Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa in Clio / Symbol, cauze, remedii, solutii

mihai leu
post 25 Jul 2013, 19:40
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 17 March 06




dry.gif la mine in portbagaj la roata de rezerva dar numai cand ploua torential rau si na are 6 ani masina,chederuldela portbagaj se cam desprinde, totusi numa asteptam asa devreme sa am apa in portbagaj ca la vechile daciie, e totusi un symbol din 2007


--------------------
Dacia 1999 1310 - B 19 EIF
mai este timp pana la fericire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 25 Jul 2013, 19:49
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Stai calm, eu am tot symbol din 2007 cumparat de 1 an si intra apa in ea(un pic, nu mult). In week-end am fost la tara si bineteles ca o spal, doar ca acum am udat-o mai mult intrucat batea soarele pe ea si ramaneau ume de la samponul auto. Cand am inceput sa aspir in portbagaj, am ridicat un pic mocheta si erau vreo 10 picaturi de apa probabil de cand am clatit pe la colturile barii din spate. Scria cineva ca este o gaura mica si pe acolo se mai strecoara putin apa. Pana acum nu am observat pentru ca nu eram atent dar sunt cateva picaturi care raman sub cmocheta de lub faruri, eu ridicand mereu mocheta la roata de rezerva, nu am observat sa fie umed. De asemenea, nu am observat umezeala nici dupa ploile torentiale din ultimele ultimele luni, dovada ca apa se strecoara doar cand stropesti masina din lateral cu presiune.

This post has been edited by alexgeogabriel: 26 Jul 2013, 12:16


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bozzo
post 26 Jul 2013, 12:03
Post #123


Membru amarat...cu statie CB


Group: Members
Posts: 554
Joined: 17 April 09
From: Bucuresti




Mie imi intra apa in portbagaj de se umplea pe jumatate locul in care sta roata de rezerva.

Pana la urma am gasit problema. Intra apa pe langa aerisirile portbagajului. Se afla pe laterala masinii sub bara.

Asa ca am dat bara jos, am schimbat aerisirile. Tot intra.
am dat din nou bara jos, am pus silicon pe la garniturile aerisirilor si momentan totul e bine.


--------------------
Renault Symbol 1.4 2007 - B-XX-HAM
Intek M-760 + Sirio ML 145 Wouxun KG-UVD1P
Dacia - aventura continua...in fiecare zi!!!
[B]YO3IIX 233-SP-45[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Harapul
post 16 Jun 2014, 11:49
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 2 April 11




am urmat sfaturile citite pe aici : am dus masina ieri langa o cismea ce avea atasat un furtun , am scos doar partea din dreapta a protectiei de plastic (cea din stanga e blocata cu bratele stergatoarelor), am curatat bine tavita aceea si ce era pe dedesubt, am pus jet de apa pe mijloc si am curatat si furtunul de evacuare central (cu un cablu coaxial de tv, am eliminat supapa) am pus presiune si pe laterale si s-au scurs pe langa aripi o gramada de mizerii deoarece parchez si eu sub un copac.
azi dimineata pe la 7 in Bucuresti a plouat cu spume , m-am dus cu inima palpitand la masina si ... VICTORIE ! nu a mai curs nimic ...
stiam ca nu era de la AC pt ca nu l-am folosit pana acum pe rece, daca nu functiona trebuia sa merg la service pt celebra garnitura de la AC de care am citit tot aici ...
Symbolul il am din 2007 si de la inceputul anului asta am avut 5 mini piscine pana m-am hotarat sa intervin , am zis ca trece de la sine smile.gif
multumesc tuturor pt sfaturi

ps: apa o gaseam numai in partea din fata a pasagerului cu migrare si la scaunul din dreapta spate

This post has been edited by Harapul: 16 Jun 2014, 11:51


--------------------
Renault Symbol Fidji An: 2007; 1.4 8V 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 17 Jun 2014, 14:32
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




@bozoo asta am patit si eu acum 2 saptamani cand am aspirat in portbagaj. Roata de rezerva era jumate in apa. La care aerisir te referi tu? O poza ar fi utila


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleano1
post 18 Jun 2014, 10:04
Post #126


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 13 January 13
From: iasi




QUOTE(alexme24 @ 17 Jun 2014, 14:32)
@bozoo asta am patit si eu acum 2 saptamani cand am aspirat in portbagaj. Roata de rezerva era jumate in apa.
*


La mine era o mica piscina acolo.eu am rezolvat aceasta problema foarte simplu:am dat o gaura de 4 in plasticul de sub roata si de atunci nu se mai aduna pic de apa .


--------------------
renault clio2 1,5dci 65cp,2004,caroserie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 18 Jun 2014, 10:28
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Plastic sub roata de rezerva? Este caroseria din metal sub roata.


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai leu
post 18 Jun 2014, 20:06
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 17 March 06




are un dop de plastic cel putin si la mine are, cand era noua nu intra pic de apa, acum are aproape 8 ani la torentiale, si mai ales in mers pe ploaie abundenta se cam face piscina in portbagaj, dar se ia cu buretele daca nu ai gaura data sub roata de rezerva, oricum nu a fost ca la dacie in care a plouat inca de noua.... radmasa.gif


--------------------
Dacia 1999 1310 - B 19 EIF
mai este timp pana la fericire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 19 Jun 2014, 12:47
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




M.am gandit si eu sa dau o gaura, dar trbuie sa existe si o alta variantw mai normala. La mine portbagajul are luft prea mare in partea stanga, nu stiu cum sa l reglez si cred ca pe acolo intra


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 19 Jun 2014, 21:11
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




sunteti siguri ca nu va intra apa si pe la gaurile de prindere a stopurilor?

eu am patit treaba asta. imi picura in portbagaj si se aduna la roata de rezerva de undeva de la suruburile stopurilor...

nu stiu care era faza, dar am fost la un service de cartier, a improvizat nenea niste garnituri si nu mai am probleme... verificati si treaba asta


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 20 Jun 2014, 01:28
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Aceiasi problema am avuto si eu.Dupa fiecare ploaie daca statea masina in soare cand intram in ea simteam miros de umezeala de apa statuta care se evapora.
Am umblat la roata si bingo era plin cu apa, buretii pe care statea roata de rezerva deja putrezisera laugh.gif .
Am inceput sa analizez si bingo am gasit pe unde intra apa.
se poate observa dara de praf pe unde se scurgea apa.
2014_02_02_21_18_32.jpg
TRASEU APA:se scurge toata apa de pe luneta pe santul de langa portbagaj de acolo se scurge pe langa stopuri iar de acolo mie mi se ducea fix in marginea la bara si intra prin orificiul acela.
2014_02_02_21_19_03.jpg
Solutia?
Am astupat pe interior gaurile cu niste silicon transparent.
De atunci urmaresc si cu toate ploilea astea din ultima vreme nu am mai gasit strop de apa in portbagaj.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 20 Jun 2014, 10:32
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Problema nu era si pe stanga spate? Si eu daca umblu acum in portbagaj, sigur gasesc ud buretele de sub roata de rezerva. Stiu ca facusem curat luna trecuta si era ud. Dar nu se aduna multa apa la mine. In schimb dupa saptamana asta de ploi, am observat pete de apa pe cocorajele din fata. Nimic alarmant oricum, probabil debitul de apa era prea mare pentru furtunurile acelea de scurgere din fata. Nu am incercat inca sa vad unde sunt si cum arata.


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 20 Jun 2014, 13:54
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




da , in ambele parti era aceiasi problema. smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai leu
post 22 Jun 2014, 11:58
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 17 March 06




DA PE ACOLO CURGE
am observat si eu dupa ultimele ploi din Bucuresti, asta dupa am citit observatiile voastre de pe forum, nu am astupat inca dar voi tine sub observatie


--------------------
Dacia 1999 1310 - B 19 EIF
mai este timp pana la fericire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 27 Jun 2014, 19:26
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Am rezolvat problema. Dupa ploile de ieri si azi iar aveam piscina la roata de rezerva. Am gasit buba la chederul de la stopuri. Nu mai ajungea sa se preseze de caroserie. Am pus pur fix peste chederul existent, am astupat gaura pe care a aratat o si andutu si am turnat vreo 5 litri de apa sa fiu sigur. Totul uscat si fara infiltratii.



--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 13 Jul 2014, 15:06
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




salutare!
La 7 ani de cînd am luat mașina (nouă) după ce am șters geamurile, în mers, cu lichid, soția mi-a spus că îi picura apă pe picior; bănuind că e de la AC am oprit aerul condiționat, ventilatorul în funcțiune, apa n-a mai curs; după ce am oprit am curățat tăvița de deasupra suflantei. Erau ceva resturi vegetale pe ea și blocau jgheabul din tăviță. Am turnat apă și aceasta se scurgea pe la pasajul roții dreapta fără probleme. Nu a mai curs nimic în partea dreaptă . După circa 2 săptămîni am pățit altă chestie, în mers, pe ploaie, prin aeratoarele centrale a început să iasă abur cam 2 minute după care s-a oprit de la sine. M-am uitat azi și în cutiuța de la filtrul de habitaclu, sub țevile schimbătorului de căldură băltește apă. Este normal? M-am gîndit să dau o gaură în fundul cutiuței dar nu știu dacă ar fi bine. Care este părerea voastră, care ar fi cauzele aburului? Mă gîndesc să rezolv acum problema să nu se repete pe drumurile pe care vreau să le fac în concediu. Mulțumesc pentru orice idee.

This post has been edited by Ayden_CJ: 13 Jul 2014, 17:06


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3i84
post 14 Jul 2014, 12:27
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 22 March 09
From: Bucuresti




Salut,

Si nevasta-mea mi-a zis ca acum 2 zile pe ploaie la un moment dat au iesit aburi pe la aeratoarele centrale cateva secunde (coincidenta sau nu atunci a dat drumul la AC).
Eu cred ca ar fi normal sa aiba o gaura jos cutia, o sa ma uit si eu la a mea dar stiu ca este foarte ingesuit acolo.

Daca a patit cineva la fel asteptam sfaturi / rezolvari... cheers.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2003 1.4 16V expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 14 Jul 2014, 21:09
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




salutare,

am făcut azi operațiunea de "vidanjare" a apei din faimoasa tăviță de sub filtrul de habitaclu. Pot să spun că am scos cam 100 ml sau mai mult. Din păcate nu am avut la îndemînă o seringă și nici un furtunel. O seringă cu un furtunel vă scutește de multă demontare dar nu e așa de palpitant:) În cazul acela trebuie doar dat jos capacul filtrului de habitaclu, nici măcar filtrul nu trebuie scos:).
Durata operațiunii cu un pic de îndemînare și atenție 20-30 minute
-Se scoate capacul filtrului de habitaclu. Se scoate filtrul.
-Se scoate masca superioară dreapta (cea de pe parbriz).
-Se înlătură tăvița de scurgere: scoateți clema neagră din față (de către far) se trage gheruța piesei albe de pe tăviță și se translatează tăvița circa 1 centimetru spre dreapta (spre axa mașinii) apoi se ridică și se pune deoparte.
-Cu o cheie inelară de 6 (tubulara nu prea are loc) se desface șurubul care ține suportul mufelor de pe carcasa motoventilatorului, demontați mufa verticală mică să nu se rupă firele apoi mufa mare se scoate astfel: se trage în sus de piesa roșie care va elibera mufa cu cablurile spre partea dreaptă.
-Am dat jos grupul motoventilator (GMV). se desfac 3 șuruburi; atenție, unul este pus într'o poziție mai aiurea și ar fi util un dispozitiv flexibil pentru cheia tubulară de 6 mm, pentru celelalte 2 puteți lăsa cu grijă capota sau să o țină altcineva ca să aveți acces mai ușor la celelalte 2 șuruburi.
-Suportul mufei de pe carcasa motoventilatorului se rabate spre fața mașinii și se scoate gheara din carcasă. Atenție la fire!, dacă nu reușiți, mufa mare se poate ridica pîna la jumătate ca să aveți acces la șurubelul care ține suportul. Nu ridicați mai mult ca să nu rupeți cele 2 fire subțiri.
-Se îndepărtează cablurile ca să aveți loc, se trage carcasa GMV de mîner spre fața mașinii apoi se mișcă pînă simțiți că s'a eliberat GMV, cu grijă îl scoateți și'l puneți pe unde aveți loc.
-Prin gaura care se vede în locul GMV puteți scoate apa cu un burete sau cîteva șervețele de bucătărie. La mine, la început, apa era pînă mai sus de jumătatea diametrului țevii inferioare. Cu un pic de răbdare am scos cîtă apă am putut, șervețelele de bucătărie răsucite au absorbit apa destul de bine și rezistă și la stoarcere. O andrea lungă sau un băț vă ajută să înecați buretele sau șervețele.
Cu ocazia asta am sters și carcasa fixă a GMV, plină de praf.

Pentru remontare procedați oarecum în sens invers. Eu am preferat să pun prima dată filtrul de habitaclu la loc deoarece poate fi așezat muuult mai ușor în locaș. Atenție la cabluri și la șurubul acela care e mai în profunzime. GMV se pune cu grijă la loc - trebuie să fiți atenți ca limba de ghidare din partea de jos să intre în ghidajul ei altfel GMV nu va sta corect pe carcasa fixă.

Poate am să fac niște poze dacă vă interesează.

Nu m-am încumetat să fac găuri ca să nu ating conductele alea.
Dacă vă apucați de operațiune ar fi bine să aveți un mic magnet ca să poziționați șurubelul acela și multă răbdare. Succes!

This post has been edited by Ayden_CJ: 14 Jul 2014, 21:10


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 19 Jul 2014, 19:15
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




Salutare,
fenomenul cu aburi în ventilație a reapărut azi, plus picături la pasager, așa că am făcut operația de redemontare a GMV și am practicat un mic orificiu la fundul cutiuței filtrului. Încă nu am identificat cauzele apariției apei în cutiuța filtrului de habitaclu, probabil umezeala mare din aer se condensează pe țeava rece a schimbătorului de căldură?
Față de postul anterior am de făcut cîteva corecții:
Poza nr 1, surubul încercuit (nu e cel original din păcate) nu trebuie desfăcut iar suportul mufelor de pe carcasa GMV nu trebuie demontat. Cu albastru am indicat piesa de care trebuie ridicat ca să se elibereze mufa;
Poza nr 2 am încercuit orificiul creat - am frezat cu un burghiu, din exterior, racordarea dintre fundul cutiei filtrului de habitaclu cu peretele lateral, nu a rezultat o gaură prea mare, circa 4 mm diametru echivalent, apa a început să iasă dar nu foarte voinicește din cauza tensiunii superficiale a apei;
Poza nr 3 se vede de sus orificiul creat în care am introdus pentru moment o sîrmă de cupru de 0,8- 1 mm pentru ca apa să se prelingă pe ea.
Poza nr 4 se vede sîrma menționată mai sus. Intenționez să fac un mic racord pe care să-l lipesc de cutia filtrului la care să atașezz un furtunel care să ajungă pînă în gaura de scurgere. Vreau să pun furtunelul ca să evit împrăștierea apei prin incinta GMV de către aerul care iese ventilat prin acel orificiu.
Poza nr 5 am făcut'o după ce mașina a staționat aproximativ 1 minut după un drum de 50 km, probabil s-a mai scurs altă cantitate între timp.
Dacă aveți voi idei sau soluții mai bune la această problemă vă rog să ni le spuneți și nouă.

This post has been edited by Ayden_CJ: 19 Jul 2014, 19:21

Attached thumbnail(s)
1.PNG ( Size: 1.17mb ) Number of downloads: 1246
2.PNG ( Size: 930.47k ) Number of downloads: 1310
3.PNG ( Size: 720.41k ) Number of downloads: 1306
4.PNG ( Size: 407.16k ) Number of downloads: 1308
5.PNG ( Size: 761.21k ) Number of downloads: 1273


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleano1
post 20 Jul 2014, 17:09
Post #140


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 13 January 13
From: iasi




Sub tavita din poza 3 exista un furtunas prin care se scurge condensul,,la tine este infundat acel furtunas,,,nu trebuia sa dai gaura aceea pentru ca iti va intra praf pe acolo.


--------------------
renault clio2 1,5dci 65cp,2004,caroserie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 21 Jul 2014, 20:41
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




@bleano1, mulțumesc, înainte de a prelucra găurica am căutat cu mîna cît am putut pe sub cutiuța cu pricina și n'am simțit vre-un furtunel, probabil era mai departe...

după unele săpături am găsit pagina asta de pe un alt forum și cred că am identificat în pozele în care se vede partea inferioară a carcasei evaporatorului și în cea în care e locul de pe caroserie, despre ce furtun spui; din păcate cam trebuie demolat mult, aș încerca să introduc un cablu de frînă de bicicletă pe dedesubt, dar nu știu dacă trebuie dat scutul jos.

This post has been edited by Ayden_CJ: 21 Jul 2014, 23:17


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleano1
post 22 Jul 2014, 20:14
Post #142


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 13 January 13
From: iasi




Pozitia 17
uite poza mai exact dar cred http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...id=1627644838ca ai vazut-o deja,,oricum ce-ai gasit tu e interesant

This post has been edited by bleano1: 22 Jul 2014, 20:20


--------------------
renault clio2 1,5dci 65cp,2004,caroserie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 26 Jul 2014, 14:47
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




salutare

Bazîndu-mă pe unele poze și instrucțiuni ce le-am găsit în linkul indicat la postul meu anterior, am identificat furtunul buclucaș și l-am desfundat, după aceea am astupat micul orificiu pe care l'am făcut cu ceva timp înainte.

Neavînd o rampă să pot meșteri prin partea de jos am făcut următoarele:
- am scos cele două dopuri de plastic care țin protecția termică fixată de peretele despărțitor dintre compartimentul motorului și cutia evaporatorului.
se desfac cele 5 șuruburi cu o cheie de 10 mm. e preferabil să aveți la îndemînă o cheie inelară cu coadă lungă, dar se poate folosi și una normală (dar e mai greu de lucrat). Șuruburile trebuie scoase de tot, altfel piesa de tablă nu poate fi scoasă;
- protecția de tablă se culisează spre dreapta (stînga mașinii) cît să scape urechiușa din partea superioară apoi se ridică;
- cu o cheie de 6, preferabil tot inelară, se desfac cele 2 șuruburi care țin piesa din poza atașată după care am scos această piesă prin ridicare- (nu știu cum se numește această piesă);
-am folosit o tijă de 1,5 mm lungă de 200 mm ca să caut intrarea în orificiul de evacuare, după ce am găsit-o, am introdus pe tijă o țeavă metalică cu gaura de circa 3-4 mm ceva mai înaltă decît cutia evaporatorului, am scos tija menținînd țeava pe poziție;
- în țeavă am introdus un cablu de frînă de 1.5 mm. Se pare că la mine era înfundată conducta de evacuare chiar sus pentru că am întîmpinat rezistență. Puteți încerca să îndreptați cu mîna liberă coturile din partea de sus, altcineva împingînd în același timp cablul prin țeavă;
- am făcut proba de scurgere, am pus totul la loc și n-a mai picurat și n-au mai fost aburi în habitaclu după un drum în care AC a funcționat din plin.
În celelalte 2 poze vedeți țeava metalică folosită precum și conducta de evacuare a condensului.

Am uitat să spun că peste capătul cablului de frînă am introdus un varniș pe care l'am fixat cu o flacără de brichetă (varniș shrink) pentru ca să evit ca firele să se destrame

Succes.

This post has been edited by Ayden_CJ: 26 Jul 2014, 14:55

Attached thumbnail(s)
piesa.PNG ( Size: 990.29k ) Number of downloads: 482
IMG_20140726_122725.jpg ( Size: 1021.32k ) Number of downloads: 373
IMG_20140726_122745.jpg ( Size: 913.07k ) Number of downloads: 387


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bozzo
post 12 Aug 2014, 16:50
Post #144


Membru amarat...cu statie CB


Group: Members
Posts: 554
Joined: 17 April 09
From: Bucuresti




alexm24, scuze ca iti raspund asa tarziu.

e vorba de aerisirile portbagajului, care sunt pe lateralele masinii ascunse de bara, ca sa ajungi la ele trb sa dai bara spate jos, eu asa le-am schimbat.

Mie imi intra pe langa una din aerisiri, garnitura ei nu mai etanseiza corespunzator, asa ca le-am dat cu silicon pe margini.

ai grija sa nu astupi aerisirile pt ca altfel o sa ai la condens in portbagaj.


--------------------
Renault Symbol 1.4 2007 - B-XX-HAM
Intek M-760 + Sirio ML 145 Wouxun KG-UVD1P
Dacia - aventura continua...in fiecare zi!!!
[B]YO3IIX 233-SP-45[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bilstan
post 12 Aug 2014, 17:30
Post #145


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




Pt Ayden_cj
Am avut acum 4 ani exact aceiasi problema....apa la pasagerul din spate dreapta-in fata era curat pt. ca apa o lua prin prag pe un traseu ireal si abur in habitaclu cind mergea AC.Problema la mine s-a rezolvat definitiv taind pur si simplu supapele de la capatul celor 3 furtune de scurgere +curatatul periodic al frunzelor care se string linga stergatoare


--------------------
Renault clio 1.4 16v-oct 2008 - b-93-KMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 16 Sep 2014, 09:20
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Referitor la problema patrunderii apei in partea din fata dreapta si spate dreapta va pot spune cu siguranta ca prima data trebuie desfundate toate CELE TREI GAURI de scurgere care se afla sub grilele de la stergatoare. Atentie mare, 2 gauri sunt la extremitati iar una este chiar in partea din mijloc. Daca cel putin una dintre aceste gauri este infundata, APA DE LA PLOAIE SAU DE LA ORICE ALTA SURSA (SPALATORIE ETC) va patrunde in habitaclu si va ramane acolo, fiind absorbita de cei doi bureti fonoabsorbanti ( nu se va evapora). A PATRA GAURA de scurgere se afla in cutia evaporatorului de la a/c si are rolul de a evacua apa rezultata in urma procesul de racire a aerului care patrunde in habitaclu. Daca aceasta este infundata, apa va patrunde in habitaclu doar atunci cand este utilizat aerul conditionat (nu are legatura cu ploaia, spalatoria etc) si va fi acumulata la fel in cele doua fonoabsorbante. In timp, in ambele cazuri, rugina isi va face prezenta pe suprafata podelei iar mirosul incarcat de umezeala va fi deranjant. Aceasta problema se poate rezolva foarte usor prin demontarea celor doua brate de stergator si a celor doua grile de sub stergatoare pentru a avea acces la cele 3 gauri de scurgere a apei. Pt gaura de scurgere de la A/C trebuie demontat si REZISTENTA GMV, sub aceasta existand un orificiu cu un furtun subtire de cauciuc care are rolul de a ghida apa rezultata din condens spre partea inferioara a masinii. Exista cazuri cand cutia evaporatorului nu este centrata corect pe gauri iar acest furtun de scurgere poate fi usor obturat.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 4 Aug 2015, 06:47
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Sa incep...dupa ploile de vineri, duminica m-am trezit cu apa in spatele pasagerului, am scos cam 2-3 l de acolo, in fata era plin buretele de apa. M-am chinuit presand cu o carpa. In fata, la sofer doar se simtea umed, parca ar fi tras buretele apa din dreapta, de la pasager. Ieri m-a apucat harnicia, cele 3 scurgeri si cea de la filtrul de habitaclu sunt ok. Am turnat apa in fiecare si se scurge...totusi, pe unde intra? Daca tot am desfacut, am scos si buretele de la roata de rezerva sa il usuc, era un pic umed. Am observat ca furtunul din fata, cel central are un picurator. Sa nu fi fost debitul prea mare si sa nu fi fost de ajuns...


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 10 Aug 2015, 08:14
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Asigura-te ca sunt complet desfundate. Foloseste un pistol cu aer comprimat ca sa faci curatenie in tot compartimentul de sub stergatoare.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 10 Aug 2015, 16:32
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Si cum scot buretii aia? Sunt prinsi de masca de la cutia de viteze...


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 10 Aug 2015, 17:34
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Intai desfaci mansonul ala de la schimbator -husa de vinil. E prinsa pe o rama metalica si cu o lama lata subtire bagi pe margine si se ridica cu rama cu tot.Mansonul ramane atarnat pe schimbator nu trebue sa-l scoti de tot Trebue sa incepi din fata parca si iese usor - nu trebue fortat nimic. Masca aia de la schimbatorul de viteze , in fata de tot catre motor arepe laterale cate 2 capse. Tragi cu mana de capete catre usi , pocneste usor si se desfac .... capsele , apoi poti trage toata masca spre scaune si o ridici sa iasa de pe schimbator. Daca bagi degetele dupa capse o sa le simti la pipait. Sunt identice cu cele care prind panourile interioare ale usilor si cele care prind triunghiuletele de plastic de la oglinzi. Nu mai stiu daca trebue scoas cutia aia cu suport bricheta , parca iese si aia. Te orientezi

This post has been edited by verde: 10 Aug 2015, 17:36


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:02
Dacia