Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Experiente neplacute captur

vonitiu
post 4 Jun 2018, 15:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 June 16




Salut,

Am cumparat un renault captur 1.5 dci nou in 2015. Cu toate ca nu am ramas cu masina in drum niciodata, am avut o multime de probleme deranjante si sunt curios daca si altii au avut probleme de genul.

1. zgomote la rece cand misc de volan pe loc; cand e foarte rece(-10 grade) suna si in miscare la schimbarea directiei; De la reprezentanta mi s-a spus ca au schimbat caseta de directie de 2 ori 1 data coloana de directie; Cei de la vocea clientului au spus ca a fost o neintelegere si de fapt nu mi s-a schimbat nimic fiindca nu sa constata vreun defect; In filmuletul de mai jos suna foarte tare, dar acel sunet puternic se reproduce doar la temperaturi foarte scazute; Cu cat creste temperatura si zgomotul se reduce;
https://www.youtube.com/watch?v=qfyyueXhP2w

2. usile pe partea pasagerului fata si spate se inchid mai greu, trebuie trantite mai tare
3. cand merg pe drum denivelat incet sau cobor o bordura se torsioneaza caroseria probabil si trosneste destul de urat
4. in treapta a doua uneori cand scos din viteza imi smulge schimbatorul din mana sau opune rezistenta, ca si cum nu as calca ambreajul de tot; Cand a facut asta primele dati am crezut ca nu am calcat ambreajul de tot, dar a fost cazul; A aparut doar acum cateva luni si nu am reusit sa reproduc la reprezentanta;
5. motorul intra in rezonanta cu caroseria intre 2000 si 2300 rpm in treapta a 5-a si in a 4-a dar atunci doar cand e ceva panta mai mare; Nu e subturat fiindca sub 2000 nu se aude si simte acea vibratie;
6. masina nu se inchide singura intotdeauna; se intampla 1-2% din cazuri.
7. masina nu e la linie deloc; un far e mai in fata peste bara si unul mai in spate, expunand bara iar fantele dintre panouri nu sunt uniforme;
8. suspensia este foarte zgomotoasa, iar plasticele scartaie sau vibreaza la aproape orice denivelare sau crapatura in asfalt

Au mai fost cateva probleme marunte care s-au rezolvat in garantie (centuri care nu se mai deblocau, faruri care se stingeau in mers....)


Inainte de acest renault am avut alte 3 masini second si sincer nu am avut atatea probleme, nu de genul asta, cu ele. Nu stiu daca sunt asteptarile mele prea mari sau ceva pur si simplu e in neregula cu masina. Masina are acum 58.000km si consider ca am avut grija de ea.

Va rog sa imi spuneti daca ati intalnit aceste probleme.

Mersi

This post has been edited by vonitiu: 4 Jun 2018, 15:43


--------------------
Renault Captur 2015/zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Jun 2018, 16:55
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




De ce nu ai rezolvat TOATE problemele semnalate in cadrul perioadei de garantie....mai exact?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 4 Jun 2018, 19:28
Post #3


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu nu inteleg rostul topicului, avem deja unele deschise pentru astfel de probleme.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:57
Dacia