Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

RABLA numai cu ITP, split de la Stiri pe scurt

Merced
post 2 Apr 2019, 22:55
Post #121


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Pana una alta știi ca sunt în trafic mașini de genu' x5 cu gume reesapate care pot sa cauzeze probleme similare. Hai sa nu fim mai catolici decât papa. Oriunde în lumea civilizata circula vehicule atestate istoric, în multe locuri fiind mult mai multe decât aici. Nu mai punem câte mașini vechi cirrula și prin alte locuri cu apa mai calda, nu istorice sau ceva. Dacă-ți caut poze sa vezi prin Alaska ce se numea mașina, ai fi surprins.
câte accidente mai vezi provocate de Dacii și câte de tot felu de smecheri care cred ca dacă au un Audi sau un BMW mai de doamne ajuta, sunt nemuritori?
Iar din mașinile chiar atestate istoric nu am auzit sa fi fost una implicata într-un accident soldat cu victime în România...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 2 Apr 2019, 22:58
Post #122


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(mircea_aq @ 2 Apr 2019, 23:50)
Dacia 1310 nu franeaza pentru ca are un sistem ineficient de franare, pentru ca de fapt si de drept nu are un sasiu echilibrat, iar spatele pleaca foarte usor in derapaj, pentru ca suspensia masinii nu o ajuta sa aiba o aderenta mecanica buna. Pur si simplu, judecata prin prisma standardelor de azi, e un pericol public.

*



Aici ai vorbit prostii ,n-as vrea sa intru in detalii tehnice ca poate nu m-ai intelege dar o dacie are limitator de franare pe spate,da' nu de ala golanit si umblat la supapa ca asa face' romanu' ca sa aiba frana nene,ca atunci asa e ,vin la vorba ta.....o dacie cu pompa de frana in tandem+servo+limitator de fabrica bun = frane brici....
Poate ca ai avut vreodata un harban de dacie la viata ta,da' dacie de aia care te facea sa sufli prin jiclere cand trebuia sa pleci cu ea si ai ramas cu boala pe ele....te inteleg,is patit.....dar o dacie bine intretinuta tehnic NU e pericol nicaieri,crede-ma.....
Daca vii cu o masina de la nemti da' fosta dauna totala si carpita in stil ok si nu stii si faci poc cu ea si nu-ti sare nici un airbag ca nu are si nu stiai e mai ok ?se pun rezistente la mufa,stiai ?acolo e caz penal si alea-s "pentru export",asa zic ei..... sau poate ca are airbag-uri si sar dar pleaca vreun lonjeron de pe ea ....cum e ?
Unii nu inteleg ca viata unui om sta in doua garnituri subtiri.....odata calci frana si vezi ca n-ai....treaba asta se intampla la orice masina de pe planeta,crede-ma....

Am vazut ca ai boala pe dacii...si eu am biggrin.gif ....pentru ca in anii 80 astia p-afara umblau cu AC si servo si ABS si geamuri electrice si noi eram niste dobitoci care faceam facelift de la 1300 la 1310....asa e !
Alta : dacia 1300 fara servo si cu pompa simplu circuit e pericol public,asta asa e....CLAR,ca sa circule i-as obliga la servo si pompa de frana tandem.
Unii reconditioneaza masini si pun pe ele pompe de frana din anii 70 ca sa nu strice imaginea si anvelope Victoria ,asta nu e ok.....imaginea primeaza,siguranta pe locul doi,iar nu e ok......sincer.

LE: masini cu motoare de 3500 sau mai mari istorice dar pline de kit(am vazut la o parada in Braila) doar ca sa scape de impozit,asta iar nu e corect..... sleep.gif

This post has been edited by sobolan: 2 Apr 2019, 23:12


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 2 Apr 2019, 23:18
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




In teorie era un progres, in fapt implementarea repartitorului pe puntea spate s-a dovedit o catastrofa. Loturi intregi de masini ieseau cu martorul aprins din fabrica hqdefault.jpg

Ba era repartitorul prost, ba pierdea lichid pe la garniturile de la tambur, cert e ca ori frana dezechilibrat pe spate, ori nu frana deloc.

Masinile ieseau rebut pe poarta fabricii. Se echipau cu cauciucuri montana, si le trimiteau direct in circulatie.

Am condus 1310, si mai noi si mai vechi si de fiecare data am avut o senzatie de insecuritate accentuata. E genul de masina cu care chiar daca incerci sa mergi prudent, pericolul te paste la tot pasul.

Daca mai sunt inca in circulatie, sper ca Dumnezeu sa le dea gandul cel bun proprietarilor si sa le trasnforme intr-un tichet rabla.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 2 Apr 2019, 23:28
Post #124


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Da stiu,au fost probleme cu pompele ICP si repartitoarele astea tip nou,se rezolva pe garantie....la astea pana in anii 87 nu erau,fiind alt sistem,nu prea ieseau rebut,era un CTC cat de cat.....dupa revolutie potopul...aia e......
In anii 2019 nu e o masina sigura pentru sofer si ocupanti dar wtf,e masina de epoca si nu circula daily deci......aia e ! da' peste tine un dement cu un gipan si te-a facut praf de nu ramane nimic din tine,fereasca Dumnezeu,asa ceva nici dusmanii sa nu pateasca....
Eu mergeam cu aia verde cand vroiam si pe oriunde,o facusem total de la zero prin 2015,era depasita moral dar avea farmecul ei,imi placea si cu asta basta....nu m-a dezamagit,sincer.....

Totusi treaba cu masinile cu motoarele nesimtit de mari ca cilindree si atestatul(adica zero impozit) mi se pare o mica "treaba" romaneasca..... smile.gif

This post has been edited by sobolan: 2 Apr 2019, 23:34


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 3 Apr 2019, 07:19
Post #125


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Eu zic altfel, ca poate înțelegi. Când un amator de rable își conduce mașina atestata, într-unul din cele cinci drumuri anuale, o conduce cu atenție, în primul rand pentru ca nu vrea sa facă dauna totala "rabla" in care cel mai probabil a băgat mii de euro în timp ce la trecere sunt șanse mult mai mari sa dea peste tine o tipa care răspunde la un mesaj pe whatsapp dintr-un automobil fabricat în ultimii cinci ani.

This post has been edited by Merced: 3 Apr 2019, 07:21


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Apr 2019, 08:07
Post #126


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Dacia 1300 si 1310 si frane brici nu au ce cauta in aceeasi propozitie radmasa.gif

Mai era un coleg pe aici care sustinea asta
Uite, facem asa, vin cu Focusul dnei dizzy - masina absolut standard, daca va grabiti putin are inca cauciucuri de iarna, punem frana de la 100 km/h (pe gps).
masuram cati metri de frana sunt diferenta. Daca sunt mai putini de 20m diferenta dau eu o lada de bere. Daca e mai mult, dati voi o sticla de bere pt fiecare metru de diferenta?

Putem face si cu 60 km/h si diferenta de 10m.

Am un singur cunoscut cu o 1310-2002(dintre ultimele, cu injectie) daily driver, dar e baiat sarac, de-abia s-a insurat, ii vine si un bebe, omul e constient ca e nesigura dar atata poate.
Cei mai multi dintre cei cu masini istorice le conduc ponderat, de teama sa nu le strice, nu sunt aproape niciodata masini de zi cu zi.

This post has been edited by dizzy: 3 Apr 2019, 08:15


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 3 Apr 2019, 08:56
Post #127


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(mircea_aq @ 2 Apr 2019, 22:50)
Dacia 1310 nu franeaza pentru ca are un sistem ineficient de franare, pentru ca de fapt si de drept nu are un sasiu echilibrat, iar spatele pleaca foarte usor in derapaj, pentru ca suspensia masinii nu o ajuta sa aiba o aderenta mecanica buna. Pur si simplu, judecata prin prisma standardelor de azi, e un pericol public.
*



Ce rapandula de dacie ai nimerit...

@dizzy: ai fi surprins. Exista.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 3 Apr 2019, 09:54
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Si asta inca se comporta bine, fata de altele:

https://www.youtube.com/watch?v=wQ57-3RPOKo



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 3 Apr 2019, 10:09
Post #129


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Se comporta bine pe naiba. radmasa.gif Are probleme mari pe la repartitor. Crede-ma ca am mers cu o Dacie vreo 3 ani aproape zi de zi. Si era rupta in gura. Dar si pentru aia luasem cilindrii spate de la Setcar sa nu mai curga precum cei vechi sau ce piese de rahat se mai gaseau, placute de frana Ferodo cautate pe filiera R12(amicu' meu de la piese auto credea ca-s nebun). Cu franele nu merita sa te joci.
Daca cunosti limitele masinii poti sa circuli cu ea relativ ok, fie ca e Dacie sau Ferrari.
Pentru fiecare film similar cu ala de l-ai pus tu, mai sunt alte zece cu unii care chiar lovesc pietonii, cu masini mai bune decat Dacia aia.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Apr 2019, 10:10
Post #130


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(mircea_aq @ 2 Apr 2019, 23:28)
Vad ca s-au activat cativa fani ai berlinelor obosite.

Oare chiar merita sa investesti atata energie in apararea unei rable ?

Eu inteleg foarte bine ca cei mai in varsta au fost traumatizati de comunism si inca au sechele, dar e cazul sa-si depaseasca trauma si sa dea dracului harbul.

Daca ai bani, si ai acest fetis sa te chinui cu 1310, fa-o pe proprietatea personala, nu pe un drum public.

Pentru mine locul daciei 1310 e la muzeul comunismului, alaturi de carpeta cu rapirea din serai si de volumul omagiu. In niciun caz pe strazi. Sa numesti o dacie 1100/1300/1310 vehicul istoric, mi se pare o gluma macabra.

Ma scuzi, da' parerile tale-s mai obosite decat berlinele noastre.
Iti zic si tie ce i-am zis unui sef de service (cand cautam unul bun, sa-mi fac masina) care stramba din nas ca "nu merita, e dacie": pe banii mei eu hotarasc daca merita sau nu, daca nu esti in stare sa-mi faci o oferta (sau nu te pricepi la dacii), atunci la revedere!
QUOTE(mircea_aq @ 2 Apr 2019, 23:50)
Tocmai, ca nu sunt. Modelele care merita cu-adevarat titulatura de istorice sunt putine la numar.
Ca se numesc R12, 1310 sau Cielo, ca sunt intr-o stare tehnica buna sau nu, e prea putin relevant. Chiar daca ar fi perfecte tehnic, ele sunt atat de departe de standardele din ziua de azi, incat simpla lor prezenta in trafic constituie un pericol pentru ceilalti participanti.

Pai daca-s putine, enumerale, sa le stim si noi.
Si mai interesant de aflat concret care-s "standardele alea din ziua de azi". Ca de nr. de accidente provocate de berlinele aflate azi in trafic, sau de berlinele care iau foc subit nu te mai intreb.
QUOTE(mircea_aq @ 2 Apr 2019, 23:50)
Dacia 1310 nu franeaza pentru ca are un sistem ineficient de franare, pentru ca de fapt si de drept nu are un sasiu echilibrat, iar spatele pleaca foarte usor in derapaj, pentru ca suspensia masinii nu o ajuta sa aiba o aderenta mecanica buna.

Ai fost tu ghinionist se pare, dar chiar si posesorii de dacii vechi iti pot garanta ca nu toate daciile-s la fel. 04.gif

QUOTE(mircea_aq @ 2 Apr 2019, 23:50)
Faptul ca sunt unii pasionati care vor sa cheltuie pentru a restaura berline, e treaba oamenilor cum isi cheltuie bugetul. Din punctul meu de vedere sa se bucure de ele, dar nu pe un drum deschis circulatiei publice.
*


Zau?! Atata timp cat masina are itp valabil, punctul tau de vedere nu valoreaza nimic.

QUOTE(mircea_aq @ 3 Apr 2019, 00:18)
In teorie era un progres, in fapt implementarea repartitorului pe puntea spate s-a dovedit o catastrofa. Loturi intregi de masini ieseau cu martorul aprins din fabrica hqdefault.jpg

Ba era repartitorul prost, ba pierdea lichid pe la garniturile de la tambur, cert e ca ori frana dezechilibrat pe spate, ori nu frana deloc.

Masinile ieseau rebut pe poarta fabricii. Se echipau cu cauciucuri montana, si le trimiteau direct in circulatie.

Daca mai sunt inca in circulatie, sper ca Dumnezeu sa le dea gandul cel bun proprietarilor si sa le trasnforme intr-un tichet rabla.
*


Sper ca nu te referi (fiind in acelasi paragraf) la martorul repartitorului. rolleyes.gif

Mai sunt masini mai "moderne" decat berlinele, cu tamburi pe spate; alea-s scutite?

Cred c-ai vrut sa zici Victoria, nu Montana. Daca memoria-ti joaca feste la cauciucuri, ma gandesc ca si la masini...

Speri degeaba, n-ai sa vezi, iti garantez cel putin in privinta mea - dar probabil si-n privinta altor detinatori de ISTORICE. wink.gif

@dizzy: comparatia ar avea rost la o discutie pe aceeasi carte tehnica, dar asa... da' poate mergi vreodata la o intalnire a istoricelor si vezi la fata locului daca au sau nu frane decente.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 3 Apr 2019, 10:13
Post #131


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(maho @ 3 Apr 2019, 09:10)
Ma scuzi, da' parerile tale-s mai obosite decat berlinele noastre.
Iti zic si tie ce i-am zis unui sef de service (cand cautam unul bun, sa-mi fac masina) care stramba din nas ca "nu merita, e dacie": pe banii mei eu hotarasc daca merita sau nu, daca nu esti in stare sa-mi faci o oferta (sau nu te pricepi la dacii), atunci la revedere!
*


Scuza-ma ca ma bag, dar daca are alta parere nu inseamna ca parerea aia e neaparat de scatol, sau rau intentionata.

Legat de textul marcat, "grija" colegului nu era pentru punguta ta, era pentru siguranta in general din trafic.

Eu sunt de acord ca poate masinile clasice sunt mai atent verificate in curtea RAR, dar odata iesite de acolo, stim si noi cum e parcul auto din romania.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 3 Apr 2019, 10:14
Post #132


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Montana se puneau in ultimii ani de berlina. Am si eu o experienta cu un cauciuc din ala care i-a facut explozie maica-mii pe A1.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Apr 2019, 10:27
Post #133


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




@Mucix: aia-i parerea mea in privinta citatului de deasupra.
Parcul auto problematic de la noi nu-i format din istorice, ci din altele. De drepturile in privinta circulatiei pe drumurile publice nu mai zic.

@Merced: In anii '80 erau cu Victoria.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 3 Apr 2019, 10:27
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Ebonite, ca anvelope nu se puteau numi porcariile alea facute de tofan.
Dupa ce ca 1310 era vai de steaua ei, au mai incaltat-o si cu nenorocirile astea.

@maho
Montana si Matador s-au pus pe zambetul lui Iliescu.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Apr 2019, 10:30
Post #135


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Din '86 de cand am permisul si pana acum n-am avut nici un accident (si-ti garantez ca nu merg "batraneste"), nici cu Victoria nici cu ce-am acum, Debica.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 3 Apr 2019, 10:33
Post #136


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(dizzy @ 3 Apr 2019, 08:07)
Dacia 1300 si 1310 si frane brici nu au ce cauta in aceeasi propozitie  radmasa.gif

Mai era un coleg pe aici care sustinea asta
*



Toate itp-urile alei mele le-a facut marian-j , coforumist de-al nostru. Care ma are de musteriu fix pentru ca nu da itp-uri "pe naspa". Cand am cumparat-o, am fost la el in vizita de "lucru", desi mai avea un an de ITP. Luna urmatoare (adica vreo 20 km parcursi mai tarziu) schimbam discuri/placut fata.
dupa vreo 1000 km am dat jos placutele d'origine, pentru ca desi franau ok, nu mai suportam sa le aud de cand ma gandeam sa franez. Am pus ferodo premier in loc, si de atunci n-am mai facut nimic la frane un teanc intreg de ani. Hmmm, bine ca m-ati zgandarit, ar cam fi timpul sa schimb iar lichidul de frana.

Si pentru noxe am mai fost pe la el si fara sa am nevoie de ITP, doar sa verific ca mi-am reglat carburatorul corect, asa ca personal daca as avea de ales intre a inspira gaze de pe teava masinii mele sau unul din mult mai multele dizelare obosite de pe strazi, n-am ce sa ma gandesc...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Apr 2019, 10:33
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(mircea_aq @ 2 Apr 2019, 22:50)
Personal n-as vrea sa fiu pe trecerea de pietoni in situatia in care e umed pe jos , iar dintr-un sens vine un istoric 1310. Chiar daca are actele in regula, corespunde tehnic cu ce e in fisa masinii, soferul e atent si respecta regulile de circulatie, conduce preventiv, are mari sanse sa provoace un accident.
*

N-ar trebui să te afli pe trecere dacă nu te-ai asigurat că toate vehiculele pot opri în siguranță.
Dacă te arunci pe trecere pe motiv că "e dreptul tău" și te aștepți ca toate mașinile să aibă frîne perfecte și toți șoferii reflexe perfecte și să oprească din scurt chiar și pe carosabil umed, atunci problema e la tine.

This post has been edited by VladSoare: 3 Apr 2019, 10:34


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 3 Apr 2019, 10:37
Post #138


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




QUOTE(maho @ 3 Apr 2019, 10:27)

@Merced: In anii '80 erau cu Victoria.
*



Stiu. Am avut o Victoria pe spate in 2007 cand am facut cu vechea Dacie un tur de 2500km prin tara(cam atunci mi-am facut si contul de aici). Cu camere in toate rotile. Masina full, pasagerii spate nu se vedeau unu' cu celalalt de bagaje, portbagajul abia-l inchideam. Si n-am mai patit nimic. In fine, e vorba si de noroc poate(de exemplu am venit de la Tulcea pana la Pitesti via litoral cu un suport de brat spate rupt de pe caroserie si o bocaneala continua pe care am pus-o pana sa ajungem la mare pe seama toporului care era bagat intre roata de rezerva si aripa spate).


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 3 Apr 2019, 11:51
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Cine-a avut dacia 1310, intelege perfect reactia omului:

https://www.youtube.com/watch?v=Zk-LlcUvb2A



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 3 Apr 2019, 12:15
Post #140


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Niste maimute. Nu le inteleg.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 3 Apr 2019, 12:18
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Mai erau unii care distrugeau Lamborghini, Ferrari etc in fata dealerilor că nu știu ce aveau mașinile și nu le rezolvau.......


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Apr 2019, 12:59
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ca s-o spunem pe-aia dreaptă, Dacia 1300, în toate încarnările ei, era un closet pe roți. O mizerie care, chiar și după standardele vremii ei, cu greu putea fi numită mașină. Că noi, în sărăcia și durerea noastră, ne făceam treaba cu ea în lipsa altor alternative, e cu totul altă poveste. Că acum, după treizeci de ani, tindem să vedem copilăria noastră cu ochelari roz, asta nu schimbă cu nimic lucrurile.
Totuși, ura asta necontrolată împotriva ei, în special pe motiv că "nu poate să mă evite dacă-i sar în față pe trecere cînd e ud pe jos", mi se pare exagerată și deplasată. Dacă cineva, din nostalgie sau alt motiv, e dispus să se chinuie cu ea, e problema lui. Nu mi se pare că ar fi un pericol deosebit pentru altcineva în afară de pasagerii ei.
Mi-e mai frică în trafic de un Huidu cu un ML nou decît de un nostalgic cu un 1300.


This post has been edited by VladSoare: 3 Apr 2019, 13:01


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:40
Dacia