Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Surub rupt pompa apa Symbol, Surub rupt in bloc, pompa de apa fara un surub

MagiQue1990
post 14 Mar 2016, 18:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 24 February 16




Salut,

Zilele trecute am schimbat kitul de distributie (pompa apa, curea si rola).
Insa un surub de la pompa de apa s-a rupt in bloc si nu poate fi scos decat daca se da motorul jos, si se baga un tarod, etc, etc, munca migaloasa. Momentan pompa a fost montata fara surubul respectiv si as vrea sa-mi spuneti si voi o parere. Se poate intampla ceva daca pompa nu este stransa cu toate suruburile, se poate creea joc? Vreau sa precizez ca nu are scurgere, a fost montata garnitura cu care a venit + mastic de temperaturi inalte.
V-am atasat si o poza cu locul in care se afla surubul respectiv.

Renault Symbol, An Fabricatie 2006, motor 1.4, 8 valve.

This post has been edited by MagiQue1990: 14 Mar 2016, 18:45


Attached thumbnail(s)
Pompa_apa_Dacia_Logan_1_4_1_6_original_Dacia_5219361_1308739549.jpg ( Size: 32.7k ) Number of downloads: 355
pompa_apa_logan_1.4_1.6_p_500x500.jpg ( Size: 84.7k ) Number of downloads: 355
Untitled.png ( Size: 23.19k ) Number of downloads: 355


--------------------
Renault Symbol 1.4, 8v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 14 Mar 2016, 18:51
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Va ajunge sa curga, cel mai probabil, dupa cateva cicluri cald/rece.

Risca-te si vezi se intampla, dar monitorizeaza bine situatia si strange bani.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
budspencer07
post 14 Mar 2016, 20:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 589
Joined: 11 December 14
From: Suceava




Daca e pusa cu mastic ai sanse sa nu curga mult timp.


--------------------
Land Rover Range Rover 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MagiQue1990
post 15 Mar 2016, 21:44
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 24 February 16




Da, are mastic din belsug + garnitura ei originala...au trecut deja cateva zile si cateva cicluri de racire/incalzire peste ea. As vrea sa evit sa-mi dea motorul jos si sa umble cu bormasina, cu tarod, samd; pot avea surprize mult mai urate dupa aceea. Singurul lucru de care ma tem e sa nu apara un joc in timp si sa-mi sara cureaua de la punct. Din 8 suruburi de sustinere a ramas doar in 7; suficiente din punctul meu de vedere, dar nu se stie niciodata.
A mai patit cineva asta, a omis sa puna un surub la pompa de apa? Voi ce ati face in aceasta situatie?


--------------------
Renault Symbol 1.4, 8v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aerro10
post 15 Mar 2016, 22:03
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 15 January 13




QUOTE(MagiQue1990 @ 15 Mar 2016, 22:44)
Da, are mastic din belsug + garnitura ei originala...au trecut deja cateva zile si cateva cicluri de racire/incalzire peste ea. As vrea sa evit sa-mi dea motorul jos si sa umble cu bormasina, cu tarod, samd; pot avea surprize mult mai urate dupa aceea. Singurul lucru de care ma tem e sa nu apara un joc in timp si sa-mi sara cureaua de la punct. Din 8 suruburi de sustinere a ramas doar in 7; suficiente din punctul meu de vedere, dar nu se stie niciodata.
A mai patit cineva asta, a omis sa puna un surub la pompa de apa? Voi ce ati face in aceasta situatie?
*


Carcasa este din aluminiu care are una din proprietăți de a fi maleabil. Cu tipul, suprafața de contact, în urma solicitărilor și a diferențelor de temperatura, va căpăta o ușoară curbura care împreună cu degradarea siliconului, care se degradează în timp, va începe să curgă lichid de răcire, care tot în timp, fisura va deveni tot mai mare. Eu aș rezolva această situație înainte de a mă lăsa mașina pe drumuri. Ori știi un mecanic bun, ori mergi la un service autorizat Renault, dar din câte știm, aceștia nu prea fac asemenea lucrări de recondiționare. Va spune schimbați piesa cu șurubul rupt, dar aceasta costă mult.
Îți doresc succes și să ne spui și nouă cum ai rezolvat-o.


--------------------
Renault Symbol 1,5 dci Authentique 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 15 Mar 2016, 23:02
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




Salut!
Poti s-o lasi o perioada asa si s-o urmaresti ce face(pompa de apa), daca nu vrei sa dai motorul jos... Sau: dai motorul jos si exista extractoare de suruburi rupte. Sunt ca si un tarod dar au filet invers . Se da o gaura in surubul rupt cu bormasina iar in momentul in care filetezi extractorul acesta avand filetul de la dreapta la stanga si fiind conic la un moment dat se va intepeni si o sa inceapa sa defileteze surubul ( de cele mai multe ori). Cred ca orice service multimarca respectabil are asa ceva in dotare. Daca nu, la un atelier de reparatii mecanice....

This post has been edited by dethave: 15 Mar 2016, 23:06


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jenkins
post 16 Mar 2016, 12:09
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 November 15




Cred ca pe langa socul cald/rece mai trebuie luat in calcul si vibratia motorului + socurile venite de la trenul de rulare (in special gropi)


--------------------
Renault Symbol 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 16 Mar 2016, 15:30
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Cand va incepe sa curga lichidul de racire va ajunge fix pe cureaua de distributie ... ceea ce nu prea e bine
plus ar fi bine sa remediezi cat mai repede, sa nu apuce sa ruginească acolo, e posibil sa nu poti sa il scoti nici cu extractorul si sa fie nevoie sa dai gaura peste si apoi sa faci filet
daca esti norocos poate reusesti sa il scoti fara sa dai pompa jos


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 7 May 2016, 18:36
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Poti sa ati linistit. Pompa aia nu va curge in veci daca au etansat bine acolo. Sunt marci la care pompa de apa sta in 2 suruburi( Opel si VW).


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalupy.cl
post 7 May 2016, 20:55
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 November 15




Daca au dat cu silicon din belsug e mai mare probabilitatea sa curga decat daca o lasau cu garnitura originala fara silicon. Oricum stai cu sabia lui Domocle deasupra capului si nu prea vad cum sa strici ceva. Mai degraba stai cu ochii pe temperatura decat la drum asa ca si daca pierzi apa opresti, completezi si mergi mai departe. Antigel pe cureaua de distributie... o sa se rupa doar daca e prea intinsa sau ii dai socuri. Daca era ulei mai ziceai dar asa drumuri bune si pregateste-te la urmatorul schimb de bani pentru problema.


--------------------
Renault Clio 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzi
post 8 May 2016, 18:09
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 9 May 13




Nu stiu cum este la motorizarea pe benzina, dar la mine (am diesel) gaurile a doua dintre suruburi au legatura cu canalul antigelului din blocul motor, pentru ca atunci cand le desurubez curge lichid de racire. Prin urmare, daca este la fel, atunci sigur acel surub ori se va desface foarte greu (cu extractor sau piulita si contrapiulita, depinde cum s-a rupt) ori va trebui gaurit si largita gaura si refiletata cu M7 sau chiar M8. Din experienta, pot sa-ti spun ca daca s-a folosit un ermetizant de buna calitate, atunci, indiferent de ciclurile cald/rece, se va asigura o ermetizare elastica (necesara atat socurilor termice cat si mecanice) si nu va permite lichidului sa curga pe langa pompa, cel putin o buna perioada de timp. Totusi, exista si acea sabie a lui "Domocle", ca sa parafrazez un coleg forumist.


--------------------
Nissan Qashqai 2019, Acenta Plus, 1.5 dCi, 85 kW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aysmen89
post 28 Dec 2016, 14:22
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 26 April 08




Salut, pana la urma ce ai făcut?a curs pompa de apa?sau a rămas asa
..

This post has been edited by aysmen89: 28 Dec 2016, 14:22


--------------------
dacia dacia Solenza Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MagiQue1990
post 10 Jan 2017, 15:59
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 24 February 16




Pana in ziua de astazi nu a curs pe acolo, cel putin nu se vede umed.

Insa cam la 1 luna imi scade lichidul cu 1cm si nu-mi dau seama pe unde ar putea exista pierdere. Poate doar se evapora prin capacul recipentului.


--------------------
Renault Symbol 1.4, 8v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:07
Dacia