Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Radio cd nu are sonor

CostelN
post 13 Jan 2014, 16:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 April 11




Buna ziua.Am o laguna 2, 1,8, 2001 Initiale ,si de cateva zile nu se mai aude radio (nu canta muzica in boxe).Radio cd-ul meu este Cabase -tuner list.Pe displei imi apare frecventa radio, ca si cum radio ar funtiona.Am dat radio cd-ul meu jos si l-am pus pe alta Laguna si functioneaza,celalalt radio cd l-am pus la mine si Nu functioneaza.Astazi am fost la reprezentanta si au inceput cu probe :au scos mufele pe rand de la fiecare boxa in parte si nimic.Tot scotand si bagand mufele la radio cd a inceput sa cante radioul.Una din mufele care intra in radio este de la boxe.Daca l-am oprit din butonul ON-OFF nu mai canta.Daca scot si bag mufa de la boxe canta radio.Ce poate fi ???Mentionez ca masina are si navigatie,asta daca ar conta.
Multumesc si astept sfaturi si pareri.


--------------------
Renault Laguna II 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali1971ro
post 14 Jan 2014, 08:45
Post #2


---------------------


Group: Members
Posts: 654
Joined: 8 May 06




Deconecteaza toate difuzoarele si masoara-le sa nu fie in scurt. Cu ele deconectate masoara liniile (cablurile) sa verifici continuitatea sau un scurt circuit.
Succes


--------------------
. . .
"diferenta dintre un critic si un creator este ca cea dintre bou si taur" Teophile Gautier
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adryano666
post 16 Jan 2014, 15:48
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 1 August 13




sa nu fie un bai si pe la finalul casetofonului eu am avut un kenwood loat cu 40 de lei din piata vinerea de la indieni si dupa ce i-am loat mufa a mers fix 5 minute...sa ars finalul...erau 2 boxe in scurt...acum se aude la volum maxim ca si cum ar fi la max 3....


--------------------
renault laguna 3 2008 2.0 131hp - TR-66-SBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali1971ro
post 16 Jan 2014, 17:33
Post #4


---------------------


Group: Members
Posts: 654
Joined: 8 May 06




Kenwood, 40lei, indieni = ciordeala. Nu e vina aparatului ca difuzoarele erau parlite. A rezistat eroic 5 minute (altele scot fum in 5 secunde) si din spusele tale inca mai incearca sa "presteze" ceva. De obicei, etajul fina al "sculelor" cu nume -si nunumai- au protectie la scurtcircuit. Dar, cu cat il fortezi sa lucreze in acele conditii cu atat cedeaza.
Pe de alta parte, cetateanu' a specificat ca a probat agregatu' pe alta masina, acesta functionand in parametri, nemai spunand ca "Deconecteaza toate difuzoarele si masoara-le sa nu fie in scurt. Cu ele deconectate masoara liniile (cablurile) sa verifici continuitatea sau un scurt circuit."

Si inca ceva, chiar cu riscul de a primi diverse "calificative" de la tine..... nici dupa tot circul care l-ai avut cu diversi colegi de forum nu ai sesizat ca "loat" lasa urme pe retina si deranjeaza "scarita" si "ciocanelu'"? tongue.gif Unele greseri de "tiparire" se trec cu vederea, chiar si cratime sau mai sti eu ce semne pierdute prin tastatura, dar totusi....

Numa' bine!

This post has been edited by vali1971ro: 16 Jan 2014, 17:34


--------------------
. . .
"diferenta dintre un critic si un creator este ca cea dintre bou si taur" Teophile Gautier
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CJ10LUC
post 17 Jan 2014, 12:37
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 8 November 10




Stie cineva daca un schimbator original de cd-uri de pe Renault laguna 2 cu montare in BORD, este compatibil si cu CD Player Tuner list sau doar cu Cabasse ???


--------------------
Renault Laguna II 2002/1.8 16V Dinamique - CJ 10 LUC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CostelN
post 7 Feb 2014, 10:50
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 April 11




Am rezolvat problema cu radio cd-ul,si anume:am declupat pe rand mufele de la portiere,si ultima dreapta fata avea cocleala, ceva asemanator ca la bornele acumulatorului.In priza aia de la portiera sunt foarte multe fire,iar cele de jos sunt chiar de la boxe,acolo era multa mizerie.Am curatat cu spray de contacte si canta muzia.Multumesc pentru sfaturi!!!!


--------------------
Renault Laguna II 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:33
Dacia