Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

mesaj bord, check child safety device

tompy
post 7 May 2014, 21:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 7 May 14




Salutare. Am si eu nevoie de ajutor. Acum cateva zile am umblat la usile din spare sa le blochez sa nu se mai deschida din interior. De atunci imi apare in bord mesajul "check child safety device" si orice as face la usi...si inchis si deschis...nu imi mai dispare mesajul ala care este si apare si cu cheiaportocalie. Ajutati-ma daca puteti. Mersi mult


--------------------
renault megane 3 2011/break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 8 May 2014, 08:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




pai unde ai umblat , ca exista un buton special conceput pentru blocarea usilor si geamurilor spate , probabil calculatorul a sesizat o defectiune sau erooare, cred ca cea mai buna varianta la service, mai ales daca masina ii in garantie, apropo usile se pot deschide din interior


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tompy
post 8 May 2014, 09:22
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 7 May 14




Ms. Am rezolvat-o. A rrebuit sa apas pe buton de cateva ori inchis/deschis si a disparut eroarea. Numai bine


--------------------
renault megane 3 2011/break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 26 Oct 2015, 20:06
Post #4


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(tompy @ 8 May 2014, 10:22)
Ms. Am rezolvat-o. A rrebuit sa apas pe buton de cateva ori inchis/deschis si a disparut eroarea. Numai bine
*




pe butonul telecomenzii ai apasat ???

-am deconectat mufele de la usile spate si le-am pus la loc si nu mai scap de cheita portocalie si de mesajul "check child safety devices"


-resetarea se face apasat pe cele doua butoane de la maneta stergatoare ?


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hevesi Norbert
post 17 Dec 2017, 17:02
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 19 May 17




Ceau,

Astazi am schimbat cu totul usa spate stanga.

Manerul exterior, macaraua de la geam, manerul interior, butonul de control al geamului si fata de la usa cu cele 2 boxe sunt cele originale. Le-am mutat de pe usa veche pe cea noua.

Acum am eroare mai sus mentionata, "check child safety device" in bord. Nici controlul geamului electric nu functioneaza desi macaraua am dat-o jos buna si pare sa primeasca comanda. Spun pare pentru ca nu stiu care fir din conectorul macaralei trebuie sa primesca ce tensiune si cand.

Am vazut reply-ul de mai sus cu apasatul butonului de mai multe ori.

Cand apas butonul de blocare al geamurilor de pe usa de pe partea soferului aud ca un releu incearca constant sa blocheze dar ceva nu se intampla pentru ca nu se opreste releul pana nu mai apas o data butonul

Vre-o idee?


--------------------
Renault Laguna III 2007 dCI FAP 2.0 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 20 Dec 2017, 13:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Problema vine de la cablajul usii noi sau de la incuietoare (broasca).
Pentru inceput as schimba incuietoarea, cu cea din usa veche.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aximm3
post 18 Nov 2018, 11:30
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 November 18




Buna.

Aceeasi problema am eu acum pe un Grand Scenic 3 2012. Daca apas butonul de blocare a usilor din spate, nu se aprinde LED-ul rosu din buton si se aude un clantanit de releu in bordul masinii (partea stanga). releu se cupleaza si se decupleaza la fiecare secunda si apoi se declupeaza in aprox jumatate de sec. Trebuie sa apas din nou butonul pentru a opri releul.
In plus nu mai pot deschide portbagajul, nici din butonul, nici din telecomanda.
Nu am schimbat cablaje, usi, etc.
Sugestii ?

This post has been edited by aximm3: 18 Nov 2018, 11:31


--------------------
Renault Scenic 3 Scenic 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fishi2
post 13 Feb 2022, 18:11
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 11 September 16
From: Pitesti




a gasit cineva rezolvare la chestia asta? Ca eu nu ii dau de cap.


--------------------
renault megane 3 grandtour 1.5 dci 110 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 3 May 2022, 11:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Din pacate m-am pricopsit si eu cu mesajul "check child safety device" in bord.

Ideea este ca totul functioneaza perfect, doar ca nu mai am confirmarea cu ledul rosu, aprins pe butonul de la usa soferului cand il actionez. Din schema electrica a celor doua mufe negre de pe stalpii centrali (din exteriorul masinii, intre usi) am observat ca un pin este alocat pentru "comanda dioda luminiscenta (led) securitate copil, adica ledul care nu mi se aprinde mie pe butonul de la usa soferului. Stie cineva ce rol are, general vorbind, si cine da comanda asta catre buton? Deci mie imi functioneaza tot sistemul de blocare usi si geamuri spate asa cum trebuie, dar probabil (cred eu) neprimind confirmarea in modulul din portiera soferului, atunci apare si eroarea.

@Prowlers, daca esti pe receptie, stiu ca tu te-ai lovit de o problema asemanatoare si poate ma poti ajuta si pe mine.
Multumesc.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 4 May 2022, 21:27
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Atasat cateva capturi.

Attached thumbnail(s)
Captura1.png ( Size: 279.03k ) Number of downloads: 559
Captura2.png ( Size: 373.35k ) Number of downloads: 579
Captura3.png ( Size: 129.78k ) Number of downloads: 566
Captura4.png ( Size: 897.68k ) Number of downloads: 584
Captura5.png ( Size: 941.92k ) Number of downloads: 574


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 5 May 2022, 08:02
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Multumesc frumos pentru informatiile de mai sus. Am sa incep verificarile.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 5 May 2022, 08:03
Post #12


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




Ai umblat cumva la blocatorul de la broasca usii si i-ai schimbat pozitia ?
S-ar putea sa fie si de la ala mesajul respectiv daca i s-a schimbat pozitia.

Nu am o poza acum cu lamela respectiva care se poate muta cu o surubelnita dar stiu ca exista o lamela care nu lasa sa se deschida usile spate de catre copii in timpul mersului.

Nu te costa nimic sa arunci o privire...

Attached thumbnail(s)
Capture.JPG ( Size: 78.14k ) Number of downloads: 106


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 5 May 2022, 08:52
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Blocatorul poate sa fie o potentiala cauza (nu stiu insa daca in cazul colegului lamela de blocare manuala este "sursa"), dar mesajul respectiv poate sa fie generat din mai multe cauze si fiecare se "trateaza" separat aplicand procedurile corespunzatoare (vezi ex si capturile atasate), o diagnosticare (ex erori, parametri, stari, masuratori, etc) conforma cu un tester dedicat poate elimina variabile, altfel sunt necesare mai multe verificari ...

This post has been edited by Gil26: 5 May 2022, 09:00


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 5 May 2022, 11:20
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




IonutGligan, da am verificat blocatorii de la portierele spate si sunt ambii in aceeasi pozitie. Mai exista 2 blocatori direct in broasca, unde bagi surubelnita rasucesti si dupa ce ai inchis usa spate nu o mai poti dechide din exterior. Dar nici aici nu este vreo problema.
Tot sistemul functioneaza corespunzator si fata si spate, si blocare pentru copii si superblocare, doar ca la blocare spate (geamuri si usi) protectie copil nu primesc confirmare (aprinderea ledului rosu de pe butonul usii de la sofer) cum ca sistemul s-a activat. De aici si eroarea in bord. Din ce am inteles broasetele spate, trimit un semnal pana la mudulul multiplex din usa soferului, care aprinde ledul de confirmare blocare siguranta copil spate.

1. Poate vreo broasca nu mai trimite semnal de confirmare catre multiplex usa sofer
2. Poate traseul pe undeva este intrerupt de la una dintre broastele spate, pana la multiplex usa sofer.
3. Poate multiplexul usa sofer este defect.

Interesant este ca nimeni in Constanta (2 reprezentante si un prieten cu Clip nu se pricep sa faca verificarile adecvate.
Eu si un multimetru am verificat toate traseele usilor spate. Atat pana acum.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 5 May 2022, 11:50
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




In CLiP se gasesc toate informatiile, trebuie doar folosite\aplicate corespunzator iar acestea pot ajuta la eliminarea variabilelor si identificarea cauzelor (repet, acest mesaj poate fi generat de mai multe) apoi functie de rezultate se pot face masuratorile si verificarile adecvate pentru rezolvarea problemei, altfel implica mai mult timp si "efort" mai mare.

LE: @ costas78, in postul #10 ti-am atasat o parte din procedura CLiP si il poti ruga pe prietenul cu testerul sa faca macar aceste verificari subliniate, deasemenea ai si schema electrica iar pentru ca ai mentionat poti face si tu cateva verificari simple (nu stiu insa ce ai verificat pana acum, din cate tin minte ai deschidere usi SOPO2C si RET03, functie de dotari unii pini pot sa difere dar acestia sunt cam aceeasi pentru diferite configuratii) pe stalpi ai racordarile R13 stanga respectiv R243 dreapta (vezi schema precedenta), verifica continuitatea intre pinii B6-6AR si 130 respectiv 131(firele ar trebui sa fie de culoare roz) apoi de la acestea la 1122 prin racordarile R2 si R3 pinul 11 de culoare alba, dar mai ales continuitatea intre 1667 pinul 6-6S de culoare bej (mufa o ai in capturile din #10) si 1122 pinul 19 acesta este semnalul de blocare securitate copil (vezi atasat) plus tensiunea de 12V intre 6S si masa avand comanda activata, etc., si reiterez ca testerul CLiP folosit corspunzator poate ajuta la rezolvarea problemei.
Bafta!

This post has been edited by Gil26: 5 May 2022, 19:41

Attached thumbnail(s)
1122.png ( Size: 209.44k ) Number of downloads: 105
R13.png ( Size: 166.87k ) Number of downloads: 69
R243.png ( Size: 158.75k ) Number of downloads: 59


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 15 May 2022, 20:22
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




@costas78 daca-mi aduc bine aminte din clip si/sau pyren se poate proba strict doar functionarea ledului respectiv , de prin actionari . Inteleg ca totul functioneaza doar ca nu-ti indica starea ?!
In functie de cum vin maine de la munca , o sa incerc sa vin si cu printscreen atasat .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 16 May 2022, 09:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Ai dreptate, asa este, am mai primit informatia asta de la alta persoana. Frustrarea mea este ca, nu am gasit pe nimeni in Constanta sa poata face aceste verificari in Clip. Am un prieten cu Clip, dar nici el nu stie. Reprezentanta nici nu mi-a facut programare a doua oara, cand m-am prezentat cu print-urile de la colegul Gil26 si procedurile aferente, caruia ii multumersc din nou.

L.E. poate sa-mi spuna cineva daca exista vreo siguranta si daca da, ce alte functii mai gazduieste aceasta? Eu am rascolit tot dar nu am gasit nimic despre acest "child safety device".
Multumesc!

This post has been edited by costas78: 16 May 2022, 14:57


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 16 May 2022, 18:18
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




QUOTE(ProfiBv @ 15 May 2022, 20:22)
@costas78 daca-mi aduc bine aminte din clip si/sau pyren se poate proba strict doar functionarea ledului respectiv , de prin actionari ...
*


Este comanda AC010-Indicator securitate copii, se verifica aprinderea ledului si tensiunea 12V intre 6S si masa NAM...

This post has been edited by Gil26: 16 May 2022, 18:24


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 17 May 2022, 07:00
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Bun, bun, multumesc si trebuie sa fie probabil vreun releu in UCH care se ocupa de asta. Tensiunea intre 6S si NAM, pe panoul 1667 cu butoanele de pe usa sofer nu exista. Cine trimite tensiunea aici? Probabil ca din UCH.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 17 May 2022, 07:22
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




vezi si schema electrica....
LE: plus ce am scris\atasat anterior (iar verificarile trebuie facute conform\fizic pe masina)

This post has been edited by Gil26: 17 May 2022, 08:08


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 17 May 2022, 14:49
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Gil26, te rog frumos, stiu ca am cerut destul, dar imi trebuie configuratia schematica a usilor spate cu mufele de la consolele actionare geam electric si mufele ce ies din broaste, respectiv mufele ce intra zona macaralelor geamuri (configuratia pinilor, tuturor) pana la mufele pe care deja le am de la tine, din stalpii centrali (R13 respectiv R243). Vreau sa elimin o posibila nelamurire.
Multumesc inca o data.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 17 May 2022, 16:33
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




LE: atasat doua capturi, in prima cred ca am intuit ”o posibila nelamurire” (vezi si #15 "...verifica continuitatea intre pinii B6-6AR si 130 respectiv 131(firele ar trebui sa fie de culoare roz)..."), in a doua ai restul celor cerute, daca mai ai nevoie de ceva oricand voi incerca sa ajut cu mare drag.

This post has been edited by Gil26: 18 May 2022, 04:54

Attached thumbnail(s)
Captura6.png ( Size: 586.33k ) Number of downloads: 71
Captura7.png ( Size: 117.58k ) Number of downloads: 53


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 18 May 2022, 07:07
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Super, multumesc inca o data, dar mufele de pe broaste, 139, respectiv 138 nu au vreun pin prin care trimit comanda prin intermediul 130, respectiv 131 apoi trecand prin mufele R13 si R243, pana la 1122 si ulterior ajunge la 1667. Cumva traseul asta nu se mai inchide, aprinzand ledul de la consola(1667). Care este legatura acestui traseu cu UCH-ul? Cum vede UCH-ul ca ledul nu este activ?
Este posibil ca acest traseu sa fie intact si vina sa o poarte UCH-ul. Adica vreun releu sa nu mai cupleze undeva astfel incat sa nu mai inchida circuitul si sa confirme blocarea pe spate pentru copil?

This post has been edited by costas78: 18 May 2022, 07:31


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 18 May 2022, 07:48
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Ceea ce am scris ramane valabil, daca as avea problema asta eu asa as proceda (facand aceste verificari cap-coada si conform, astel se elimina variabile nu se adauga), trist este ca cei din reprezentanta care aveau absolut toate informatiile acestea plus "instrumentele" necesare te-au trimis "la plimbare"...eu ma opresc aici dar poate ceilalti colegi iti vor raspunde la toate aceste intrebari...Bafta!


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 18 May 2022, 08:00
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Multumesc inca o dat pentru efortul depus.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 May 2022, 05:44
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Atasat inca trei capturi referitoare la unele intrebari, restul nu cred ca au rost\sens (iar siguranta am atasat-o doar pentru ca ai intrebat, atata tot)
PS: gaseste pe cineva care are CLiP si stie ce sa faca cu el, ex vezi eroarea DFxxx (DTCyyyyy) lanseaza comanda AC010 cu ea activa verifica daca se aprinde ledul si tensiunea 12V, functie de rezultate poti face celelalte verifcari electrice (ai schema, mufe\pini si tot ce iti trebuie) in mod conform si urmand pasii din CLiP, altfel ai mai mult "de lucru".....

This post has been edited by Gil26: 19 May 2022, 06:12

Attached thumbnail(s)
UCH1.png ( Size: 125.86k ) Number of downloads: 52
UCH2.png ( Size: 224.6k ) Number of downloads: 38
SigurantaF32.png ( Size: 194.17k ) Number of downloads: 39


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 20 May 2022, 06:58
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Multumesc inca o data pentru minunatele sfaturi. Revin si am sa detaliez rezolvarea, deindata ce reusesc sa-i dau de capat. Saptamana viitoare incerc si in reprezentanta din Tulcea, ca in Constanta nu am noroc.

P.S. Ca o observatie, am scos bornele la baterie ca sa umblu la o plafoniera cu probleme si dupa ce le-am pus la loc eroarea disparuse. Ok, stiam asta, si mai stiam ca daca apasam butonul de blocare spate pentru copii, evident aparea. Acum am mers circa 30 de minute prin oras, cu diverse opriri si, fara sa apas butonul cu pricina, eroarea a aparut din senin in bord. Nu gasesc momentan o explicatie fenomenului.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 20 May 2022, 18:35
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Dar "observatia" aceasta este putin diferita de ce ai scris in postul #9 si poate schimba "datele problemei", daca initial nu ai eroare apesi butonul si apare dar este si cazul in care nu ai eroare nu apesi butonul si ea apare "din senin" atunci in "ecuatie" ar putea intra si 138 si 139, mecanismul de acționare a superblocării deschiderii mobile , senzorii superblocare deschidere laterală mobilă spate dreapta\stanga, UCH, etc., iar din CLiP ar trebui lansata si comanda AC053 - Superblocare apoi facute toate verificarile electrice (inclusiv cu o lampa martor 21W cu comanda activata) si vazut\verificat tot cablajul, contacte imperfecte aleatoare, etc....

Vezi ce rezolvi cu cei din reprezentanta Tulcea, si daca nici ei nu pot gasi "buba" ia macar de la ei codurile de eroare cand\dupa ce apare acest mesaj, ex ceva de genul:
DTCA82311\(12)=Indicator de activare de securitate copil
DTC953811=Maner exterior deschidere laterală mobila spate dreapta,
DTC95B002=Mecanism de actionare superblocare deschidere laterala mobila spate stanga, etc..., astfel se poate restrange cautarea\gasirea cauzei.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 20 May 2022, 20:04
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Așa am sa fac.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 25 May 2022, 08:13
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Da, deci la reprezentanta Renault Tulcea m-au programat abia saptamana viitoare joi adica pe 2 iunie. Pana una alta, am apelat din nou la colegul cu Clip si am gasit urmatoarele erori:

Calculator usa conductor
1.DTCA82312 - circuit martor luminos tasta securitate copil - CC.1

Calculator UCH
1.DTC95B002 - circuit cutie de depozitare/securitate copil
2.DTC957015 - circuit lumini de stop - CO.1


Stopurile spate functioneaza normal, le-am verificat.

Mentionez ca am urmat diagnosticul din clip de la eroarea DTC95B002 si am facut test la usile spate. Mi-a aparut o verificare a inchiderii usilor spate si pe masura ce ma punea sa activez si sa dezactivez doar inchiderile spate de pe butonul de la usa sofer, in diagnoza se schimba la ambele usi in activ si inactiv, deci raspundea conform comenzii. Mai departe nu am vrut sa-mi prind urechile pentru ca instructiunile deveneau cam complicate.

Este posibil sa ajung in Bucuresti sambata asta, ma poate ajuta cineva priceput cu o diagnoza?
Am tot auzit si citit expresia "reinitializare UCH", nu virginizare sau altceva, doar reinitializare. Un tip pe youtube descrie exact aceeasi problema cu ledul buclucas, chiar daca si lui ii functioneaza sistemul corec si explica cum in service Renault i-au reinitializat UCH.

Gil26, multumesc inca o data pentru rabdare si efort.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 08:25
Dacia