faci distributia si maine o vinzi... nu conteaza din ce motive, afli ca poimaine tre sa pleci din tara...


--------------------
Renault Megane II Berlina dCI 82bhp (60kW) 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 1 Sep 2016, 06:43
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Dacă aș fi cumpărător și aș lua o mașină la care vânzătorul îmi spune că a schimbat distribuția, aș crede numai dacă pot verifica la service/reprezentanță lucrul ăsta. Altfel, aș schimba-o din nou.

Prețul "corect" este unul singur: cel stabilit de piață, adică de media prețurilor de vânzare a unor mașini similare (același model, dotări, nr. km, aspect etc). În funcție de noroc, poți obține mai mult sau mai puțin. Dacă te grăbești să o vinzi, de obicei iei mai puțin. Dacă ții la preț și nu este unul nerealist, de genul 5000 euro (am văzut un Megane 2 la prețul ăsta), ai șanse să te aproprii mai mult de cât vrei.

De obicei, banii proaspăt investiți într-o mașină înainte de vânzare sunt, în mare parte, bani pierduți.

This post has been edited by Mr_X: 1 Sep 2016, 06:46


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bg17aw
post 1 Sep 2016, 19:26
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 23 September 15
From: Bucuresti




Eu am shimbat-o la reprezentanta, cu factura si tot ce trebuie.

Pretul stabilit de piata e f subiectiv si de fapt de multe ori nu inseamna nimic, care pret, cel al samarilor de pe autovit, cu masini cu km dati inapoi?

A mea de ex are doar 84000 de km, in timp ce majoritatea se vand cu 170000... pot cere mai mult? Se pare ca nu smile.gif Aici e problema. Deci o masina cu facturi si piese schimbate recent, cu km putini, se vinde tot cu pretul uneia cu motorul poate dus aproape de moarte si fara un istoric clar, la care imediat trebuie schimbata distributia cum zici tu, si multe altele probabil.

La asta ma refeream... In conditiile astea, preturile da, par incorecte.


--------------------
Renault Megane II Berlina dCI 82bhp (60kW) 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Sep 2016, 19:59
Post #78


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




O masina cu 84.000 facuti in Bucuresti e varza pe langa una cu 300.000 facuti pe autostrazile din Europa, asa ca principiu, nu ma refer la a ta. Deci km sunt relativi.

Si ca dovada ai schimbat 4 discuri de frana la km aia, la a mea discurile fata au fost schimbate la 200.000 si spatele la 290.000, alea originale de fabrica ce le-ai schimbat tu la 80.000 wink.gif

This post has been edited by argon: 1 Sep 2016, 20:01


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 1 Sep 2016, 20:00
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Lema de Deva.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bg17aw
post 2 Sep 2016, 10:35
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 23 September 15
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 1 Sep 2016, 19:59)
O masina cu 84.000 facuti in Bucuresti e varza pe langa una cu 300.000 facuti pe autostrazile din Europa, asa ca principiu, nu ma refer la a ta. Deci km sunt relativi.

Si ca dovada ai schimbat 4 discuri de frana la km aia, la a mea discurile fata au fost schimbate la 200.000 si spatele la 290.000, alea originale de fabrica ce le-ai schimbat tu la 80.000  wink.gif
*


UIte asa o dam in posturi aiurea, stii tu cum e masina mea la 84.000 si stii tu ca i-am facut in Bucuresti... incredibil ba frate ba.
Si daca tot ai zis 300.000, de ce nu 500.000? Daca tot dam asa din burta?
Cum naiba sa fie km relativi? O masina cu 300.000 e o masina cu 300.000, o cam duci la fier vechi curand.

Am schimbat discuri ca am vrut sa fie schimbate o data cu placutele, si ca imi place sa am incredere in masina mai ales in punctele cheie ca franarea.

Faptul ca tu le-ai schimbat la 200.000 spune cate ceva despre tine si cum ai grija de masina. Aia si ziceam, intre o masina ca a ta luata cu 300.000 si cu franele neschimbate, si una ca a mea cu 84k si schimbat tot, cred ca ar trebui sa fie diferente de pret.

Tu ai o masina cu 300.000 (ca zici ca ai schimbat la 290.000) si pt ca tu posezi o asemenea caruta arunci pe aici ca nu conteaza km... De aia dau astia km inapoi intr-o veselie, ca nu conteaza.

Eu nu m-as fi urcat in masina ta sa merg nici cu tine la piata cu frane neschimbate decat la 290.000.

Apropo, tu cati ai facut in Ro cu masina, Buc etc? smile.gif


--------------------
Renault Megane II Berlina dCI 82bhp (60kW) 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypry Brasov
post 2 Sep 2016, 10:57
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 725
Joined: 4 January 13




Si eu am schimbat discurile si placutele la 45 de mii! Si masina mea are 93 de mii de km reali si am vazut masini trecute 300 de mii sincerr diferenta este ff mare....nu poti compara un volan si o tapiterie de 100 cu una de 300 de mii , sa nu mai vb de motor....no ofence Argon .Va salut


--------------------
DACIA Duster 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 2 Sep 2016, 15:29
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Unii poate confundați schimbarea discurilor de frână cu plăcuțele de frână, asa ca idee. În rest un disc poate tine 300.000km pe spate (nu fata) dacă mergi cu mașina normal p3 extern și nu o stresezi zilnic prin orașe mari gen București.
Ca exemplu, eu fac naveta cu mașina în afara orașului și evident o sa-i fac o grămadă de km mașinii, însă uzura la sistemele de frânare și restu e mai mica decât dacă as freca masina în oraș. Asta e pe încercate pe pielea mea.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypry Brasov
post 2 Sep 2016, 22:25
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 725
Joined: 4 January 13




Corect! Si eu fac km numai din naveta Bv - Focsani saptamanal...dar uzura tot este!! Nu se compara cu o masina ca sta in parcare si face 8000 pe an! Eu inainte de naveta faceam 5000 pe an si nu schimbam mai nimic la ea acum insa a cam inceput sa cada una alta!! Noapte buna.


--------------------
DACIA Duster 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 2 Sep 2016, 22:47
Post #84


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Masinile astea-s cu motoare electrice de-s km relativi ? si nici acolo...


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 4 Sep 2016, 05:42
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Văd că lumea este foarte sensibilă când faci o apreciere la mașina, de zici că-i pui la îndoială bărbăția. Argon a spus (și sunt de acord cu el) că 100.000 km în oraș pot cauza mai multă uzură ca 300.000 km făcuți la drum întins.

@Bg17aw: tu ai cerut o părere, nu ți-am oferit-o noi din proprie inițiativă. Trebuia să spui de la început că te interesează doar aprecierile pozitive și evaluările la peste 5000 euro și nu ne mai băgam în seamă. Din moment ce nu ai spus asta, concluzionez: este foarte posibil ca mașina ta să fie foarte bine întreținută și să arate boboc, dar șansa să-ți recuperezi investiția de 1000 euro băgată recent în piese este minimă.


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Sep 2016, 09:02
Post #86


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(bg17aw @ 2 Sep 2016, 11:35)
Faptul ca tu le-ai schimbat la 200.000 spune cate ceva despre tine si cum ai grija de masina. Aia si ziceam, intre o masina ca a ta luata cu 300.000 si cu franele neschimbate, si una ca a mea cu 84k si schimbat tot, cred ca ar trebui sa fie diferente de pret.

*



Nu le-am schimbat eu, le-a schimbat fostul proprietar la reprezentanta Renault in Franta, ca asa au considerat necesar la revizie. Pana la ce sugerezi tu de 'frane neschimbate' e cale lunga.

Am avut si Megane 2 sedan, ce incerci tu sa vinzi, asa ca stiu ce poate, e o masina cu diverse bube, si calitatea lasa de dorit, e buna, nu zic nu, pentru 2500-3000 de euro un 2.2 SH in mint condition, dar peste nu, deja iti iei Megane 3 mai nou.

This post has been edited by argon: 4 Sep 2016, 09:08


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Sep 2016, 09:11
Post #87


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Daca ati luat masina noua, deja ati pierdut 10.000-12.000 de euro pe devalorizare. Pentru inca 1000 de euro, mai bine o dati mai ieftin si scapati repede de ea. Altfel ajungeti ca barf, cu masina nevanduta de 5 ani, o tona de frustrare in vene si doar posturi de hatereala ieftina pe tot forumul.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypry Brasov
post 4 Sep 2016, 09:23
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 725
Joined: 4 January 13




Foarte corect ati punctat...la o masina f intretinuta cu putini km poate castiga maxim cateva sute de euro in plus daca are noroc sa gaseasca un om care apreciaza masina ...dar sa pui o mie sau 2 mii la pret este aberant...nu o sa o vinzi niciodata ..am vazut si eu niste colegi care au pus niste preturi astronomice la masinile lor!


--------------------
DACIA Duster 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 21 Mar 2017, 12:27
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Salutare dragi colegi, intentionez sa trec la un megane 2 , de la megane 1, pentru un plus de siguranta si confort. Bineinteles ca sunt si pretentios si alerg dupa km putini , de multe ori in defavoarea optionalelor. in cautarile mele am constatat ca majoritatea megane 2 din romania sunt euro trei si toti romanii au prefereat sa le cumpere chele, adica fara oglinzi electrice, geamuri spate manuale si in loc de cotiera , o gaura hidoasa. de cele de afara imi este cam frica chiar daca lumea zice ca una cu 300000 de km de acolo e mai buna ca una de 100000 de la noi, eu nu cred asta dar nu conteaza. Am avut mai multe masini cu km putini si nu am fost nevoit sa schimb discuri de frana, casete de directie, ambreiaje, compresoare de aer etc. Printre cautarile mele am gasit la o cunostinta un megane 2 din anul 2005 cu 77000 de km (reali, nu incape indoiala) , aer manual, patru geamuri electrice, oglinzi el, etc. Problema mea este urmatoarea, masina arata ca si noua dar, interiorul este modelul cu tapiterie patratele crem cu negru iar fetele de usi material negru cu plastic crem, fara piele pe volan si schimbator. Neconcordanta este ca airbagul volanului este cu inel argintiu cromat (specific modelelor dupa 2007) iar schimbatorul de viteze are banutul crem. intrebarea este daca sa pus pe megane din 2005 acel model de airbag cu inelul cromat, imi pare rau ca nu am facut niste poze.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Mar 2017, 12:31
Post #90


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Tu vrei sfaturi de vanzare .... sau de cumparare M2 ????

Ca de scris ai scris la vanzare ca vrei sa cumperi ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 08:24
Dacia